Φυτικά - Φυσικά ηρεμιστικά / αγχολυτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46

    Φυτικά - Φυσικά ηρεμιστικά / αγχολυτικά

    Καλημέρα σε όλους

    Καταρχήν, ποιά η διαφορά μεταξύ ενός αγχολυτικού με ένα ηρεμιστικού φαρμάκου? Πότε και για πόσο διάστημα κατά μέσο όρο πρέπει να γίνεται η χρήση τους?

    Θα ήθελα να μάθω για τα φυτικά ηρεμιστικά. Έψαξα σε κάποια φαρμακεία online και είδα μερικά. Έχει κανείς πάρει κάποιο από φαρμακείο?
    Έκανε δουλειά? Τι παρενέργειες είχε? Κάνει να τα παίρνει κανείς σε στιγμές ΕΝΤΟΝΟΥ ΑΓΧΟΥΣ και σε ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ??????
    Αν κανει καποιος θεραπεία με αντικαταθλιπτικά, πειράζει να τα παίρνει??:confused:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και τα δυο επιδρουν στους υποδοχεις GABA (γ-αμινοβουτυρικο οξυ) του εγκεφαλου, που αυξανουν δηλαδη την ορμονη της ηρεμιας. Ας πουμε οτι τα φυτικα αυξανουν ελαχιστα την παραγωγη GABA ενω τα φαρμακα, δηλαδοι οι βενζοδιαζεπινες, αυξανουν σαφως πολυ περισσοτερο την παραγωγη GABA του εγκεφαλου. Τα φαρμακα ειναι για βραχυχρονια αντιμετωπιση του αγχος, δηλαδη οχι πανω απο 3-4 βδομαδες ή εαν προκεται για χρηση κατ'αναγκη π.χ 1 φορα την εβδομαδα, σ'αυτην την περιπτωση μπορεις και για μηνες.
    Για κρισεις πανικου ειδικα μαλλον δεν προτεινονται τα φυτικα. Σιγουρα δεν θα κουβαλας μαζι σου παντα ενα μπουκαλι μισολιτρο του χαμομηλιου.
    Με SSRI αντικαταθλιπτικα συνδιαζονται καποια φυτικα ή φαρμακα ηρεμιστικα. Αν ομως η αντικαταθλιπτικη θεραπεια αφορα αντικαταθλιπτικα τυπου ΜΑΟΙ (αναστολεας μοναμεινοξιδασης) εκει χρειαζεται προσοχη γιατι αρκετα φυτικα ηρεμιστικα ειναι τυπου ΜΑΟΙ). Το τι αλληλεπιδρα με τι το διαβαζεις στις οδηγιες του εκαστοτε φαρμακου, εδω απλα γραφω τι γινεται συνοπτικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Stephania View Post
    Καλημέρα σε όλους

    Καταρχήν, ποιά η διαφορά μεταξύ ενός αγχολυτικού με ένα ηρεμιστικού φαρμάκου? Πότε και για πόσο διάστημα κατά μέσο όρο πρέπει να γίνεται η χρήση τους?
    :

    Το αγολυτικο εχει πιο περιορισμενη ενεργεια , δρα μονο πανω στο αγχος ( frisium , lexotanil ) . Tο ηρεμιστικο , πιο γενικευμενη , εχει μεγαλυτερη γκαμα ενδειξεων ( xanax ) . H χρηση τους δεν πρεπει να ειναι μακροχρονια , διοτι οι βενζοδιαζεπινες εθιζουν τον χρηστη . Καθε 4-6 μηνες , πρεπει να γινεται επανεξεταση .
    Οι υπολοιπες ερωτησεις σου χρηζουν εξειδικευμενης και μακρας απαντησης .

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το αγολυτικο εχει πιο περιορισμενη ενεργεια , δρα μονο πανω στο αγχος ( frisium , lexotanil ) . Tο ηρεμιστικο , πιο γενικευμενη , εχει μεγαλυτερη γκαμα ενδειξεων ( xanax ) . H χρηση τους δεν πρεπει να ειναι μακροχρονια , διοτι οι βενζοδιαζεπινες εθιζουν τον χρηστη . Καθε 4-6 μηνες , πρεπει να γινεται επανεξεταση .
    Οι υπολοιπες ερωτησεις σου χρηζουν εξειδικευμενης και μακρας απαντησης .
    Θα μπορούσες να μου πεις δυο τρία πράγματα μέσω email?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να στα πω κι εδω Στεφανια . αλλα σε μια παραγραφο ρωτας πολλλα πραματα .
    Αλλωστε δεν θελω να γραψω δημοσιως το μειλ μου , και εχεις λιγα μηνυματα , και δεν μπορω να σου στειλω πμ , ουτε το μειλ μου .
    Αν θελεις γινε πιο συγκεκριμενη στα ερωτηματα σου .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    λοιπον!
    εγω εχω δοκιμασει πολλα φυτικα..
    πρωτον παρτα για οσο καιρο θες.. τα φυτικα δεν δημιουργουν ανοχη και εξαρτηση..
    δευτερον μπορεις να παρεις πολλα κατα την διαρκεια της μερας. δεν προκειται να παθεις απολυτως τιποτα..
    τριτον οχι οι κρισεις πανικου δεν εμποδιζονται απο τα φυτικα ηρεμιστικα..
    τα αγχολυτικα επιδρουν στους νευροδιαβιβαστες τις αδρεναλινης γι αυτο και εχουν αμεσες επιδρασεις.. τα φυτικα δεν κανουν κατι τετοιο κι αρα δεν μπορουν να εμποδισουν μια κριση..
    το μονο που κανουν ειναι να σε ηρεμουν (σε μικρο βαθμο) σε περιπτωσεις εκνευρισμου.. ας πουμε εγω που ειμαι γενικα αγχωδης περνω 4 την μερα για να παραμενω ηρεμη οσο μπορω..

    αλλα δεν εχω δει και μεγαλη διαφορα οφειλω να πω..
    στην κριση κριση κι ολο το κουτι να παρω δεν.....
    γενικως καλο ειναι να παιρνεις.. ακομη κι αν δεν κανουν δουλεια τουλαχιστον σαν ανθυποβολη!
    εγω ας πουμε που εχω σταματησει τα ζαναξ σε καθημερινη βαση παιρνω φυτικα ισα ισα για να ξεγελαω τον εαυτο μου.. καποιες φορες πιανει, καποιες οχι.

    παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχεις να φοβασαι την εξαρτηση απο αυτα..
    επισης ο συνδυασμος με αλκοολ δεν κανει απολυτως τιποτα. εγω προσπαθουσα επιτηδες να τα συνδυασω με λιγο κρασακι μπας και με χαλαρωσουν ωστε να αποφυγω την χημεια, αλλα πΟΟΟτσες μπλε.. οποτε ουτε αυτο μην φοβασαι..
    επισης ο συνδυασμος αλλων χαπιων δεν νομιζω πως ειναι επικινδυνος.. εγω ας πουμε εχει τυχει να παρω ζαναξ και μετα απο κατι ωρες φυτικα αλλα δεν ειδα καμια επιπροσθετη χαλαρωση...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    γενικως εχω ρωτησει διαφορετικους φαρμακοποιους, εχω ψαξει στον νετ, εχω ρωτησει τον γιατρο μου, εχω διαβασει προσεκτικα τα φυλλαδια των φυτικων δεν εντοπισα κανενα κινδυνο! και απο την εμπειρια μου επισης δεν παρατηρησα ποτε κατι αρνητικο (εδω ουτε καν πραγματικη χαλαρωση δεν ενιωθα) οποτε εγω πιστευω πως δεν υπαρχει κινδυνος για τα φυτικα!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    γενικως εχω ρωτησει διαφορετικους φαρμακοποιους, εχω ψαξει στον νετ, εχω ρωτησει τον γιατρο μου, εχω διαβασει προσεκτικα τα φυλλαδια των φυτικων δεν εντοπισα κανενα κινδυνο! και απο την εμπειρια μου επισης δεν παρατηρησα ποτε κατι αρνητικο (εδω ουτε καν πραγματικη χαλαρωση δεν ενιωθα) οποτε εγω πιστευω πως δεν υπαρχει κινδυνος για τα φυτικα!

    Και ομως , psy , επειδη ειναι φυτικα , δεν ειναι ακινδυνα σε συνδυασμο με φαρμακα . Ας πουμε , το βαλσαμοχορτο , ( Saint's John wort ) , δεν παει με ssri ' s , μπορει να παθεις σεροτονινεργικο συνδρομο . Οπως και το sam-e .
    Οσο για το αλκοολ , ασχετα αν το εκανα εγω , κακως , αμα το πιεις σε συνδυασμο με καποιο φαρμακο , φτιαχνεις ενα τελειως διαφορετικο φαρμακο , με αγνωστες ιδιοτητες .
    Δεν κανω τον εξυπνο , αλλα εχω κολλητο γιατρο , και τα συζηταμε .
    Αλλωστε , δεν μαρεσει να διορθωνω αλλους ανθρωπους . Φαινεται οτι εχεις πειραματιστει αρκετα .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ναι μαγκ εχεις δικιο.. καλυτερα να το τονισω κι εγω!

    εγω δεν ειδα αρνητικη επιδραση με χρηση χαπιων (αλλα εγω επαιρνα μονο ζαναξ).. οποτε μονο για τον συγκεκριμενο συνδυασμο μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν εχει καποια αρνητικη επιπτωση.

    και επισης μιλησα για τον συνδυασμο αλκοολ-φυτικων (χωρις αλλα φαρμακα).. μονον αυτα τα δυο.. γιατι εγω αυτο δοκιμασα και δεν χαλαρωσα καν!

    αυτα για να μην μπερδεψε και την κοπελα :)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι , psy , κι εγω το εγραψα , οχι για να σε διορθωσω , αλλα για να μην μπερδεψουμε την κοπελα . Αλκοολ με φυτικα , οντως δεν τρεχει τιποτα . Αλλα φαινται οτι γνωριζεις αρκετα , για εναλλακτικες θεραπειες . Εγω γνωριζω πιο πολλα για φαρμακα ( δυστυχως ! ) .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    για μενα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τα φυτικα δεν αποτελουν τροπο θεραπειας. εγω δλδ δεν βοηθηθηκα σχεδον καθολου.. μονο σαν ανθυποβολη και αντε μια χαλαρωση της ταξης του 2%.
    αλλο να εισαι λιγο στρεσαρισμενος και να θες ενα φυτικουλι ή ενα χαμομηλακι και αλλο να σε πιανει η κρισαρα, να νιωθεις το εδαφος να χανεται κατω απο τα ποδια σου και να λες ρε γ.αμημεν διαολε ΠΕΘΑΙΝΩ... εκει......... τι κανεις ?βραζεις χαμομηλι ? η περιμενεις απο ενα φυτικο να σε ηρεμησει? χμμμ πολυ αμφιβαλω....
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    καποιοι παλι με λιγοτερο εντονες κρισεις ή λογω οργανισμου ή λογω χαρακτηρα (π.χ εγω ειμαι γενικα νευρικο ατομο) μπορει οντως στα φυτικα να βρισκουν γιατρεια..
    παντως στεφανια εγω ειμαι χιλια υπερ της αποψης να τα δοκιμασεις και να μην τα βοβηθεις δηλαδη..
    ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και ποτε δεν ξερεις που βρισκεται η λυση!!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Και τα δυο επιδρουν στους υποδοχεις GABA (γ-αμινοβουτυρικο οξυ) του εγκεφαλου, που αυξανουν δηλαδη την ορμονη της ηρεμιας. Ας πουμε οτι τα φυτικα αυξανουν ελαχιστα την παραγωγη GABA ενω τα φαρμακα, δηλαδοι οι βενζοδιαζεπινες, αυξανουν σαφως πολυ περισσοτερο την παραγωγη GABA του εγκεφαλου. Τα φαρμακα ειναι για βραχυχρονια αντιμετωπιση του αγχος, δηλαδη οχι πανω απο 3-4 βδομαδες ή εαν προκεται για χρηση κατ'αναγκη π.χ 1 φορα την εβδομαδα, σ'αυτην την περιπτωση μπορεις και για μηνες.
    Για κρισεις πανικου ειδικα μαλλον δεν προτεινονται τα φυτικα. Σιγουρα δεν θα κουβαλας μαζι σου παντα ενα μπουκαλι μισολιτρο του χαμομηλιου.
    Με SSRI αντικαταθλιπτικα συνδιαζονται καποια φυτικα ή φαρμακα ηρεμιστικα. Αν ομως η αντικαταθλιπτικη θεραπεια αφορα αντικαταθλιπτικα τυπου ΜΑΟΙ (αναστολεας μοναμεινοξιδασης) εκει χρειαζεται προσοχη γιατι αρκετα φυτικα ηρεμιστικα ειναι τυπου ΜΑΟΙ). Το τι αλληλεπιδρα με τι το διαβαζεις στις οδηγιες του εκαστοτε φαρμακου, εδω απλα γραφω τι γινεται συνοπτικα.
    Εγω παίρνω wellbutrin των 300 και dezepil των 200.
    Τι φυτικό ηρεμιστικό και αγχολυτικό μπορώ να πάρω?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    καποιοι παλι με λιγοτερο εντονες κρισεις ή λογω οργανισμου ή λογω χαρακτηρα (π.χ εγω ειμαι γενικα νευρικο ατομο) μπορει οντως στα φυτικα να βρισκουν γιατρεια..
    παντως στεφανια εγω ειμαι χιλια υπερ της αποψης να τα δοκιμασεις και να μην τα βοβηθεις δηλαδη..
    ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και ποτε δεν ξερεις που βρισκεται η λυση!!!
    Διαβασα με τροσοχή τα post σου και σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Θα ψάξω λίγο τις αλληλεπιδράσεις με το αντικαταθλιπτικό μου και θα αναζητήσω ένα φυτικό αγχολυτικό.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Να στα πω κι εδω Στεφανια . αλλα σε μια παραγραφο ρωτας πολλλα πραματα .
    Αλλωστε δεν θελω να γραψω δημοσιως το μειλ μου , και εχεις λιγα μηνυματα , και δεν μπορω να σου στειλω πμ , ουτε το μειλ μου .
    Αν θελεις γινε πιο συγκεκριμενη στα ερωτηματα σου .
    Μacyver μήπως γνωρίζεις με το wellbutrin και το dezepil ποια απαγορεύονται?
    Θέλω να ρωτήσω, όταν με πιάσει μια κρίση πανικού, που στην χειρότερη μπορεί να πάρω ένα xanax μισό των 0.5, για να αποφύγω το xanax, τι φυτικό μπορώ να πάρω?
    Επίσης, όταν έχω έντονη ταχυπαλμία και τάση για λιποθυμία (δεν έχω λιποθυμήσει ποτέ μου), τι φυτικό μπορώ να πάρω?
    Και όταν καμια φορά έχω αυπνίες, τι χαλαρωτικό φυτικό 8α μου συστηνες? Εχω εξαντλήσει τα αντιψυχωσικά για την αυπνια, δεν ξαναπαίρνω.
    Το χαμομήλι το παίρνω συχνά, άσε που μου αρέσει πού ως ρόφημα, όμως δεν βοηθάει στον ύπνο. Χρειάζομαι κάτι χαλαρωτικό, γιατί με πιανει νευρικότητα και επιθυμία για φαγητό όταν πέσω για ύπνο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φυτικά ηρεμιστικά
    By Johnc in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2023, 08:51
  2. Ερωτηση για φυτικα ηρεμιστικα
    By Eva1995 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 11-07-2022, 22:42
  3. Φυσικα αντικαταθλιπτικα
    By Αρ_ιάδνη in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 18
    Last Post: 29-01-2015, 01:32
  4. βιταμίνες ,φυτικά ηρεμιστικά
    By base23230 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 14
    Last Post: 08-07-2013, 20:55
  5. Φυτικά Ηρεμιστικά
    By anniw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-12-2011, 01:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •