Οχι υποδειξεις,μονο υποστηριξη!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5

    Οχι υποδειξεις,μονο υποστηριξη!!

    Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Παρατηρωντας ποστ του φορουμ,διαπιστωσα οτι αρκετες φορες καποιος θα υποδειξει κατι.Αυτο ειναι φορουμ υποστηριξης και οχι υποδειξεων, βασιζομενες στην προσωπικη εμπειρια και σταση ζωης του καθενος.Αν καποιος πιστευει οτι βοηθα τον εαυτο του κανοντας ψυχοθεραπεια,μιλωντας σε ενα πνευματικο,παιρνοντας φαρμακευτικη αγωγη,ριχνοντας το στη γυμναστικη κ.ο.κ ειναι δικο του θεμα και καλα κανει που το κανει!Δεν μου μου πεφτει λογος για αυτο.Το μονο που με ενδιαφερει ειναι οτι το ατομο αυτο εχει βρει ενα τροπο για να καλυτερευσει την ποιοτητα της ζωης του και να ειναι καλα.Μου αρκει αυτο και μονο!Παντα θα υπαρχει καποιος που δεν θα ασπαζεται τις θρησκευτικες πεποιθησεις,που θα ειναι πολεμιος των φαρμακευτικων αγωγων,που θα θεωρει χασιμο χρονου την γυμναστικη και παει λεγοντας.Δεν γινεται να τοποθετειται καποιος με αυτον τον τροπο(συμφωνα με τα παραπανω)σε ενα τετοιου ειδους φορουμ ,χωρις να υπολογιζει το μεγεθος της επιρροης του.Ας αφηνουμε τον καθενα να παραθετει οτι τον απασχολει με ανεση και εμεις οσο μπορουμε απο την θεση που βρισκομαστε να δειχνουμε την κατανοηση μας.
    Last edited by fteri; 12-05-2015 at 16:54.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by fteri View Post
    Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Παρατηρωντας αρκετα ποστ του φορουμ,διαπιστωσα οτι αρκετες φορες καποιος θα υποδειξει κατι.Αυτο ειναι φορουμ υποστηριξης και οχι υποδειξεων, βασιζομενες στην προσωπικη εμπειρια και σταση ζωης του καθενος.Αν καποιος πιστευει οτι βοηθα τον εαυτο του κανοντας ψυχοθεραπεια,μιλωντας σε ενα πνευματικο,παιρνοντας φαρμακευτικη αγωγη,ριχνοντας το στη γυμναστικη κ.ο.κ ειναι δικο του θεμα και καλα κανει που το κανει!Δεν μου μου πεφτει λογος για αυτο.Το μονο που με ενδιαφερει ειναι οτι το ατομο αυτο εχει βρει ενα τροπο για να καλυτερευσει την ποιοτητα της ζωης του και να ειναι καλα.Μου αρκει αυτο και μονο!Παντα θα υπαρχει καποιος που δεν θα ασπαζεται τις θρησκευτικες πεποιθησεις,που θα ειναι πολεμιος των φαρμακευτικων αγωγων,που θα θεωρει χασιμο χρονου την γυμναστικη και παει λεγοντας.Δεν γινεται να τοποθετειται καποιος με αυτον τον τροπο(συμφωνα με τα παραπανω)σε ενα τετοιου ειδους φορουμ ,χωρις να υπολογιζει το μεγεθος της επιρροης του.Ας αφηνουμε τον καθενα να παραθετει οτι τον απασχολει με ανεση και εμεις οσο μπορουμε απο την θεση που βρισκομαστε να δειχνουμε την κατανοηση μας.



    καλως το νεο μελος
    ειναι λιγο αντιφατικο να μπαινεις σε εναν νεο χωρο και για πρωτο μηνυμα να κανεις στους υπολοιπους υποδειξεις για το πως πρεπει να απαντανε μη κανοντας, υποδειξεις...
    ελπιζω να εχεις κι αλλα να μας πεις στην συνεχεια πιο to the point...

    για το θεμα των υποδειξεων παντως, εχω να πω οτι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο το παρουσιαζεις, παρολο που ακουγεται μια χαρα.
    παραδειγμα: δεν γινεται να βλεπεις ενα ατομο που "κινδυνευει" η εστω ταλαιπωρειται πολυ κι ενω ξερεις οτι υπαρχει ενδεδειγμενη θεραπεια για το προβλημα του, αυτο τρεχει στις ξεματιαστρες... το λες, για να υπαρχει κι η αλλη αποψη... και για εκεινον και για οποιον αλλο διαβαζει και μεσα στην απελπισια του μπορει επισης να τρεξει στην ιδια ξεματιαστρα..
    εσυ, πες το υποδειξη.

    επισης, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ατομα συζητωντας θεματα τους, ζητουν επιμονα ιδεες, γνωμες, "συμβουλες". και να μην ζητησουν 'συμβουλες", ζητωντας γνωμες για το πως να κινηθουν, αναγκαστικα, αυτο που τους λες ειναι κατα καποιον τροπο (κατα πολυ), υποδειξη.
    για μενα το ζητημα ειναι να το ΖΗΤΟΥΝ και να μην "υποδεικνυεις" με το ζορι. εκτος αν λενε επικινδυνα πραγματα (περι αυτοκαταστραφικων συμπεριφορων), οποτε εκει και οι υποδειξεις ειναι αποδεκτες για μενα.

    να μην ξεχνας οτι ειναι ενας χωρος χωρις ειδικους.
    δεν εχει ο καθενας τον ενδεδειγμενο τροπο αντιδρασης.
    ειναι σε καλο σταδιο η λειτουργια, οταν αποφευγονται οι παραβιασεις των ορων χρησης, αν μη τι αλλο..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5
    Γεια σου Remedy!! Φυσικα καποιος που εχει γνωση καποιων καταστασεων ειναι σε θεση να συμβουλεψει ενα ατομο π.χ για το να απευθυνθει σε εναν ειδικο.Δεν αναφερομαι σε αυτο.Καλως ή κακως ενα διαδικτυακο φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης ειναι μια ευκολη προσβαση για πολλα ατομα ωστε να παρουν μια απαντηση σε αυτο που θελουν.Οπως λες και εσυ,εχεις διαβασει για ατομα που πραγματικα ταλαιπωρουνται και ζητουν καποια γνωμη-βοηθεια σχετικα με καποια φαρμακευτικη αγωγη που μπορουν να ακολουθησουν ωστε να αντιμετωπισουν αυτο που τους συμβαινει και οντως να ειναι επιτυχης η θεραπεια τους και μαλιστα αποτελεσματικοτατη!!Εγω προσωπικα αναφερομαι σε αυτους που τασσονται κατα των φαρμακων πεισματικα.Διαφωνω δηλαδη ως προς το ενοχικο κομματι που αναγκαζεται να υποστει κανεις διαβαζοντας ορισμενες απαντησεις.Απο την στιγμη που ειτε δινεται μια θεραπεια σε καποιον ειτε σκεφτεται να αρχισει μια ,το αν διαφωνει καποιος με αυτο περισσευει.Αν εγω επιλεξω την ομοιοπαθητικη,δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να κανουν το ιδιο και να αποτρεπω τους αλλους απο τα χναρια της κλασσικης ιατρικης.Θα ειναι δικη μου επιλογη,δεν μπορω να την επιβαλλω στον αλλον.Αν με ρωτησει καποιος για αυτο,τοτε και μονο θα τοποθετηθω για την επιλογη μου.Σαφως και δεν ειμαστε ειδικοι αλλα λιγο πιο μαζεμενοι στον λογο μας μπορουμε να ειμαστε οταν καποιοι ζητουν αυτες τις ιδεες,τις γνωμες και τις συμβουλες! Ααα,και καλως σας βρηκα!
    Υ.Γ:Καταλαβαινω τον αντιφατικο χαρακτηρα του ποστ οπως το θετεις αλλα θεωρω πως παροτρυνω περισσοτερο για κατι που εχει καλο σκοπο
    Last edited by fteri; 11-05-2015 at 23:25.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω συμφωνω φτερι μαζι σου . Καλως ηλθες !! ποτε δεν δινεις συμβουλες , αν δεν ζητηθουν πρωτα , και αυτο το εφαρμοζω και στην ιδιωτικη ζωη μου .
    Ουτε δεχομαι , ουτε δινω , εκτος αν ζητησω-θουν . Τοχω σαν αρχη μου .
    Οσον αφορα το φορουμ , πολλα παιδια ζητουν συμβουλες ομως , ακομη και για προσωπικα θεματα . Αυτο δεν το καταλαβα ποτε .
    Αντε να πω την γνωμη μου μονο για φαρμακα , διοτι εχω μια μεγαλη εμπειρια , αλλα και παλι μονο αν την ζητησει καποιος .
    Δεν μαρεσει να προτρεπω/καθοδηγω ανθρωπους . Τους στερω το δικαιωμα της ελευθερης βουλησης .

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Fteri οντως υπαρχουν μελη τα οποια γραφουν εδω μονο κ μονο επειδη θελουν κσπου να τα πουν κ να ξεσπασουν. Αλλα σε κατι τετοιο καλλιστα θα εξυπηρετουσε κ το "αγαπητο ημερολογιο". Η συντριπτικη πλειοψηφια ομως θελει ουσιαστικη επικοινωνια, δηλ επιδιωκει να ακουσει αλλες αποψεις κ εμπειριες. Κ στο κατω- κατω, ο καθενας ειναι ελευθερος να αξιολογησει μονος του τις διαφορες γνωμες κ να πραξει κατα το δοκουν, δεν εξαναγκαζει κανεις κανεναν. Απλα ανοιγει το μυαλο σου με το να σου προτεινουν κ αλλες εναλλακτικες η να σου προσφερουν κ οπτικη της καταστασης υπο αλλες γωνιες. Ο,τι θες το κρατας κ ο,τι θες το πετας, εισαι ελευθερη να το κανεις. Τωρα αν με το "οχι υποδειξεις μονο υποστηριξη" εννοεις να μπω πχ να γραψω οτι ο αντρας μου με κερατωνει κ με μαυριζει στο ξυλο, κ να θελω να ακουσω μονο αποψεις τυπου "υπομονη, θα περασει", "παγο εβαλες σημερα καλη μου στις μελανιες?" ε, τοτε σορυ αλλα κοροιδευομαστε μεταξυ μας. Εξαρταται απο το ποσες παρωπιδες ο καθενας θελει να εχει στη ζωη του. Αν φοβασαι εστω κ την καταθεση 1 διαφορετικης αποψης, τοτε κατι παει πολυ στραβα με την "πραγματικοτητα" που εχεις κατασκευσει κ τις "σληθειες" που εχεις εκλαβει ως παραδοχες στη ζωη σου......

  6. #6
    Ήρθες σε φόρουμ ανταλλαγής εμπειριών. Δεν ειναι ιστοχώρος συμβουλευτικής από ειδικούς, αυτός είναι άλλωστε και ενας από τους κανόνες λειτουργίας του χώρου.
    Η υποστήριξη είναι αποτέλεσμα της κατανόησης η οποία με τη σειρά της βασίζεται στην προσωπική εμπειρία. Θα διαπιστώσεις ότι άτομα που απευθύνονται στο χωρο αυτό (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) αντικρίζουν θετικά την αντιμετώπιση τους από τα υπόλοιπα μέλη του χώρου, εντοπίζοντας το αυτό στις απαντήσεις που δίνουν στα λόγια των αλλων μελων του χωρου. Κι αυτό ειναι απόδειξη ότι απο τη δική τους σκοπιά, τουλάχιστον, στο χώρο αυτό, βρήκαν κατανόηση, άρα υποστήριξη όπως το θέτεις εσύ. Πρέπει πρώτα να βιώσεις τη λειτουργία του ιστοχώρου και έπειτα να βγαλεις συμπερασματα.
    γιάννης

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5
    Γεια σας παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Νομιζω πως εκανα κατανοητο ότι δεν αναφερομαι στο συνολο των απαντησεων αλλα σε ορισμενες.Mariposa δεν εννοω αυτό ,σε μια γυναικα που υποφερει από ενδοοικογενειακη βια αν με ρωτουσε θα προτεινα ή να επισκεφτει καποιον αρμοδιο συμβουλο ή καποιον φορεα που ασχολειται με την κακοποιηση γυναικων.Μην εικαζεις πραγματα για τα οποια δεν εχω τοποθετηθει και δεν φοβαμαι καμια καταθεση διαφορετικης αποψηςΝα ειμαστε ξηγημενοι για να μην ειμαστε παρεξηγημενοι!!!.Εννοειται πως ηρθα σε φορουμ ανταλλαγης εμπειριων απλα εξηγω πως εγω τουλαχιστον την δικη μου εμπειρια δεν θα την κανω κανονα για κανενα άλλο ατομο ,ειτε αυτή είναι θετικη ειτε αρνητικη.Γιαννη χαιρομαι που με ενημερωνεις για το θετικο του πραγματος ,μιας και σαν νέο μελος εχω δει συγκεκριμενα ποστ που προφανως και δεν αντικατοπτριζουν το συνολο των αποψεων.

  8. #8
    fteri, ... κι αν δεν έχεις μεγάλη αναγκη από ανταλλαγή εμπειριών στις οποίες αφορά το φόρουμ (τις οποίες νοείται πως μπορείς να ανταλλάξεις κι οπουδήποτε αλλού) μην καθήσεις πολλή καιρό εδώ. Επειδή η πολλή τριβή μπορεί, τρόπον τινά, να μετατραπεί σε εξάρτηση.
    γιάννης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5
    ok,got it!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Κοίτα, εγώ δεν έχω δει ποτέ κάποιον να λέει ότι θέλει να ξεκινήσει την χ θεραπεία κ οι υπόλοιποι να του λένε όχι, εκτός κ αν έχεις εντοπίσει κάποιο μεμονωμένο περιστατικό, αλλά τότε θα πρόκειται για τόσο μοναδική περίπτωση που δε νομίζω να αξίζει τον κόπο να το κάνεις θέμα. Στη χειρότερη, μπορεί να υπάρξουν ορισμένοι που να προτείνουν κάποιο άλλο είδος θεραπείας (πχ να πει κάποιος ότι βοηθάει πιο πολύ η γνωσιακή - συμπεριφορική θεραπεία σε κάτι συγκεκριμένο εν σχέσει πχ με το group therapy). Σε ό,τι σχετίζεται με φάρμακα, οι περισσότεροι αναζητούν να μάθουν κ την εμπειρία άλλων μελών ως προς τις ενδείξεις, τα αποτελέσματα, τις παρενέργειες κ τη δοσολογία. Όταν κάποιος προβαίνει σε ενθάρρυνση για την κατανάλωση συγκεκριμένων φαρμάκων, το ποστ αυτό τροποποιείται έτσι κ αλλιώς από τη Διαχείριση, γιατί αντιβαίνει στους κανόνες λειτουργίας του forum. Τώρα όπως κ στην πραγματική ζωή, έτσι κ εδώ, άμα κάποιου η άποψη σε ενδιαφέρει, τη σκέφτεσαι, εάν όχι, την προσπερνάς, κανείς δε σε πιέζει για κάτι, ούτε χρειάζεται να απολογηθείς για τις επιλογές σου. Απλά πράγματα.

    Α...... κ όπως λες, για να μην "εικάζω πράγματα " διευκολύνει πολύ ξέρεις να διευκρινίζεις ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί μιλάς, γιατί έτσι γενικά κ αόριστα όπως τοποθετείσαι ο καθένας μπορεί να υποθέσει ότι θέλει.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    5
    Ναι,ειπα εξαρχης οτι ειναι ορισμενα ποστ ετσι και οχι η πλειοψηφια.Βαρυτητα ηθελα να δωσω στην απενεχοποιηση της καθε επιλογης οπως πολυ σωστα λες και εσυ "για τις επιλογες σου δεν χρειαζεται να απολογηθεις".Ειμαι υπερ οποιασδηποτε μεθοδου εφοσον καλυπτει καποιον και ειναι καλα με αυτο,τοσο απλα.Δεν αποσκοπω σε καμια περιπτωση στην αντιπαραθεση.Σας ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας.
    Last edited by fteri; 12-05-2015 at 13:52. Reason: I didn't see my answer

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by fteri View Post
    .Σας ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας.


    Εκτιμω ιδιαιτερως τα μελη που λενε ' ευχαριστω για τον χρονο σας ' . Δειχνει ευγενεια ψυχης και αγωγη . Δεν το κανουν ολοι δυστυχως .

  13. #13
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εκτιμω ιδιαιτερως τα μελη που λενε ' ευχαριστω για τον χρονο σας ' . Δειχνει ευγενεια ψυχης και αγωγη . Δεν το κανουν ολοι δυστυχως .
    Μακάρι να το ακούγαμε στην καθημερινή μας ζωή. Θα είχαμε λιγότερα θεματα κατάθλιψης και χαμηλής αυτοεκτίμησης.
    γιάννης

  14. #14
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Σε ό,τι σχετίζεται με φάρμακα, οι περισσότεροι αναζητούν να μάθουν κ την εμπειρία άλλων μελών ως προς τις ενδείξεις, τα αποτελέσματα, τις παρενέργειες κ τη δοσολογία. Όταν κάποιος προβαίνει σε ενθάρρυνση για την κατανάλωση συγκεκριμένων φαρμάκων, το ποστ αυτό τροποποιείται έτσι κ αλλιώς από τη Διαχείριση, γιατί αντιβαίνει στους κανόνες λειτουργίας του forum. Τώρα όπως κ στην πραγματική ζωή, έτσι κ εδώ, άμα κάποιου η άποψη σε ενδιαφέρει, τη σκέφτεσαι, εάν όχι, την προσπερνάς, κανείς δε σε πιέζει για κάτι, ούτε χρειάζεται να απολογηθείς για τις επιλογές σου. .
    Στο θέμα φάρκακα, δεν έτυχε να δω συστάσεις φαρμάκων ή δοσολογίας. Απλά ο καθενας παραθετει την εμπειρία του ή ζητά απόψεις στο ξεκίνημα μιας φαρμακευτικής αγωγής.
    Όντως, όπως και στην πραγματική ζωή έτσι κι εδώ, μια κουβέντα που θα σ' αγγίξει θα την θυμάσαι μπορεί και χρόνια.
    γιάννης

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    μια κουβέντα που θα σ' αγγίξει θα την θυμάσαι μπορεί και χρόνια.
    Συμφωνώ πολύ με αυτό και μάλιστα θα προσθέσω ότι ακόμη και τη ζωή σου μπορεί να την αλλάξει ή τουλάχιστον να τη δεις με άλλο μάτι.

Similar Threads

  1. τεχνικη υποστηριξη
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-10-2012, 11:52
  2. Ψυχολογική υποστήριξη
    By fania in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2011, 15:55
  3. Υποστηριξη.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2008, 15:33
  4. ΔΕΚΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΠΟ ΣΕΙΣΜΟ
    By Helena in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 11-06-2008, 16:03
  5. Υποστηριξη
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-05-2008, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •