SSRI και ανορεξία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    SSRI και ανορεξία

    Νομίζω πως είμαι ο μόνος που έχει ανορεξία λόγο των SSRI.. Απόσο ξέρω συνήθως γίνεται το αντίθετο.
    Όταν έπερνα ζυπρεξα και ρεμερον είχα ξεσκιστεί στο φαί, έβαλα γύρω στα 8-10 κιλά (τα χρειαζόμουν).
    Στη συνέχεια έκοψα το ζυπρεξα, μείωσα το ρεμερον και πρόσθεσα 150mg zoloft στην αγωγή. Απο τότε η όρεξη μου έχει κοπεί εντελώς με αποτέλεσμα να χάσω όσα κιλά είχα βάλει. Τρώω μόνο 2 φορές τη μέρα, μου έχει κοπεί κάθε επιθυμία για γλυκά και το να φάω με το ζόρι δεν αντέχεται, το στομάχι μου έχει κλείσει. Έχω ξενερώσει καθώς είμαι αρκετά αδύνατος για το ύψος μου. Το ζολοφτ δεν θέλω να το αλλάξω γιατι μου έκατσε πολύ καλά στην ψυχολογία.. Ο γιατρός μου είπε να σταματήσω το ρεμερον εντελώς και βλέπουμε το καλοκαίρι.. αλλά ρε παιδιά αν σταματήσω και το ρεμερον θα γίνω σαν ρέγγα.
    Καμιά ιδέα;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν λες οτι τρως 2 φορες τη μερα δηλαδη μεσημεριανο τρως δηλαδη για να καταλαβω...

  3. #3
    Βασικά το μεσημέρι δεν έχω και πολύ όρεξη, οπότε τρώω το απόγευμα κατα της 5 και το τελευταίο γεύμα το βράδυ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    διαβασε τι γραφει το κουτι στις παρενεργειες.

  5. #5
    ναι υπάρχει στην λίστα με τις παρενέργειες :(

  6. #6
    Υπάρχει κάνα βότανο / συμπλήρωμα που να αυξάνει την όρεξη; Αλλά όχι μούφες.. :p

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δηλαδη ας πουμε αν δεις μπροστα σου μια λαχταριστη σοκολατινα δεν θα σου κινησει καν την περιεργεια?????
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα panos21,
    Υπάρχουν κάποια μπαχαρικά όπως το τζίντζερ, κάρδαμο κλπ που βοηθούν να ανοίξει η όρεξη. Γενικά όταν το φαγητό γίνεται λίγο πιο πικάντικο, βρες τα φαγητά που σου φαίνονται πιο νόστιμα στη γεύση και φάε από αυτά, χωρίς όμως να πέσεις σε junk food γιατί χρειάζεσαι και καλά διατροφικά στοιχεία για τον οργανισμό σου. Επίσης το γλυκάνισο, το βάζουν και σε κουλουράκια, όμως μπορείς να το πίνεις απλά σαν ρόφημα καθημερινά, θα σε βοηθήσει. Ακόμα αν σου αρέσουν τα γαλακτοκομικά μπορείς να ενισχύσεις τον οργανισμό σου και με αυτά, συνήθως προσθέτουν βάρος, έχουν λιπαρά. Πχ στα μακαρόνια σου βάζε και αρκετό βούτυρο ή τυρί.
    Μπορείς να βρεις ιδέες και σε αυτή η σελίδα που δίνει κάποιες συμβουλές

    http://www.gr.how-to-put-on-weight.c...%BE%CE%B7.html

    Νομίζω αν κάνεις γυμναστική θα σου ανοίξει και η όρεξη περισσότερο.
    Κάνε τα όλα αυτά και μην το αφήσεις να σου γίνει έμμονη ιδέα το βάρος, είναι μια παροδική κατάσταση που μπορείς να τη βελτιώσεις σιγά-σιγά με διάφορους τρόπους.

    @66psy με έκανες να γελάσω... εγώ χτες έφαγα μία, αλλά ήταν από καθαρή περιέργεια και μόνο... :D

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3
    Το ίδιο έπαθα κι εγώ με το enlift, που παίρνω λόγω κατάθλιψης και γενικευμένης αγχώδους διαταραχής. Είχα που είχα ανορεξία λόγω άγχους, μόλις ξεκίνησα τα SSRI τα είδα όλα! Να μην κατεβαίνει κάτω τίποτα και είμαι και λιχούδω και τσουπωτούλα! Να βλέπω γλυκά και να μου έρχεται εμετός! Να σερβίρω καρμπονάρα και να τρώω δύο πηρουνιές. Ευτυχώς μετά από 2 εβδομάδες χρήσης, βλέπω ότι αρχίζει να βελτιώνεται η κατάσταση. Αίσθημα πείνας δεν έχω νοιώσει, αλλά δεν μου έρχεται και εμετός με το φαγητό. Ευτυχώς που είχα περιθώρια απώλειας!!! Τελικά το να πρέπει να φας και να μη μπορείς, είναι πολύ μεγαλύτερος καημός απ' το να κάνεις δίαιτα!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το enlift δεν επηρεαζει την ορεξη , συνηθως ( σεμενα οχι ) . Το remeron την ανοιγει πολυ . Το zoloft την ' κλεινει ' .
    Δεν χαιρεσαι που δεν τρως ? αμα ετρωγες , θα παραπονιοσουν οτι παχαινεις .
    Ε , μα , δεν σας πιανουμε πουθενα !!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Καλησπερα,
    και εγω με το seropram ειχα ανορεξια για τις 10 πρωτες ημερες, καθωςκαι φουσκωμενο στομαχι που με αναγκαζε να τρωω λιγο.
    τα συμπτωματα περιοριστηκαν σιγα σιγα ,και παρηλθαν.

    Μην ανησυχεις!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλησπέρα panos21, ήθελα να σε ρωτήσω, το ζολόφτ σε βοήθησε με την κατάθλιψη αν το έπαιρνες γι'αυτό; Σκέφτομαι πολύ έντονα να πάρω ένα αντικαταθλιπτικό που να μην παχαίνει, τα μόνα διαθέσιμα εκτός ίσως του ζολόφτ είναι τα wellbutrin και τα ladose. Δεν μπορώ να τα πάρω όμως αυτά τα δύο, συνεπώς σκέφτομαι να πάρω αυτό που πήρες κι εσύ.

    Ή αν ξέρει κάποιος άλλος να μου πει.

Similar Threads

  1. Συμπτώματα από διακοπή SSRi
    By Merdok in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 05-05-2014, 11:27
  2. "συνδρομο διακοπης ssri -Post-SSRI sexual dysfunction "
    By Στράτος_84 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 17-11-2013, 00:00
  3. SSRI και cacao beans
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 10-02-2012, 17:31
  4. post ssri sexual synrome
    By Nihil in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2011, 00:12
  5. Kαθυστερημένη εκσπερμάτιση λόγω SSRI's...
    By liantinis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-2008, 03:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •