ταχυκαρδιες/παλμιες-υπνος!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255

    ταχυκαρδιες/παλμιες-υπνος!!!

    γεια σε ολους/ες:)


    καμια φορα οταν ξαπλωνω για υπνο με πιανουν τρομερες ταχυκαρδιες. σχεδον ακουω την καρδια μου. οπως και να ξαπλωνω τις νιωθω πολυ εντονα.. επισης νιωθω τους παλμους στον λαιμο μου, στα χερια μου, στα ποδια μου...


    δεν θα το χαρακτηριζα αυτο κριση πανικου, γιατι συνηθως στην κριση -εγω τουλαχιστον- αγχωνομαι, ενω στην προκειμενη περιπτωση απλως εκνευριζομαι, γιατι πολυ απλα δεν μπορω να κοιμηθω..

    επισης οι κρισεις ή εστω το εντονο αγχος εμενα μου εμφανιζεται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις (οταν δηλαδη ειμαι εξω απο το σπιτι).. με το θεμα υπνου δεν ειχα ποτε θεμα, ουτε γενικως στο σπιτι αγχωνομαι..

    και δεν ξερω γιατι στο διαολο συμβαινει αυτο...

    και επισης εχω παρατηρησει οτι αυτο το βραδινο εχει συμβει σε διαφορετικες περιπτωσεις· ας πουμε μια μερα δεν βγηκα και γενικως ημουν λιγο στα νταουν μου και συνεβη, αλλα και μια αλλη fora που και βγηκα και περασα και τελεια παλι συνεβη..

    τι στα κομματια?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Γεια σου 66psy, πάντως αυτό με τις κρίσεις πανικού που τις παθαίνεις έξω, και εγώ έξω τις παθαίνω, αλήθεια πως τις ξεπερνάς? Χωρίς να θέλω να αποπροσανατολίσω την ερώτησή σου στο κυρίως topic

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Stephania View Post
    Γεια σου 66psy, πάντως αυτό με τις κρίσεις πανικού που τις παθαίνεις έξω, και εγώ έξω τις παθαίνω, αλήθεια πως τις ξεπερνάς? Χωρίς να θέλω να αποπροσανατολίσω την ερώτησή σου στο κυρίως topic
    αντε καλε γι' αυτα ειναι το φορουμ:)

    κοιτα εγω γενικως οταν ειμαι με παρεα εξω δεν με πιανει γιατι ξεχνιεμαι με την συζητηση. το κυριοτερο μου θεμα ειναι οταν ειμαι ΜΟΝΗ μου εξω.. εκει περα ειναι που αγχωνομαι τελειως γιατι με περικυκλωνουν αρνητικες σκεψεις..
    η μονη λυση που εχω βρει ως τωρα (και μπορει να σου φανει αστειο, αλλα οντως με βοηθαει) ειναι να μιλαω στο τηλεφωνο μεχρι να φθασω στον προορισμο μου!
    εχω καταληξει στο συμπερασμα πως ο καλυτερος τροπος για να ξε-αγχωθεις ειναι να αποσπασεις το μυαλο σου... και οταν περπατας στο δρομο π.χ μονος σου δεν εχεις και πολλες επιλογες για να ξεχαστεις.. μονο μουσικη με ακουστικα που για εμενα τουλαχιστον δεν ειναι και τοσο αποτελεσματικο... γι αυτο κατεληξα στις κλησεις!! και παρολο που ακουγεται γελοιο εμενα με βοηθησε πολυ!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!
    ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ!! :D
    Για μένα προσωπικά, ο καλύτερος τρόπος ever για να ξεχαστώ/αποσπάσει την προσοχή. Μα στο σουπερ μαρκετ είμαι, στο γ@#*λεωφορείο είμαι, στο γυμναστήριο είμαι..
    Και εγώ όταν είμαι με παρέα ξεχνιέμαι, πολλές φορές όμως στο παρελθόν έκανα ΑΡΚΕΤΑ μεγάλη προσπάθεια.. Τώρα έχω απλά λίγο το φόβο.
    Εμένα να δείς όταν είμαι μόνη τι σκέψεις με περικυκλώνουν! χαχαχα Πάντως, ΑΚΡΙΒΩΣ και εγώ μόνο με τις κλήσεις νιώθω καλά (όταν με πιάσει αλλά και για να μη με πιάσει :p) και κυρίως όταν περπατάω μόνη στο δρόμο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αντε ρεεεε!:rolleyes:

    κοιτα αφου μας ανακουφιζει, δεν εχουμε λογο να μην το κανουμε!
    εγω στο λεωφορειο δεν το κανω, γιατι συχνα κοιτανε περιεργα οταν μιλας πολυ ωρα στο τηλεφωνο .. εκει βολευομαι στην μουσικη...

    προσπαθησα να το περπατησω χωρις το τηλεφωνο, αλλα ειδα οτι με επιανε αγχος.. και λεω γιατι να παιδευομαι αφου υπαρχει λυση που μαλιστα δεν μου κοστιζει και σε κατι?


    εσυ τι θεμα εχεις (ή ειχες ακριβως)?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Πρίν 3 χρόνια άρχισαν συχνές κρισούλες πανικού. Καθόλου χαριτωμένες αλλά για να ελαφρύνουμε λίγο! Ιδρώτας, χάνω τις αισθήσεις τάση για φυγή (τρομερή!) αλλά το χειρότερο ήταν το τρέμουλο 66psy, το οποίο και όταν ηρεμούσα, τελείως,αυτό ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ!
    Το ξεπέρασα (μόνο το τρέμουλο) εντελώς, αλλά έκτοτε ξανάπαθα κρισούλα! Ε, μετά έμαθα να τις αντιμετωπίζω αλλά όταν έρθει η στιγμη (μη σώσει) και τύχει να έχω, πραγματικά φοβάμαι τραγικά πολύ για τη ζωή μου.
    Πήρα κάποια αντικαταθλιπτικά, αλλά αναρωτιέμαι ακόμα.. πως συνδέονται αυτοί οι δύο κόσμοι, που για μένα είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    κι εγω παλευω με διαταραχη πανικου σε μικροτερο βαθμο και αγοροφοβια σε μεγαλυτερο σχεδον δυο χρονια τωρα..
    και μεσα σ αυτα τα χρονια εχω μια τα πανω μου (που βγαινω συχνα και συμμετεχω γενικως σε δραστηριοτητες εκτος σπιτιου) και μια τα κατω μου (που βγαινω σπανια).....

    τι εννοεις?Πήρα κάποια αντικαταθλιπτικά, αλλά αναρωτιέμαι ακόμα.. πως συνδέονται αυτοί οι δύο κόσμοι, που για μένα είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ! εννοεις το αγχος με την καταθλιψη?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Κάτι συμβαίνει και με εμενα με την αγοραφοβία έχω αρχίσει να συνειδητοποιώ. Διότι, από τις πρώτες κρίσεις πανικού στη ζωή μου, το πρόβλημα ήταν ο κόσμος, δηλαδή αν ένιωθα καλά μαζί τους ή όχι, αν καταπιεζόμουν μαζί τους, αν αναγκαζόμουν να μείνω εκεί κτλ.
    Τώρα πιά το ξέρω ότι κάτι παίζει με τον κόσμο αλλά δεν το έχω ψάξει ούτε μοιραστεί με ψυχίατρο ή με ψυχολόγο γιατί πρόσφατα σχετικά το συνειδητοποίησα.
    Πρέπει νομίζω να το μοιραστώ με έναν ειδικό, ειλικρινά το συνδέω ΑΜΕΣΑ με τις κρίσεις, και μια καλή/σωστή αντιμετώπιση θα ξεκλειδώσει σιγά σιγά το πρόβλημα εως ότου μειωθεί ή και εξαφανιστεί. Το λέει η διαίσθησή μου.

    Ναι, δεν ξέρω πώς συνδέεται το άγχος με την κατάθλιψη, γιατί θεωρώ ότι μπορόυν να υπάρξουν και χώρια, όμως η ερώτησή μου είναι πραγματική, όχι ρητορική!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Μου φαίνονται δύο διαφορετικά προβλήματα, ή μάλλον έτσι με βολεύει να τα αντιμετωπίσω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    η διαταραχη πανικου συνοδευεται πολυ συχνα με αγοροφοβια..

    βεβαια αυτο ασφαλως και δεν ειναι κανονας!!
    μπορει καποιος να εχει να αντιμετωπισει μονο τον φοβο των πιθανων κρισεων κι οχι του κοσμου.. αλλοι παλι (οπως εγω) κινουνται περισσοτερο προς την αγοροφοβια...


    ρε συ ταιριαζουμε πολυ ως προς αυτο το θεμα!!
    κι εγω ας πουμε απο διαθεση ειμαι πολυ καλα, εχω ορεξη για ζωη, στοχους, απλως εχω ΑΓΧΟΣ...
    οκ ενταξει σιγουρα θα υπαρξουν καποιες μερες που θα εχω τα νταουν μου αλλα σε φυσιλογικα επιπεδα, οχι σε επιπεδο ψυχοπαθολογιας..
    γενικως απο διαθεση κομπλε, απο αγχος ομως................

    ναι μπορουν να συνυπαρξουν αγχος και καταθλιψη.. κι αυτο μαλιστα ειναι συχνο φαινομαι και συνηθως το αγχος προηγειται της καταθλιψης..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λοιπον..
    αν το πας ετσι δε θα βγει καπου πχ σκεψου με πιανει το ενα με πιανει το αλλο με πιανει εκεινο κλπκλπκλπ θα βγει κατι ετσι? μαλον οχι..............,,
    αρα σκεψου γυρω σου τι συμβαινει καθε φορα που συμβαινει αυτο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    λοιπον..
    αν το πας ετσι δε θα βγει καπου πχ σκεψου με πιανει το ενα με πιανει το αλλο με πιανει εκεινο κλπκλπκλπ θα βγει κατι ετσι? μαλον οχι..............,,
    αρα σκεψου γυρω σου τι συμβαινει καθε φορα που συμβαινει αυτο?
    το προσπαθησα να το προσδιορισω..
    την πρωτη φορα ειχε συμβει ενω ειχα γυρισει απο εξω (ηταν αργα το βραδυ)... με επιασε και λεω θα ειναι απο την υπερενταση..
    μια αλλη φορα παλι ετυχε να μην ειμαι και στα πολυ καλα επειδη ειχα ακυρωσει μια εξοδο που καταβαθος ηθελα πολυ να παω και το βραδυ με επιασε το ιδιο..

    κι αυτα εδω ειναι 2 αντιθετα πραγματα... εκει ειναι που μπερδευομαι....

    και επισης μου εχει βγει και μονη μου και με το αγορι μου και με φιλη μου...

    δηλαδη δεν μπορω να βρω εναν συγκεκριμενο γ.αμημενο παραγοντα που να ειναι κοινος.. :/
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    α νατο.. ετσι εξηγιται
    ειχα ακυρωσει μια εξοδο που καταβαθος ηθελα πολυ να παω και το βραδυ με επιασε το ιδιο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ε αν ειχε συμβει ΜΟΝΟ τοτε κι εγω αυτο θα υπεθετα...

    αλλα μου χει συμβει και μερες που βγηκα και μαλιστα περασα και καλα (δεν ενιωσα δηλαδη καποια δυσφορια απο το αγχος)...................................
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    17
    66psy, οι ταχυπαλμίες και η αίσθηση παλμών το βράδυ όταν ξαπλώνεις, είναι χαρακτηριστικό της διαταραχής πανικού. Είναι το αποτέλεσμα της αγχώδους διαταραχής, και είναι ένα απο τα πιο εκνευριστικά συμπτώματα το οποίο περνάει πολύ δύσκολα γιατί εμφανίζεται όποτε να ναι, χωρίς να υπάρχει προφανείς λόγος. Να στο πω μπακαλίστικα, επειδή το σώμα σου έχει υποστεί μεγάλες δόσεις άγχους, δυσκολεύεται πλέον να κάνει shut down το βράδυ. Επίσης τις περισότερες φορές σ'αυτές τις περιπτώσεις, υποσυνείδητα συνδυάζεις την ώρα του ύπνου με την ταχυπαλμία, χωρίς να το καταλαβαίνεις, με αποτέλεσμα να συμβαίνει. Αν έχεις ψυχίατρο, να του το πεις. Είναι πιθανό να αποφύγεις τα αγχωλυτικά και να πάρεις κάτι σε β αναστολέα, όπως ιντεράλ να σε βοηθήσει. Εγω το πάθαινα συνέχεια, πριν καν εμφανιστούν οι κρίσεις πανικού, και δε το χα συνδυάσει. Ο ψυχίατρος μου το είπε. Πρέπει να αντιμετωπίσεις το άγχος στη ζωή σου. Δεν είναι κάτι που θα φύγει απλά με το να χεις μια καλή μέρα, όπως κι εσύ είπες.
    Δηλαδή, αν έχεις διαταραχή πανικού (που είναι αγχώδης διαταραχή), αυτό σημαίνει ότι έχεις άγχος γενικότερα, ακόμα κι αν δε το καταλαβαίνεις (ναι ακούγεται περίεργο αλλά έτσι είναι). Έχεις δει και σε άλλα πόστ που γραφω μονίμως, οι αγχώδεις διαταραχές είναι άμεσα συνδεδεμένες με τις συνθήκες στη ζωή σου, καθημερινές και μη, παλιά απωθημένα, άνθρωποι γύρω σου, το οτιδήποτε. Αυτό που λέμε, κάτι με αγχώνει και δε μπορώ να κοιμηθώ. Βρες το και πάτησε το σαν κατσαρίδα :D.
    Κάτι να σε βοηθήσει για το βράδυ, πέρα απο τα φάρμακα, είναι το να κάνεις κρύο μπάνιο πριν κοιμηθείς, και αν σε πιάνει όταν ξαπλώνεις, σήκω και κάτσε λίγο όρθια και πιές απότομα κρύο νερό. Δοκίμασε το :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ταχυκαρδίες;;;
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-06-2013, 19:16
  2. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  3. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-09-2010, 02:57
  4. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 06-09-2010, 00:57
  5. ταχυκαρδιες
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 19-07-2010, 03:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •