ξανα ο φοβος για την οραση - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 80 of 80
  1. #76
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Kalispera kai apo mena!Auto pou exoume den einai apla migakia einai visual snow opws leei o billaros.Emena auto mou emfanistike meta apo mia dosi Effexor xr 37.5 mg pou tin pira gia mia fora kai eixa asximi antidrasi ston organismo kai kiriws stin orasi opou pragmatika h myopia mou se mia mera xeiroterepse epi 10.Enw odigousa xwris gialia mesa se mia imera ola itan thola apo to 1 metro kai pera.Auto sinevei kai ston Gianni me tin agwgi pou pire.Epeidh ta antikathliptika epireazoun ta epipeda serotoninis kai epeidh kapoioi neurwnes sto mati me tin serotonini gia auto kapoioi apo emas parousiazoume san antidrasi se auti tin allagi twn epipedwn serotoninis auto pou legetai visual snow.Stin diki mou periptwsi to peristatiko sinevi me mia dosi 37.5 mg Effexor xr ton oktomvrio tou 2017 kai eimaste twra Septemvrio tou 2018 xwris kamia veltiwsi stin orasi.

    An o billaros, o Giannis or h fleur eixate kamia veltiwsh parakalw moirasteite ti mazi mas.An kapoios allos exei viwsei kati paromoio kai to exei kseperasei as to moirastei mazi mas gia na paroume dinami

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Είμαι και εγώ εδώ και έχω να σου πω οτι ολα αυτά που περιγράφεις τα βλέπω κ εγω και πολύς κόσμος ακόμη!! Κ εγω περνάω μια φάση αγχους κ νομίζω πως απλά τα παρατήρησα γιατί ψάχνω κάθε τι λεπτομέρεια. Αλλα συνειδητοποίησα ότι και πριν τα έβλεπα. Πολύς κόσμος σε λευκό φόντο, φωτεινά σημεία κλπ όπως και στο γαλάζιο του ουρανού τα βλέπει ολα αυτά. Σαν μικρές σκιές η κύματακια που κουνιούνται όπως και μυγακια. Δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί ολο αυτό και κυρίως από τη στιγμή που έχεις κάνει ότι εξέταση θα μπορούσες να κανεις κ βγήκε φυσιολογικη. Δέξου τα λόγια των γιατρών και προσπάθησε να χαλαρώσεις!!

  3. #78
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    egw pleon exw kai euaisthisia to vradi sta fwta twn autokinitwn,sto fws apo ta kinita/ipoligistes opws kai sta fanaria opou pragmatika vlepw fwtostefana.Episis ta matia mou ta niwthw fovera kourasmena kai me tsouzoun...Anyways pragmatika euxomai na teleiwsei auto to martirio gia olous mas

  4. #79
    Quote Originally Posted by giannhs82 View Post
    Γεια σας

    Πίστευα ότι δεν θα τα ξαναπούμε, πριν 6 μήνες με είχε πιάσει γενικευμένη αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού, απο ενα δυσαρεστώ οικογενειακό γεγονός με κακιά αρρώστια(θειος), και οφθαλμική ημικρανία που με φόβιζε 2 χρονιά. έτσι ξεκίνησε και κατέρρευσα σε σημείο να κάνω να κοιμηθώ 1 μηνα, ταχυπαλμίες, και όλα όσα ξέρετε. τοτε ενας νευρολόγος μου ξεκίνησε μια θεραπεία με το citraned, και η οφθαλμίατρος μου επισεις μου έγραψε και έκανα μια μαγνητική εγκεφάλου, καθος και μαγνητική αγγείων εγκεφάλου οστε να πιστω οτι δεν εχω κατι και να με βοηθήσει να ξεπεράσω το ανχος. οταν ξεκίνησα το μισό χαπι αφοί ταλεποριθικα σχεδόν 10 μερες με το 1/4 λογο παρενεργειών, πρόσεξα οτι αρχησα να εχω διαταραχές οράσεις, αλλοι τα λένε floaters, μυωοψιες όπως το λεει ο κάθε ένας, και επισεις ανισοκορία μικρή βεβαία, τοτε πήγα σε εναν άλλο οφθαλμίατρο του τα περιέγραψα, μου εκανε βιθοσκοπιση, δεν είδε κάτι, και μου ειπε οτι ειναι ψυχολογικό, για την ανοισοκορια, αφού αυτος δεν πρόσεξε τπτ, των παρότρυνα να δει πιο προσεχτικά, και μ ειπε οτι είναι πολύ μικρή κατω του χιλιοστου.
    η μαγνητικη βγηκε καθαρη, με καθησιχασε και η δικια μου οφθαλμίατρος, πηγα και στην νευρολόγο μου, της ειπα για της διαταραχές όρασης, και την ανοισοκορια, και χωρίς να με δει, μου λέει το είχες και δεν το έχουν δει οι οφθαλμίατροι.

    Τέλος πάντων πέρασε ο καιρος, αναγκαστικά να κόψω τα χάπια μετα απο 2.5 μήνες γιατι τα υπατικά μου ειχαν πάει στα ύψη. ήμουν καλα αφού ειδα οτι κάνανε βουτιά μετά απο 1 μηνά που τα έκοψα.
    Τωρα και 1 μηνά παιδιά άρχισε να χτυπάει πάλι το ανχος, γιατι βλεπω οτι τα floaters δεν αφηγαν ενω εχω κόψει τα φάρμακα 4 μηνες, και όταν παρατηρώ την διάφορα έστω και μικρή στης κόρες μου με πιάνει κρίση πανικου
    Πηγα και το αναφερα ξανα στην οφθαλμιατρο μου, εκανε ξανα μια προσεχτική βυθοσκόπηση και δεν βγήκε ουτε ενα παθολογικό αίτιο, ολα είναι καλά όλα σωστά,10/10 η οραση μου, και μου ειπε αφού ειναι καθαρή η μαγνητική να μην ανησυχώ, και να ηρεμισω
    παιδιά δεν ξέρω τι να κανω, αρχίζω και πέφτω, αφτα που βλεπω ειναι στους τοίχους και στον ουρανό για παραδιγμα μαλάκες σκιές, μια κινητικότητα δλδ, σε χαμηλό φωτισμό πχ στο μπάνιο αν δω σε κάτι μαύρο βλέπω σαν κουκιδες να κινούντες μικροσκοπικές, καμιά φορά σαν να βλέπω οπος είναι τα βράδια με υγρασία που βλέπεις γραμιδακια ψιλά, εχω γίνει πολυ παρατηρητικός σε οτι κοιτάω.
    Η γυναίκα μου μου λέει οτι τα βλέπει ολα αυτά και αυτή οταν παρατηρήσει έντονα σε κάτι, άλλος μου λέει οτι βλέπει τα μισά απο αυτά, άλλος δεν βλέπει τπτ, τους φαίνονται φυσιολογικά, έμενα πάλι οχι
    Συγνώμη που σας ζάλισα, ήθελα να τα πω σε καποιον
    Γιάννη και το εχω παθει και εγω να βλέπω μικρες κουκιδες να μετακινούνται το εχω πάθει όταν είμαι ξαπλωμένος κα κοιτάω το ταβανι πολλή ώρα αρχιζω να τις παρατηρώ, τα floaters τι είναι? ειναι σαν να βλέπεις μεσα απο τζαμι που ειναι ραγισμένο σαν ιστος τι αράχνης και σε καποια σημεια εχουν λαμψη (διαθλάσεις), αυτο το εχω πάθει 3 4 φορες και κρατησε κανενα 10λεπτο.

  5. #80
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Γιάννη και Billare αυτά που περιγράφετε είναι visual snow syndrome.Αυτο που περιγράφει η fleur είναι διαφορετικό γιατί το παθαίνει μόνο σε ημικρανία.Εμεις το έχουμε μόνιμα.

    Το έπαθα και εγώ μετά από αντικαταθλιπτικό.

    Συμμετείχα πρόσφατα σαν ασθενής στην πανεπιστημιακή ομάδα του Kings College στο Λονδίνο.

    Επικοινωνήσε μαζί μου για να σου δώσω λεπτομέρειες.Υπαρχει και visual snow group στο Facebook όπου είναι και άλλοι Έλληνες.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. μυγακια μαυρα στιγματα και οραση με λιγο χιονι
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 04-09-2022, 17:45
  2. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  3. θολη οραση....
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2012, 15:21
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. Θολή όραση
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-08-2009, 02:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •