Βάζω κιλά σε μία μέρα. - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 134 of 134
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    δλδ ρε δελφινι αν ησουν παντρεμενη θα ησουν αδυνατη;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Ένας δραστήριος άνθρωπος δεν έχει πρόβλημα να τρώει τα πάντα. Μιλάμε για υγιεινη διατροφή όμως και για ανθρώπους που έχουν πρόβλημα να μειώσουν το φαγητό και που δεν είναι δραστήριοι. . Μπορεί ο καθένας να τρώει τα πάντα με μέτρο. Το μέτρο και η πειθαρχία σε κάποιους ανθρώπους δεν υπάρχουν και χρειάζονται βοήθεια. κλπ

    Φυσικα θα συμφωνησω σε αυτα . Για την 6η -7η μερα , χμμμμ , θα πρεπει να διαφωνησω , διοτι ειναι μια παγιδα που μπορει να σου χαλασει οτι εφτιαξες τις λοιπες 5 μερες ( ευκολα παρερμηνευεται το ' οτι θες ' ) .
    Τελοσπαντων , οτι νομιζει ο καθενας τελικα , εκει καταληγουμε .
    Δεν πιστευω στις διαιτες , πιστευω στο μετρο .

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    δλδ ρε δελφινι αν ησουν παντρεμενη θα ησουν αδυνατη;
    Να το παρουμε αναποδα ? αν ησουν αδυνατη , θα ησουν παντρεμενη ? [......]

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Φυσικα θα συμφωνησω σε αυτα . Για την 6η -7η μερα , χμμμμ , θα πρεπει να διαφωνησω , διοτι ειναι μια παγιδα που μπορει να σου χαλασει οτι εφτιαξες τις λοιπες 5 μερες ( ευκολα παρερμηνευεται το ' οτι θες ' ) .
    Τελοσπαντων , οτι νομιζει ο καθενας τελικα , εκει καταληγουμε .
    Δεν πιστευω στις διαιτες , πιστευω στο μετρο .
    Δεν μίλησα ποτέ για δίαιτα αλλά για διατροφή..Επίσης ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά και δεν σημαίνει οτι οτι ισχύει για έναν ισχύει για όλους..
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Δεν μίλησα ποτέ για δίαιτα αλλά για διατροφή..Επίσης ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά και δεν σημαίνει οτι οτι ισχύει για έναν ισχύει για όλους..


    ΟΚ, να διαφωνησω μαζι σου για το αν ο καθενας αντιδρα διαφορετικα ? οχι , βεβαια . Ετσι νομιζω εγω , αλλιως νομιζεις εσυ . Και τα περι δυσανεξιας τροφιμων , ειναι επινοησεις των διατροφολογων ( καινουριο φρουτο ) για να τα κονομανε . Δεν θα κατσω να κανω αναλυση , τι νοημα θα ειχε ? για να βγω εγω ο σωστος ? ειμαι απο αλλη εποχη ( μαλλον αλλο πλανητη ! ) . Αν βαζεις περισσοτερα αποσα καταναλωνεις , παχαινεις . Αλλωστε ποτε στην ιστορια ο ανθρωπος ειχε προσβαση σε τοση ποικιλια τροφιμων . Το 1978 , υπηρχαν 2 σ.μαρκετ στην Αθηνα , ενα του Μαρινοπουλου στους Αμπελοκηπους , και ενα στην ιδια περιοχη του Βασιλοπουλου . Δεν υπηρχε ουτε junk , ουτε γρηγορο φαγητο , ουτε ντελιβερυ . Μονο μπακαλικα . Βεβαια δεν υπηρχαν ουτε υπερβαροι . Ζουμε ενα ειδος παρακμης , σε ολους τους τομεις . Διαπροσωπικες σχεσεις , τροπο διασκεδασης , φαγητο , υπερκαταναλωση υλικων αγαθων , τροπο μετακινησης και παρεπομενο , ψυχικες διαταραχες , αγνωστες προ 35 ετων . Τι ψαχνεις τωρα ?
    Ο πολιτισμος , κατ ευφημισμον εχει κανει βηματα προς τα εμπρος , στην ουσια πισω πηγαμε . Επειδη η τεχνολογια εκανε αλματα ? αυτο δεν συνιστα πολιτισμο . Για να δανειστω μια φραση του Αινσταιν ' αν υπαρχει εστω και ενα παιδι στον κοσμο που συνεχιζει να πειναει , θα θεωρησω οτι ο πολιτισμος δεν εχει κανει ουτεενα βημα εμπρος ' .
    Καλυτερες εποχες τοτε , και ατυχοι οσοι δεν τις ζησανε . Υπηρχε διασκεδαση πραματικη , αργοι ρυθμοι , δουλειες αφθονες , οχι μπουλιιν , ξεγνοιασια γενικως . Και ελαχιστα υλικα αγαθα ηταν απαραιτητα , οχι το χαλι το σημερινο με τα αι-φοουν των 500-1000 ευρω , ουτε υπολογιστες να κλεινεται ο καθενας στο καβουκι του , ουτε , ουτε , ουτε , ουτε . Aυτο δεν σημαινει οτι τωρα δεν μπορεις να περασεις καλα . Μπορεις , αν παψεις να ακολουθης το ( αρρωστο ) ρευμα της εποχης , και τα παρελκομενα του .
    Ενας ρομαντικος ...............ο angelos61 , αγαπητη christine82 .
    Last edited by Macgyver; 14-06-2015 at 03:59.

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Macgyver συμφωνώ σε πολλά μαζί σου, αλλά πιστεύω πως τα ωραιοποιείς λιγάκι.
    Οπως ωραιοποιούμε τα περασμένα χρόνια μας, όπως τα παιδιά μας θα νοσταλγούν αντίστοιχα τη σημερινή εποχή παρ' όλη την κρίση και τη σκληρότητα της σημερινής ζωής.
    Τα θυμάμαι κι εγώ αυτά που λες, αλλά μπουλινγκ για παράδειγμα, υπήρχε και τότε στα σχολεία, θυμάσαι τους νταήδες; εγώ τους έχω ζήσει μια χαρά τότε, τους βλέπω και σημερα. Το όνομα αλλάζει η συμπεριφορά παραμενει ή ίδια. 'Η ξεχνάς τις φάπες απ' τους δασκάλους και τη σκληρότητα των καθηγητών σε κακούς μαθητές;
    Και υπέρβαροι υπήρχαν, πως δεν υπήρχαν! Και ψυχικές διαταραχές κι απ' όλα τα καλά υπήρχαν. Απλά ο κόσμος τότε τα έκρυβε.
    Ομως ήμασταν νέοι (τότε) και σαφώς όλα ήταν καλύτερα..

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,771
    Πολύ σωστά Μαγκάιβερ, ωραία τα παλιά τα χρόνια πιο ξέγνοιαστα.... Μακάρι να μην περνούσανε ποτέ..... Πάντα έτσι να ήτανε στην Ελλάδα μας! Τότε εκείνη την εποχή ήμουνα και εγώ μικρή και είχα πολύ καλό μεταβολισμό, έτρεχα και συνέχεια εδώ και εκεί και ήμουνα πολύ ωραία και αδύνατη. Χαιρόμουνα με το παραμικρό και η ζωή κυλούσε σαν νεράκι ευχάριστα και χαρούμενα. Κοιμόμασταν με τις πόρτες ανοιχτές τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα δεν είχανε μπει οι ξένοι στην Ελλάδα και δεν είχαμε εγκλήματα και κλεψιές όλα ήτανε αγνά και δεν θέλω να ακουστεί ρατσιστικό αυτό γιατί δεν είμαι ρατσίστρια.

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Jackie View Post
    Macgyver συμφωνώ σε πολλά μαζί σου, αλλά πιστεύω πως τα ωραιοποιείς λιγάκι.
    Οπως ωραιοποιούμε τα περασμένα χρόνια μας, όπως τα παιδιά μας θα νοσταλγούν αντίστοιχα τη σημερινή εποχή παρ' όλη την κρίση και τη σκληρότητα της σημερινής ζωής.
    Τα θυμάμαι κι εγώ αυτά που λες, αλλά μπουλινγκ για παράδειγμα, υπήρχε και τότε στα σχολεία, θυμάσαι τους νταήδες; εγώ τους έχω ζήσει μια χαρά τότε, τους βλέπω και σημερα. Το όνομα αλλάζει η συμπεριφορά παραμενει ή ίδια. 'Η ξεχνάς τις φάπες απ' τους δασκάλους και τη σκληρότητα των καθηγητών σε κακούς μαθητές;
    Και υπέρβαροι υπήρχαν, πως δεν υπήρχαν! Και ψυχικές διαταραχές κι απ' όλα τα καλά υπήρχαν. Απλά ο κόσμος τότε τα έκρυβε.
    Ομως ήμασταν νέοι (τότε) και σαφώς όλα ήταν καλύτερα..
    Aγαπητη Jackie , δεν ωραιοποιω τιποτα , ειμαι 53.5 , δεν εχω οικονομικα προβληματα , συνεχιζω και γυμναζομαι με τα ιδια βαρη οπως παλια , εχω τις μοτοσυκλεττες μου , δλδ καμμια σχεση με τον κλασσικο 50αρη . Ειμαι απολυτως αντικειμενικος , εχω συμβιβαστει με την ιδεα της ηλικιας μου , αλλα τα 80ς , εχουν μεινει στην ιστορια ως η καλυτερη 10ετια των τελευταιων 50 ετων . Μπουλιιν ΔΕΝ υπηρχε , ειχα αλλαξει και 2 σχολεια , οχι ακριβα , ναι , οι καθηγητες ειχαν το πανω χερι , επεφτε και καμμια φαπα , και καλως , δεν υπηρχε αυτη η σημερινη ασυδοσια των παιδιων . Εχω τον κολλητο μου , δασκαλο σε σχολειο , συνομηλικο , και επιβεβαιωνει τα λεγομενα μου . Η παχυσαρκια ναι μεν υπηρχε , αλλα σε πολυ περορισμενη κλιμακα , αρκει να δεις ενα ντοκυμαντερ της εποχης , αφου δεν αρκουν αυτα που ισχυριζομαι . Ειμασταν μια παρεα 40-50 παιδιων , στα 20-25 μας , ουδεις επινε αλκοολ , η σημερινη μαστιγα , ναρκωτικα υπηρχαν μεν ( σε μικρη κλιμακα ) , η λεξη καταθλιψη ητο αγνωστη . Πως ναχεις καταθλιψη , σε μια χωρα , που υπηρχαν παντου δουλειες , υπηρχε πραματικη διασκεδαση , χορος , οχι σαν το σημερινο χαλι , που ολοι ειναι πιωμενοι στα μπαρ ( τους βλεπω τα βραδια στο Χαλανδρι , μενω κοντα ) , η στεκονται και κοιτανε ο ενας τον αλλον μενα ποτο στο χερι .
    Τελοσπαντων , μαλλον εισαι νεωτερη μου , και δεν εζησες αυτα που εζησα εγω . Ουτε νταηδες , ουτε ψυχικες διαταραχες . Δεν χρειαζοταν να σκιζεσαι στο διαβασμα στο σχολειο , ειχαμε αφθονο ελευθερο χρονο . Δεν θαθελα να γυρισω στην τοτε ηλικια , μου αρεσει και τωρα . Οπωσδηποτε συμβαλλει σε αυτο η οικονομικη ανεση , οτι δεν εχω υποχρεωσεις ( ανυπαντρος γαρ ) , αλλα τον τροπο ζωης που επιθυμω να ζησω , θα τον βρω μονο σενα νησι , πχ Ροδος η Παρος , οπου και σκοπευω καποια στιγμη να μετοικησω .
    Ακριβως οπως τα γραφω . Δεν υπερβαλλω σε τιποτα , κι οταν μου περασει κι εντελως η κτθλψη ( ναι , εχω αυτον τον βραχνα ) , θαμαι οπως παλια .
    Χαιρετισμους , jackie , Aγγελος .

    Χαιρετω και την φιλτατη Ολγα ( η Δελφινι ) !!!!

  9. #129
    Συμφωνώ με Macgyver και δελφίνι.

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    συμφωνω με ολουσ καποιοι τα βλεπανε ενω καποιοι δεν τα βλεπανε γτ γενικοτερα το κλιμα ηταν καλο
    τωρα αλλαξε το κλιμα και τα βλεπουμε πιο πολυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ΟΚ, να διαφωνησω μαζι σου για το αν ο καθενας αντιδρα διαφορετικα ? οχι , βεβαια . Ετσι νομιζω εγω , αλλιως νομιζεις εσυ . Και τα περι δυσανεξιας τροφιμων , ειναι επινοησεις των διατροφολογων ( καινουριο φρουτο ) για να τα κονομανε . Δεν θα κατσω να κανω αναλυση , τι νοημα θα ειχε ? για να βγω εγω ο σωστος ? ειμαι απο αλλη εποχη ( μαλλον αλλο πλανητη ! ) . Αν βαζεις περισσοτερα αποσα καταναλωνεις , παχαινεις . Αλλωστε ποτε στην ιστορια ο ανθρωπος ειχε προσβαση σε τοση ποικιλια τροφιμων . Το 1978 , υπηρχαν 2 σ.μαρκετ στην Αθηνα , ενα του Μαρινοπουλου στους Αμπελοκηπους , και ενα στην ιδια περιοχη του Βασιλοπουλου . Δεν υπηρχε ουτε junk , ουτε γρηγορο φαγητο , ουτε ντελιβερυ . Μονο μπακαλικα . Βεβαια δεν υπηρχαν ουτε υπερβαροι . Ζουμε ενα ειδος παρακμης , σε ολους τους τομεις . Διαπροσωπικες σχεσεις , τροπο διασκεδασης , φαγητο , υπερκαταναλωση υλικων αγαθων , τροπο μετακινησης και παρεπομενο , ψυχικες διαταραχες , αγνωστες προ 35 ετων . Τι ψαχνεις τωρα ?
    Ο πολιτισμος , κατ ευφημισμον εχει κανει βηματα προς τα εμπρος , στην ουσια πισω πηγαμε . Επειδη η τεχνολογια εκανε αλματα ? αυτο δεν συνιστα πολιτισμο . Για να δανειστω μια φραση του Αινσταιν ' αν υπαρχει εστω και ενα παιδι στον κοσμο που συνεχιζει να πειναει , θα θεωρησω οτι ο πολιτισμος δεν εχει κανει ουτεενα βημα εμπρος ' .
    Καλυτερες εποχες τοτε , και ατυχοι οσοι δεν τις ζησανε . Υπηρχε διασκεδαση πραματικη , αργοι ρυθμοι , δουλειες αφθονες , οχι μπουλιιν , ξεγνοιασια γενικως . Και ελαχιστα υλικα αγαθα ηταν απαραιτητα , οχι το χαλι το σημερινο με τα αι-φοουν των 500-1000 ευρω , ουτε υπολογιστες να κλεινεται ο καθενας στο καβουκι του , ουτε , ουτε , ουτε , ουτε . Aυτο δεν σημαινει οτι τωρα δεν μπορεις να περασεις καλα . Μπορεις , αν παψεις να ακολουθης το ( αρρωστο ) ρευμα της εποχης , και τα παρελκομενα του .
    Ενας ρομαντικος ...............ο angelos61 , αγαπητη christine82 .
    Καλησπέρα Μαγκαιβερ!Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν όλα αυτά με την διατροφή. Θες να πεις οτι η διατροφή μπηκε στη ζωή μας λόγω μόδας ή για να μας τα τρώνε? Αν λες κάτι τέτοιο τότε θα διαφωνίσω για τον λόγο οπου ανέφερες οτι την σημερινή εποχή οπου ο άνθρωπο δεν έχει χρόνο καταφεύγει στα Everest,Goudy's κλπ κλπ για να φάει κάτι γρήγορο. Οπότε η ανάγκη για καλύτερη υγεία μεγαλώνει και πολύς κόσμος το αναζητά.
    Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις πιστεύω οτι ο καθένας βλέπει την εποχή του ανάλογα το πως έζησε. Καποιος άλλος στη θέση σου μπορεί να είχε ζήσει μαρτιρικά χρόνια πχ στο σχολείο και να αποκαλεί την εποχή εκείνη ως την χειρότερη και οτι υπήρχε το μπουλινγκ. Τέλος πάντων, συμφωνώ για την δεκαετια του 80...μακάρι να την ζούσα και εγώ γτ ήταν πιο ελεύθερα τα πράγματα..κανένας δεν σε έκρινε και έκανες οτι γούσταρες...
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Καλησπέρα Μαγκαιβερ!Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν όλα αυτά με την διατροφή. Θες να πεις οτι η διατροφή μπηκε στη ζωή μας λόγω μόδας ή για να μας τα τρώνε? Αν λες κάτι τέτοιο τότε θα διαφωνίσω για τον λόγο οπου ανέφερες οτι την σημερινή εποχή οπου ο άνθρωπο δεν έχει χρόνο καταφεύγει στα Everest,Goudy's κλπ κλπ για να φάει κάτι γρήγορο. Οπότε η ανάγκη για καλύτερη υγεία μεγαλώνει και πολύς κόσμος το αναζητά.
    ς...

    Καλημερα christine , ειναι και θεμα χρονου , σωστο ειναι , οι ρυθμοι ειναι φρενηρεις σημερα σε σχεση με παλαια , οποτε προεκυψε το γρηγορο φαγητο . Βεβαια , μπορω να πω , οτι η σημερινη εποχη , φτιαχνει την ασθενεια ( το γρηγορο και ανθυγιεινο φαγητο ) , και στην συνεχεια σου προσφερει και την θεραπεια ( την υγεινη διατροφη η τους διατροφολογους ) ! δεν ειμαι κατα της υγεινης διατροφης , τουναντιον .
    Τελοσπαντων , ισως δεν εχει νοημα να αφηγουμαι τι γινοταν παλια , το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα , πως διαχειριζομαστε την παρουσα κατασταση . Φιλικα .

  13. #133
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Καλησπέρα παιδιά, προφανώς η δική μου οπτική ειναι διαφορετική.
    Το ότι η εφηβεία (μου) ήταν όντως μια λαμπερή εποχή, όπου περνούσα θαυμάσια, δεν αναιρεί το ασφυκτικό της εποχής -πάντα προσωπική μου άποψη.
    Macgyver με συγχωρείς αν ήμουν αιχμηρή όταν αναφερόμουν σε σένα, δεν είχα πρόθεση να σε θίξω!
    Πάντα φιλικά :)

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Jackie View Post
    Macgyver με συγχωρείς αν ήμουν αιχμηρή όταν αναφερόμουν σε σένα, δεν είχα πρόθεση να σε θίξω!
    Πάντα φιλικά :)

    Καλημερα jackie ! λιγακη αιχμηρη ησουν , αλλα οχι σε σημειο να με θιξεις . Δεν θιγομαι ετσι ευκολα . Ολοι ειμαστε με τις ωρες μας . ε ? !!!! φιλικα .

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. Βάζω συνεχώς κιλά!
    By δελφίνι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 18-04-2014, 22:01
  2. Βάζω τα κιλά 20 -20 !!!!!!!!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2014, 17:30
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  4. Κάθε μέρα η ίδια μέρα
    By gianniss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2011, 18:27
  5. Μέρα των ερωτευμένων και... μέρα των δυστυχισμένων....
    By aretiva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-02-2009, 22:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •