sos sos φαρμακα! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 71 of 71
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ξερω αν μπορεις να αποκαλεσεις ' ασθενεια ' μια καταθλιψη , που προερχεται απο μετρησιμους εξωτερικους παραγοντες , η ' διαταραχη διαθεσης ' . Εχουμε μαθει πλεον τα αντικαταθλιπτικα , που δεν χρειαζονται σε ολες τις καταθλιψεις , νομιζω ειναι καλυτερη η ψυχοθεραπεια . Μεχρι προτινος πιστευα το αντιθετο , αλλα πλεον εχω καταληξει στην ψυχοθεραπεια , χωρις ναχω κανει , βρηκα την ακρη μονος , τυχαια , αλλα πολλακις ο ' πασχων ' για αγνωστους μεχρι στιγμης λογους , αντιμετωπιζει με ' παραδοξο ' τροπο οπως εχω διαβασει , καποιο στρεσσογονο γεγονος ( δεν ειναι θεμα αδυναμιας ) , και απο ενα σημειο και περα , το στρεςς , αποκταει την δικη του υποσταση , και η επακολουθη καταθλιψη αυτονομειται , και φτανουμε να αποκαλουμε αυτην την διαδικασια , ασθενεια .
    Ειναι μια προσωπικη αντιδραση στο στρεςς , οπως πχ εγω αν στρεσσαριστω πολυ , παθαινω ψωριαση . Δεν σημαινει οτι οποιος στρεσσαριστει , θα παθει ψωριαση , αλλα σε πολλους πασχοντες απο ψωριαση ( εγω οχι , αν και εχω περασει βαρια ψωριαση ) , η ψωριαση αυτονομειται , και αποκταει δικη της οντοτητα , και χρονιζει . Ετσι και η καταθλιψη .

  2. #62
    Quote Originally Posted by SteinSkin View Post
    Το να λες ότι οι ψυχολογικές παθήσεις δεν είναι ασθένειες επειδή δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα, είναι σαν να λες ότι ο όρος "ψυχική υγεία" είναι λάθος γιατί εμπεριέχει το "υγεία" και θα έπρεπε απλά να χαρακτηρίζεται ώς ψυχολογία.
    .
    Μπορεί να ξεκινάνε ως "ψυχολογία", ήτοι τα πρώτα αρνητικά ερεθίσματα από το περιβάλλον και η πρώτη εσωτερική επεξεργασία τους από το άτομο (εννοείται με αρνητικό χαρακτήρα), ή μια συνεχής αλλά ήπια κατάσταση που με συνδρομή απλά συμβουλευτικής ψυχολογίας αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά. Κι όταν το μοτίβο αυτό ερεθίσματα - επεξεργασία, δεν αντιμετωπιστεί ως προείπα, συνεχίσει και βρει τον κατηφορο, οπότε η κατασταση από καποιο σημειο κι επειτα δεν ελέγχεται τότε μιλάμε για "ψυχική υγεία"΄. Τότε έχει ήδη υποστεί φθορά η σκέψη και και ως εκ της φθοράς αυτής οι ορμόνες/φαιά ουσία/σεροτονίνη κλπ με αποτελεσμα η χρήση φαρμάκων να είναι είτε εργαλείο είτε (τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο) η λύση!
    Γι αυτό, συνειδητοποίηση, σε ατομικό επίπεδο, ώστε εξαρχής το άτομο να ειναι σε θεση να αντεπεξερχεται στα αρνητικα ερεθισματα και παροχη βοήθειας προς καθενα που βρισκεται κοντα μας που καταλαβαινουμε πως οδηγειται στον κατηφορο.
    γιάννης

  3. #63
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ξερω αν μπορεις να αποκαλεσεις ' ασθενεια ' μια καταθλιψη , που προερχεται απο μετρησιμους εξωτερικους παραγοντες , η ' διαταραχη διαθεσης ' . Εχουμε μαθει πλεον τα αντικαταθλιπτικα , που δεν χρειαζονται σε ολες τις καταθλιψεις , νομιζω ειναι καλυτερη η ψυχοθεραπεια . Μεχρι προτινος πιστευα το αντιθετο , αλλα πλεον εχω καταληξει στην ψυχοθεραπεια , χωρις ναχω κανει , βρηκα την ακρη μονος , τυχαια , εγώ την άκρη τη βρηκα σε μια συνεδρια με ψυχολογο, ήτοι από που ξεκινησε το πρόβλημα (αιτίες), οι συνεπειες των αιτιών αυτών στον τρόπο σκέψης μου (διαστρεβλώσεις), τροποι με τους οποιους στο σημερα αντιμετωπιζονται οι συνεπειες αυτες και το πως οι τροποι αυτοι με την παροδο του χρονου θα μεταβαλουν τις διαστρεβλώσειςαλλα πολλακις ο ' πασχων ' για αγνωστους μεχρι στιγμης λογους , αντιμετωπιζει με ' παραδοξο ' τροπο οπως εχω διαβασει , καποιο στρεσσογονο γεγονος ( δεν ειναι θεμα αδυναμιας ) Συμφωνώ, κάνει πράγματα που για τους πολλούς φαίνονται γελοια ή παραδοξα (κι όντως έτσι είναι) επειδή ο νους του στάλωσε σε κάτι (συμπεριφορά ή τροπο δράσης ή ορισμένη απόφαση) το οποιο ως εμμονή, το θεωρει ως τη μονη λύση, και απο ενα σημειο και περα , το στρεςς , αποκταει την δικη του υποσταση , και η επακολουθη καταθλιψη αυτονομειται , και φτανουμε να αποκαλουμε αυτην την διαδικασια , ασθενεια Αυτο που περιγραφω δηλαδη στο πιο πάνω μηνυμα μου.
    Ειναι μια προσωπικη αντιδραση στο στρεςς , οπως πχ εγω αν στρεσσαριστω πολυ , παθαινω ψωριαση . Δεν σημαινει οτι οποιος στρεσσαριστει , θα παθει ψωριαση , αλλα σε πολλους πασχοντες απο ψωριαση ( εγω οχι , αν και εχω περασει βαρια ψωριαση ) , η ψωριαση αυτονομειται , και αποκταει δικη της οντοτητα , και χρονιζει . Ετσι και η καταθλιψη .
    Έτσι, τα φραμακα χρειαζονται για να ηρεμήσει το άτομο και να δουλέψει η ψυχοθεραπεια. Ίσως τοσα χρονια να αρκέστηκες στα φαρμακα, οι ψυχιατροι δεν διαθετουν γνωσεις ψυχολογιας.
    Αυτο όμως που εξαρχής χρειαζοσουν φαινεται πως ήταν η ψυχοθεραπεια, μπορει να σε βοηθουσε να βρεις τους τροπους ώστε να κερδίσεις περισσότερα πράγματα στη ζωη σου και να επουλώσεις συνάμα πολλές πληγές. Βεβαια η ψυχολογια δεν ειναι μαγεια, θα σε βελτιωσει ως κάποιο καλό βαθμό και θα σε κανει συνειδητοποιημενο πλεον άτομο, δεν θα σου διαγραψει όμως πλήρως το παρελθον.
    γιάννης

  4. #64
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    Για κρίσεις πανικού. Ναι βοήθησαν πάρα πολύ. Ηρέμησα και μπόρεσα να δω το πρόβλημα πιο ψύχραιμα (με βοήθεια ψυχολόγου βέβαια). Ήμουν τυχερός και μου ταίριαξαν.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αυτο όμως που εξαρχής χρειαζοσουν φαινεται πως ήταν η ψυχοθεραπεια, μπορει να σε βοηθουσε να βρεις τους τροπους ώστε να κερδίσεις περισσότερα πράγματα στη ζωη σου και να επουλώσεις συνάμα πολλές πληγέςν.

    Κι εγω αυτο πιστευω , Γιαννη , ο γεγονεν , γεγονεν ομως . Την επομενη φορα !!

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aπο το 2000 , εχω αλλαξει τρεις γιατρους . Τοτε ημουν ' ερασιτεχνης ασθενης ' , και επαιρνα οτι μου ελεγε ο εκαστοτε ασχετιδης ψυχιατρος . Το μονο που καταφεραν , ειναι να με εθισουν στα ζαναξ . Οταν περνανε τα χρονια , καταλαβαινεις 1) τον τροπο λειτουργιας των γιατρων και 2) το πως και το γιατι των φαρμακων ( και της κτθλψης ) , και γινεσαι ο ιδιος γιατρος του εαυτου σου . Τοτε νομιζα ( και νομιζαν ) οτι η κτθλψη ειναι μια ασθενεια που ' εμφανιζεται ' απο το πουθενα , και κυριαρχουσε η αποψη οτι η κτθλψη περναει μονο με το ' μαγικο ' prozac ( ladose ) το οποιο στην πορεια ανετραπη ( μην ξεχναμε οτι προ 15 ετων η κτθλψη δεν ηταν διαδεδομενη οπως σημερα ) . Στην συνεχεια , μετα το ladose , ενεφανισθη το περιφημο seropram , αχρηστο και αυτο . Τα υπολοιπα ειναι απλως ιστορια .

    μισά τα ξέρεις.
    και ως γνωστός η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια, γιατί σε κάνει να βγάζεις λανθασμένα συμπεράσματα.
    πρώτον μην πιστεύεις ότι διαβάζεις στο internet.
    δεύτερον το Prozac και το seropram όπως το λες εσύ γιατί η δραστική του ουσία λέγεται citalopram, βγήκαν περίπου την ίδια εποχή και είναι διαφορετική όψη του ιδιου
    νομίσματος.
    ανήκουνε και τα 2 στην κατηγορία SSRI (επιλεκτικοί αναστολής επαναπρόσληψης τις σεροτονίνης)
    με λίγα λόγια σου ανεβάζουν την σεροτονίνη εκεί που πρέπει
    (μέσα στην σύναψη ενός νευρικού δικτύου)
    όσο για αυτά που λες ότι πίστευαν ότι δουλεύει και μετά όχι
    δεν ισχύ. η συγκεκριμένη κατηγορια αντικαταθλιπτικών (SSRI) είναι η τελευταία και άρχισαν να βγαίνουν στις αρχές του '90s.

    πρόσεχε γιατί η ψυχοφαρμακολογία είναι
    δύσκολο ''άθλημα'' και θα σε μπερδέψει
    πολύ αν δεν έχεις τις κατάλληλες βάσεις.

    θα σου πρότεινα να διαβάσεις άρθρα που είναι
    για ασθενείς και όχι για ιατρικό προσωπικό.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nick_electro View Post

    πρόσεχε γιατί η ψυχοφαρμακολογία είναι
    δύσκολο ''άθλημα'' και θα σε μπερδέψει
    πολύ αν δεν έχεις τις κατάλληλες βάσεις.

    θα σου πρότεινα να διαβάσεις άρθρα που είναι
    για ασθενείς και όχι για ιατρικό προσωπικό.

    Νικ , τα παντα εχω διαβασει , κοντευω να γινω ειδικος στην καταθλιψη !! ladose/prozac περιεχει φλυοξετινη , και το seropram , σιταλοπραμη ( σορυ που σε διορθωνω ) . 0ταν ειχε πρωτοβγει το prozac , 1) ειναι το μονο φαρμακο , που ειχε γινει αρχες των 90s εξωφυλλο στο times , ως miracle drug ( τριχες κατσαρες ) , και 2) το 1995 ειχα διαβασει ενα βιβλιο ,' ακουγοντας το prozac ', 500 σελ. , το οποιο επλεκε το εγκωμιο του προζακ , με διθυραμβικα σχολια ( ! ) . Γι αυτο μιλαω για ' αχρηστα ' φαρμακα , αμα προμοταρουν οι εταιρειες , μπορουν να σε κανουν να πιστεψεις οτι θελουν αυτες , οχι οτι οι γιατροι ειναι αμοιροι ευθυνων , αφου ' τα παιρνουν ' κι αυτοι . Δεν θελω να δορθωνω τους αλλους , αλλα κανενα ssri , ουτε αλλο φαρμακο δεν αυξανει την σεροτονινη , απλως εμποδιζει την επαναπροσληψη της απο τον αποστολεα στον νευρουποδοχεα .
    Αμα σου λεω , τοχω κανει το homework μου !!!!

    Μπορει να μην ξερω τιποτα για τις αλλες ασθενειες , αλλα εχοντας κολλητο γενικο παθολογο , πολυ ενημερωμενο στην καταθλιψη , προτιμω να ακουω αυτον , και να σχηματιζω ιδιαν αντιληψη .

    Θενκς για την παρεμβαση , Νικ !
    Last edited by Macgyver; 22-05-2015 at 07:26.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Νικ , τα παντα εχω διαβασει , κοντευω να γινω ειδικος στην καταθλιψη !! ladose/prozac περιεχει φλυοξετινη , και το seropram , σιταλοπραμη ( σορυ που σε διορθωνω ) . 0ταν ειχε πρωτοβγει το prozac , 1) ειναι το μονο φαρμακο , που ειχε γινει αρχες των 90s εξωφυλλο στο times , ως miracle drug ( τριχες κατσαρες ) , και 2) το 1995 ειχα διαβασει ενα βιβλιο ,' ακουγοντας το prozac ', 500 σελ. , το οποιο επλεκε το εγκωμιο του προζακ , με διθυραμβικα σχολια ( ! ) . Γι αυτο μιλαω για ' αχρηστα ' φαρμακα , αμα προμοταρουν οι εταιρειες , μπορουν να σε κανουν να πιστεψεις οτι θελουν αυτες , οχι οτι οι γιατροι ειναι αμοιροι ευθυνων , αφου ' τα παιρνουν ' κι αυτοι . Δεν θελω να δορθωνω τους αλλους , αλλα κανενα ssri , ουτε αλλο φαρμακο δεν αυξανει την σεροτονινη , απλως εμποδιζει την επαναπροσληψη της απο τον αποστολεα στον νευρουποδοχεα .
    Αμα σου λεω , τοχω κανει το homework μου !!!!

    Μπορει να μην ξερω τιποτα για τις αλλες ασθενειες , αλλα εχοντας κολλητο γενικο παθολογο , πολυ ενημερωμενο στην καταθλιψη , προτιμω να ακουω αυτον , και να σχηματιζω ιδιαν αντιληψη .

    Θενκς για την παρεμβαση , Νικ !

    το ξέρω ότι τα SSRI αναστέλλουν την επαναπρόσληψη
    τις σεροτονίνης μέσα στην νευρική συναψη με
    αποτέλεσμα να μένει για μεγαλύτερο χρονικό
    διάστημα και να αισθανόμαστε καλύτερα.
    απλός είπα να το εξηγήσω πιο απλά σε περίπτωση
    που κάποιος που δεν ξέρει, να βγάλει νόημα.
    όσο για το ανέβασμα τις σεροτονίνης είναι
    πολλά φάρμακα που μπορούν να
    σου ανεβάσουν την συγκέντρωση γενικα,(αλλα οχι στην συναψη) ένα από αυτά είναι το 5-HTP.
    και μην ξεχνάς ότι το κοινό ναρκωτικό-stimulant coccaine
    ανήκει στην κατηγορια SNDRI (Serotonin-Norepinephrine-Dopamine Reuptake Inhibitors)
    πολύ κοντά με τα δικά μας SSRI έτσι? ;)


    να σε καλα φιλε macgyver (μου μου θυμίζει το όνομα έναν από μια ξένη σειρά) :)

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nick_electro View Post
    και μην ξεχνάς ότι το κοινό ναρκωτικό-stimulant coccaine
    ανήκει στην κατηγορια SNDRI (Serotonin-Norepinephrine-Dopamine Reuptake Inhibitors)
    πολύ κοντά με τα δικά μας SSRI έτσι? ;)


    να σε καλα φιλε macgyver (μου μου θυμίζει το όνομα έναν από μια ξένη σειρά) :)

    Επικινδυνα κοντα θαλεγα !! αν και νομιζα οτι δρα μονο στην ντοπαμινη , αλλα αφου το λες , ΟΚ . Το macgyver απο την ομωνυμη σειρα το πηρα , ημουν φαν . Κι εσυ νασαι καλα , Νικ , διαβασμενος εισαι !!

  10. #70
    Quote Originally Posted by nick_electro View Post
    το ξέρω ότι τα SSRI αναστέλλουν την επαναπρόσληψη
    τις σεροτονίνης μέσα στην νευρική συναψη με
    αποτέλεσμα να μένει για μεγαλύτερο χρονικό
    διάστημα και να αισθανόμαστε καλύτερα.
    απλός είπα να το εξηγήσω πιο απλά σε περίπτωση
    που κάποιος που δεν ξέρει, να βγάλει νόημα.
    όσο για το ανέβασμα τις σεροτονίνης είναι
    πολλά φάρμακα που μπορούν να
    σου ανεβάσουν την συγκέντρωση γενικα,(αλλα οχι στην συναψη) ένα από αυτά είναι το 5-HTP.
    και μην ξεχνάς ότι το κοινό ναρκωτικό-stimulant coccaine
    ανήκει στην κατηγορια SNDRI (Serotonin-Norepinephrine-Dopamine Reuptake Inhibitors)
    πολύ κοντά με τα δικά μας SSRI έτσι? ;)


    να σε καλα φιλε macgyver (μου μου θυμίζει το όνομα έναν από μια ξένη σειρά) :)
    Ναι φαίνεται να ειναι πολύ κοντά στα ναρκωτικά! Όπως τα ναρκωτικά, τα φάρμακα, γίνονται εξάρτηση, τα επιζητας για να νιώθεις καλα (αντί να εκπαιδευσεις τη σκεψη σου για το σκοπο αυτο), για να κατεβάζουν δλδ την ένταση των συναισθημάτων, κι αυτό το τελευταιο πιστευω πως αφορά, με τα πολύ απλά μου λόγια η αναστολή επαναπρόσληψης σεροτονίνης.
    γιάννης

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    δλδ την ένταση των συναισθημάτων, κι αυτό το τελευταιο πιστευω πως αφορά, με τα πολύ απλά μου λόγια η αναστολή επαναπρόσληψης σεροτονίνης.


    Tο τρελο στην λειτουργια των ssri ' s , ειναι οτι αυτα φροντιζουν να παραμεινει στο συναπτικο χασμα παραπανω η σεροτονινη , αλλα κανεις δεν ξερει αν υπαρχει αρκετη σεροτονινη στον οργανισμο του καταθλιπτικου , που μπορει αυτο να ειναι το προβλημα .
    Κοντολογης , αν τα ssri' s , η τα ssrni' s , αν ηταν τοσο αποτελεσματικα , δεν θα ηταν τωρα η κτθλψη , η 2η ασθενεια παγκοσμιως .
    Μια διαβαζω οτι το προβλημα ειναι μια πρωτεινη με κωδικη ονομασια , μια οτι ειναι στον ιπποκαμπο κλπ. κλπ. δλδ η επιστημη ειναι ακομη στο σκοταδι .

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. φαρμακα
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 407
    Last Post: 24-08-2018, 23:18
  2. φαρμακα
    By καμμενος 1993 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2014, 19:21
  3. οχι στα φαρμακα...
    By ντολορ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2013, 23:27
  4. Φαρμακα
    By mariafound in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 24-08-2010, 02:29
  5. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2010, 04:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •