ψυχολογικη-λεκτικη βια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα με το πατερα σε αυτη τη περιπτωση ειναι καθαρα τελειωμενο σχετικα με τα παιδια αυτο παρτο αποφαση..
    τωρα εγω θα σου προτεινα σχετικα με τα παιδια να τα προτρεψεις να ασχοληθουν απο μικρα με τη ψυχολογια ακομα κ διαβαζοντας βιβλια γιατι με αυτα που γραφεις δυο ειναι τα ενδεχομενα σεναρια που θα προκυψουν η διαβαζουν τα ιδια βιβλια κ καπως θα το παλεψουν το ολο θεμα η θα πηγαινουν σε ψυχολογους καθε λιγο κ λιγακι..
    η ανασχοληση με τη ψυχολογια σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι σχεδον αναγκαια αφου σε λιγο θα δυσκολευτουν απιστευτα να επικοινωνισουν με τους αλλους αρα θα πρεπει να ετοιμαζεις κανενα βιβλιο σχετικο με την επικοινωνια το λιγοτερο.. για να τους το πασαρεις ετσι καπως θα μπορουσε να αντισταθμιστει η κατασταση αν κ θα εχουν μονιμη ταση στο να ειναι ευθραστη η ψυχολογια τους.αρα αυτο αντιμετοπιζετε ομως

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    12
    θα το παλεψω σιγουρα , ειναι πολυ ψυχοφθορα ολη αυτη η κατασταση, μου δωσατε πολυ δυναμη με τις απαντησεις σας, με κανατε να επιβεβαιωσω αυτα που υπεθετα για την κατασταση και οτι δεν χρειαζονται τα παιδια εναν τετοιο μπαμπα-γονιο για να μεγαλωσουν σωστα

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Σβησε και κανενα ιστορικο... Για παν ενδεχομενο.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μια αρκετα καλη ιδεα ειναι να τους προτεινεις να σπουδασουν ψυχολογια ετσι δε θα εχεις κ τυψεις κ ολας.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Σβησε και κανενα ιστορικο... Για παν ενδεχομενο.
    καλο θα ναι να το βλεπουν κ οι υπολοιποι για να ενημερωνωνται σχετικα με το θεμα παντως...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by anemosp View Post
    θα το παλεψω σιγουρα , ειναι πολυ ψυχοφθορα ολη αυτη η κατασταση, μου δωσατε πολυ δυναμη με τις απαντησεις σας, με κανατε να επιβεβαιωσω αυτα που υπεθετα για την κατασταση και οτι δεν χρειαζονται τα παιδια εναν τετοιο μπαμπα-γονιο για να μεγαλωσουν σωστα
    βασικα δεν υπαρχει πλεον λαθος κ σωστο ο καθενας
    εγινε οτι εγινε
    αναλωγα με τα βιωματα του κ τις καταστασεις που εζησε
    η διαφορα ειναι τι τελικα θα υπερισχυσει απο αυτον το καλο η το κακο πολοι ανθρωποι επειδη δε μπορουν να καταλαβουν οτι συνετρεξαν καπιοι λογοι που εγιναν οτι εγιναν δε μπορουν ευκολα να καταλαβουν οτι το προβλημα δεν ειναι ο εαυτος τους αλλα ο τροπος που τον διαχειριστικαν ως τωρα
    πχ χωρις προτυπο πατερα δε γινετε καπιος να μεγαλοσει σωστα αλλα υπηρξαν χιλιαδες αλλοι που μεγαλωσαν με αυτο το τροπο κ παρ ολο που ο τροπος που μεγαλωσαν ηταν καπως ανορθοδοξος πετυχαν στη ζωη τους κ αναγνωριστηκαν απο τος γυρω τους εστω ακομα κ με αυτον τον ανορθοδοξο τροπο η ζωη γραφει παντα τα πιο απιθανα σεναρια κ εμεις απλα παιρνουμε κ απο ενα ρολο κ οπως μπορουμε το διαχειριζομαστε καλυτερα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Πρωτα απ ολα μιλα με αυτον χωρις να ειναι τα παιδια μπροστα προειδοποιησε τον και πες οτι σε κουρασαν ολα αυτα και αν συνεχιστει δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο το να ζειτε ετσι καλυτερα να χωρισετε ,αν και παλι αρχισει τα δικα του πηγαινε σε δικηγορο σε περιπτωση που σε χτυπησει θα ειναι υπερ σου αν το κανει τραβα το στα ακρα θα εχεις και αποδειξεις.Αν η κατασταση φτασει στο σημειο που πρεπει να του πεις να φυγει μιλα πρωτα στα παιδια και πες τους οτι θα ζειτε χωριστα αλλα θα τον βλεπουν τον πατερα τους.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το θεμα με το πατερα σε αυτη τη περιπτωση ειναι καθαρα τελειωμενο σχετικα με τα παιδια αυτο παρτο αποφαση..
    τωρα εγω θα σου προτεινα σχετικα με τα παιδια να τα προτρεψεις να ασχοληθουν απο μικρα με τη ψυχολογια ακομα κ διαβαζοντας βιβλια γιατι με αυτα που γραφεις δυο ειναι τα ενδεχομενα σεναρια που θα προκυψουν η διαβαζουν τα ιδια βιβλια κ καπως θα το παλεψουν το ολο θεμα η θα πηγαινουν σε ψυχολογους καθε λιγο κ λιγακι..
    η ανασχοληση με τη ψυχολογια σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι σχεδον αναγκαια αφου σε λιγο θα δυσκολευτουν απιστευτα να επικοινωνισουν με τους αλλους αρα θα πρεπει να ετοιμαζεις κανενα βιβλιο σχετικο με την επικοινωνια το λιγοτερο.. για να τους το πασαρεις ετσι καπως θα μπορουσε να αντισταθμιστει η κατασταση αν κ θα εχουν μονιμη ταση στο να ειναι ευθραστη η ψυχολογια τους.αρα αυτο αντιμετοπιζετε ομως
    Δεν πρεπει τα παιδια να ασχολουνται με ψυχολογια απο μικρη ηλικια γιατι θα πιεζονται με αυτα που θα διαβαζουν.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε συμφωνω καθολου σε αυτο.
    οταν ασχολησαι με κατι απο μικρος μετα οταν μεγαλωσεις γινεσαι κορυφη σε αυτο το θεμα.
    αργα η γρηγορα θα ασχοληθουν με τη ψυχολογια η ως ψυχολογοι αν σπουδασουν το αντικειμενο η διαβαζοντας απλα βιβλια η ως πελατες...

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Σβησε και κανενα ιστορικο... Για παν ενδεχομενο.

    παντα το ιστορικο σβηνεται! καθε φορα πριν κλεισω υπολογιστη διαγραφω το ιστορικο

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Anakin View Post
    Πρωτα απ ολα μιλα με αυτον χωρις να ειναι τα παιδια μπροστα προειδοποιησε τον και πες οτι σε κουρασαν ολα αυτα και αν συνεχιστει δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο το να ζειτε ετσι καλυτερα να χωρισετε ,αν και παλι αρχισει τα δικα του πηγαινε σε δικηγορο σε περιπτωση που σε χτυπησει θα ειναι υπερ σου αν το κανει τραβα το στα ακρα θα εχεις και αποδειξεις.Αν η κατασταση φτασει στο σημειο που πρεπει να του πεις να φυγει μιλα πρωτα στα παιδια και πες τους οτι θα ζειτε χωριστα αλλα θα τον βλεπουν τον πατερα τους.

    μα δεν κανει κατι κακο ( γραφω αυτο που υποστηριζει), αυτος ειναι ο σωστος εγω ειμαι η λαθος, μια φορα τον ειχα ρωτησει γιατι εχει νευρα και μου απαντησε ' δεν εχω εγω νευρα, εσυ εχεις νευρα'

    και αλλη μια φορα που του ειπα στις αρχες της καταστασης, μεταξυ σοβαρου και αστειου, μηπως πρεπει να παει σε ψυχολογο, μου χαμογελασε ειρωνικα

    επισης εχει διατυπωσει αρκετες φορες την φραση : εχεις αρχισει να με κουραζεις

    ευχαριστω για την απαντηση οσον αφορα το ποτε να μιλησω στα παιδια

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by anemosp View Post
    μα δεν κανει κατι κακο ( γραφω αυτο που υποστηριζει), αυτος ειναι ο σωστος εγω ειμαι η λαθος, μια φορα τον ειχα ρωτησει γιατι εχει νευρα και μου απαντησε ' δεν εχω εγω νευρα, εσυ εχεις νευρα'

    και αλλη μια φορα που του ειπα στις αρχες της καταστασης, μεταξυ σοβαρου και αστειου, μηπως πρεπει να παει σε ψυχολογο, μου χαμογελασε ειρωνικα

    ευχαριστω για την απαντηση οσον αφορα το ποτε να μιλησω στα παιδια
    Γνωστη η τακτικη του "σε βγαζω τρελο" .. Και πραγματι θα σε τρελανει πιστεψε με.. Τα παιδια σου απλα υπομενουν γιατι και αυτα νιωθουν φοβο και μεγαλωνοντας που θα συνεχισουν να βιωνουν μια τετοια κατασταση να εισαι σιγουρη γλυκια μου οτι θα σου πουν "γιατι μαμα" ?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mήπως ο σύζυγος έχει βρει καμμιά γκόμενα κοπέλα μου;

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βιβλια για παιδια σχετικα με τη ψυχολογια θα υπαρχουν δε σου λεω να τους πεις κανενα θεμα πυρινικης φυσικης...

    επισης εχει διατυπωσει αρκετες φορες την φραση : εχεις αρχισει να με κουραζεις

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    12
    αρνητικο, δεν υπαρχει περιπτωση, ειμαστε μαζι ολη μερα και οταν λεω ολη μερα εννοω ολη μερα και ολη νυχτα, δεν λειπει ποτε απο το σπιτι

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δέχθηκα λεκτική κακοποίηση
    By Deleted20082014 in forum Κακοποίηση
    Replies: 40
    Last Post: 01-05-2013, 18:25
  2. Λεκτικη βια και καταριψη αξιων.
    By TheBlackPearl in forum Κακοποίηση
    Replies: 10
    Last Post: 16-01-2013, 22:18
  3. Λεκτικη μνημη
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 12-07-2011, 07:17
  4. λεκτικη βια στο σχολειο απεναντι στο γιο μου
    By Maria_T in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-01-2011, 11:56
  5. λεκτική βία
    By Helena in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2007, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •