Η γνώση απελευθερώνει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 101
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838

    Η γνώση απελευθερώνει!

    Θα έχετε ακουστά φαντάζομαι τον Σίγκμουντ Φροϋντ και για τις δικές του ερμηνείες που έδωσε περί του φαινομένου της θρησκείας από καθαρά ψυχολογική σκοπιά...Ο Φρόϋντ σε έργο του αναφέρει ότι ο άνθρωπος μπλέκεται στην θρησκεία λόγω της αδυναμίας του να ερμηνεύσει τις δυνάμεις τις φύσεις(πχ οι αρχαίοι έβλεπαν τους κεραυνούς και πίστευαν ότι ο Ζευς είναι οργισμένος ή έβλεπαν μια εκκλειψη ηλίου και την θεωρούσαν ως κακό οιωνό)και όλα ξεκινούν κατά προτίμηση σε νεαρό ψυχοδιανοητικό στάδιο, όταν δηλαδή ο άνθρωπος δεν είναι ακόμη ώριμος να σταθεί μόνος στα πόδια του και να αντιμετωπίσει και να ερμηνεύσει μόνος του την πραγματικότητα...Προσθέτει ότι η ιδέα που έχει ο άνθρωπος στο μυαλό του περί του Θεού φέρει τις ρίζες της από την παιδική ανάμνηση του παντοδύναμου και πάνσοφου πατέρα που τον προστάτευε όταν ο ίδιος ήταν ακόμη παιδί(και τον έκανε να νιώθει ασφαλής), οπότε ασπαζόμενος κάποια εκάτοστε θρησκεία εξασφαλίζει υποσυνειδητα αυτήν την "παιδική" ασφάλεια...Καταλήγει στο εύλογο συμπέρασμα ότι η θρησκεία είναι επικινδυνη για τον ανθρώπινο πολιτισμό πρώτον, επειδή συνδέει τις ζωές και την κοινωνία των ανθρώπων με την εξουσία και την ανισότητα έχοντας στο μυαλό μας έναν τυρρανικό Θεό παντοδύναμο που ελέγχει αδιάκριτα τις ζωές και τις προσωπικές στιγμές όλων μας, δεύτερον, επειδή η θρησκεία απομακρύνει τον άνθρωπο από την φωνή της λογικής κάνοντας τον παθητικό δέκτη σε όσα του λένε οι Γραφές χάνοντας έτσι την κρητική και διανοητική του ικανότητα(χίλια χρόνια σκοταδισμού ονόματι μεσαίωνας στην διαρκεια του οποίου κάηκαν βιβλία και κυνηγηθηκαν επιστημονικά μυαλά ενώ η φεουδαρχία ήταν η απόλυτη ελίτ-μετέπειτα επανήλθε ο άνθρωπος στην λογική και την φιλοσοφία των αρχαίων με τον Διαφωτισμό και "ησυχάσαμε")και τρίτον, επειδή η θρησκεία συνδέει αδιάκριτα την ηθική του ανθρώπου με τις <<θείες προσταγές>> και τα όσα <<διατάζει ένας θεός>>(βασικά οι κληρικοί) απορρίπτοντας έτσι την ίδια την ηθική αξία του ανθρώπου(άλλωστε μην ξεχνάμε ότι τα μεγαλύτερα εγκλήματα που υπήρξαν ποτέ στον μεσαίωνα έγιναν για "ηθικούς"-εκκλησιαστικούς σκοπούς)...
    Αυτά πάνω κάτω όσον αφορά τα όσα έλεγε ο Φρόϋντ και με βρίσκει σύμφωνο εμενα προσωπικά...Θα ήθελα να ακούσω όμως και άλλες γνώμες σχετικά με το θέμα της θρησκείας(του χριστιανισμού εν προκειμένω) που όπως και να το κάνουμε έχει επηρεάσει το ρου της ανθρώπινης ιστορίας....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα να σου πω μου φαινετε καπως κουραστικη ολη αυτη η αναλυση ενω δε βγαζει κ καπου θα προτιμουσα να αναλυσω μια φραση πιο ενδιαφερουσα..

    σαν αυτη πχ..

    Από λάθος σε λάθος, ανακαλύπτει κανείς ολόκληρη την αλήθεια.

    πολες εχω παρατηρισει οτι τα πραγματα που με τη πρωτη ματια σου φαινονται λαθος οταν τα ψαχνεις βαθυτερα τα βγαζεις σωστα ενω τα πραγματα που με τη πρωτη ματια σου φαινονται σωστα οταν τα ψαξεις καλυτερα απογοητευεσαι.

    το γιατι συμβαινει αυτο ειναι καπως μυστηριο.. :)

    μαλον επειδη ολα στο τελος τα γειωνει η λεξη αντισταθμιση...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    148
    Ειναι περα καθε αμφιβολιας για μενα τουλαχιστον πως τις θρησκειες τις εχει επινοησει ο ανθρωπος! Αυτο συμβαίνει γιατι ο ανθρωπος εχει την ακατανικη αναγκη ή καποιον δυνατό φόβο που τον ωθει στη δημιουργια μιας θρησκειας! Οταν δηλαδη δεν βρισκει μια πληρη απαντηση στα ερωτημα που τον βασανι2ουν μπορει ευκολα να καταφυγει σε μεταφυσικες δυναμεις ,μια νεα θρησκεια, καινουργιες υπαρξεις προκειμενου να καταλαγιασει τις αμφιβολίες του! Επίσης ο υπερ του δεοντος φοβος για τον θανατο,για τη 2ωη,για να βρει το νοημα της 2ωης και να απαντησει πρωτα στον ιδιο του τον εαυτο σε ερωτημα που του τρωνε τη ψυχη οπως τι γινεται μετα τον θανατο? που παμε? ποιοι ειμαστε? ποιος μας οδηγει? τον εκαναν να ανακαλυψει τις μαντειες,τη μαγεια και διάφορους Θεους/ειδωλα προκειμενου να καλυφθει η αναγκη της περιεργειας και της αμφιβολιες! Οι θρησκεις και στη δικια μας περιπτωση ο χριστιανισμος εχουν την ιδιοτητα (κυριως οι κληρικοι) να σου εχουν δωσει μια ''ποιοτικη τροφη'' και εσυ να τη μασας! Τι θελω να πω με αυτο..Οι κληρικοι ειναι οπως οι γονεις καποιων νηπιων που δεν ειναι ωριμα ατομα και φυσικα χωρις συγκεκριμενο προσανατολισμο και οι πιστοι τα παιδια τους..Ετσι οπως οι γονεις ειναι μια πυξιδα στη 2ωη των παιδιων που φερνουν στο κοσμο και οφειλουν να τους καθοδηγησουν ,να ικανοποιησουν τις επιθυμιες τους και να τους δωσουν τις απαντησεις τους για τη 2ωη και τα οσα συμβαινουν στο κοσμο καθως και να λυσουν ολες τους τις αποριες(η τροφη που ελεγα) ετσι τα νηπια σαν ατομα χωρις ωριμη και κριτικη σκεψη ακουν οτι ακριβως τους λενε οι μεγαλυτεροι (το μασημα της τροφης) Ετσι και οι κληρικοι για τον χριστιανισμο..Δινουν στους πιστους αυτα που ξερουν και πιστευουν για τον χριστιανισμο (δινουν μια τροφη) και οι πιστοι πιστευουν!(το μασημα ) Συμφωνα με τον Φρόυντ οι θρησκείες εχουν τριπλη λειτουργια στη 2ωη του ανθρωπου,! υπαρχουν οιν αμοιβες και οι τιμωριες καθως και ενας κωδικας επικοινωνιας και επισης μια κοσμολογια..Σε καθε θρησκεια υπαρχουν αυτα που ''πρεπει'' και αυτα που ''δεν πρεπει'' να κανεις.Αυτη τη πλευρα ο Φρουντ την ονομασε ''Υπερεγω'' Η πιστη οποιασδηποτε θρησκειας εχει ως 'υποχρεωση'' να κανεις τους ανθρωπους ηθικα καλους.Παρολαυτα αυτο ειναι ενα μεγαλοο λαθος! Ο ανθρωπος αναπτυσει την ηθικη του κυριως απο τα πρωτα σταδια της πρωιμης παιδικης του ηληκιας .δεν εχει αναγκη καποια θρησκεια στη 2ωη του για να αναπτυξει την ατομικη του ηθικη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εμενα να σου πω μου φαινετε καπως κουραστικη ολη αυτη η αναλυση ενω δε βγαζει κ καπου θα προτιμουσα να αναλυσω μια φραση πιο ενδιαφερουσα..

    σαν αυτη πχ..

    Από λάθος σε λάθος, ανακαλύπτει κανείς ολόκληρη την αλήθεια.

    πολες εχω παρατηρισει οτι τα πραγματα που με τη πρωτη ματια σου φαινονται λαθος οταν τα ψαχνεις βαθυτερα τα βγαζεις σωστα ενω τα πραγματα που με τη πρωτη ματια σου φαινονται σωστα οταν τα ψαξεις καλυτερα απογοητευεσαι.

    το γιατι συμβαινει αυτο ειναι καπως μυστηριο.. :)

    μαλον επειδη ολα στο τελος τα γειωνει η λεξη αντισταθμιση...
    οι ανθρωποι ειμαστε προορισμενοι να ζουμε σε κοινωνιες (ανθρωπος ζωον πολιτικον, οπως σωστα ειπε ο Αριστοτελης και πολλοι αλλοι), αλλα επισης ειμαστε κι εγω εκ φυσεως εγωιστικα οντα (οπως ειπε ο φρουν και μετα κι αλλοι επιστημονες τον υποστηριξαν)..
    οποτε εν μερει κανουμε σωστα πραγματα και εν μερει λαθος..
    οποτε σε μια κατασταση παντα θα υπαρχει το λαθος και το σωστο γιατι ετσι ειμαστε οι ανθρωποι και γιατι παντα υπαρχει ενα ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΜΑ! ετσι ειναι δομημενος κι ολος ο ψυχισμος.. επισης το λαθος και το σωστο εξαρταται απο την οπτικη που υιοθετουμε..
    αλλα ας μην ξεχναμε πως παντα οποια οπτικη και να υιοθετησουμε θα την δουμε μεσα απο τα δικα μας ματια.. οποτε ισως και εκει ακομη να μην βλεπουμε καποια πραγματα..
    γι αυτο και οι ανθρωποι ειναι περισσοτερο αποτελεσματικοι να δινουν λυσεις στα προβληματα των αλλων παρα στα δικα τους
    γι΄αυτο και οι ανθρωποι ειναι πιο ευκολο να κρινουν τους αλλους αρνητικα παρα τους εαυτους τους
    ο εγωισμος μας μας συνοδευει παντου και πολλες φορες ειναι αυτος που ευθυνεται για τα προβληματα μας.. απλως δεν μπορουμε να το κατανοησουμε αυτο, ακριβως γιατι ειμαστε εγωιστες..

    φαυλος κυκλος
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Συμφωνω σε όλα οσα λετε περαστικος και xritaf.. με μια μοναδικη ενσταση στο οσο αφορα ΠΙΘΑΝΑ μεταφυσικα και όχι μονο φαινομενα... δεν θα με εξεπλητε πχ αν η επιστημη ανακαλυψει (αν δεν εχει ανακαλυψει ηδη) νοημοντα ζωη στο αχανες συσμπαν ή ακομα και στον δικο μας τρισδιαστατο κοσμο... που δεν υπακούει στους νομους της φυσης όπως τους ξερουμε!!

    κατι σαν την σπηλια του πλατωνα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    Συμφωνω σε όλα οσα λετε περαστικος και xritaf.. με μια μοναδικη ενσταση στο οσο αφορα ΠΙΘΑΝΑ μεταφυσικα και όχι μονο φαινομενα... δεν θα με εξεπλητε πχ αν η επιστημη ανακαλυψει (αν δεν εχει ανακαλυψει ηδη) νοημοντα ζωη στο αχανες συσμπαν ή ακομα και στον δικο μας τρισδιαστατο κοσμο... που δεν υπακούει στους νομους της φυσης όπως τους ξερουμε!!

    κατι σαν την σπηλια του πλατωνα
    2ουν αναμεσα μας..κινουνται διπλα μας τα φαντασματα κατα τη δικη μου αποψη βρισκονται παγιδευμένα ανάμεσα στον δικό μας φυσικό κόσμο και στον πνευματικό αιθερικό.Οι οντότητες αυτή δεν έχει υλική υπόσταση αλλα μπορουν να παρουν οποιαδηποτε μορφη θελουν,μια ρευστη δηλαδη κατασταση αναμεσα στην ενεργεια και στην υλη ..και πολλες φορες ενα φαντασμα παρουσια2εται με τη μορφη του θανατοντα (δηλαδή, το φάντασμα παρουσιάζεται ακριβώς όπως ήταν το σώμα τη στιγμή του θανάτου)επισης υπαρχουν ''καλα'' και ''κακα'' φαντασματα! Επιπλεον εκτος απο φαντασματα υπαρχουν πιθανες συναντησεις με πνευμετα τα λεγομενα ουιγια! και φυσικα υπαρχουν δαιμονες..ειναι οι αγγελοι που αμαρτησαν..που στασιασαν εναντια ενος Θεου! και πολλα αλλα που δεν εχουνε ρθει στο φως ακομα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εμενα να σου πω μου φαινετε καπως κουραστικη ολη αυτη η αναλυση ενω δε βγαζει κ καπου θα προτιμουσα να αναλυσω μια φραση πιο ενδιαφερουσα..

    σαν αυτη πχ..

    Από λάθος σε λάθος, ανακαλύπτει κανείς ολόκληρη την αλήθεια.
    ...

    Κι εμενα μου φαινονται κουραστικα ολα αυτα , Αλεξ . Ασε που ερμηνευει την θρησκεια κατα το δοκουν . Περαστικε , εισαι πολυ φανατισμενος , και δεν νομιζω οτι θα βρεθει κανεις να αντεπιχειροματολογησει μαζι σου !!!!!! μηδενιζεις τα παντα , ακομα και το νοημα της ζωης . Ο φανατισμος δειχνει ανωριμοτητα .



    noumac , κι εγω το θεωρω βεβαιον οτι υπαρχει νοημων ζωη στο συμπαν , με αγνωστη μορφη φυσικα . Αλλωστε ο Αισταιν ειχε πει ' το συμπαν ειναι πιο παραξενο , αποτι μπορει να φανταστει και ο πιο ευφανταστος επιστημων ' !!!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Πάντως συμφωνώ ιδιαιτερα μαζί σου xritaf και ως προς το ότι οι θρησκείες έχουν ανθρώπινη προέλευση για να μπορέσουν να δώσουν ελπίδες στους ανθρώπους για το θέμα του θανάτου και το αν υπάρχει μετα θανατον ζωή(το είχα ανφέρει και εγώ άλλωστε σε άλλη ενότητα)και στο ότι ο άνθρωπος δεν χρειάζεται την θρησκεία και τα όσα υποστηρίζουν οι κληρικοί για να μπορέσει να γίνει ηθικός και ενάρετος μιάς και όλα καθορίζονται αποκλειστικά και μόνο από την παιδική του ηλικία...Το αναφέρει και ο ίδιος με την εξής φράση Η θρησκεία είναι μια ψευδαίσθηση και αντλεί τη δύναμή της από την ευκολία της να προσαρμόζεται στις ενστικτώδεις μελαγχολικές παρορμήσεις μας., γενικώς την θεωρεί ως αυταπάτη για να βρίσκουν σε κάτι παρηγορια οι άνθρωποι(σήμερα μπορεί να μην είναι τόσο έντονο αλλά στην αρχαιότητα όπου υπήρχαν θεοκρατικά κράτη και οι νεκροί μουμιοποιούνταν και θάβονταν με ένα σωρό αγαθά για να τα έχουν στον κάτω κόσμο υπήρχε εντονότατο θρησκευτικό στοιχείο στην καθημερινότητα των ανθρώπων)...Να υπευθυμίσω επίσης(μιάς και μιλήσαμε για ηθικές αξίες) τους ομοφοβικούς κληρικούς που αν και σε ένα τρομαχτικό ποσοστό έχει αποδειχτεί ότι είτε είναι ομοφυλοφιλοι είτε ακόμη και παιδεραστές εκείνοι εξακολουθούν να υποκρίνονται λέγοντας ότι η ομοφυλοφιλία είναι ψυχιατρικό πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίζεται(ως και αμάρτημα)και μένουν προσκολλημένοι στις γραφές του μεσαίωνα απαξιώντας τα ίδια τα ανθρώπινα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων(οι ομοφοβικοί έχει αποδειχθεί ότι κατά βάθος διεγείρονται σεξουαλικά από τους ομοφυλοφιλους αλλά λόγω του αυστηρού κοινωνικού τους περιβάλλοντος προσποιούνται ότι είναι πολύ αυστηροί και σκληροί με το θέμα της ομοφυλοφιλιας), μέχρις και ο Χριστόδουλος θεωρούνταν ομοφυλοφιλος αν και ο ίδιος δημόσια κατηγορούσε σφοδρά και μόνο που δεν αφόριζε τους ομοφυλοφιλους...Αυτά σαν παράδειγμα σχετικά με το χάσμα μεταξύ λόγων και πράξεων των κληρικών και φυσικά όταν ένας θέσμος έχει χάσμα σε αυτά τα δύο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως διδάσκαλος της ηθικής και της <<απόλυτης αλήθειας>>...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Την ωρα που πραγματικα ο πλανητης καιγεται κυριολεκτικα , βλεπω παντου στο διαδικτυο , σε φορουμς , σε διαφορα site να γινεται επιμονη προσπαθεια να μηδενισουν τον Χριστιανισμο (την ωρα μαλιστα που Μαρτυρουν χιλιαδες Χριστιανοι στην Μεση Ανατολη και οχι μονο - τυχαιο ? δεν νομιζω)
    Ειλικρινα ποιον θελετε να πεισετε και για ποιο πραγμα ακριβως?? Εκαστος με τις πεποιθησεις του , αφηστε εμας να εχουμε τον Χριστο μεσα μας , εσεις κρατηστε τις επιστημονικες σας εξηγησεις για τα παντα , τον τρεντι σταρχιδισμο σας και την σοφιστικε φιλοσοφια σας ξυνοντας τα αχαμνα σας.
    Γι'αυτο βαλλεται απο παντου Ο Χριστιανισμος καλε.. Για να φυγει ο κοσμος απο το σκοταδι της πιστης .. σαν δε ντρεπομαστε!! Ας γινουμε ολοι μια οχλομαζα , διχως πιστη , ιδανικα , πατριδα!! Προοδευτισμος!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κι εμενα μου φαινονται κουραστικα ολα αυτα , Αλεξ . Ασε που ερμηνευει την θρησκεια κατα το δοκουν . Περαστικε , εισαι πολυ φανατισμενος , και δεν νομιζω οτι θα βρεθει κανεις να αντεπιχειροματολογησει μαζι σου !!!!!! μηδενιζεις τα παντα , ακομα και το νοημα της ζωης . Ο φανατισμος δειχνει ανωριμοτητα .



    noumac , κι εγω το θεωρω βεβαιον οτι υπαρχει νοημων ζωη στο συμπαν , με αγνωστη μορφη φυσικα . Αλλωστε ο Αισταιν ειχε πει ' το συμπαν ειναι πιο παραξενο , αποτι μπορει να φανταστει και ο πιο ευφανταστος επιστημων ' !!!!

    Παραθέτω την άποψη ενός καταξιωμένου επιστήμονα και λέω ότι με καλύπτει πλήρως φέρνοντας στον νου και άλλα παραδειγματα ιστορικά και μη...Δεν είμαι φανατισμένος, απλά δεν έχω βρει μέχρις στιγμής στην ζωή μου κάποια απάντηση που να καλύπτει τα ερωτήματα μου....Άλλωστε φανατισμένος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί(με την ίδια λογική της αντιεπιχειρηματολογίας) μόνο αυτός που δέχεται ως απόλυτη αλήθεια και νόμο του σύμπαντος ένα και μόνο βιβλιαράκι αμφιβόλου προελευσεως που κάνει λόγο για γαϊδάρους που μιλάνε, για επίπεδη γη, για δαίμονες φωτιάς που ξεπετάγονται από τα έγκατα της γης κλπ κλπ...
    Αα Macgyver μην ξεχνάς...Ο Αϊνστάιν δεν πίστευε στην θρησκεία και την χλεύαζε απροκάλυπτα...Και αυτός φανατισμένος ήταν?:p

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Την ωρα που πραγματικα ο πλανητης καιγεται κυριολεκτικα , βλεπω παντου στο διαδικτυο , σε φορουμς , σε διαφορα site να γινεται επιμονη προσπαθεια να μηδενισουν τον Χριστιανισμο (την ωρα μαλιστα που Μαρτυρουν χιλιαδες Χριστιανοι στην Μεση Ανατολη και οχι μονο - τυχαιο ? δεν νομιζω)
    Ειλικρινα ποιον θελετε να πεισετε και για ποιο πραγμα ακριβως?? Εκαστος με τις πεποιθησεις του , αφηστε εμας να εχουμε τον Χριστο μεσα μας , εσεις κρατηστε τις επιστημονικες σας εξηγησεις για τα παντα , τον τρεντι σταρχιδισμο σας και την σοφιστικε φιλοσοφια σας ξυνοντας τα αχαμνα σας.
    Γι'αυτο βαλλεται απο παντου Ο Χριστιανισμος καλε.. Για να φυγει ο κοσμος απο το σκοταδι της πιστης .. σαν δε ντρεπομαστε!! Ας γινουμε ολοι μια οχλομαζα , διχως πιστη , ιδανικα , πατριδα!! Προοδευτισμος!!
    Το πρόβλημα δεν είναι μονο ο χριστιανισμος αλλα ολες οι θρησκείες... η θρησκεια είναι αρρωστια που ξεκιναει με την κακοποιηση του ανθρωπου στην αθωα του ηλικια!! και αντε μετα να απαλλαγείς

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Την ωρα που πραγματικα ο πλανητης καιγεται κυριολεκτικα , βλεπω παντου στο διαδικτυο , σε φορουμς , σε διαφορα site να γινεται επιμονη προσπαθεια να μηδενισουν τον Χριστιανισμο (την ωρα μαλιστα που Μαρτυρουν χιλιαδες Χριστιανοι στην Μεση Ανατολη και οχι μονο - τυχαιο ? δεν νομιζω)
    Ειλικρινα ποιον θελετε να πεισετε και για ποιο πραγμα ακριβως?? Εκαστος με τις πεποιθησεις του , αφηστε εμας να εχουμε τον Χριστο μεσα μας , εσεις κρατηστε τις επιστημονικες σας εξηγησεις για τα παντα , τον τρεντι σταρχιδισμο σας και την σοφιστικε φιλοσοφια σας ξυνοντας τα αχαμνα σας.
    Γι'αυτο βαλλεται απο παντου Ο Χριστιανισμος καλε.. Για να φυγει ο κοσμος απο το σκοταδι της πιστης .. σαν δε ντρεπομαστε!! Ας γινουμε ολοι μια οχλομαζα , διχως πιστη , ιδανικα , πατριδα!! Προοδευτισμος!!
    Άρα και εσύ φανατικός είσαι που θα έλεγε και ο φίλος macgyver:cool:
    Για το αν ο πλανήτης καίγεται φταίνε πάρα πολλοί παράγοντες, πολύ αμφιβάλω αν μπορεί να γίνει γιατί σε αυτόν τον κόσμο μόνον η διαφθορά και το χρήμα κυριαρχούν και προς Θεού, μην νομίζεις ότι ο θεός θα κάτσει να μας δώσει καμία λύση στα προβλήματα μας...Το πολύ πολύ άμα υπάρχει να μας ρίξει καμιά φωτιά να μας κάψει ή δημιουργήσει τον δευτερο κατακλεισμο, αναλογα καλέ τα κέφια του...;)

    Επίσης έχω διαβασει και εγώ αντιστοιχα άτομα στο διαδυκτιο που να ΜΗΔΕΝΙΖΟΥΝ την επιστήμη και να θεοποιούν την θρησκεία μιλωντας για επίπεδη γη, για το ότι η γη είναι ακίνητη και κέτρο του σύμπαντος κλπ και όλα αυτά στον 21ο αιώνα...Αν εγώ είμαι εκνευριστικός με τις δικές μου <<αθεες>> αντιληψεις, τότε αυτοί οι άνθρωποι που τα πιστεύουν όλα αυτά πως θα μπορούσαν να χαρακτηκριστούν??

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    Το πρόβλημα δεν είναι μονο ο χριστιανισμος αλλα ολες οι θρησκείες... η θρησκεια είναι αρρωστια που ξεκιναει με την κακοποιηση του ανθρωπου στην αθωα του ηλικια!! και αντε μετα να απαλλαγείς
    Ναι δεν το συζητω η διδασκαλια του Χριστου ειναι μεγαλη κακοποιηση ..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ναι δεν το συζητω η διδασκαλια του Χριστου ειναι μεγαλη κακοποιηση ..
    το ότι σε κακοποιησαν κατά την αθωα ηλικια σου με παραμυθια για κολασεις παραδεισους. παρθενες που γεννανε και νεκρους που ανασταινοντε είναι καθαρα στατιστικο θεμα... αν ειχες γεννηθεί στην συρια θα σου λεγαν για παρθενες στον παραδεισο... αν ειχες γεννηθεί στο νεπαλ θα σου λεγαν για μετανσαρκωσεις και νιρβανα

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ναι δεν το συζητω η διδασκαλια του Χριστου ειναι μεγαλη κακοποιηση ..
    Δεν είναι κακοποίηση, ίσα ίσα που ο Χριστός θα μπορούσε να θεωρηθεί από τους μεγαλύτερους φιλοσοφους που πάτησαν ποτέ το πόδι τους στην ανθρωποτητα...Απλά ο Χριστιανισμός δεν περιστρέφεται μόνον γύρω από τον Χριστό αλλά και από την Παλαιά Διάθηκη(ΝΑΙ ο Θεός δεν κατάργησε ποτέ την ΠΔ-πως θα μπορούσε άλλωστε αφού ο Θεός είναι αλάνθαστος) και ξέρεις πόσο σκοταδιστικό βιβλίο είναι η ΠΔ, και την δουλεία επικροτεί και τις σφαγές σε <<βλάσφημους >> και <<αιρετικούς>> ανθρωπους και πάει λέγοντας...Επίσης μία χαρακτηριστική φράση που είπε ο Χριστός και τα λέει όλα είναι <<όποιος δεν είναι μαζι μου είναι εναντίον μου>>...Food for thought!

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Στερνη μου γνωση...
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 13-06-2012, 10:00
  2. Προς γνωση και συμμορφωση... που ελεγε η γιαγια μου
    By julias in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 31-03-2012, 00:22
  3. Υποκειμεική γνώση
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2010, 22:44
  4. Replies: 3
    Last Post: 08-04-2006, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •