είδα 2 λάμψεις αλλά τις είδα;;; - διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    είδα 2 λάμψεις αλλά τις είδα;;; - διαταραχή

    Καλημέρα σε όλους,

    Η αλήθεια είναι οτι τον τελευταίο καιρό περνάω μια πολύ στρεσογόνο περιοδο και ειμαι στην τσιτα μόνιμα. Πέρα ότι εχω διαγνωστει με αγχωδη διαταραχη και εκανα καποια στιγμή θεραπεία, τωρα παλι ειμαι στη φαση της μονιμη αρρωστοφοβίας. Χθες πηγα για μαγνητική λόγω των οφθαλμικων ημικρανιων που έχω, παραλληλα σήμερα ενώ βγήκα από την πόρτα και περίμενα το ασανσερ στο κλιμακοστασιο μου φανηκε ότι είδα 2 λάμψεις (όπως όταν τρεμοπαιζει το φως) γεγονός που θα μπορούσε να εχει συμβει φυσικα αλλα αφου δεν ήταν καποιος άλλος να μου το επιβεβαιωσει και δεν ξανασυνεβη (δηλαδη αναψα το φως και δουλευει κανονικα) ειμαι σε απιστευτο πανικό. Σκεφτομαι οτι εχω περασει πια σε αλλο επιπεδο απο αυτο της αγχωδους διαταραχης αν αρχισα να "βλέπω" πράγματα και εχω πανικοβληθει...καταλαβαίνε� �ε...εχω αρχισει και τρελαινομαι ;;;
    Last edited by Fleur; 05-05-2015 at 11:25.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Κοριτσι μου!σε νιωθω. Ημουν κι εγω καποτε σε αυτη την κατασταση. Τωρα πια δεν εχω τιποτα μετα απο αγωγη και συνεδριες. Απο ο.τι καταλαβα φοβασαι μηπως εχεις ψυχωση. Κατα την γνωμη μου αδικα φοβασαι. Θα ειχες εμφανισει κι αλλα συμπτωματα. Οι λαμψεις που ειδες μπορει να συμβει στον καθενα. Αν δωσεις σημασια τοτε σε τρωει ολη μερα αν δεν δωσεις τοτε δεν ξαναρχονται. Μην αγχωνεσαι καθολου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    aifel, σε ευχαριστώ παρα πολύ, μου δίνεις κουραγιο. ξερεις απο τη μια φοβαμαι μηπως ηταν κατι οργανικό, πραγμα που θα φανει φανταζομαι αμεσα με την mri που εκανα χθες. Από την αλλη λεω παει "παρανοησα τελειως" και εκεί ειναι που φοβαμαι καταλαβαίνεις. φανταζομαι μπορείς να φανταστεις τρόμο που ενιωσα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Ναι φανταζομαι. Μαγνητικη γιατι κανονισες? Οι λαμψεις ακομα και συμβαινει κατι οργανικο θα ηταν απο παθηση του ματιου πχ. Αποκολληση του αμφιβληστροειδους ,ειδικα αν συνεχιζονται. Δεν ξερω δεν ειμαι ομως γιατρος. Απλα μου φαινεται υπερβολικη η μαγνητικη. Απο την αλλη αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι για να πουμε οτι κατι εχουμε πρεπει τα συμπτωματα να επαναλαμβανονται και επισης να προστιθενται και νεα συμπτωματα. Τελος να σου πω επειδη εγω εχω μειωπια μου ειπε ο οφθαλμιατρος οτι ειμαι επηρεπης σε αποκολληση, γι αυτο μου τονισε αν δω ποτε λαμψεις ή σκιες κτλλ να παω να με δει. Αλιμονο μας αν με καθε τι σκεφτομασταν την ψυχωση....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    και εγω εχω μυωπια και μαλιστα πολυ, την μαγνητικη την κανονισα για τις οφθαλμικες ημικρανιες που εχω. απο μονη μου ομως ο γιατρος δεν ηθελε. οι λαμψεις που σου λεω ηταν οχι κατι στο οπτικο πεδιο αλλα σα να φωτιστηκε υπερβολικα ο χωρος με διαφορα 5-10 δευτερολεπτων πραγμα που οντως μπορει να συνεβη καθως στο κλιμακοστασιο εχουμε θεμα. φανταζομαι αν ηταν αποκολησση θα ειχα και αλλα τωρα τοση ωρα...τι να πω...παντως ενα φοβο τον εχω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @φλερ ειναι φυσιολογικο ολοι οι ανθρωποι να εχουν ψευδαισθησεις σε φασεις της ζωης τους οπως να δουν κατι η να ακουσουν φωνες οχι ομως επαναλαμβανομενα και αυτο ειναι που διαφερει απο την ψυχωση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Καταλαβα δηλ κατι σαν φλας σαν καποιος να βγαλε δυο φωτο ας πουμε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by aifel View Post
    Καταλαβα δηλ κατι σαν φλας σαν καποιος να βγαλε δυο φωτο ας πουμε
    ετσι ακριβως..και πατησε το κουμπι δυο φορες με διαφορα 10 δευτερολεπτων ... το εχεις παθει;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    νομιζω οτι αυτο που επαθες συμβαινει οταν εχει καποιος ημικρανια....

    νομιζω κατι τετοιο ειχα διαβασει...

    μπορει βεβαια να κανω και λαθος...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    ετσι ακριβως..και πατησε το κουμπι δυο φορες με διαφορα 10 δευτερολεπτων ... το εχεις παθει;;;
    Οχι δεν το εχω παθει! Αλλα το γεγονος του οτι το φλας αυτο δεν ηταν στο οπτικος σου πεδιο δειχνει πιο πολυ οτι οντως φωτιστηκε ο χωρος και δεν το φανταστηκες. ετσι νομιζω τουλαχιστον

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    η αλήθεια ειναι ότι και εγω φοβηθηκα (τι περιεργο) για αποκοληση και πηγα στον οφθαλμιατρο, ο οποιος δεν βρηκε καποια αλλοιωση που θα δικαιολογουσε κατι τετοιο. εδω που τα λεμε οντως δεν ηταν στο οπτικο μου πεδιο και οντως ειδα οτι φωτιστηκε ο χωρος ή πιθανο να ηταν μια αντανακλαση απο τον φωταγωγο....τι να πω΄θα δειξει...πονοκεφαλο δεν ειχα παντως ακομα και ο γιατρος μου ειπε οτι καμμια φορα συμβαίνει σε ολους χωρις λογο...

  12. #12
    fleur kalhmera, exei para8iro to klimakostasio? an nai sou kanw mia ypo8esi, apo kontino dromo pou ton diaxeei ilios, perase kapoio fortigo pou mporese kai anaklase ton ilio, kai auto anaklastike apo pi8anon kapoio apenanti ktirio pou exei megala tzamia. Auto pou ,mou exei tyxh emena, pou ebabaia se kamia periptosi den pige kapou to mialo m einai, to apenanti spiti apo emena anikse tin tzamaria tou, stil para8irou( anigi pros ta mesa) kai stigmimiea elapse olh h kouzina..! Genika na ksereis oti osi exoume of8almikes imikranies exoume megali eustisia sto fws

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by giannhs82 View Post
    fleur kalhmera, exei para8iro to klimakostasio? an nai sou kanw mia ypo8esi, apo kontino dromo pou ton diaxeei ilios, perase kapoio fortigo pou mporese kai anaklase ton ilio, kai auto anaklastike apo pi8anon kapoio apenanti ktirio pou exei megala tzamia. Auto pou ,mou exei tyxh emena, pou ebabaia se kamia periptosi den pige kapou to mialo m einai, to apenanti spiti apo emena anikse tin tzamaria tou, stil para8irou( anigi pros ta mesa) kai stigmimiea elapse olh h kouzina..! Genika na ksereis oti osi exoume of8almikes imikranies exoume megali eustisia sto fws
    καλημέρα, ναι το σκεφτηκα και εγω και το κοιταξα μετα. θα μπορουσε. επισης η διαγωνιος απεναντι μου ειχε μολις βγαλει μια χυτρα (?) στο μπαλκονι...τι να πω...ισως να ηταν και αυτό και μακαρι δηλαδη να μην ειναι κατι παθολογικό ή εχω αρχισει να το χανω

  14. #14
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    καλημέρα, ναι το σκεφτηκα και εγω και το κοιταξα μετα. θα μπορουσε. επισης η διαγωνιος απεναντι μου ειχε μολις βγαλει μια χυτρα (?) στο μπαλκονι...τι να πω...ισως να ηταν και αυτό και μακαρι δηλαδη να μην ειναι κατι παθολογικό ή εχω αρχισει να το χανω
    Fleurrrrrrrrr brika ti mas simbenei.... nomizw oti gerasame (etsi gia na ksexastoume ligo). Pote me to kalo perimeneis ta apotelesmata?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Γιάννη μου αυτό ειναι το μόνο σίγουρο, θυμαμαι μικροτερη ουτε που ασχολουμουν με τετοια. πριν 5-6 χρονια με ειχαν ξαναπιασει οφθαλμικες ημικρανιες. τιποτα δεν εκανα. μου περασαν...ασε. θα ρωτησω παντως τον νευρολογο μην ανησυχεις. Τα λαντοζ τα εχεις δοκιμασει σαν φαρμακα; φυσικα δεν συστηνω κατι γιατι γιατρος δεν ειμαι αλλα εγω ειχα δει καλυτερευση καπως..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι σημαινει το ονειρο που ειδα?
    By stella85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 04-01-2014, 07:56
  2. Σήμερα είδα εφιάλτη
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 25-12-2013, 02:07
  3. ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 20-08-2010, 10:56
  4. Ειδα φως και μπήκα...
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 19-07-2010, 10:46
  5. ΚΑΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 03-07-2010, 10:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •