ΠΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    8

    ΠΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Γεια σε ολους, παρακολουθω το φορουμ και ειχα γραψει παλιοτερα για τα προβληματα μου.. Λιγους μηνες αργοτερα καταφερα να ξεπερασω την διαταραχη πανικου..

    Αυτο που με εσωσε ηταν η ομοιοπαθητικη. (ειλικρινα ευχομαι τον γιατρο μου να ειναι παντα καλα και ευτυχησμενος που με εβγαλε απο αυτη την κατασταση). σχεδον ενας μηνας θεραπεια και περασε εντελως το προβλημα..

    Συνηστω σε ολους να το δοκιμασουν, ειναι φαρμακα χωρις παρενεργειες.. δεν εχουν να χασουν τπτ.

    Επισης αυτο που λενε πολλοι, θελει δυναμη και κουραγιο, ειναι γεγονος. θα γραψω ενα παραδειγμα..

    ενα πρωι με περνουν τηλ οι φιλοι μου να παμε για καφε αλλα εγω δεν ηθελα γιατι σκεφτομουν οχι θα παθω.. οχι εκεινο.. κτλ κτλ. εκεινη την στιγμη το πηρα αποφαση δε γινεται χωρις να εχω τπτ να χαλιεμαι, αρχισα να βριζω και να βαραω δυνατα τις πορτες του σπιτιου, αυτο μ εδωσε δυναμη... τλκ πηγα για καφε και περασα και μια χαρα..

    Αυτο που θελω να πω σε ολους, επειδη σας καταλαβαινω απολυτα και ξερω τι τραβατε ειναι να δοκιμασετε την ομοιοπαθητικη, δεν χανεται τπτ..

    τελειωνοντας, συνιστω και σεξ...

    υπομονη παιδια.. ειναι μια γριπη και θα περασει

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Πες μας λεπτομερειες για την ομοιπαθητικη.

    Πηγες δηλαδη σε ενα ομοιπαθητικο γιατρο και του ειπες οτι υποφερεις απο κρισεις πανικου???

  3. #3
    Γεια σου Τζένη.Εσύ υποφέρεισ από κρίσεισ πανικού?ΔΕν κτάφερα να δω τα προηγούμενα μυνήματα σου.σε τι κατάσταση βρίσκεσαι τώρα?Το έχεισ ξεπαράσει?

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Εδω και 3 χρονια. Αλλοτε τις ξεπερναω και αλλοτε ξαναγυριζουν. Το τελευταιο διαστημα ειμαι καλα. Φυσικα το για ποσο δεν το ξερω...

  5. #5
    Από ότι πρόλαβα να διαβάσω έχεισ παιδάκι?Στην εγκυμοσύνη πως ήσουν?Εγώ πριν 2 μήνες έμεινα έγκυος αλλά απέβαλλα μου στοίχησε αφάνταστα.Εσύ στη διάρκεια τηε εγκυμοσύνης πως ήσουν,είχες κρίσεις?Γιατί εγώ φοβάμαι πολύ τα συμπτώματα.Να μην ζαλίζομαι να μην λιποθυμάω(έχω φόβο με τη λιποθυμίς δεν έχει συμβεί βέβαια μέχρι τώρα αλλά εγώ φοβάμαι).Αυτόν τον μήνα θα ξαναπροσπαθήσουμε με τον άντρα μου και φοβάμαι μην χειροτερέψει η κατάσταση μου με την εγκυμοσύνη.Το θέλω σαν τρελλή βέβαια.

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Οταν εμεινα εγκυος ειπα τα ξεχναω ολα. Και προσπαθησα πολυ για να ειμαι καλα..
    ΣΤην αρχη ηταν πολυ δυσκολα φοβομουνα παρα πολυ αλλα μετα ολα καλα.

    Εσυ παθαινεις κρισεις πανικου?
    Ποσο καιρο ?

    Τινα λοστ ολα στο μυαλο μας ειναι να ξερεις οτι κρυβουμε πολυ δυναμη μεσα μας και οταν ειναι για το παιδι μας τα ξεχναμε ολα μας το προβληματα. Δεν θα ξεχασω ποτε πανω σε μια μεγαλη μου κριση πανικου (ταση λιποθυμιας, ζαλη, δεν μπορουσα να αναπνευσω) η μικρη μου μηνων τοτε πεφτει απο το κρεββατι και σχιζει το φρυδακι της με αιματα και τετοια. Την αρπαζω και την παω στο νοσοκομειο. Να την εχω αγκαλια και να ψαχνουμε να βρουμε την παιδικη χειρουργικη. Που βρηκα την δυναμη δεν μπορουσα να καταλαβω, ενω πριν ενα λεπτο ημουν εγω για το νοσοκομειο να με πανε με φορειο...

  7. #7
    Δεν ξέρω τζενη αλλά φοβάμαι,τώρα τι φοβάμαι δεν εναι κάτι συγκεκτιμάνο.Έχω κρίσεισ πανικού 1,5 χρόνο τώρα και αγχώδη διαταραχή.Το παλέθω μόνη μου χωρίς θεραπεία με λιγη ψυχανάλυση.Τώρα σε σχέση με πέρυσι φέτος είμαι καλύτερα μετά από πάρα πολύ αγώνα μόνη μου.Παλεύω καθημερινά με τον ίδιο μου τον εαυτό.Δηλαδή πιστέυεισ ότι δεν θα χειροτερέψω αν μείνω έγκυοσ και να μην φοβάμαι?

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Εγω δεν χειροτερεψα..... Τωρα τι αλλο να σου πω. Ειμαι της αποψης να προσπαθησεις και θα δεις θα ανακαλυψεις δυναμεις για τον εαυτο σου που δεν τις ηξερες...

  9. #9
    Πόσο χρονών είσαι?Εγώ είμαι 28.Εσύ τώρα πας καλά?Φάρμακα πήρες.Πόσο καιρό έχεις αυτή την κατάσταση?Εγώ πιστέυω ότι λίγο δύναμη χρειάζομαι και ίσως την αντλήσω από το μωρό.Σε ευχαριστώ πολύ.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    εγω τωρα ειμαι 33 η πρωτη μου κριση ηταν οταν ημουν 29.

    Στην αρχη πηρα τα εφεξορ και λεχοτανιλ. Μετα επαθα φλας και τα σταματησα ολα ετσι απλα. Τωρα εχω μαθει να ζω με τις κρισεις, οποτε ερχονται δεν τις δινω σημασια. Απλα καποια φορα φοβαμαι αν παθω κατι παθολογικο πως θα καταλαβω οτι δεν ειναι κριση πανικου :)

    Να ξερες τι δυναμη μας δινουν τα παιδια... ΘΑ αλλαξει η ζωη σου και θα καταλαβεις οτι αυτα ειναι τα σημαντικα πραγματα....Σου ευχομαι το καλυτερο

  11. #11
    Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ.Είμαι σίγουρη π΄ς δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα παθολογικό.Αλλά και αν αυτό συνβεί θα καταλάβεις ότι δεν είναι από ην κρίση.Αφοσιώσου στην οικογένεια σου και σσιγά σιγά θα εξαφανιστεί τελείως ο φόβος Εύχομαι ότι καλύτερο και σε σένα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Τινα λοστ και γω είμαι-ήμουν στο κλαμπ του πανικου και στις εγκυμοσύνες μου, δύο τον αριθμό, δεν είχα σχεδόν καθόλου πανικούς, είχαν εξαφανιστεί.
    Μη φοβάσαι, ΄θ αλλάξουν οι προταιρεότητές σου , όπως λέει και η Τζένη, θα γίνεις το νούμερο 2 στη ζωή σου, Number one εννοια θα είναι το μικρό σου, θα σου δώσει δύναμη.

    Και γω, όπως η Τζένη έμαθα πια να ζω με τις κρίσεις και απλώς δε δίνω σημασία. Έρχονται σπάνια και φεύγουν πολύ ανώδυνα πια

    Καλή επιτυχία σε όλα !!

  13. #13
    Σ Ευχαριστώ imagine ,μακάρι να γίνουν όλα όπωσ μου τα λέτε κορίτσια.Πραγματικά θέλω ένα μωρό και θα δώσε μεγαλη χαρά και στον άντρα μου που παλέυει και αυτός μαζί μου τόσο καιρό.Απλά ανυσηχώ για την αγχώδη διαταραχή μου.Συνέχεια φοβάμαι ότι θα λιποθυμήσω ότι θα ζαλιστώ έντονα και ότι θα πάθω κάτι κακό.Κάθε μέρα έχω και κάτι.Δεν περνάει μέρα που να μην φοβηθώ για κάποιο σύμπτωμα (ταση λιποθυμίας,αστάθεια,πόνο στο στομάχι ,κρούψιμο στο λαιμό πόνος και πιάσιμο στον αυχένα).Έχω αρχίσει και κουράχομαι αφάνταστα.Θέλω να ζήσω ρε γαμώτο να χαρώ τα απλά καθημερινά πράγματα,μία βόλτα με τον έντρα μου ,ένα καφέ σε καφετέρια ένα ταξίδι.Επλίζω να τα ξεπεράσουμε όλοι μας γιατι είναι κρίμα να περνάει η ζωή από μπροστάμας και εμείς να είμαστε απλοί θεατές.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    8
    Originally posted by Tzeni
    Πες μας λεπτομερειες για την ομοιπαθητικη.

    Πηγες δηλαδη σε ενα ομοιπαθητικο γιατρο και του ειπες οτι υποφερεις απο κρισεις πανικου???
    του εξηγησα τι παθαινω, που με ποιανουν ζαλαδες, ταση για λυποθημια και εμετο σε μαγαζια, μερη με πολυ κοσμο, στα λεωφορεια..

    στη συνεχεια με ρωτησε για την οικογενεια μου, για την προσωπικη μου ζωη..
    αφου εκανε και αλλες ερωτησεις του τυπου τι μαρεσει να τρωω (αυτα χρειαζονται για τη ομοιοπαθητικη, δε ξερω γιατι)

    μου εδωσε 40 χαπακια. στην αρχη βελτιωθηκε ο υπνος μου, ξυπνουσα πιο ηρεμος, μετα ημουν πιο ηρεμος ολη την ημερα.. και στην συνεχεια παντου. οπου και να παω.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Athens
    Posts
    6
    paidia diavazw kairo to forum alla simera apofasisa na arxisw na postarw. Ayta peri omoiopathiktikis klp den me briskoun katholou symfono. Gia na pw kai tin alitheia ta fobamai ki olas. Se teliki analisi aytos pou tha mou pei pare ayta i pare ekeina poios einai? pou exei spoudasei? einai giatros? Giati apo oti kserw i iatriki den anagnvrizei tin omoiopathitiki. Kai afta oti einai fysika farmaka klp einai mpourdes. Ti ki an einai fysika? sti fysi den kykloforoun dilitiria? Ki an ta parw kai pathw kati? H an xasw ton elegxo oso diarkei i epidrasi touw? ti? Anyway.
    Egw eixa Diataraxi Panikou gia peripou 2 xronia kai eixa dokimasei polla, Psychiatrouw kai xanax kai effexor klp alla mpourdes. Eida mia beltiwsi alla tpt ousiastiko. Egw apo oli auti tin istoria vgika me psychotherapeia apo enan koryfaio psychologo (oxi onoma), ena neo paidi pou pragmatika me ebgale apo to adieksodo kai malista sxetika syntoma. Eilikrina twra den fobamai kan mipws mou ksanarthei. Paliotera etrema stin idea miaw neas krisis.... mprrr! Twra pragamtika noiwthw kalytera apo prin Paniko epoxi. Exw tin kopelia mou, doulevw kanonikotata paw cinema kai den kathomai sta akriana kathismata, mpainw se aeroplano pou oute na to skeftw prin genika eimai auto pou lene mia xara! Mia anamnisi mono emeine me tin opoia gelaw. Pantws nomizw oti to mystiko einai enas kalos psychologos. Emena pantws o dikos mou me eswse. Makari ki alla paidia na mporesoun na exoun tin tyxi na exoun swsti therapeia giati einai mia astheneia kai tpt allo. Gripi einai kai tha perasei! keeep going!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •