χαος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 87

Thread: χαος

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Εσωτερικη μπορω να σε ρωτησω κατι που δεν καταλαβα? Στην περιπτωση σου για να σου αυξησουν την δοση πρεπει να σε βαλουν μεσα? Να στην αυξησουν και να εισαι σπιτι δεν ειναι σωστο? Και κατι αλλο. Μπορει να παρεμβει εισαγγελεας για ποιον λογο? Με το προσχημα οτι εισαι επικινδυνη για τον εαυτο σου?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by aifel View Post
    Εσωτερικη μπορω να σε ρωτησω κατι που δεν καταλαβα? Στην περιπτωση σου για να σου αυξησουν την δοση πρεπει να σε βαλουν μεσα? Να στην αυξησουν και να εισαι σπιτι δεν ειναι σωστο? Και κατι αλλο. Μπορει να παρεμβει εισαγγελεας για ποιον λογο? Με το προσχημα οτι εισαι επικινδυνη για τον εαυτο σου?
    Ακριβώς Αϊφελ...σ' εμένα είχαν έρθει σπίτι αστυνομικοί γι' αυτό το λόγο επειδή σ' ένα φόρουμ είχα αφήσει αποχαιρετηστήριο μήνυμα σε μια φίλη μου και κάποιος από τα μέλη έκανε καταγγελία αλλά για καλή μου τύχη ο ψυχολόγος που ήταν μαζί με άφησε σπίτι μου αφού μου έδωσε το τηλέφωνο του αν χρειαστώ κάτι...
    Εσωτερική σήψη, αν θέλεις να πεις είσαι Θεσσαλονίκη; Δεν θυμάμαι που έχω βάλει το χαρτάκι αλλά αν θέλεις αν το βρω να σου δώσω το τηλέφωνο μήπως σε βοηθήσει...ποτέ δεν ξέρεις...
    Όσο για τις τάσεις θα σου πω περίπου ότι κι οι άλλοι, να προσπαθήσεις να είσαι δυνατή αλλά και κάτι ακόμα: είχα μια συζήτηση με τη μητέρα μου τις προάλλες και μιλούσαμε για το θάνατο με αφορμή το θάνατο μιας γειτόνισσας μας και σε κάποια φάση της είπα κάτι του στυλ "αν πέθαινα εγώ θα το ξεπερνούσες" κι από την απάντηση της κατάλαβα πως δεν είναι έτσι οπότε μη δώσεις τέτοια πίκρα στους δικούς σου εκτός απ' το φίλο σου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ακριβώς Αϊφελ...σ' εμένα είχαν έρθει σπίτι αστυνομικοί γι' αυτό το λόγο επειδή σ' ένα φόρουμ είχα αφήσει αποχαιρετηστήριο μήνυμα σε μια φίλη μου και κάποιος από τα μέλη έκανε καταγγελία αλλά για καλή μου τύχη ο ψυχολόγος που ήταν μαζί με άφησε σπίτι μου αφού μου έδωσε το τηλέφωνο του αν χρειαστώ κάτι...
    Εσωτερική σήψη, αν θέλεις να πεις είσαι Θεσσαλονίκη; Δεν θυμάμαι που έχω βάλει το χαρτάκι αλλά αν θέλεις αν το βρω να σου δώσω το τηλέφωνο μήπως σε βοηθήσει...ποτέ δεν ξέρεις...
    Όσο για τις τάσεις θα σου πω περίπου ότι κι οι άλλοι, να προσπαθήσεις να είσαι δυνατή αλλά και κάτι ακόμα: είχα μια συζήτηση με τη μητέρα μου τις προάλλες και μιλούσαμε για το θάνατο με αφορμή το θάνατο μιας γειτόνισσας μας και σε κάποια φάση της είπα κάτι του στυλ "αν πέθαινα εγώ θα το ξεπερνούσες" κι από την απάντηση της κατάλαβα πως δεν είναι έτσι οπότε μη δώσεις τέτοια πίκρα στους δικούς σου εκτός απ' το φίλο σου...
    Οι αστυνομικοι ερχονται σπιτι σου? Και τι κανουν σε παιρνουν με το περιπολικο? Αν αρνηθεις σου βαζουν χειροπεδες? Και που σε πανε?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @αιφελ η κλοζαπινη ειναι επικιδυνο φαρμακο και αυξανεται σιγα σιγα και μονο μες στο νοσοκομειο γιατι εχει πολλες και μπορει θανατηφορες παρενεργειες..
    οσο για την εισαγγελικη φοβαμαι μηπως πει ο γιατρος στους γονεις μου να μου κανουν ως επικινδυνη για τον εαυτο μου.

    @κυκνε σ ευχαριστω αλλα αυτη την περιοδο ειμαι πολυ σκ... οικονομικα και δε βγαινω.. οσο για τις τασεις νομιζω οτι κανω μεγαλυτερο κακο στους διπλα μου που νοσηλευομαι συνεχεια

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by aifel View Post
    Οι αστυνομικοι ερχονται σπιτι σου? Και τι κανουν σε παιρνουν με το περιπολικο? Αν αρνηθεις σου βαζουν χειροπεδες? Και που σε πανε?
    Ναι, έρχονται σπίτι σου να σε πάρουν για να σε πάνε σε ψυχιατρική κλινική...αυτό είπαν στους γονείς μου γιατί εγώ μόλις άκουσα κόσμο κι έκανα να ξεμυτίσω μου είπε ο πατέρας μου να μείνω στο δωμάτιο μου...οι γονείς μου αρνήθηκαν κατά πρώτο λόγο και μετά ο ψυχολόγος ζήτησε να μου μιλήσει κι εγώ τον παρακάλεσα να μην με πάει μέσα γιατί είχα ήδη νοσηλευτεί με τη θέληση μου νωρίτερα αλλά εκεί που ήμουν δεν φέρονταν καλά το προσωπικό κι έφυγα πολύ γρήγορα...κι είχα και τραυματισμένους καρπούς εκείνο το βράδυ που τους είχα δέσει γιατί απέτυχα και δεν έπρεπε να λερώσω με αίμα, στους δικούς μου δεν το είπα μόνο στον ψυχολόγο γιατί δεν άντεξα...τώρα για τις χειροπέδες δεν ξέρω, εμένα πάντως εκείνο το βράδυ με τους καρπούς πληγωμένους μόνο αυτές μου έλειπαν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    αιφελ κανονικότατα ερχονται σπιτι σου αν εισαι ατίθασος σου βαζουν χειροπεδες περιπολικο και δεσιμο στο ψυχιατρειο αν αντισταθεις

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @αιφελ η κλοζαπινη ειναι επικιδυνο φαρμακο και αυξανεται σιγα σιγα και μονο μες στο νοσοκομειο γιατι εχει πολλες και μπορει θανατηφορες παρενεργειες..
    οσο για την εισαγγελικη φοβαμαι μηπως πει ο γιατρος στους γονεις μου να μου κανουν ως επικινδυνη για τον εαυτο μου.

    @κυκνε σ ευχαριστω αλλα αυτη την περιοδο ειμαι πολυ σκ... οικονομικα και δε βγαινω.. οσο για τις τασεις νομιζω οτι κανω μεγαλυτερο κακο στους διπλα μου που νοσηλευομαι συνεχεια
    Δεν νομίζω να παίρνει λεφτά ψυχολόγος του δημοσίου...εγώ κατάλαβα ότι μπορούσα να μιλήσω μαζί του στο τηλέφωνο αν χρειαζόμουν κάτι...
    Μην το λες αυτό, ότι κάνεις περισσότερο κακό στους κοντινούς σου με τις νοσηλείες σου...τίποτα δεν συγκρίνεται με μια απώλεια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Παιδια! Μα τι εμπειριες ειναι αυτες λες και εισαι καταζητουμενος. Εγω νομιζα οτι ο ψυχιατρος σου το λεει κι εσυ πας μαζευεις τα πραγματακια σου και πηγαινεις σιγα σιγα. Δεν ειχα ιδεα οτι μπορει να ερθει η αστυνομια απροειδοποιητα σπιτι σου και μαλιστα φοβηθηκα η αληθεια ειναι τωρα.
    Να ρωτησω και κατι αλλο βρε παιδια? Οταν μπαινει καποιος σε ψυχιατρικη κλινικη τι αντιμετωπιζει. Γιατι ας πουμε η αγαπημενη εσωτερικη δεν θελει να μπει?εγω το χω στο μυαλο μου οτι θα ξεκουραζομουνα κιολας.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @αιφελ στην κλινικη αν αντισταθεις σε δενουν και σου κανουν ενεσιμα..αν δεν αντισταθεις σε φαρμακωνουν και τους λες και ευχαριστω... χαλια ολο αυξανουν τις δοσεις και μετα στη λενε που κοιμασαι και γενικα σου τη οι νοσηλευτες λενε κ σε αντιμετωπιζουν σαν τρελο ψυχοπαθη
    στο παπαγεωργειου καλυτερα αλλα στο αχεπα με ειχαν απομονωση στο δωματιο χωρις ρευμα και με ανοιχτες πορτες χωρις ντουζ χωρις οδοντοκρεμα και με δεκα κιλα αλοπεριντιν για αυτο μετα πηγα στο παπαγεωργειου

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @αιφελ στην κλινικη αν αντισταθεις σε δενουν και σου κανουν ενεσιμα..αν δεν αντισταθεις σε φαρμακωνουν και τους λες και ευχαριστω... χαλια ολο αυξανουν τις δοσεις και μετα στη λενε που κοιμασαι και γενικα σου τη οι νοσηλευτες λενε κ σε αντιμετωπιζουν σαν τρελο ψυχοπαθη
    στο παπαγεωργειου καλυτερα αλλα στο αχεπα με ειχαν απομονωση στο δωματιο χωρις ρευμα και με ανοιχτες πορτες χωρις ντουζ χωρις οδοντοκρεμα και με δεκα κιλα αλοπεριντιν για αυτο μετα πηγα στο παπαγεωργειου
    Εχω κουφαθει!!!!τι εννοεις στη λενε!!! Μα τι ειναι αυτα τα πραγματα???και τι σημαινει σε αντιμετωπιζουν σαν τρελο ψυχοπαθη? Αμα θες απαντας δεν θελω να σε βαλω να ξαναθυμηθεις αυτες τις εμπειριες και να χαλαστεις. Απλα απο την αρχη δεν καταλαβαινα γιατι δεν ηθελες καθολου να νοσηλευτεις.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @αιφελ εχω μπει πεντε φορες ναι οι νοσηλευτες παιζουν μαζι σ και αν αντιμιλησεις τσουπ ενα δεσιματακι.. Α και επισης αν δεσουν καποιον που εχεις συμπαθησει δε σαφηνουν να του μιλας..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    και οταν ειχα μπει πρωτη φορα (στο αχεπα) κατι μου εκανε ενας νοσηλευτης και ο φιλος μου διαμαρτηρηθηκε λεει αυτος καλα πιστευεις τη (ονομα μου)???
    Last edited by εσωτερική_σήψη; 15-05-2015 at 23:29. Reason: ορθ

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Καταλαβα!!!γι αυτο αρνεισαι να ξαναμπεις μεσα. Εγω και μονο να εβλεπα καποιον δεμενο θα στεναχωριομουν και θα πεφτα τοσο που θα ηθελα να φυγω επιτοπου. Ειναι αδικο να θεωρουνται οι ψυχωσικοι αναξιοπιστοι ή χαζοι. Αντιθετα θεωρω οτι ειναι ιδιαιτερα ευφυεις ως ανθρωποι. Εχω εντυπωσιαστει κιολας απο τα ποστ μερικων εδω μεσα που δειχνουν δυνατη αντιληψη

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ως ενα σημειο , δικαιολογουνται καποια πραγματα. Εαν θες για παραδειγμα να αυτοκτονησεις (δεν μιλαω να εισαι επικινδυνος για αλλους , αυτο ειναι σπανιο) ... τοτε κατι πρεπει να γινει. Εαν τυχον και αυτοκτονησεις , χωρια που οσοι ειναι φιλοτιμοι θα τους φανε οι τυψεις. θα κατηγορηθουν και οχι αδικα για αμελεια καθηκοντος και θα εχουν να αντιμετωπισουν και την οργη των αγαπητων προς τον ασθενη προσωπων. Εντωμεταξυ , ο ανθρωπος οταν θελει να πετυχει κατι γινεται πολλες φορες πολυμηχανος και ευφανταστος.

    Οποτε χρειαζεται ειδικη παρακολουθηση επι 24ωρου βασεως και εαν κρινω απο την οικονομικη κατασταση της χωρας και απο οτι ακουω απο παιδια που εχουν νοσηλευτει , τα πραγματα δεν ειναι καθολου ροδινα.

    Και ειναι κριμα η αυτοκτονια , γιατι μπορει να μη βλεπεις διεξοδο εκεινη την στιγμη , αλλα μπορει μετα απο κανα χρονο να σου φαινεται σαν ενας μακρινος εφιαλτης , ολο αυτο που περασες.

    Δεν ξερω τις λυσεις, αλλα σιγουρα χρειαζονται πολλες μεταρυθμισεις και χωρις να θελω να φανω πικροχολος ως προς την Ελλαδα ... συνηθως δεν δουλευει τιποτα οπως θα επρεπε να δουλευει....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by aifel View Post
    Παιδια! Μα τι εμπειριες ειναι αυτες λες και εισαι καταζητουμενος. Εγω νομιζα οτι ο ψυχιατρος σου το λεει κι εσυ πας μαζευεις τα πραγματακια σου και πηγαινεις σιγα σιγα. Δεν ειχα ιδεα οτι μπορει να ερθει η αστυνομια απροειδοποιητα σπιτι σου και μαλιστα φοβηθηκα η αληθεια ειναι τωρα.
    Να ρωτησω και κατι αλλο βρε παιδια? Οταν μπαινει καποιος σε ψυχιατρικη κλινικη τι αντιμετωπιζει. Γιατι ας πουμε η αγαπημενη εσωτερικη δεν θελει να μπει?εγω το χω στο μυαλο μου οτι θα ξεκουραζομουνα κιολας.
    Όχι εντάξει, μην τρομάζεις, δεν έρχονται για ψύλλου πήδημα...τώρα όσον αφορά την δική μου σύντομη εμπειρία από την κλινική έχω να πω 1ον ότι εγώ ήμουν στο Παπαγεωργίου κι οι νοσηλευτές γενικά ήταν αγενείς (έχω αρκετά παραδείγματα αλλά είμαι ακόμα αρκετά νυσταγμένη για να γράψω πολλά αλλά για παράδειγμα σου τη λέγανε αν δεν άκουγες ότι είναι η ώρα για τα φάρμακα και σου έλεγαν να έχεις ανοιχτή την πόρτα για να ακούς κι εγώ δεν νιώθω καθόλου καλά να με βλέπουν συνέχεια, αν ήθελες να κάνεις μπάνιο έπρεπε να κάνεις 7 το πρωί γιατί μετά ερχόταν η καθαρίστρια κι άλλα χειρότερα που ίσως τα γράψω μετά απλά τώρα ήθελα να σου δείξω ότι σίγουρα δεν ξεκουράζεσαι)...θα πω μόνο ένα πράγμα από τα χειρότερα ότι ένας νοσηλευτής με έβρισε σε κάποια φάση, σε αντιμετωπίζουν σαν σκουπίδι εκεί...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. πώς να συμπεριφερθώ χωρίς να επιτείνω το χάος?
    By Tonya in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 11-09-2013, 18:53
  2. Και οι εκαστοτε κυβερνησεις ανακαλυπτουν το...χαος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2010, 15:47
  3. σε 2 μηνες το χαος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2009, 09:15
  4. χαος,η ζωη μου...
    By Xαος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 90
    Last Post: 04-06-2008, 16:15
  5. ΚΡΙΣΕΙΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
    By BladeII in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 23-11-2006, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •