Η γνώση απελευθερώνει! - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 101 of 101
  1. #91
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ρε συ περαστικέ, όταν λέει "από άκρου έως άκρου" και "στις τέσσερις άκρες της γης", αυτό είναι ένα ρητορικό σχήμα, δεν εννοείται το σχήμα της γης παραλληλόγραμμο (με τέσσερις άκρες). Για θεολογικο κείμενο πρόκειται που στοχεύει σε θεολογικά νοήματα για απλούς ανθρώπους και όχι για σύγγραμμα φυσικής που αφορά επιστήμονες φυσικούς ή μαθηματικούς.
    Ναι αλλά οι απλοί άνθρωποι εκείνης της εποχής(ο Μωυσής έζησε μόλις τον 13ο αιώνα πΧ)είχαν στα αλήθεια όρεξη ή και την λογική ακόμη να αχολήθουν με περίτεχνα ρητορικά και λογοτεχνικά σχήματα?? Οι άνθρωποι τότες μην ξεχνάμε ήταν σχεδόν πρωτογονοι, ήθελαν να μάθουν πράγματα απλά και κατανοητά, χωρίς πολύ σκέψη, για αυτό ας πούμε γίνεται αναφορά σε μόλις 7 ημερες δημιουργίας ή σε έναν θεό με αντιφασκόμενα χαρακτηριστικά, επειδή οι άνθρωποι τότε δεν είχαν την ευφυία και τις γνώσεις που έχουμε σήμερα και ασφαλώς και δεν τους χρεώνουμε για κάτι τέτοιο...Ο άνθρωπος συνέχεια εξελίσεται και γίνεται καλύτερος, εξυπνότερος και πιό πολιτισμένος, αν το αρνούμαστε και αυτό τότε απλά ας καταργησουμε όλες τις κοινωνίες που έφτιαξε σήμερα ο άνθρωπος και ας φορέσουμε απλά από μιά προβιά για να επιστρέψουμε σε εκείνες τις εποχές...
    Επίσης ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ζητώ συγνώμυ για όποιο ειρωνικό ύφος υπόθηκε(αν και όσες το έχω δει, είναι αναμενόμενο σε κάποιον βαθμό σε τέτοιου είδους συζητήσεις)αλλά όταν κάποιος έρχεται και σε κατηγορεί ότι είσαι αβάπτιστος ή εβραίος ή ότι είσαι φαντασιόπληκτος που το παίζεις Αινσταιν κλπ κλπ τότε νομίζω πως από εκεί και πέρα ξεκινάει ένα ντόμινο διαφωνιών.....

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Επίσης λυπάμαι που σε απογοητευω αλλά είμαι ολίγον τι γατόνι...Και τα γατόνια όταν βρουν κανα καινούργιο μέρος δεν τα διωχνεις σχεδόν με τίποτα...Έχω περάσει από πάρα μα πάρα πολλά φόρουμ και sites(ό,τι σχεδόν μπορείς να φανταστείς), σαν "έμπειρος" λοιπόν δεν έχω λόγο να κάνω log out και να σου κάνω την χάρη.....Κρίμας!

    Εγω στοπα , δεν εισαι γατονι , οπως νομιζεις , ναρκισσος εισαι , και το παραδεχεσαι στην τελευταια φραση σου #88 , ' τον εαυτο μου τον υπερλατρευω και ειναι το μονο πραγμα που εχει αξια στην ζωη μου ' .
    Ασε με τωρα , διοτι απο τις πολλες γνωσεις και τα αποσταγματα σοφιας που παραθετεις , εχω παθει παροξυσμο συμπλεγματος κατωτεροτητας .

    Εμπειρος μετραει να εισαι στην πραγματικη ζωη , στα εργα , οχι στα λογια στα φορουμς ......................


    Δεν εχω κατι μαζι σου , Περαστικε , κατσε οσο σου κανει κεφι . Εχεις αλλωστε πλακα !! ποσο χρονων εισαι ?
    Last edited by Macgyver; 04-05-2015 at 21:52.

  3. #93
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    ^ Ααχ στην προηγουμενη ζωη μου ναρκισσος πρεπει να ήμουν, αν κρινω απο την ομορφια(σωματικη αλλά κυρίως πνευματική)που έχω κληρονομησει...

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    ^ Ααχ στην προηγουμενη ζωη μου ναρκισσος πρεπει να ήμουν, αν κρινω απο την ομορφια(σωματικη αλλά κυρίως πνευματική)που έχω κληρονομησει...


    Αυτο να μου πεις !!! παντως χαζος δεν εισαι , ξερεις ποτε σε παιρνει και ποτε οχι .

  5. #95
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο να μου πεις !!! παντως χαζος δεν εισαι , ξερεις ποτε σε παιρνει και ποτε οχι .
    Δηλαδή αυτήν την στιγμή δεν με παίρνει εε??

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Δηλαδή αυτήν την στιγμή δεν με παίρνει εε??


    Συ ειπας...........

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Νομίζω ότι τα λέει όλα...

    https://scontent-lhr.xx.fbcdn.net/hp...02&oe=55DCCAE7 :p



    (Ιωάν. 8:31-32) ελεγεν ο ιησους: ...γνωσεσθε την αληθειαν και η αληθεια ελευθερωσει υμας.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #98
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    μαρκελα πιστευω ότι το εβαλες στη σωστη διασταση το ολο θεμα... ο ιησους και ο βουδας και ο γκαντι είναι απλα ανθρωποι που ειπαν τα ιδια πραγματα.. που φυσικα τα ειπαν και αλλοι πριν από αυτους

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    για μενα ειναι βεβαιο οτι η γνωση απελευθερωνει.
    το μεγαλο προβλημα ειναι οτι το ιδιο ισχυριζεται "η καθε πικραμενη" (ανεξαρτητως φυλου) κι η γνωση γελαει...

  10. #100
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συ ειπας...........
    Καλέ!! Τρέμει το φυλλοκαρδι μου!!! Τρέμουν οι παντοφλιτσες μου απο δερμα βικουνα και ο γάτος μου!

  11. #101
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για μενα ειναι βεβαιο οτι η γνωση απελευθερωνει.
    το μεγαλο προβλημα ειναι οτι το ιδιο ισχυριζεται "η καθε πικραμενη" (ανεξαρτητως φυλου) κι η γνωση γελαει...
    Μην ανησυχείς, από όσα ακούς βγάλε απλά ένα μέσο όρο και βγάλε συμπερασματα απο εκει και περα...
    Αλλο να σου λεει καποιος απλες αμφιβολιες περι διαφορων πραγματων με συγκεκριμενα στοιχεια και αποδειξεις και αλλο να κατηγορας τον αλλον ότι είναι αβαπτιστος και εβραίος, δεν συμφωνείς?:p

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Στερνη μου γνωση...
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 13-06-2012, 09:00
  2. Προς γνωση και συμμορφωση... που ελεγε η γιαγια μου
    By julias in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 30-03-2012, 23:22
  3. Υποκειμεική γνώση
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2010, 21:44
  4. Replies: 3
    Last Post: 08-04-2006, 16:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •