χρωσταω πολλααα μαθηματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262

    χρωσταω πολλααα μαθηματα

    το ξερω οτι το προβλημα μου ειναι αστειο σε σχεση με αλλα εδω μεσα αλλα πραγματικα εχω φτασει στα ορια μου χρωσταω υπερβολικα πολλα μαθηματα και ειμαι 4 του χρονου και το αγχος με εχει βαλει κατω
    νιωθω οτι θα διαβαζω και παλι δεν θα περναω γιατι δεν παταγα το ποδι μου σε πολλες παρακολουθησεις ,οτι θα γινω αιωνια φοιτητρια,βλεπω αλλους που περνανε μαθηματα απο τοτε που ηρθανε και αυτο με αγχωνει ακομη πιο πολυ,απο το αγχος μου δεν τρωω τιποτα ολη μερα και πινω 4,5 καφεδες και η ψυχολογια μου ειναι χαλια.Πως θα ''σωσω'' μαθηματα 2 χρονων που σε μερικα απο αυτα δεν πηγαινα καν
    να τα παρακολουθησω?και απο το αγχος μου δεν μπορω ουτε να διαβασω με ηρεμια.Ποιοι απο εσας ησαστε στην ιδια κατασταση με εμενα?πως το αντιμετωπισατε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εχεις οικονομικο προβλημα? υπαρχει καποιος που σε συντηρει οσο σπουδαζεις?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    απο το αγχος μου δεν τρωω τιποτα ολη μερα και πινω 4,5 καφεδες και η ψυχολογια μου ειναι χαλια.
    Γεια σου cherrybanana, αυτό και μόνο που γράφεις, πως να μην έχεις άγχος, να ηρεμήσεις και να διαβάσεις. Με τόσους πολλούς καφέδες θα είσαι μονίμως στην τσίτα, περιόρισέ τους σε ένα δύο το πολύ και φάε, υγειινά πράγματα όσο μπορείς. Είναι βασικό, για να έχεις καλύτερη, πιο ήρεμη διάθεση. Μη βλέπεις τι κάνουν οι άλλοι και πόσα μαθήματα περάσανε ή δεν περάσανε, δες εσύ τι μπορείς να κάνεις και όπως το βλέπω εγώ μόνο αν το πάρεις απόφαση πραγματικά και παρακολουθήσεις/διαβάσεις θα περάσεις. Νομίζω ότι μπορείς να το σώσεις πάντως, αρκεί να πεισμώσεις τον εαυτό σου και να αρχίσεις από σήμερα κιόλας την προσπάθεια λίγο-λίγο, όχι υπερπροσπάθεια και απογοητευτείς. Σταθερά βήματα. Άλλη μαγική μέθοδος δεν υπάρχει, απ' όσο ξέρω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχεις οικονομικο προβλημα? υπαρχει καποιος που σε συντηρει οσο σπουδαζεις?
    οχι οικονομικα ολα καλα δεν εχω ορεξη ομως να με συντηρουνε οι γονεις μου και μετα απο 4 χρονια σπουδων επειδη τα 2 πρωτα ημουν ''αφασια''

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    οχι οικονομικα ολα καλα δεν εχω ορεξη ομως να με συντηρουνε οι γονεις μου και μετα απο 4 χρονια σπουδων επειδη τα 2 πρωτα ημουν ''αφασια''
    ολα δικα μας, δεν γινεται ομως.
    οταν κανεις πατατα, κατι χανεις για να την διορθωσεις.
    η θα εντατικοποιησεις (πολυ) το διαβασμα σου για να τελειωσεις στην ωρα σου, η θα παρατεινεις τις σπουδες σου για εναν χρονο, ωστε να κανεις και καποιες απο τις παρακολουθησεις που εχασες και να τελειωσεις χωρις μεγαλο ζορι.
    εγω προτεινω το δευτερο, μιας και εχεις οικονομικη στηριξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    σε τι σχολη εισαι?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Μην ανησυχεις η κυβερνηση επανεφερε τους ισοβιους φοιτητες οποτε δεν κινδυνευεις με διαγραφή - κατι ειναι και αυτο.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by Winston_man_2 View Post
    Μην ανησυχεις η κυβερνηση επανεφερε τους ισοβιους φοιτητες οποτε δεν κινδυνευεις με διαγραφή - κατι ειναι και αυτο.
    δεν εχω σκοπο να γινω αιωνια φοιτητρια,με τρομαζει αυτο

  9. #9
    Ποτέ δεν είναι αργά. Εγώ περνούσα μερικά μαθήματα κάθε εξάμηνο αλλα όχι πολλά, στο 4ο και 5ο έτος όμως σοβαρεύτηκα και τα πέρασα σχεδόν όλα, άλλα 5 μαθήματα μου έμειναν και να φανταστείς ότι είμαι σε ΠΟΛΥ δύσκολη σχολή και δεν παρακολουθούσα συχνά τις διαλέξεις. Θέλει διάβασμα όμως, δεν υπάρχει άλλη λύση. Σε περίοδο εξεταστικής ξυπνούσα απο τις 6 το πρωί και διάβαζα ως της 12 το βράδυ (με πολλά διαλείμματα φυσικα ). Οπότε, ΑΝ θες πραγματικά να πάρεις πτυχίο, πάρτο απόφαση οτι θα στρωθείς (εμείς το λέγαμε κολύμπι στα σκ@τά χαχα) και να θυμάσαι τα εξής:
    1) Καλή διάθεση (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)
    2) Οργάνωση (θέματα, ύλη, sos, κλπ)
    3) Αρκετό και ΜΕΘΟΔΙΚΟ διάβασμα
    4) Διαλείμματα μετά απο ουσιαστική δουλειά (μην το κάψουμε εντελώς)
    5) Τρώς τα νύχια σου μέχρι να βγούνε οι βαθμοί, αν δεν το πέρασες τουλάχιστον κάλυψες αρκετή ύλη, άρα θα το περάσεις στην επόμενη εξεταστική.
    Αυτά απο μένα, καλή επιτυχία και μην σκέφτεσαι αρνητικά.

  10. #10
    Συμφωνώ με τον panos21.
    Μην αφήσεις τη ψυχολογία σου να την πάρει το ποτάμι. Είτε το θες είτε όχι χρωστάς μαθήματα! Ευτυχώς δεν σε πείρανε τα χρόνια (θετικό αυτό), παρά το ότι οι συμφοιτητές σου σχεδόν ολοκληρώσανε τις σπουδες κι εσυ τρεχεις να τους φτασεις...
    Αλήθεια, ποιος ειναι ο γενεσιουργός λόγος του προβλήματος? Χάλια ψυχολογια που σου εκοβε την διαθεση να ασχοληθεις με τη σχολή? (πχ προβληματα στο σπίτι, αισθημα μοναξιάς, ερωτική απογοήτευση, χρόνια προβλήματα καταθλίψης, άγχους). Το ριξες υπερβολικά στο εξω, παρεες κλπ κι ετσι η σχολή μπηκε σε πολύ δευτερη μοιρα? Λάθος μέθοδος μελέτης? (δλδ πολλή διάβασμα και αποτυχία στις εξετάσεις). Έξαιρετικά δύσκολη σχολή με μεγαλες απαιτησεις κάλυψης μαθημάτων ανα εξάμηνο που δεν τα έβγαζες πέρα κι ετσι συσσωρευτηκαν μαθηματα?

    Σε πρωτο σταδιο χρειαζεσαι καλή διαθεση και θετική σκεψη. Να το παρεις δλδ θετικά ότι θα τα καταφερεις. Βρες μεσα σου τις δυναμεις κι αυτα που σε ευχαριστουν στη ζωη σου να κανεις και τους στοχους σου για το μελλον ώστε να σ ανεβει η διαθεση.
    Μετα βαλε σε πρόγραμμα τα μαθηματα που χρωστας. Παρακολουθησε και δωσε ανα εξαμηνο όσα μπορρεις με βαση την εμπειρια που απεκομισες μεχρι τωρα ώστε να τα παιρνας και μη σε νοιαζει αν θα σου παρει λιγο καιρο περισσοτερο να τελειωσεις. Βαλε τα σε πρόγραμμα με συστηματική μελετη! (πχ αν σου εμειναν 10 μαθηματα δωσε τα σε τρία εξάμηνα κι όχι σε ενα ή σε δυο). Δινεις μόνο τόσα όσα υπολογίζεις ότι θα περασεις χωρίς να σε νοιαζει ποσο καιρο θα σου παρει. Αν αυτα που χρωστας δεν τα βαλεις σε προγραμμα κινδυνευεις να πελαγοδρομησεις για τα καλα! Και στην πορεια αυτη τα λαθη (πχ απο ψυχολογια, λαθος μεθοδος μελέτης, ανεμελια) να σου γινουν μάθημα, προς διόρθωση.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    σας ευχαριστω για τις συμβουλες πραγματικα νιωθω καλυτερα τωρα

Similar Threads

  1. τι μαθηματα εχετε παρει απ τη ζωη
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 48
    Last Post: 08-11-2013, 10:22
  2. online μαθηματα
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 08-03-2013, 03:05
  3. ΧΡΩΣΤΑΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΕ ΜΙΑ-ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΛΟΝ ΨΥΧΕΣ!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 02-10-2012, 15:29
  4. πανελληνιες και μαθηματα
    By Maria99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2012, 16:05
  5. Μαθήματα anger management...
    By km80 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-12-2008, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •