θελω βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    3

    θελω βοηθεια

    για σε ολους/ες ειμαι ο δημητρης και θελω να πω τι νιωθο.
    Ολα ξεκινησαν το 2001 οταν ημουν β λυκειου, καθομουν στην ταξη και ξαφνικα με επιασε μια ανυσηχια εντονη δεν μπορουσα να κατσω μεσα στην ταξη πνιγομουνα δεν αντεχα, ζητησα να βγω εξω και ολη η χρονια πηγε ετσι δεν αντεχα μασα στην ταξη ειχα μια δυσφορια με αποτελεσμα να μην δοσω εξετασεις και να χασω την χρονια .υποσχεθηκα στους γονεις μου να ξαναπαω σχολιο και οτι δεν θα ξανακανω πισω και ετσι εγινε τελειοσα το λυκειο χωρις πολα προβληματα.
    μετα ηρθα στην αθηνα για σπουδες και εδω μου βγηκε ολο το αγχος με επιασε δυσπνια δεν μπορουσα να φαω στεναχοριομουν δεν ειχα διαθεση για τιποτα ενιοθα πολυ μονος, και εκανα πισω ξανα, πηγα στους γονεις μου γιατι ηθελα ενα διαλειμα δεν αντεχα αλλο και στο σπιτι μου ομως ενιοθα αβοηθητος δεν κοιμομουν τα βραδια δεν εβγαινα με τους φιλους μου και αν το εκανα ημουν μεσα στην πιεση και γενικα δεν ημουν ο εαυτος μου .
    μιλησα με τον πατερα μου για το προβλημα μου και μου ειπε οτι εχει ενα φιλο ψυχιατρο φιλο και να παμε να τον δουμε εγω δεχτηκα και πηγαμε μιλησαμε και μου ειπε οτιδεν εχο τιποτα ανυσηχητικο απλα περασα μια φαση βαριαε καταθληψης και μου ειπε να περνω ladose και μου εδωσε και καπια xanax για ασφαλια επερνα λαντος για περιπου ενα μηνα και μου ειχε περασει η ανυσηχια που ειχα συνεχεια ομως και παλι δεν κοιμομουν τα βραδια και το χειροτερο ηταν οτι αρχισα να εχω και αγοραφοβια ειδικα στις γιορτες στα κλαμπ δεν μπορουσα να κατσο καθολου μου κοβοταν η ανασα με ελουζε κρυος ιδροτας και γενικα ημουν σφιγμενος..
    αυτο συνεχιζει να μου συμβαινει ακομα και τορα καποιες φορες απλα εγω ποσπαθουσα να αποφευγω της ασχημες καταστασεις κακος ομως ..
    και πηρα την αποφαση το καλοκαιρη που μας περασε να παω σε εναν ψυχολογο για να βρω μια ακρη στη ζωη μου καθος φοβομουνα οτι ειμαι αροστος οτι θα τρελαθο και διαφορες εμμονες. απο ατομικες και ομαδικες συνεδριες καταλαβα οτι εγω αισθανομαι διαφορετικος απο τους αλους και οτι εχω σχηματισει λαθος εικονα για τον εαυτο μου ,αυτο προηλθε απο το γεγονος οτι εχω ενα προβλημα εκ γενετης το λεγομενο λαγοχειλο το οποιο εκτος απο το αισθητικης αποψης εχεις και προβλημα στην ομιλια με αποτελεσμα να υπαρχουν σχολια εις βαρος μου που μου δημιουργησαν προβληματα εκφρασης απεναντι κυριως σε κοπελες αλλα και σε ατομα που δεν ηξερα καλα , με το φοβο της απορηψης και μια αισθηαση κατοτεροτητας που εχω.και αυτο με επιρεαζει στην ζωη μου ειμαι σε μια σχολη και δεν μπορω να παω γιατι αισθανομαι ασχημα. δεν θελω να παρω φαρμακα γιατι θελω να ξεπερασω με βοηθεια απο ατομα που εχουν περασει το ιδιο και απο καποιον ψυχολογο.
    θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον ψυχολογο στην αθηνα που μπορω να βρω βοηθεια.

    συγομη για την συνταξη αλλα ετσι μου βγαινουν.......δημητρης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Δημήτρη όλοι μας όταν δεν νοιώθουμε καλά περιμένουμε κάποιον να μας σώσει. Από ότι καταλαβάινω από τον τίτλο σου αυτό περιμένεις και εσύ. Η αλήθεια...... θα πάρεις βοήθεια από γιατρούς, φίλους, από εμάς αλλά εσύ θα είσια πάντα πρώτος σε αυτό τον αγώνα και εσύ θα βοηθήσεις περισσότερο από λους τον εαυτό σου. πρέπει να παρεις κάποιες αποφάσεις για το ποιος είσαι, τι θέλεις ... Δεν κατάλαβα για΄τι να έχεις αισθήμτα κατωτερότητας. ¨ολοι είμαστε άξιοι να μας αγαπάνε και προπαντώς άνθρωποι ευαλισθητοι σαν και σένα. Δύναμη αυτό είναι το σύνθημα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    3
    για σου fly ειναι σοστο αυτο που λες οτι πρεπει μονος μου να κανω την προσπαθεια να βρω τη δυναμη που χρειαζεται ,δεν περιμενω απο καποιν αλλο να μου την δωσει αλλα δυστυχος οποτε λεω να κανω κατι για να το ξεπερασω με κραταει πισω το παρελθον μου.
    Το οτι αισθανομαι κατοτεροτητα το συνδεω με το οτι αισθανομαι διαφορετικος απτους υπολοιπους λογο της εμφανισης μου. γιατι αντιμετοπισα ρατσιστικα σχολια.
    θυμαμε μια φορα μια κοπελα με σχολιαζε σε αλλες κοπελες για την εμφανιση μου και ενιοθα οτι με κρινουν για την εμφανιση μου και μου δημιουργησε ανασφαλεια απεναντι στις κοπελες.
    και το γεγονος οτι δεν εχει δειξει ενδιαφερων καποια κοπελα για μενα.
    δεν ειμαι σε θαση να ξερω αν ειναι οντος ετσι η ο τροπος μου ειναι αυτος..εγω απλα θελω ειληκρινια και καποιον που να με καταλαβαινει.
    απλα νομιζω οτι μια σχεση θα μου εδινε στηριγμα στον αγονα μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    η εξωτερική σου μεφάνιση δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να σε κάνει να νιώθεις κατώτερος. Ε΄χω ένα θείο, με λαγόχειλο, που ποτέ δεν με εμπόδισε να τον αγαπάω πάρα πολύ. Είναι ένας υπέροχος άνθρωπος που πραγματικά τον αγαπώ και αν μου έλεγε κάποιος ότι ίσως δεν του αξίζει η αγαπη μου επειδή έχει λαγόχειλο θα σου έλεγα ότι είσαι τρελός. Και το ότι έχει λαγόχειλο τώρα το θυμ΄θηκα για να σου δώσω ένα παράειγμα προσωπίκά το είχα ξεχάσει. ¨οπως και μια άλλη φίλη μου έχει ένα τραύμα στο πρόσωπο της απο παιδί, ειλικρινά έχω πάψει να το βλέπω και βλέπω σε αυτή ένα χαρούμενο άνθρωπο , δη,ιουργικό και πνω απ όλα τη φίλη μου. και εγώ εδώ και δύο χρίονια κουτσένω ε τι μήπως είμαι κάποια άλλη μήπως αξίσω λιγότερο? Γι αυτό σε παρακαλώ ξεκόλλα , εσύ αισθάνεσαι κατώτερος δεν είναι όμως β΄\'εβαιο ότι και οι άλλλι έτσι σε βλέπουν.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αναζητώντας το νέκταρ της ζωής
    Posts
    76
    Αν εσύ μπορέσεις να νιώσεις όμορφος μέσα σου θα φανεί και στο πρόσωπο σου, να το ξέρεις αυτό.
    Έχει δίκιο η fly αν θα σε αγαπήσουν είναι το θέμα. Δεν πρέπει όμως να αγαπήσεις εσύ πρώτα τον εαυτό σου;

    Χρειάζεσαι όμως κάποιον να σου δείξει τον δρόμο. Κάτι που όλοι μας το περιμένουμε από τους γονείς μας… αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσαν να μας τον δείξουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν ήθελαν, δεν ήξεραν. Δεν θέλανε να δούνε την ευθύνη τους.
    Και εσύ την ευθύνη σου στην ζωή πρέπει να δεις για να μπορέσεις να προχωρήσεις και να ζήσεις όμορφα την ζωή σου. Από εσένα εξαρτάται. Αν θέλεις όλα γίνονται και ο ψυχοθεραπευτής μπορεί να σου δείξει τον δρόμο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    3
    για σε ολους
    οπος εγραψα παραπανω με ξαναεπιασε το ιδιο αισθημα και εγκατεληψα την σχολη ξαναμπικα σε ομαδα ψυχαναλυσης και αυτη τη φορα θελω να τελειοσω με το θεμα αυτο.
    υπαρχει το αισθημα το οτι δεν αξιζω τιποτα δεν πιστευω τον εαυτο μου με συνεπεια να μην μου αρεσει, μου εχει στοιχισει πολυ γιατι δεν μπορω να δειξω τον εαυτο μου στους αλλους
    κυριος στις κοπελες.
    πιθανον εχω δημιουργησει μια κατασταση στην οποια φερνω τον εαυτο μου σε μειονεκτικη θεση,και οτι με βολευη αυτο για να μπορω να κρυβο το πραγματικο προβλημα μου

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τι εννοεις δεν αξιζεις τιποτα?
    τι θα επρεπε να αξιζεις δηλαδη?
    η τι αξιζουμε γενικα?

  8. #8
    Jimmy
    Να σε ρωτήσω κάτι?
    Αυτό που έχεις δεν τακτοποιείται με αισθητική επέμβαση?
    Συγνώμη για την ερώτηση, αλλά δεν ξέρω καθόλου γι\' αυτό το θέμα

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    γεια σου δημητρη θα ηθελα να σου πω κατι επειδη και εγω περασα παρομοια σχολια κ περναω . απο καποια στιγμη και μετα αδιαφορησα για το τι πιστεουν οι αλλοι για μενα μου αρκουσε τι πιστευαν οι φιλοι μου για μενα ως ατομο κ οχι για το πως ημουν .εξαλλου ουσιαστικα τιποτα δεν καθοριζει την ομορφια του ανθρωπου.ομορφια ειναι να εισαι εσυ αυτος που εισαι ετσι οπως σε εκανε η φυση κ οποιος δεν μπορει να το δεχτει αυτο φαινεται πως ειναι επηρεασμενος πολυ απο τα μμε και τισ διαφημισεις που προβαλουν καταναλωτικα προτυπα.πιστευω οτι ισως δεν πλησιαζεις κοπελες λογω αυτου που σε κομπλαρει να το κανεις εισαι προκατελειμενος οτι θα σε κρινουν απο κει αλλα δεν χανεις κατι να τισ πλησιασεις να τις πιασεις συζητηση ωστε να μπορει να κρινει εσενα ως ατομο.δεν λεω οτι θα βρεις καποιαν κατευθειαν.ολες οι αλλες που θα σε κρινουν λογω της φυσικης σου κατασκευης εχουν μικρο μυαλο ωστε να μπορεσουν να επικοινωνησουν μαζι σου.δεν εχεισ αναγκη κανεναν πρεπει να κοιταχτεισ στον καθρεφτη και να παρατηρησεισ τα στοιχεια πανω σου που σαρεσουν εσενα.και θα δεις σιγα σιγα θα βρεις πραγματα ομορφα πανω σου ωστε να αρχισει να σαρεσει ο εαυτος.εξαλου κ αυτο που εχεις ειναι κατι που μπορει να αποτελεσει κ στοιχειο γοητειας για καποιες γυναικες.τελος παντων αμα δωσεις ευκαιρια στον εαυτο σου να προσεγγισεις καποια κοπελα καποια στιγμη θα βρεις καποια που θα σε αγαπησει για αυτο που εισαι.κ τα αρνητικα σχολια δεν μας αφορουν σε σχεση με την εμφανιση.δεν αξιζουν γιαυτο κ τα πεταμε. πιστεψε στον εαυτο σου και αδιαφορησε για τις γελοιες κριτικες μερικων που ουσιαστικα δειχνει πως δεν εχουν μεσα τουσ κατι να σου δωσουν..αυτααααααααααααα ελπιζω να βοηθησα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    14
    Φίλε Δημήτρη, όλοι μας ήτε το θέλουμε ήτε όχι έχουμε κάπια προβλήματα.. Σε άλλους δεν αρέσει η μύτη, τα αυτιά, τα δάχτυλα.. ʼλλοι πάλι έχουν προβλήματα με τον χαρακτήρα τους.. ΟΛΟΙ έχουμε και κάπιο \"κουσούρι\". Το θέμα είναι να βρεις ανθρώπους που ενδιαφέρονται για ΣΕΝΑ, γι\'αυτό που ΕΙΣΑΙ και όπως είσαι.. Μην ψυχοπλακώνεις τον εαυτό σου και μην το σκέφτεσαι συνέχεια.. Αυτοί που σε κρίνουν απο αυτό που δείχνεις και μόνο είναι ή μικρά παιδιά ή μικροί στο μυαλό. Κοίτα μπροστά και αδιαφόρησε γι\'αυτούς τους ανθρώπους, μην τους δίνεις την χαρά να ασχοληθείς καν μαζί τους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •