ψυχολογικη-λεκτικη βια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Κοριτσι μου!η γνωμη μου ειναι οτι αν πρεπει για καποιον λογο να χωρισεις ειναι για τα παιδια. Ειναι σημαντικο τα ερεθισματα που δεχονται να μην ειναι τετοια ωστε μεγαλωνοντας να αναπτυξουν μειωμενη αυτοεκτιμηση ή ακομα και κοινωνικη απομονωση. Τα βιωματα που εχουμε απο την παιδικη μας ηλικια προδιαθετουν το τι ειδους ενηλικες θα γινουμε. Καταρχην η γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να σε απασχολει αν θα το πεις στον αντρα σου πριν ή μετα την αιτηση διαζυγιου. Αυτο θα στο υποδειξει ο δικηγορος ο οποιος πιστεψε με εχει δει απειρες περιπτωσεις και ξερει πολυ καλα να σε συμβουλευσει για τα βηματα που θα κανεις. Αν δεν μπορεις να φυγεις απο το σπιτι παρε τον δικηγορο τηλ και αναφερε του ολα αυτα που βιωνεις συν το γεγονος οτι δεν μπορεις να φυγεις απο το σπιτι. Εκεινος πιστεψε με θα σου βρει λυση και γι αυτο. Μην ανησυχεις καθολου τα αναλαμβανει ολα ο δικηγορος αρκει να εισαι ειλικρινης μαζι του να του αναφερεις ολους σου τους φοβους ακομα και εκεινους που θεωρεις γελοιους και εκεινος θα σε οδηγησει καταλληλα. Τα παιδια ο αλλος δεν στα παιρνει. Πρεπει να συντρεχουν πολλοι σοβαροι λογοι για να δωσουν την επιμελεια στον πατερα πχ. Να εισαι τερμα ναρκομανης.

    Τωρα οσον αφορα τα παιδια. Η σωστη κινηση ειναι να κλεισεις ραντεβου με καποιον παιδοψυχολογο και με πολυ ειλικρινεια να του αναφερεις το τι τραβηξαν τα παιδια μεχρι τωρα,το ποιες θα ειναι οι κινησεις σου απο δω και περα και πως θα το χειριστεις. Ποτε θα το πεις στα παιδια και με ποιον τροπο θα το πεις. Επισης η ψυχολογος θα σε προετοιμασει και για πολλα αλλα που μπορει να προκυψουν απο ολη αυτη τη διαδικασια οσον αφορα τα παιδια και την ευθραυστη ψυχολογια τους παντα. Τελος καλη μου η παιδοψυχολογος θα ειναι εκεινη που θα σου αναφερει κι αν τα παιδια εχουν επηρεαστει απο ολα αυτα τα βιωματα μεχρι αυτη τη στιγμη. Και στην παιδοψυχολογο τηλεφωνο θα παρεις αρχικα και εκεινη θα σε οδηγησει ακομα και μεσα απο τηλεφωνικες συνεδριες. Να ξερεις οτι υπαρχει και η επιλογη οι συνεδριες να γινονται και μεσω skype.

    Πριν τελειωσω θα ηθελα απλα να σου αναφερω οτι ο καθενας αναλογα με το κοινωνικο και μορφωτικο του επιπεδο αγεται και συμπεριφερεται. Οποτε θα ηταν καλο σε αυτη την ιστορια να οριοθετησεις τους γονεις σου λεγοντας τους οτι δεν θα δεχτεις καμια υποδειξη απο εκεινους αν το κινητρο τους δεν ειναι να σε βοηθησουν αλλα να σε σαμποταρουν

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε συμφωνω καθολου σε αυτο.
    οταν ασχολησαι με κατι απο μικρος μετα οταν μεγαλωσεις γινεσαι κορυφη σε αυτο το θεμα.
    αργα η γρηγορα θα ασχοληθουν με τη ψυχολογια η ως ψυχολογοι αν σπουδασουν το αντικειμενο η διαβαζοντας απλα βιβλια η ως πελατες...
    Όταν ασχολέισαι με κάτι από μικρή ηλικία γίνεσαι κορυφή συμφωνώ αλλά για τα βιβλία ψυχολογίας διαφωνώ, ξέρεις τι είναι να αρχίσουν να διαβάζουν για ψυχικά νοσήματα και να αναρωτιούνται μήπως έχουν το ένα μήπως έχουν το άλλο?

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    υπαρχουν βιβλια κ για παιδια παντως

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ανεμος, ο ανδρας σου δεν ειναι στα καλα του και εχει γινει ηδη πολυ μεγαλη ζημια στην ηλικια που ειναι τα παιδακια σου.
    προσπαθησε να σωσεις οτι μπορεις.
    συμφωνω οτι πρεπει να συμβουλευτεις πρωτα απ ολα εναν δικηγορο, εστω και τηλεφωνικα , για να μην κανεις καποια λαθος κινηση, που θα σου κοστισει αργοτερα.
    μια αλλη ιδεα μιας και η βια ειναι λεκτικη κι ελπιζουμε να παραμεινει, ειναι να αρχισεις να "παρακους' στις εντολες. βγες μονη σου, πηγαινε σε δικηγορο.
    τι θα σου κανει? θα σε χωρισει? αυτο δεν θελεις?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν τολμησει να σηκωσει χερι, φωναξε αμεσως την αστυνομια.
    δεν θα την αντεξει την διαπομπευση, ειναι απο τις κοτες που τα κανουν κρυφα για να μην χαλασουν το κοινωνικο τους προσωπειο..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ο λογος που ξεκινησε ολο αυτο, πιστευω οτι εχει μονο ιστορικη αξια, δεν αλλαζει κατι στην διαταραχη που τον δερνει.
    πιστευω οτι κατι ειδε σε εκεινο το σμ που ειχατε παει και στο λοξο του μυαλο το παρεξηγησε και ζηλεψε. μπορει καποιος να σε καλοκοιταξε και να μην το προσεξες εσυ, η να κοιτουσες καποιον φυσιολογικα και ο ανδρας σου νομιζε οτι φλερταρεις.
    γι αυτο και σου εκοψε το σουπερ μαρκετ, αμεσως μετα και ερχοταν παντα μαζι σου.
    ο μεγαλυτερος του φοβος ειναι να μην ξυπνησεις και σηκωσεις κεφαλι.
    εφοσον εισαι ενταξει οικονομικα, φυγε αμεσα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Αν θέλεις να αποδείξεις με κάποιο τρόπο την κατάσταση αυτή και φοβάσαι ότι δεν θα σε πιστέψουν μπορείς να τον ηχογραφήσεις έστω με το κινητό. Καλό είναι έτσι από περιέργεια και γιατί έχεις δικαίωμα να το κάνεις να τον ρωτήσεις τι έγινε τότε με το σούπερ μάρκετ γιατί δεν έχεις καταλάβει. Πες ότι θα πας να περπατήσεις λίγο μόνη σου για να ξεσκασεις και πήγαινε σε δικηγόρο. Λες ότι ο άντρας σου είναι εκπαιδευτικός πως γίνεται να μην λείπει από το σπίτι για να έχεις ελευθερία.
    :-)

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    12
    αυριο το πρωι θα παρω τηλεφωνο καποιο δικηγορο, τυχαιο δικηγορο γιατι δεν εχω καποιον δικο μου,
    τι πιστευετε θα ηταν καλυτερο ,
    να επικοινωνησω με εναν δικηγορο ο οποιος να βρισκεται κοντα στην περιοχη μου ή να επικοινωνησω με καποιον απο τα καταφυγια γυναικων για τετοιες περιπτωσεις?

    nikiii
    εχω ηδη καταγραψει ενα περιστατικο στο κινητο μου, αλλα ειχα διαβασει καποια στιγμη στο ιντερνετ οτι δεν γινονται δεκτες οι ηχογραφησεις στις οποιες δεν εχουν συναινεσει οσοι ακουγονται σε αυτες

    ναι ο αντρας μου ειναι εκπαιδευτικος στην ιδιωτικη εκπαιδευση, δηλαδη κανει ιδιαιτερα μαθηματα , τα οποια φετος ειναι πολυ λιγα και λειπει μιαμιση ωρα το απογευμα, δυο φορες την εβδομαδα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by anemosp View Post
    αυριο το πρωι θα παρω τηλεφωνο καποιο δικηγορο, τυχαιο δικηγορο γιατι δεν εχω καποιον δικο μου,
    τι πιστευετε θα ηταν καλυτερο ,
    να επικοινωνησω με εναν δικηγορο ο οποιος να βρισκεται κοντα στην περιοχη μου ή να επικοινωνησω με καποιον απο τα καταφυγια γυναικων για τετοιες περιπτωσεις?

    nikiii
    εχω ηδη καταγραψει ενα περιστατικο στο κινητο μου, αλλα ειχα διαβασει καποια στιγμη στο ιντερνετ οτι δεν γινονται δεκτες οι ηχογραφησεις στις οποιες δεν εχουν συναινεσει οσοι ακουγονται σε αυτες

    ναι ο αντρας μου ειναι εκπαιδευτικος στην ιδιωτικη εκπαιδευση, δηλαδη κανει ιδιαιτερα μαθηματα , τα οποια φετος ειναι πολυ λιγα και λειπει μιαμιση ωρα το απογευμα, δυο φορες την εβδομαδα
    ψηφιζω, καταφυγια γυναικων, ασυζητητι, αφενος γιατι ο τυχαιος δικηγορος δεν ξερεις τι θα σου βγει ενω εκει ασχολουνται με το συγκεκριμενο θεμα σιγουρα, αφετερου, γιατι χρειαζεσαι και αλλου ειδους στηριξη, ηθικη - ψυχολογικη ,που εκει θα στην παρασχουν, οπως και οδηγιες για το πως να κινηθεις γενικοτερα στις ΟΠΟΙΕΣ αντιδρασεις του παπαρα.
    ψυχραιμια και μην φοβασαι τιποτε.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    12
    συμφωνω απολυτα

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    nikiii
    εχω ηδη καταγραψει ενα περιστατικο στο κινητο μου, αλλα ειχα διαβασει καποια στιγμη στο ιντερνετ οτι δεν γινονται δεκτες οι ηχογραφησεις στις οποιες δεν εχουν συναινεσει οσοι ακουγονται σε αυτες
    νομιζω οτι το απορρητο δεν ισχυει σε περιπτωσεις παρανομων πραξεων αλλα επειδη δεν γνωριζω απο ποινικους κωδικες ρωτα κανενα δηκιγορο καλυτερα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Λοιπόν Δεσποινάκι άκου.Σε περίπτωση διαζυγίου τα παιδιά 80% θα τα έχεις εσύ και θα είναι υποχρεωμένος μέχρι να ενηλικιωθούν να πληρώνει διατροφή ανάλογη τις οικονομικής του κατάστασης.Είναι κλασική περίπτωση άντρα που ξέροντας ότι είσαι εγκλωβισμένη εκμεταλλεύεται την κατάσταση.Έπαιξε και έχασε όμως.Αύριο όταν θα λείπουν όλοι θα πάρεις τηλέφωνο στο 15900.Εκεί θα μιλήσεις με ειδικούς και θα σου πούνε πως να το χειριστείς ψυχολογικά και νομικά,παρέχοντας σου ανωνυμία και συμβουλές ώστε να έχεις την καλύτερη λύση στο πρόβλημα σου.
    real eyes realise real lies

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Πω πω, δεν άντεξα να διαβάσω όλα τα post γιατί ταράχτηκα πολύ κιόλας από τα πρώτα...δεν είναι κατάσταση αυτή, απορώ πως αντέχεις...
    Πάρε τηλέφωνο στο νούμερο που σου έδωσε ο white το συντομότερο δυνατό, είναι γραμμή για την υποστήριξη γυναικών που έχουν πέσει θύματα διάφορων μορφών βίας...σου βρήκα κι ένα link απλά μετά μην ξεχάσεις να σβήσεις το ιστορικό όπως λες:
    http://womensos.gr/15900-24ori-tilefoniki-grammi/
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Δυστυχώς κάποιες φορές οι επιλογές μας είναι κακές και χειρότερες όταν ήδη το γνωρίζουμε και το αγνοούμε. Είναι φοβερό το γεγονός οτι είναι τόσο απλά κάποια πράγματα που δεν τα βλέπουμε. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να σώσεις τα παιδιά σου από όλη αυτή την άθλια και τραγική κατάσταση το συντομότερο δυνατό πριν τους δημιουργήσετε περισσότερα ψυχολογικά. Επίσης τα παιδιά θέλουν και χρειάζονται να έχουν πρότυπο εναν δυνατό γονιό. Χρειάζονται να νιώθουν οτι προστατεύονται και δεν φοβούνται..Σκέψου όταν μεγαλώσουν πόσο θα εκτιμούν έναν γονιό που έχει δείξει δύναμη παρά έναν αδύναμο... Οι γονείς πάνω από όλα πρέπει να σκέφτονται το καλό των παιδιών και να κάνουν οτι χρειαστεί γι αυτον το σκοπό.
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Λυπάμαι πολύ που επιτρέπεις να υπάρχει αυτή η κατάσταση και την δέχεσαι ακόμα. Όμως δεν είσαι μόνη σου και οι επιλογές σου έχουν επίπτωση στα παιδιά σου... Η δυναμή σου θα έπρεπε να έιναι τα παιδιά σου ωστέ να βγεις δυναμικα χωρις φοβο από όλο αυτο... Εύχομαι να την βρεις!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Δέχθηκα λεκτική κακοποίηση
    By Deleted20082014 in forum Κακοποίηση
    Replies: 40
    Last Post: 01-05-2013, 19:25
  2. Λεκτικη βια και καταριψη αξιων.
    By TheBlackPearl in forum Κακοποίηση
    Replies: 10
    Last Post: 16-01-2013, 23:18
  3. Λεκτικη μνημη
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 12-07-2011, 08:17
  4. λεκτικη βια στο σχολειο απεναντι στο γιο μου
    By Maria_T in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-01-2011, 12:56
  5. λεκτική βία
    By Helena in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2007, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •