Η γωνιά των φοιτητών!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4

    Η γωνιά των φοιτητών!

    Ολοι οι απανταχού φοιτητές βρήκαν την γωνιά τους......

    Δυστυχώς δεν είμαι το υπόδειγμα του καλού φοιτητή...δεν διαβάζω καθόλου και δεν συμμετέχω ούτε σε πάρτυ και τις λοιπές φοιτητικές εκδηλώσεις...το επάγγελμα που σπουδάζω είναι και αυτό που κάνει ο πατέρας μου.....οι γονείς μου με πιέζουν να δουλέψω γιατί μόνο έτσι θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα......αισθάνομαι χάλια γιατί ούτε διασκεδάζω έτσι όπως θέλω ούτε και βγάζω αρκετά χρηματα απο την δουλειά που κάνω.
    προσπαθώ στον ελεύθερο μου χρόνο να νοιώσω ελεύθερος αλλά πάντα ζω με το αγχος μήπως ξεχάσω κατι σημαντικό της δουλειάς ή μηπως μου περάσει καμια ημερομηνία...βαρέθηκα...αν ήξερα οτι θα περνούσα έτσι καλύτερα να γινόμουν αγρότης και εξηγώ......: στην Γ λυκείου ο πατέρας μου με φοβέριζε...κοίτα να διαβάσεις και να περάσεις για να μην σε κάνω αγρότη....ήταν το φοβητρό μου...απο την άλλη όμως εχω ενα πολύ καλό φίλο νέο αγρότη που περνάει τέλια....μπορεί να μην σπούδασε αλλα και τα χρηματά του έχει και για καφέ ξεγνιαστός βγαίνει κλπ......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Αν βλέπεις τα λεφτά ώς ένα τρόπο να σκοτώνεις την ώρα σου και να πίνεις καφέδες τότε να είσαι σίγουρος ότι και αγρότης να γινόσουν ευτυχισμένος δεν θα ήσουν...


    Και κάτι άλλο το \"τέλεια\" που αναφέρεις είναι τελείως υποκειμενικό...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13

    help!

    geia se olous!
    eimai kai egw mia apo tous aiwnious foithtes..
    oi dikoi mou perimenoun na teleiwsw twra.
    egw xrwstaw th mish sxolh.
    exw plakw8ei se benzodiazepines...
    ti na kanw?
    an uparxei kanenas eidikos sauto to site as apanthsei please.
    euxaristw!!
    bye!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    10
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ʼσχετο, αλλά ρε συνάδελφοι μήπως γνωρίζετε που θα μπορούσα να βρω συγκεκριμένες πληροφορίες για τη μέθοδο των γνωστικών προκλητών δυναμικών??
    Ευχαριστώ πολύ και κουράγιο σε όλους μας!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Αν και δεν είμαι ειδικός με την συγκεκριμένη έννοια της λέξης θα ήθελα να εκράσω κάποιες
    (συνηθισμένες/ενοχλητικές) απόψεις.Καταρχάς το να είσαι αιώνιος φοιτητής δεν είναι κάτι που πρέπει να ντρέπεσαι αλλά σίγουρα ούτε κάτι για το οποίο πρέπει να καμαρώνεις.Είναι κάτι που πρέπει να καταπολεμήσεις.Όταν κάποιος χρωστά πολλά μαθήματα πρέπει να το δέι κάπως εγωιστηκά το θέμα και να προχωρήσει,στο κάτω-κάτω υπερασπίζεται την επιλογή του να γίνει ψυχολόγος ή οτιδήποτε άλλο΄.Έπειτα πρέπει να αποφεύγει κάποιος αιώνιος τις δικαιολογίες -του στιλ :δούλευα και δεν προλάβαινα να διαβάσω, δεν ήμουν ώριμος γιανα περάσω τα μαθήματα, η κοινωνία φταίει κ.τ.λ.- αλλά να ζει στο εδώ και το τώρα καί να σκέφτεται πως τα όνειρα του θα πραγματοποιηθούν.Τέλος νομίζω ότι έιναι πιο έντιμο για κάποιον που έχει χάσει τελείως το ενδιαφέρον του για τη σχολή να τα παρατήσει και να ασχοληθεί με κάτι που τον εκφράζει παρά να ματαιοπονεί...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13
    exeis dikaio Andy..prepei na to katapolemhsei kai na mh rixnei eu8unes deksia kai aristera.
    kati omws shmantiko einai to posa metwpa exei na katapolemhsei.kai de milaw gia douleia,koinwnia,paidia ktl.alla gia piesh pou odhgei se eswstrefeia se apofugh ka8e drasthriothtas genikotera.tou alogou ta gemia an ta travikseis agria auto 8a se petaksei katw de 8a se upakousei...etsi kai me ta ma8hmata.eftasa ston patw tou phgadiou?nai ta katafera.epapsa na oneireuomai mexri pou suneidhtopoihsa oti 8elw na eksaskhsw auto pou spoudazw.8elw na doulepsw.8elw na zhsw.afhste me loipon goneis-de me akoune alla prepei na ta pw kapou- na faw ta moutra mou kai na proxwrhsw.8a xasw ena xrono akoma alla 8a teleiwsw.an sunexisete etsi 8a xasw mia zwh...einai adiko..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Εν μέρει σε καταλαβαίνω.Δεν έχω νιώσει έτσι σε θέματα μαθημάτων-όχι ακόμα τουλάχιστων-,αλλά σε άρκετές περιπτώσεις έχω αισθανθεί έτσι όπως ακριβώς περιγράφεις.Αυτό που κάνω όταν τα πράγματα φτάνουν στα άκρα-δεν γνωρίζω αν είναι το σωστό- είναι να δίνω χρόνο στον εαυτό μου, όχι για χαζούρα και ανεμελιά, αλλά για σκέψη.Και εδώ είναι το δύσκολο να μην απελπιστεί κάποιος...Ο νους κατά περίεργο τρόπο δουλεύει διαφορετικά όταν τον \"βάζεις κάτω\" να σκεφτει σοβαρά. Όπως έλεγε κάποιος \"ο νους είναι ο χειρότερος απατεώνας με πρώτο θύμα τον ίδιο\", είναι σαν εκείνο το άλογο που περιέγραψες πριν. Η μόνη λύση σε αυτό το αδιέξοδο είναι να σκέφτεσαι τόσο όσο σου αρκεί για να πράξεις. Ακούγεται λίγο \"σοφισται\", αλλά θεωρώ ότι όταν ένα έξυπνο άτομο αρχιζεί να σκέπτεται για να μην πελαγοδρομήσει είναι αναγκαίο να σταματήσει στο σημείο που είναι έτοιμο να πράξει.

    Και κάτι άλλο: όταν επιτυγχάνεις μια νίκη(με ότι συνεπάγεται αυτό) απολαυσέ την και σύγχαρε τον εαυτό σου,ξέχασε για λίγο όλα τα άλλα.Όταν χάνεις κάπου μην απελπίζεσαι εξάλλου \"ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό\"...

    Please μην γράφεις greeklish

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    ΚΑΙ μια ερώτηση:Τι νομίζεται, η κατάσταση του \"Αιώνιου φοιτητή\" υπάρχει από επιλογή ή από ανάγκη/υποχρεώσεις τις περισσότερες φορές;

    Δηλαδή οι \"αιώνιοι\" κάνουν περισσότερα χρόνια την σχολή επειδή τους συμβαίνει κάτιπ.χ. ανάγκη χρημάτων και δουλειάς, κοινωνικοί λόγοι, κ.α. Ή επειδή δεν νοιάζονται για την σχολή προτίμησης οπότε και την βάζουν σε δευτερη μοίρα;

    Η αποψή σας...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •