Λεκτική και σωματική βία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    2
    Με όλο το θάρρος κιολας, αλλά όλο αυτό το αφοριστικό του στυλ \"δεν υπαρχει καμια δικαιολογία\" θα μπορούσα να το δεχτώ ενδεχομένως (και πάλι βάζω αρκετά ερωτηματικά) από κάποιον που έχει υπάρξει θύμα βίας και κακοποίησης και εντούτοισ δεν έχει καταλήξει στο να είναι κι ο ίδιοσ αργότερα φορέας αυτής της βίας. Απ\'έξω, έχοντας μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον που αν μη τι ΄΄αλλο βία δεν υπήρχε, κι εγώ μπορώ να είμαι αυστηρή και κάθετη και να περιμένω τουσ θύτες με το τσεκούρι για να τους κατακρίνω. Έξω από το χορό, όντως,όλα απλά και εύκολα φαντάζουν...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    18
    Κι εγώ θα επιμείνω πάντως στο εξής ερώτημα: Αν για παράδειγμα ο σύντροφός σου είναι ένας νευρικός άνθρωπος, και είσαι κι εσύ νευρική και αντιδράς με φωνές αντί να μιλάς ήρεμα και κατά τη διάρκεια ενός τσακωμού πετάξει πχ ένα αντικείμενο κάτω απο τα νεύρα του ή σπάσει κάτι μικρό(π.χ. αναπτήρα, ποτήρι) ή, έχοντας συμπληρώσει μία ώρα που τσακώνεσαι και απο τα νεύρα σου και φυσικά τα άσχημα λόγια, σπρώξεις (όχι πολύ ώστε να γίνει κάποιο ατύχημα) τον άλλον ή του πεις \"σταμάτα γιατί θα σε πλακώσω\" ή κάτι παρόμοιο(εννοώ τέτοιας βαρύτητας φράση) αυτό θεωρήται κακοποιήση; \'Εχουμε σαν δεδομένο ότι αυτός ο άνθρωπος, πέρα απο αυτό που περιέγραψα παραπάνω, δεν έχει κάνει ποτέ κάτι πιο βαρύ και γενικά στέκεται πολύ δίπλα σου, είναι άψογος σε όλα τα υπόλοιπα, σε έχει στηρίξει σε δύσκολες καταστάσεις, δεν σου κόβει την προσωπική σου ελευθερία και μάλιστα την υποστηρίζει και γενικά είναι ένας γλυκός και συμπαθητικός άνθρωπος αλλά με μοναδικό κουσούρι τα ευερέθιστα νεύρα του.

    Ποιά είναι τα όρια τελικά; Γιατί πέρα απο τις περιπτώσεις που είναι ολοφάνερη η κακοποίηση, πότε μια γυναίκα πρέπει να θεωρεί ότι κακοποιήται απο τον σύντροφό της;

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    18
    Alex τα σκέφτηκα καλά αυτά που έγραψες. Εγώ μιλούσα για μεμονωμένα γεγονότα και όχι συνεχή συμπεριφορά τέτοιου είδους. Μίλαγα να έχει συμβεί αυτό που περιέγραψα μερικές φορές μόνο, σε διάστημα ας πούμε 7-8 χρόνια σχέσης και κατά τη διάρκεια μεγάλων καυγάδων και όχι με το παραμικρό. Αν ήτανε με το παραμικρό να πετάει ο άλλος πράγματα και να ξεστομίζει άσχημες φράσεις δεν θα το σκεφτόμουνα, είναι μια συμπεριφορά που, τουλάχιστον εκ μέρους μου, δεν θα ήταν ανεκτή για κανένα λόγο. Μιλάω για περιπτώσεις που, όπως έχεις βιώσει κι εσύ, ο άλλος σε φέρνει στα όριά σου, άθελά του ίσως κι αυτός, αλλά σε φέρνει. Και κακά τα ψέμματα, συμφωνώ κι εγώ ότι όλοι μπορούμε να φέρουμε τον άλλον στα όριά του μόνο και μόνο με αυτά που του λέμε.

    Ξέρω ότι κάποια πράγματα που λες σε αυτόν που είναι δίπλα σου, έστω κι αν δεν περιέχουν βρισιές ή απειλές, μπορεί να είναι πολύ άσχημα και να σε φέρουν έξω απο τα ρούχα σου. Εγώ προσωπικά το έχω πάθει και ειλικρινά, η πρώτη παρόρμηση ήταν να απλώσω το χέρι να δώσω χαστούκι. Αυτό δεν πάει να πει όμως ότι κακοποίησα κάποιον. \'Ηταν πολύ άσχημο φέρσιμο, δεν μπόρεσα να κρατηθώ και ντρέπομαι γιαυτό, αλλά δεν σημαίνει ότι το επανέλαβα ή το επικροτώ σαν συμπεριφορά.

    Κάθε περίπτωση ανθρώπου ο οποίος δεν φτάνει σε ακραίες καταστάσεις (το τονίζω αυτό!) είναι νομίζω διαφορετική. Είναι και θέμα χαρακτήρα. Εγώ ας πούμε μπορεί να είμαι πιο νευρική απο κάποιον άλλον και να αντιδρώ διαφορετικά απο κάποιον άνθρωπο πράο και ήρεμο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κακοποιώ κάποιον, σημαίνει ότι πρέπει να βάλω ένα όριο στα νεύρα μου και να μάθω να τα κοντρολάρω αν θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος. Και πρέπει και ο άλλος που βρίσκεται δίπλα μου να μάθει να σέβεται τα όριά μου και να μη με φέρνει στο αμήν γιατί κι εγώ δεν είμαι ο Βούδας (που μακάρι να είχα φτάσει σε τέτοιο σημείο) και θα αντιδράσω.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    18
    Alex, δεν με κούρασες καθόλου, μην ανησυχείς

    Νομίζω ότι είναι καλό που τα γράφουμε έτσι αναλυτικά τα πράγματα γιατί, ξέρεις, πολλές φορές κάποιες συμπεριφορές παρεξηγούνται. Και παρόλο που υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου τα πράγματα είναι τουλάχιστον εφιαλτικά γιαυτούς που τα βιώνουν, υπάρχουν και κάποιες άλλες όπου φτάνουν στα άκρα και το παραμικρό θεωρήται κακοποίηση. Γιαυτό επέμενα στο να ξεκαθαριστεί λίγο το τοπίο. Λόγω οικογενειακής κατάστασης μίας φίλης μου η οποία ήρθε σε μένα για βοήθεια, μπήκα στον κόπο να ψάξω αυτό το θέμα. Είδα λοιπόν στα διάφορα sites που μπήκα, κάποιες οδηγίες ας το πω, ως προς το πότε πρέπει να θεωρούμε ότι κακοποιούμαστε. Και αυτές οι \"οδηγίες\" ήταν πολύ γενικές. Τόσο, που μπορείς άνετα να θεωρήσεις αυτή την παραπάνω κουβέντα που θα ειπωθεί μέσα στα νεύρα, λεκτική κακοποίηση. Ειδικά αν δεν έχεις κάπου αλλού να απευθυνθείς και να μάθεις... Αυτό ήταν που προσπάθησα να ξεκαθαρίσω και στην περίπτωση της φίλης μου, αν πραγματικά βιώνει μια τέτοια κατάσταση ή απλά λόγω υπερβολικής ευαισθησίας θεώρησε ότι απειλήθηκε απο κάποια άσχημη και ανώριμη συμπεριφορά. Καλό θα ήταν λοιπόν να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα λεπτά αυτά όρια που χωρίζουν την κακοποίηση απο μια, ομολογουμένως κατώτερη/ανώριμη/νευρική συμπεριφορά και να μην φτάνουμε σε ακραίες σκέψεις και στενοχωριόμαστε χωρίς λόγο.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    18
    Alex30, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •