Η γνώση απελευθερώνει! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 101
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Άρα και εσύ φανατικός είσαι που θα έλεγε και ο φίλος macgyver:cool:
    Για το αν ο πλανήτης καίγεται φταίνε πάρα πολλοί παράγοντες, πολύ αμφιβάλω αν μπορεί να γίνει γιατί σε αυτόν τον κόσμο μόνον η διαφθορά και το χρήμα κυριαρχούν και προς Θεού, μην νομίζεις ότι ο θεός θα κάτσει να μας δώσει καμία λύση στα προβλήματα μας...Το πολύ πολύ άμα υπάρχει να μας ρίξει καμιά φωτιά να μας κάψει ή δημιουργήσει τον δευτερο κατακλεισμο, αναλογα καλέ τα κέφια του...;)

    Επίσης έχω διαβασει και εγώ αντιστοιχα άτομα στο διαδυκτιο που να ΜΗΔΕΝΙΖΟΥΝ την επιστήμη και να θεοποιούν την θρησκεία μιλωντας για επίπεδη γη, για το ότι η γη είναι ακίνητη και κέτρο του σύμπαντος κλπ και όλα αυτά στον 21ο αιώνα...Αν εγώ είμαι εκνευριστικός με τις δικές μου <<αθεες>> αντιληψεις, τότε αυτοί οι άνθρωποι που τα πιστεύουν όλα αυτά πως θα μπορούσαν να χαρακτηκριστούν??
    Επιστημη και θρησκεια πανε ανταμα.. Τις επιστημες τις δημιουργησε ο ανθρωπος με τις ανακαλυψεις του , ο ανθρωπος ειναι δημιουργημα του Θεου . Οποτε προς τι ο διαχωρισμος?
    Τωρα το αν ο ανθρωπος την εχει δει Θεος ειναι αλλο κεφαλαιο αυτο . Τωρα αν καποιος κοιτωντας γυρω του ολη την πλαση πειθεται οτι δημιουργηθηκε απο μια εκρηξη ή κοιτωντας τους ανθρωπους πειθεται οτι προερχεται απο τους πιθηκους δικαιωμα του .
    Δεν θελω να σε πεισω για κατι , ουτε και θα παραμεινω στο θεμα.. Απλα μου κανει εντυπωση ο πολεμος που γινεται στον Χριστιανισμο , τον οποιο δεν θεωρω και τυχαιο.

    (τωρα μπορεις να γελασεις με την ψυχη σου)

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    το ότι σε κακοποιησαν κατά την αθωα ηλικια σου με παραμυθια για κολασεις παραδεισους. παρθενες που γεννανε και νεκρους που ανασταινοντε είναι καθαρα στατιστικο θεμα... αν ειχες γεννηθεί στην συρια θα σου λεγαν για παρθενες στον παραδεισο... αν ειχες γεννηθεί στο νεπαλ θα σου λεγαν για μετανσαρκωσεις και νιρβανα
    Ετσι ερμηνευεις εσυ τον Χριστιανισμο ? Την ενσαρκωση ενος θεικου προσωπου την ερμηνευεις ως την "παρθενα που γενναει" ?

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Επιστημη και θρησκεια πανε ανταμα.. Τις επιστημες τις δημιουργησε ο ανθρωπος με τις ανακαλυψεις του , ο ανθρωπος ειναι δημιουργημα του Θεου . Οποτε προς τι ο διαχωρισμος?
    Τωρα το αν ο ανθρωπος την εχει δει Θεος ειναι αλλο κεφαλαιο αυτο . Τωρα αν καποιος κοιτωντας γυρω του ολη την πλαση πειθεται οτι δημιουργηθηκε απο μια εκρηξη ή κοιτωντας τους ανθρωπους πειθεται οτι προερχεται απο τους πιθηκους δικαιωμα του .
    Δεν θελω να σε πεισω για κατι , ουτε και θα παραμεινω στο θεμα.. Απλα μου κανει εντυπωση ο πολεμος που γινεται στον Χριστιανισμο , τον οποιο δεν θεωρω και τυχαιο.

    (τωρα μπορεις να γελασεις με την ψυχη σου)

    Θα γελάσω όντως από τα γέλια κάνοντας κοιλιακούς και τετρακέφαλους;)

    Η επιστήμη και η θρησκεία ποτέ δεν πήγαν αντάμα, πάρε παράδειγμα τον Δαρβίνο, τον Κοπέρνικο και τον Γαλιλαίο που χλευάστηκαν για τις επιστημονικές θεωρίες τους επειδή έρχονταν σε αντίθεση με την Βίβλο...:p

    Επίσης ο άνθρωπος ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΘΗΚΟ!!! Αυτό το αστειάκι που διατηρείται μέχρις και σήμερα το δημιουργησε το γνωστο μαγαζακι ονοματι Εκκλησία για να χλευάσει και να ειρωνευτεί τις ιδέες του Δαρβίνου περί φυσικής επιλογής, ότι οι οργανισμοί απλά προσαρμόζονται και αναπτύσουν τα χαρακτηριστικά τους(εξελιξη των ειδων)αναλογα με το φυσικό τους περιβάλλον...Το <<πιπεράκι>> στην όλη ριζοσπαστική ιδέα ήταν η θεωρία του Δαρβίνου στην Καταγωγή των Ειδών ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος έχουν κοινη καταγωγή, δηλαδή είμαστε κάτι σαν ξαδέρφια των πιθηκων σε καμια περιπτωση ομως απογονοι τους...Δεν ξέρεις ότι ο άνθρωπος και ο χιμπατζής έχουν κατά 97% κοινό DNA??

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ετσι ερμηνευεις εσυ τον Χριστιανισμο ? Την ενσαρκωση ενος θεικου προσωπου την ερμηνευεις ως την "παρθενα που γενναει" ?
    χμμ... η θεοποιηση του ιησου εγινε κατά την 1η οικουμενικη συνοδο τον 4ο μνχ αιωνα... ως τοτε ηταν ενας μαραγκος από την ναζαρετ που ξεφευγε ΙΣΩΣ από το μεσο ορο των ανθρωπων της εποχης για αυτό και ξεχωρισε...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    148
    Περαστικε αυτα τα απαραδεκτα και ανεπιτρεπτα για την ταπεινη μου γνωμη περιστατικα συμβαινουν και στα σχολεια! Υπαρχει προώθηση του ρατσισμου,των διακρισεων και του ομοφοβικου λογου τοσο απο καθηγητες οσο και απο μαθητες!Το σχολείο, σαν ίδρυμα αλλά και σαν ιδέα, αποτελεί το μέσον το οποίο θα έπρεπε να γαλουχεί τους μαθητές με αξίες και ιδανικά και οχι να παραπληροφορουν αλλα και να συσκοτι2ουν τους μαθητες οσον αφορα τον θεμα της ομοφυλοφιλίας .Με ποιο δικαίωμα πολλοί καθηγητές, αναφερόμενοι στο θέμα αυτό, εσκεμμένα και μη, κρυφογελούν και μοιράζονται μαζί μας την άγνοια, το μίσος και το ρατσιστικό χιούμορ τους με σχόλια του τύπου: «Τα ετερώνυμα έλκονται... υπό κανονικές συνθήκες δηλαδή» και «Δεν μου έχετε κάνει ακόμη την πιο αναμενόμενη ερώτηση των μαθητών, όσον αφορά το ποίημα Ιθάκη» (Όσον αφορά το αν ο Καβάφης ήταν ομοφυλόφιλος ή όχι) και «Για πέστε μου... Τι νομίζετε ότι συμβολίζει το γράμμα Π στο όνομά του ποιητή (Κωνσταντίνος Π. Καβάφης )»– εννοώντας φυσικά «*******». Αυτα ειναι λιγα απο τα επιεικως απαραδεκτα ρατσιστικα σχολια των καθηγητων που οι δηθεν προσοντουχοι και ηθικοι και καλλιεργημενοι ανθρωποι μπαινουν σε θεσεις ιεραρχειας και μας αραδια2ουνολα αυτα ! πολλοι απο αυτους μη πω ολοι και φανω υπερβολικη ειναι αμορφωτα τερατα που μπαινουν σε αυτες τις θεσεις μονο και μονο γιατι ειναι μια ριμαδοκαρεκλα και φυσικα για τα λεφταα!(που και αυτα μειωθηκαν) Οσον αφορα τωρα την εκκλησια..πολλοι κληρικοι μιλουν για τον ομοφυλοφιλισμο και αφηνουν να εννοηθει οτι δεν είναι θέμα γέννησης, αλλά επιλογής κα εν ολίγης ότι η εκκλησία δεν ασπάζεται την άποψη της Αμερικάνικης Ψυχιατρικής Εταιρίας η οποία προσδιορίζει τoν καθε σεξουαλικό προσανατολισμό, ως το αποτέλεσμα μιας πολύπλευρης αλληλεπίδρασης βιολογικών, ορμονικών και κοινωνικών παραγόντων.Τονι2ουν επισης οτι είναι θέμα «παθών» και ο ομοφυλόφιλος θα πρέπει να κοινωνεί καθώς επίσης και να εξωμολογείται τακτικά, προκειμένου να συγχωρείται και να μειώνονται τα «πάθη» του. έμμεσα παλευουν να μας ''φυτέψουν'' ότι η λέξη ομοφυλόφιλος είναι συνώνυμη της λέξης αμαρτωλός! Και ας μην αναφερθω καλυτερα σε ποσοι κληρικοι ειναι ομοφοβικοι ,ομοφιλόφυλοι και φυσικα παιδεραστές! ! Λυπαμαι που ειμαι μια δεκαοχτάχρονη μαθητρια λυκειου και μιλαω ετσι για το εκπαιδευτικο συστημα και φυσικα για τους κληρικους! Πιστευω ακράδαντα πως το εκπαιδευτικό μας σύστημα ειναι ελλεινο και τιποτενιο και φυσικα εχω την απαιτηση και το δικαίωμα να βρίσκομαι σε ένα περιβάλλον σεβασμού, πολιτισμένο, με αποδοχή της οποιασδήποτε ποικιλομορφίας, χωρίς καμιά ανοχή του μίσους, της αμορφωσιάς και όσα αυτή παράγει!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Θα γελάσω όντως από τα γέλια κάνοντας κοιλιακούς και τετρακέφαλους;)

    Η επιστήμη και η θρησκεία ποτέ δεν πήγαν αντάμα, πάρε παράδειγμα τον Δαρβίνο, τον Κοπέρνικο και τον Γαλιλαίο που χλευάστηκαν για τις επιστημονικές θεωρίες τους επειδή έρχονταν σε αντίθεση με την Βίβλο...:p

    Επίσης ο άνθρωπος ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΘΗΚΟ!!! Αυτό το αστειάκι που διατηρείται μέχρις και σήμερα το δημιουργησε το γνωστο μαγαζακι ονοματι Εκκλησία για να χλευάσει και να ειρωνευτεί τις ιδέες του Δαρβίνου περί φυσικής επιλογής, ότι οι οργανισμοί απλά προσαρμόζονται και αναπτύσουν τα χαρακτηριστικά τους(εξελιξη των ειδων)αναλογα με το φυσικό τους περιβάλλον...Το <<πιπεράκι>> στην όλη ριζοσπαστική ιδέα ήταν η θεωρία του Δαρβίνου στην Καταγωγή των Ειδών ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος έχουν κοινη καταγωγή, δηλαδή είμαστε κάτι σαν ξαδέρφια των πιθηκων σε καμια περιπτωση ομως απογονοι τους...Δεν ξέρεις ότι ο άνθρωπος και ο χιμπατζής έχουν κατά 97% κοινό DNA??
    το βιβλιο του Δαρβινου πυροδοτησε τις χιλιαδες αρνητικες αποψεις του λαου τις κριτικές, άρθρα, σάτιρες, παρωδίες και καρικατούρες. οι ανθρωποι εβγαλαν γρηγορα το συμπερασμα τους λεγοντας «άνθρωπος από πίθηκο» παρόλο που ο Δαρβίνος δεν έλεγε ΠΟΥΘΕΝΑΑΑΑΑΑ κάτι τέτοιο! ΑΥΤΗ η λανθασμενηη εντυπωση υπαρχει μεχριι και σημερα!

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    ^Δεν σε ξέρω καν αλλά σε λάτρεψα!!:p

    Και συμφωνώ απολύτως με όσα ακριβώς προσθέτεις στα posts σου, όλα είναι θέμα παιδείας και όχι θρησκείας, αν στην χώρα μας επικρατεί ένα σκάρτο εκπαιδευτικό σύστημα, η ανευθυνότητα της πλειονότητας των καθηγητών για τους μαθητές τους, η βαθμοθηρία και η παπαγαλία, ένα γελοίο σύστημα πανελληνίων που καθορίζει άδικα την υπόλοιπη ζωή σου(για να μην πω οτι τζάμπα και ο κόπος κρίνοντας από την χώρα στην οποίον ζούμε-θα καταντίσω γραφικός όμως)πως να μην υπάρχουν αντιλήψεις σαν αυτές που βιώνουμε?? Πώς να μην υπάρχει η ομοφοβία και η αποστροφή προς την ομοφυλοφιλία(και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό από τους ίδιους τους ομοφυλοφιλους που απλά φοβούνται το κοινωνικό τους περιβάλλον) αλλά και γενικά προς την διαφορετικότητα(ξενοφοβία, αποστροφή προς τις άλλες θρησκείες κλπ)?? Πώς να μην υποδεχόμαστε με τιμές αρχηγού κράτους μία λαμπαδίτσα με ιδιωτική πτήση δαπανώνοντας κάθε χρόνο σαν κράτος γύρω στα 100 χιλιάρικα(προτάθηκε να καταργηθεί όλο αυτό το σύστημα από την Ένωση Άθεων και Σκεπτικιστών Ελλάδος)?? Πώς να μην υπάρχουν παραμυθάκια περί θεραπείας καρκίνων ή εικόνων που κουνιούνται ή που δακρύζουν ή για άγιους που συντηρούνται και τους επισκέπτονται οι πιστοί(με τον αντίστοιχο όβολο εννοείται)??? Πώς να μην υπάρχει παραπληροφορηση και αγνοια περί επιστήμης όπως αυτό με τον Δαρβίνο?? Όλα αυτά από μία θλιβερή μερίδα ατόμων που θεωρούν ότι έχουν την απόλυτη αλήθεια την οποία αγνοούν όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι στον κόσμο....Είναι οι ίδιοι που τα πρωινά κάθονται να μάθουν τι λένε οι προβλέψεις για τα ζώδια....

  8. #23
    δεν ειναι ωραιο ουτε να προσπαθουμε να προσυλητισουμε ουτε οπως στην προκειμενη περιπτωση να πεισουμε τον αλλον οτι η πιστη του δεν στεκει δεν ειναι καθολου ωραιο...

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    αν σκεφτοταν δημητρη ολοι ετσι... θα πιστεύαν ακομα ότι η γη είναι επιπεδη και ΔΕΝ γυριζει!!

  10. #25
    αλιμονο κανεις λαθος σε λεω ο σεβασμος γτ στην αποψη κ πιστη του αλλου ειναι πρωταρχικη αξια

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Η Εκκλησία δεν νομίζω να είχε ιδιαίτερο σεβασμό στις απόψεις του Γαλιλαίου όταν τον πήγαν το 1616 στην Ιερά Εξέταση για την θεωρία του ότι η Γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο....Ούτε σεβάστηκε ιδιαίτερα ένα από τα ιερότερα τέρατα της παγκόσμιας λογοτεχνίας ονόματι Καζατζάκης αφορίζοντας τον....Άρα όπως διαπιστώνεις αναλογικά, εγώ στα posts μου είμαι πάρα μα πάρα πολύ ηπιος χαρακτηρας για να λες ότι προσυλητίζω ή ότι είμαι απόλυτος κλπ...Σκέψου το...

  12. #27
    ρε ανθρωπε εσυ δεν πας να προσυλιτισεις οχι πας να κανεις τον αλλο να παψει να πιστευει κ το κανεις αυτο με ανουσιο ενθουσιασμο.ο προσυλιτισμος ειναι το αντιθετο απο αυτο που κανεις αλλα ισοτιμα κακως.απλα σε αυτην την περιπτωση κανεις δεν παει να σας προσυλιτισει...ΥΓ σορρυ αλλα και εμενα με κουρασε το θεμα δεν γραφω αλλο....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    σορυ για το οφτοπικ αλλα που κολλαει αυτο το θεμα στις ψυχωσεις???

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ρε ανθρωπε εσυ δεν πας να προσυλιτισεις οχι πας να κανεις τον αλλο να παψει να πιστευει κ το κανεις αυτο με ανουσιο ενθουσιασμο.ο προσυλιτισμος ειναι το αντιθετο απο αυτο που κανεις αλλα ισοτιμα κακως.απλα σε αυτην την περιπτωση κανεις δεν παει να σας προσυλιτισει...ΥΓ σορρυ αλλα και εμενα με κουρασε το θεμα δεν γραφω αλλο....

    Ξαφνικά νιώθω τόσο κακοποιό στοιχείο...:(
    Είμαι ένας άθλιος αιρετικός που πάει κόντρα στην πρόοδο των λαών....Σνιφ σνιφ...:(

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    σορυ για το οφτοπικ αλλα που κολλαει αυτο το θεμα στις ψυχωσεις???
    Στην αρχή είπα να το σχετίσω με τον Φρόϋντ που ήταν μετρ του είδους και όπως βλέπεις η συζητηση προχωρησε αρκετά...

    Επόμενη ερώτηση κρίσεως: Αφού ο Θεός είναι παντοδύναμος, ο Διάβολος υπάρχει ακόμα λόγω fair play??:p

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Στερνη μου γνωση...
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 13-06-2012, 09:00
  2. Προς γνωση και συμμορφωση... που ελεγε η γιαγια μου
    By julias in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 30-03-2012, 23:22
  3. Υποκειμεική γνώση
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2010, 21:44
  4. Replies: 3
    Last Post: 08-04-2006, 16:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •