sos sos φαρμακα! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 71
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    http://www.nhs.uk/Medicine-Guides/Pa...ine=sertraline

    εδώ μπορείς να βρείς κάποιες πολύ καλές πληροφορίες για το
    φάρμακο που παίρνεις, η δραστική ουσία του zoloft λέγεται
    sertraline.
    είναι ίδιο με αυτό που παίρνεις εσύ.
    διάβασε το άρθρο και μην αγχώνεσαι είναι ένα
    από τα πιο διαδεδομένα αντικαταθλιπτικά
    και πολύ καλά στην δουλειά του.

  2. #17
    νικ ευχαριστω παρα πολυ,θα τσεκαρω..δεν τα παιρνω ακομα..τα εχω κρυψει στο ντουλαπι :p

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αυτα τα χαπια μεργμηγκα που σου εγραψε θελουν χρονο για να εχουν αποτελεσματα ή ειναι αμεσα?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #19
    Μέρμηγκα παίρνω 150mg zoloft εδώ και 2 μήνες περίπου, για κατάθλιψη και άγχος. Άψογα αποτελέσματα απο τις πρώτες μέρες, αλλά όπως όλα τα αντικαταθλιπτικά έχουν τις παρενέργειες τους.
    Τις πρώτες μέρες είχα διάροιες (ακόμα έχω αλλά οχι τόσο συχνά), ιδρωμένες παλάμες και σώμα όταν κοιμάμαι, κρίσεις έντονου άγχους, μυδρίαση και τώρα τελευταία λίγο ανορεξία.. οι περισσότερες παρενέργειες εξασθενούν τις πρώτες 1-3 βδομάδες αλλα ο κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός οπότε όλα αυτά είναι σχετικά.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by panos21 View Post
    Μέρμηγκα παίρνω 150mg zoloft εδώ και 2 μήνες περίπου, για κατάθλιψη και άγχος. Άψογα αποτελέσματα απο τις πρώτες μέρες, αλλά όπως όλα τα αντικαταθλιπτικά έχουν τις παρενέργειες τους.
    Τις πρώτες μέρες είχα διάροιες (ακόμα έχω αλλά οχι τόσο συχνά), ιδρωμένες παλάμες και σώμα όταν κοιμάμαι, κρίσεις έντονου άγχους, μυδρίαση και τώρα τελευταία λίγο ανορεξία.. οι περισσότερες παρενέργειες εξασθενούν τις πρώτες 1-3 βδομάδες αλλα ο κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός οπότε όλα αυτά είναι σχετικά.
    Παιδιά εγώ παίρνω ζολοφτ 3 μήνες.έχει βελτιωθεί πολύ η διάθεση μου αλλά συνεχίζουν οι κρίσεις άγχους...η ψυχιατρος δε θέλει να πολυπαιρνω αγχολυτικά και έτσι τα αποφεύγω.

  6. #21
    Μετά απο τόσο καιρό;;; Πόσες φορές το παθαίνεις την μέρα; Εγω στην αρχή 1 με 2 και ήταν τόσο έντονο που έπρεπε να κουλουριαστώ σε μια γωνία για κανα 10λεπτο ώστε να ηρεμήσω.. 3 μήνες είναι πολύ αν το παθαίνεις σε τέτοιο
    βαθμό, εγώ θα το είχα αλλάξει στη θέση σου.

  7. #22
    καλησπερα παιδια..οντως ειναι λιγο υπερβολη μαρω..psy αυτα τα φαρμακα θελουν το χρονο τους για να δουλεψουν,δεν ειναι ηρεμιστικα..εμενα μ ειπε να ξεκινησω με 25 mg κρισεις δεν παθαινω απλα δε βγαινω γτ με πιανει ζαλη αμεσως.. :/

  8. #23
    Οχι οτι δεν εχω παθει..εχω παρει κ πολλες κρισεις αλλα δεν με τρομαζουν κ το χω..το μονο θεμα ειναι οτι μ εχει δημιουργηθει φοβια λιποθυμιας αμα ειμαι εξω το αγχος αυξανεται..βεβαια δεν εχει γινει ποτε στα ιστορικα αλλαμετσι δουλευουν οι φοβιες... :P

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μερμηγκα , επειδη εχω κολλητο εξαιρετικο γιατρο , γενικο παθολογο , για το αγχος θεωρει καλυτερο το αντικαταθλ. seroxat , και τοχω δοκιμασει , και δουλευει . Για το zoloft , εχει την αποψη , κι εγω που τοχω δοκιμασει , ειναι καθαρα για καταθλιψη , οχι αγχος .

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    καλησπερα παιδια..οντως ειναι λιγο υπερβολη μαρω..psy αυτα τα φαρμακα θελουν το χρονο τους για να δουλεψουν,δεν ειναι ηρεμιστικα..εμενα μ ειπε να ξεκινησω με 25 mg κρισεις δεν παθαινω απλα δε βγαινω γτ με πιανει ζαλη αμεσως.. :/
    πιστευω οτι μπορεις να τα παρεις για ενα διαστημα κι αν δεις οτι δεν σου ταιριαζουν τα σταματας..θελω να πω με χαμηλη δοσολογια και μικρο διαστημα χρησης δεν νομιζω πως μπορει να δημιουργηθει θεμα!
    επισης αν καποιο φαρμακο δεν ταιριαζει στον οργανισμο, παρατηρουνται αμεσα αρνητικα συμπτωματα.. π.χ αν ειναι ενα χαπι να σου φερει ζαλη θα στην φερει σε λιγες ωρες αφοτου το εχεις παρει οχι μετα απο εναν μηνα..

    αυτα επειδη ελεγες οτι αγχωνεσαι να τα παρεις και νομιζω οτι τζαμπα μπεδευεσαι :)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Οχι οτι δεν εχω παθει..εχω παρει κ πολλες κρισεις αλλα δεν με τρομαζουν κ το χω..το μονο θεμα ειναι οτι μ εχει δημιουργηθει φοβια λιποθυμιας αμα ειμαι εξω το αγχος αυξανεται..βεβαια δεν εχει γινει ποτε στα ιστορικα αλλαμετσι δουλευουν οι φοβιες... :P
    η αφοροφοβια ειναι πολυ κουραστικη.
    προσωπικα προτιμω την διαταραχη πανικου παρα την αγοροφοβια..
    τουλαχτιστον με τους πανικους τρομαζεις, αλλα βγαινεις και ξεχνιεσαι..
    ενω η αγοροφοβια ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    17
    Μέρμηγκα γεια σου.

    Άρχικα να πω, πως η ψυχιατρική φαρμακευτική αγωγή είναι κάτι το πολύπλοκο. Δεν είναι αντιβίωση. Ο καθέ άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά στο κάθε φάρμακο. Αυτό το λέω κυρίως γιατί υπάρχουν πολλοί που θα σου πουν να μη πάρεις για να μη γίνεις άλλο ένα πειραματόζωο. Επίσης, ποτέ, μα ποτέ, μα ΠΟΤΕ να μη διαβάζεις τις παρενέργειες. Και σε αντιβίωση να διαβάσεις το φυλλάδιο θα φρικάρεις. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν παρενέργειες, φυσικά και υπάρχουν. Και έχω πάθει πολλές, και έχω αλλάξει χάπια επαννειλημένα. Έτσι λειτουργεί η αγωγή, είσαι συνέχεια σε επικοινωνία με τον ψυχίατρο σου, τον ενημερώνεις σε τακτική βάση για το πως είσαι, και αυτός καθορίζει τα φάρμακα που παίρνεις.
    Δε μπορεί κάποιος να σου δώσει απάντηση για το αν το ζολόφτ είναι καλό η όχι. Όπως σου είπα, ο καθένας μας αντιδρά διαφορετικά. Ας πούμε κάποιος παραπάνω ανέφερε το σεροξάτ. Το έχω πάρει και δε με βοήθησε καθόλου, και με πάχυνε και πάρα πολύ. Σε άλλους όμως ήταν πάρα πολύ αποτελεσματικό. Το ίδιο ισχύει και με το ζολοφτ.
    Επειδή έχω διαταραχή πανικού αρκετά χρόνια, και πάντα ήμουνα σε φαρμακευτική αγωγή, μπορώ να σου πω ότι το μεγαλύτερο αποτέλεσμα στις κρίσεις, όχι μόνο σε μένα αλλά και σε πολλούς ασθενείς που ξέρω, το έχει το Effexor για αντικαταθλιπτικο, και το Frisium για αγχωλυτικό.
    Επίσης στην διαταραχή πανικού παίζει μεγάλο ρόλο ο ύπνος που κάνεις. Αν δηλαδή έχεις πρόβλημα αυπνίας ή υπνηλίας. Ανάλογα με τον ύπνο σου, ακολουθείται συνήθως διαφορετική αγωγή. Το effexor είναι αντικαταθλιπτικό που σε "ανεβάζει" και για αυτό το λόγο συνήθως το παίρνεις πρωί ή μεσημέρι για να μην επηρεάσει τον ύπνο σου. Αν έχεις αυπνίες υπάρχει μια σειρά απο διαφορετικά αντικαταθλιπτικα όπως το Zyprexa το Sineqquan και το Minitran που βοηθούν στον ύπνο.
    Συνήθως, ανάλογα με την ένταση της διαταραχής, καταλήγεις με έναν συνδυασμό αντικαταθλιπτικών για καλύτερο αποτέλεσμα.
    Με λίγα λόγια, μη φοβάσαι τα φάρμακα, θα σε βοηθήσουν, απλά όπως λέω συνέχεια, τα φάρμακα δεν είναι η λύση, είναι απλώς ένα εργαλείο που θα σε βοηθήσει να είσαι λειτουργικός για να μπορέσεις να παλέψεις να γίνεις καλά.

    Και κάτι τελευταίο. Τα ψυχοφάρμακα έχουν όντως μακροχρόνιες παρενέργειες. Εθισμό, επιβάρυνση των νεφρών, αποσυντονισμού στο βάρος (Το οποίο οδηγεί με τη σειρά του σε άλλα προβλήματα), και φυσικά αλοίωσεις στον εγκέφαλο. Ο εθισμός δεν είναι κάτι το τρομερό όπως πολύ υποστηρίζουν. Απλά γίνεται συνήθως το λάθος απο τους περισσότερους να κόβουν τα φάρμακα απότομα, με αποτέλεσμα να εμφανίζουν σύνδρομο στέρησης. Το μόνο που χρειάζεται είναι να τα κόβεις σωστά και προσεκτικά με την καθοδήγηση του γιατρού σου. Το βάρος είναι ένα μεγάλο πρόβλημα με τα αντικαταθλιπτικά, για αυτό και πολλοί γιατροί συνήθως σου προτείνουν να κάνεις ισσοροπημένη διατροφή και ελαφρυά γυμναστική (η οποία βοηθάει ΠΑΡΑ πολύ στην διαταραχή πανικού).
    Τώρα για τα νεφρά και τις αλλοιώσεις, αυτά γίνονται μετά απο δεκαετίες χρήσεις ψυχοφαρμάκων, σε μεγάλες δόσεις. Τέτοια προβλήματα εμφανίζουν συνήθως οι ασθενείες σχιζοφρένειας και μανιοκατάθλιψης (οι οποίοι αναγκαστικά δε μπορούν να αποφύγουν τα φάρμακα), και οι δόσεις τους είναι εξωφρενικές. Ξέρω γιατί έχω συγγενή με βαρειά μανιοκατάθλιψη. Ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις, οι αλλοιώσεις αργούν πολύ να εμφανιστούν, και τα περισσότερα φάρμακα πλέον έχουν πολύ μικρή επιβάρυνση στα νεφρά.
    Έχω δει μαγνητική 19χρονου, ο οποίος έκανε μεγάλη χρήση μαριχουάνας, και ο εγκέφαλος του ήταν σαν 60χρονου απο τις αλλοιώσεις. Έχω δει μανιοκαταθλιπτικό με 20 χρόνια αγωγή ο οποίος δεν είχε τίποτα. Ας μη λέμε ότι θέλουμε

  13. #28
    .. καιγω έκανα μεγάλη χρήση για πολλά χρόνια και πρόσφατα η μαγνητική εγκεφάλου δεν έδειξε τιποτα (έκανα όλες τις εξετάσεις, χωρίς και με σκιαγραφικό). Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό που λες για την κανναβη βέβαια χωρίς να θέλω να την υπερασπιστώ.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by panos21 View Post
    .. καιγω έκανα μεγάλη χρήση για πολλά χρόνια και πρόσφατα η μαγνητική εγκεφάλου δεν έδειξε τιποτα (έκανα όλες τις εξετάσεις, χωρίς και με σκιαγραφικό). Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό που λες για την κανναβη βέβαια χωρίς να θέλω να την υπερασπιστώ.
    Όχι δε θέλω να πω ότι όποιος κάνει κάνναβη θα λιώσει τον εγκέφαλο του, προς θεού :P. Μια χαρά είναι η κάνναβη, απλά το φερα ως παράδειγμα για να πω ότι αυτά με τις παρενέργειες απο τα φάρμακα έχουνε μια δόση αλήθειας, αλλά συνήθως είναι υπερβολές

  15. #30
    Hey hey!!συγγνωμη που δεν απαντησα αλλα δεν ειχα μπει.macgyver απ οτι διαβασα και στο χαρτι ειναι για αγχωδης διαταραχες.κ παλι η γιατρος μ μου ειπε οτι απ τη πρωτη βδομαδα αν δε νιωθω καλα θα το αλλαξουμε..βεβαια ακομα δεν τα πηρα!χεστρου :p νταξει αυτο με τη μαριχουανα το χαρηκα.εχω ενα φιλο π την πινει ολη μερα κ μ τη λεει εμενα που θελω να παρω κτ να βοηθηθω..σκρινπριντ αμεσως κ γελακια!σας ευχαριστω παιδια.λεω να κανω ενα πειραμα..να ξεκινησω να περνω οχι ενα τεταρτο αλλα ενα ογδοο και να αυξησω..ωστε να το βαλω πιο μαλακα στον οργανισμο μ..ειναι σωστο κατι τετοιο;

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. φαρμακα
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 407
    Last Post: 24-08-2018, 22:18
  2. φαρμακα
    By καμμενος 1993 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2014, 18:21
  3. οχι στα φαρμακα...
    By ντολορ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2013, 22:27
  4. Φαρμακα
    By mariafound in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 24-08-2010, 01:29
  5. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2010, 03:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •