Κρίση Πανικού και φόβος θανάτου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5

    Κρίση Πανικού και φόβος θανάτου...

    Πριν ένα χρόνο περίπου μου ήρθανε μαζεμένες κάποιες καταστάσεις και μου δημιούργησαν προβλήματα στην υγεία...με έπιασε μια τρελή ζαλάδα σαν να ήπια ένα μπουκάλι ουίσκι και νόμιζα πως ήταν εγκεφαλικό, πήγα νοσοκομείο και έκαναν όλες τις εξετάσεις και φυσικά δεν βρήκανε τίποτα...μετά από λίγες μέρες ξανά έπαθα το ίδιο αλλά με πολύ έντονο πόνο στο κεφάλι και στην όραση...συνέχισα με εξετάσεις οφθαλμιάτρου ωτορινολαρυγγολογο και καρδιολόγο, γιατί απλά νομιζα ότι έπαθα κάτι σημαντικό στην υγεία μου...σίγουρα κάτι έπαθα απο τη στιγμή που έκανα δύο μέρες για να ξαναδώ φυσιολογικά... δεν είχω πρόβλημα με τα μάτια μου αλλά ακόμα και τώρα δεν μπορώ να ζορίζω τον εαυτό μου όταν είναι μικρά τα γράμματα ιδίως στην εφημερίδα (παθαίνω κάτι σαν να πρήζεται το κεφάλι μου)...¨έκοψα το τσιγάρο αλλα πίνω λίγο αλκοόλ...Παίρνω ΜΙΝΙΤΡΑΝ κάθε βράδυ και ΣΤΕΝΤΟΝ στις κρίσεις...Τί έχω πάθει?Θα ξανα γίνω καλά όπως ήμουν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Γεια σου Αναστάση.
    Όλοι τα ίδια περνάμε...Κι'εγώ καθημερινά έχω το φόβο του θανάτου...έχω εμμονές και φοβίες και υπερβολικό άγχος καθημερινά.
    Όλοι θα γίνουμε καλά αρκεί να το θέλουμε απλά θέλει χρόνο για να ξεπεραστεί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    θα περασει.... κι αν δεν περασει τουλαχιστον θα κατευνασει! αυτο ειναι σιγουρο....
    στην αρχη μας φαινονται τρομακτικες μετα ομως εξοικειωναμαστε μαζι τους και δεν τις φοβομαστε τοσο..
    αν μαλιστα εχεις και θεληση θα το ξεπερασεις πιο γρηγορα..
    γενικως να μην αφηνεις αδεια την ζωη σου.. οσα πιο πολλα πραγμα κανεις τοσο πιο πολυ θα ξεχνας το προβλημα-αγχος..

    και για αρχη τουλαχιστον ειναι καλο περα απο τα χαπια να κανεις και ψυχοθεραπεια.. ετσι για υποστηριξη!

    παντως εμεις εδω ειμαστε οι ομοιοπαθεις ο,τι σε πνιγει μπορεις να το μοιραστεις :)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη και εύχομαι και σε σάς ότι καλύτερο...Τωρα που σας βρήκα εδώ στο σάιτ πήρα μια ανακούφιση γιατί καθημερινά το βίωνα μόνος μου...Δέν μπορουσε να με καταλάβει κανένας τι περνάω αλλά είχα τωρα την ευκαιρία και διάβασα πολλά συμβάντα εδώ...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    17
    Αναστάση καλώς ήρθες :).

    Από αυτά που είπες, μου φαίνεται πως είσαι στην έξαρση της διαταραχής πανικού (είναι δυστυχώς μια διαταραχή που επιμένει και δύσκολα φεύγει τελείως). Θέλει πολύ προσπάθεια. Αρχικά δε πρέπει να κλείνεσαι στον εαυτό σου για το πρόβλημα σου. Είναι το μεγαλύτερο λάθος. Μπορείς να δοκιμάσεις την ψυχοθεραπεία, και να μιλάς με τους ανθρώπους που είναι κοντά σου.
    Οι κρίσεις πανικού εκδηλώνονται διαφορετικά στον καθένα, αν και υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά συμπτώματα. Σε έσενα επικεντρώνεται στο κεφάλι (πονοκέφαλι, ζαλάδες, πρόβλημα στην όραση, φοβία για εγκεφαλικό). Εμένα οι κρίσεις μου χτυπάνε στην καρδιά. Παρόλα αυτά είχα μια φίλη που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και υπήρχε κάτι που την βοηθούσε αρκετά την στιγμή της κρίσεις.

    - Κάθεσαι κανονικά σε μια καρέκλα και ακουμπάς το κεφάλι σου πίσω με το σαγόνι χαλαρό ώστε να ανοίγει λίγο το στόμα και τα μάτια κλειστά. Αρχίζεις να σκέφτεσαι κάθε μέλος του σώματος σου. Κάθε φορά που περνάς απο ένα μέλος, άρχισε να το σφίγγεις για μερικά δευτερόλεπτα και μετά χαλάρωνε το. Ξεκίνα για παράδειγμα απο το πέλμα, μετά την γάμπα, τα γόνατα, τους γοφούς, και ανέβαινε σιγά σιγά μέχρι το κεφάλι και σφίγγε το καθένα-

    Αυτό την βοηθούσε και την χαλάρωνε πάρα πολύ. Είναι γνωστή τακτική για τις κρίσεις πανικού αλλά δε βοηθάει πάντα. Δε χάνεις όμως κάτι να το δοκιμάσεις.
    Ηρέμησε όσο μπορείς. Λίγο αλκοόλ δε πειράζει κανέναν, αλλά προσπάθησε να το αποφεύγεις όταν βρίσκεσαι σε περίοδο έξαρσης. Επίσης τα χάπια που παίρνεις θεωρώ πως δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά. Δε ξέρω πόσο καιρό τα παίρνεις και αν έχεις δει διαφορά, αλλά ειδικά το Stedon δεν είναι καλό σαν αγχωλυτικό για διαταραχή πανικού. Υπάρχουν πολύ ψυχίατροι που το δείνουν, αυτό και το Xanax, αλλά προσπάθησε να τα αποφύγεις.
    Πρότεινε στον γιατρό σου το Frisium που είναι νέας γενιάς, πολύ καλό και ελάχιστα εθιστικό, ή τουλάχιστον Lexotanil, μικρή δόση.

    Όλα θα πάνε καλά, κι εμείς εδω είμαστε για ότι χρειαστείς :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Αναστάση δεν θα πω "ψυχραιμία" γιατί ξερω ότι στη φαση που είσαι ειναι τουλαχιστον ανεφικτο. Θα πω οτι θα περασει. περασα περιπου ενα χρονο παλευοντας με πανικους. με πιανουν φυσικα ακόμα αλλά τους παλευω καλυτερα και οχι τοσο συχνα. Τα σωματικα συμπτωματα ειναι τρομακτικα το ξερω. Πως να σε πεισει κατι που πραγματι νιωθεις οτι ειναι ψυχολογικό;; δύσκολο. εχω στο ενεργητικό μου ενα ντουλαπι εξετασεις. ευτυχως καλές οι περισσότερες αλλά ...ποτε δεν ειναι αρκετες..οταν ειμαστε σε κριση το ξερω..προσπαθησε να ηρεμησεις, να το συζητησεις και καμμια φορα αν εχεις το κουραγιο να γελασεις και με αυτο..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5
    Ήσαστε απίθανοι μπράβο σας για την δύναμη που μου δώσατε και σας ευχαριστώ...
    Όντος δεν ασχολήθηκα με ψυχοθεραπείες και γενικός με το προβλημα δεν έκανα τίποτα περισσότερο για τον εαυτό μου
    απο την στιγμή που κατάλαβα ότι είναι κρίσεις πανικού...
    Αφου έκανα όλε τις εξετάσεις παρέμεινα στα χαπια που μου έδωσε νευρολόγος που
    πήγα την της κρίσεις μου.Μου είπε τα παίρνεις ένα μήνα και στοπ...
    Ο ένας μήνας έγινε χρόνος και φοβάμαι να τα σταματήσω...
    Πήγα σε ένα ψυχολόγο και μου έδωσε άλλη συνταγή τα (ΕΝΤΑΚΤ)
    μου τα έγραψε στο βιβλιάριο μου και πλήρωσα και 20 ευρό συμμετοχή, αλλά ο νευρολόγος είναι φίλος μου
    και η προϊστάμενη του ειναι ξαδέρφη μου και με πρότειναν να μην τα πάρω...
    Στενόν τον 5 mg μπορει να πάρω ένα την εβδομάδα, δεν έκανα κατάχρηση ποτέ...

    Τέλος πάντων το παλεύω μαζί σας...σας ευχαριστώ και θα προσπαθήσω να βοηθήσω κι εγώ...
    (τελευταία φόρα που με έπιασε είπα δεν θα κάνω κακές σκέψεις και θα ευχαριστηθώ την ζαλάδα, τζάμπα είναι)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    17
    Aναστάση, είτε είναι φίλος είτε όχι, δυστυχώς δεν είναι δουλειά νευρολόγο. Το να παίρνεις τα ίδια χάπια για ένα χρόνο και να μην είσαι καλά σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξεις την αγωγή σου. Ο κάθε γιατρός θα σου πει την άποψη του, αλλά πρέπει να δεις έναν ειδικό. Πήγαινε σε έναν ψυχίατρο, όχι ψυχολόγο. Πες στον νευρολόγο σου να σου προτείνει κάποιον. Δεν γίνεται έτσι απλά, να σου κάνει κάποιος διάγνωση διαταραχής πανικού και να σου δίνει χάπια και να σου λέει, κόφτα μετά απο ένα μήνα, και εσύ να συνεχίζεις να τα παίρνεις απο φοβία.
    Αυτό που έγραψα πιο πάνω για το στεντόν είναι χαρακτηριστικό. Είναι πολύ δύσκολο έμπειρος ψυχίατρος να σου δώσει στεντόν για διαταραχή πανικού, αλλά οι νευρολόγοι το προτιμούν γιατί είναι "ελαφρύ". Δε βοηθάει όμως. Και το μινιτράν γενικό αντικαταθλιπτικό το οποίο βοηθάει στο άγχος και την αυπνία και όχι τόσο στη διαταραχή. Δες έναν ψυχίατρο, να συζητήσεις και μαζί του. Το Entact που σου έδωσε η ψυχολόγος για παράδειγμα ειναι απο τα καλύτερα αντικαταθλιπτικά νέας γενιάς, φοβερά αποτελεσματικό και για τους πανικούς. Αλλιώς αντιμετωπίζουν τα φάρμακα οι νευρολόγοι κι αλλιώς οι ψυχίατροι. Η αγωγή που παίρνεις κατα την άποψη μου δεν είναι καθόλου σωστή. Και αφου δε βλέπεις και αποτελέσματα πρέπει να δεις έναν ειδικό. Όχι μόνο για τα χάπια αλλά και για μια αλφα ψυχοθεραπεία (ξαναλέω, προτίμησε ψυχίατρο, όχι ψυχολόγο). Θα δεις τεράστια διαφορά, πραγματικά το πιστεύω. :)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου και για την γρήγορη απάντηση...
    Ίσως να έχεις δίκιο και σίγουρα έχεις γιατί με αυτήν την κατηγορία γιατρών τους είχα σαν ίδια ειδικότητα
    και δεν ήθελα να φέρω σε αντιπαράθεση της γνώμες τους με τον φίλο μου νευρολόγο...Απλά δεν μου πήρε χρήματα
    και θεώρησα πως έδειξε το ενδιαφέρων για την κατάστασή μου φιλικά και όχι σαν πελάτης...
    τωρα μου έβαλες ιδέες να το δω διαφορετικά....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Αυτό που έγραψα πιο πάνω για το στεντόν είναι χαρακτηριστικό. Είναι πολύ δύσκολο έμπειρος ψυχίατρος να σου δώσει στεντόν για διαταραχή πανικού, αλλά οι νευρολόγοι το προτιμούν γιατί είναι "ελαφρύ". Δε βοηθάει όμως. SteinSkin

    το στεντον ανηκει κι αυτο στις βενδοδιαζεπινες και θεωρω πως εχει ακριβως την ιδια επιδραση με το ζαναξ.
    μια φορα εχω δοκιμασει τοτε που με πρωτοπιαναν οι κρισεις και μου φανηκε το ιδιο με το ζαναξ.
    βεβαια και εμενα ο ψυχιατρος μου δεν μου το ανεφερε ποτε σαν εναλλακτικη φαρμακοθεραπεια
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5
    Δύο φορές μέσα στον χρόνο που ήμουν για νοσοκομείο το στεντόν με έκανε χειρότερα...
    άλλες φορές πρίν με πιάσει η κρίση με βοηθούσε αρκετά...

Similar Threads

  1. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 01:01
  2. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 11:12
  3. ΦΟΒΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 04:29
  4. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-11-2010, 00:40
  5. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 15:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •