Μια ερώτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    3

    Question Μια ερώτηση

    Καλησπέρα.
    Ονομάζομαι Αλίκη και θέλω τη γνώμη σας. Η μητέρα μου έχει διαγνωστεί με σχιζοφρένεια και παίρνει κάποια βαριά χάπια. Από μικρή έχω διάφορες αναταραχές, δυσκολεύομαι πολύ να νιώσω συναισθήματα, παρόλο που είμαι ιδιαίτερα κοινωνική στη πραγματικότητα μου αρέσει να κλείνομαι στον εαυτό μου, να είμαι μόνη μου, νιώθω ότι έτσι είναι πιο εύκολο. Δεν είναι λίγες οι φορές που νιώθω υπερβολικά άσχημα χωρίς να συμβαίνει κάτι. Η αδερφή μου πιστεύει πως όλα αυτά οφείλονται στη συναισθηματική πίεση που νιώθω εξαιτίας της συμβίωσης μου με τη μητέρα μου. Όμως ό,τι και να κάνω, όταν τα πηγαίνω πολύ καλά με την οικογένεια μου, το αγόρι μου και με τους φίλους μου, νιώθω κάτι να με πιέζει, ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι όλα είναι ψεύτικα και στη πραγματικότητα είμαι κενή. Εκεί που πραγματικά άρχισα να ανησυχώ είναι πέρσι το καλοκαίρι. Είχα πάει για διακοπές με τους φίλους μου, ήταν μόλις ξημέρωμα και έκαναν πολύ φασαρία για να κοιμηθώ, εφόσον δεν με άκουσαν νευρίασα, βγήκα από το εξοχικό, περπάτησα λίγο και κάθισα σε ένα παγκάκι που ήξερα ότι ήταν εκεί κοντά. Έκανε κρύο και έτσι όπως προσπαθούσα να ηρεμήσω τα νεύρα μου, μια φωνή, η δικιά μου φωνή πάνω από τη σκέψη μου, μου φώναζε να αυτοκτονήσω. Δεν είμαι χαζή, δεν θέλω να χάσω τη ζωή μου και όσο ελκυστικό και να μου ακούγεται δεν έχω βλάψει ποτέ τον εαυτό μου. Η ερώτηση μου λοιπόν, πιστεύεται πως κληρονόμησα σχιζοφρένεια? Ή είναι κάποιου είδους κατάθλιψης? Εννοείται πως μόλις μπορέσω θα επισκεφτώ ειδικό, αλλά μέχρι να τα καταφέρω θα ήθελα να γνωρίζω που βαδίζω.
    Ευχαριστώ,
    παρακαλώ αποφύγετε τα σχόλια κακίας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι καθαρα δικη μου γνωμη οτι ολα εχουν ψυχολογικο υποβαθρο απλα η κληρονομικοτητα ειναι απλα μια προδιαθεση δε θα εξαρτηθουν απ αυτη ολα (τουλαχιστον ετσι πιστευω) εγω θα σου προτεινα να μη το σκεφτεσαι μια κ το ιδιο σου κανει κ να το σκεφτεσαι κ να κρατας στο μυαλο σου μονο καλες σκεψεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    3
    Δυστυχώς το έχω προσπαθήσει. Αλλά πάντα κάτι με πνίγει και όσο πιο πολύ το αγνοώ τόσο πιο ψεύτικη και απόμακρη γίνομαι

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δηλαδη ενοεις οτι κανεις πραγματα που δε τα πιστευεις?
    να σου πω εγω τι θα κανα στη θεση σου πχ..
    θα επερνα ενα τετραδιο το εχω κανει βασικα κ θα εγραφα πως θα ηθελα να ειναι η ζωη μου τι θα ηθελα να ακολουθησω σε αυτη κ τι θα ηθελα για να ζω καλυτερα
    κ το πως θα ειμαι καλυτερα ο εαυτος μου..
    αυτο με βοηθησε να ξεκαθαρισω καλυτερα τι θελω..
    αν δυσκολευεσαι να μιλησεις μπορεις για να κανεις προπονηση πχ να γραφεις σε ενα τετραδιο εγω ετσι εκανα οταν δε μιλουσα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω νομιζω πως ισως επειδη διαβαζεις για τη σχιζοφρενεια πραγματα που λενε οτι ειναι κληρονομικη ή το ποσο βαρια αρρωστεια ειναι εχεις επηρρεαστει.Μην ανησυχεις πιστευω πως απλα επηρρεαστηκες απο τη μητερα σου.Γνωμη μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @αλικη εγω νομιζω οτι το φοβασαι τοσο πολυ που προκαλεσες συμπτωμα στον εαυτο σου.. αυτο δεν ειναι σχιζο
    επισης ολοι περναμε λιγο πολυ φασεις μοναξιας ναι εγω εχω διαγνωστει με σχιζο αλλα δε σημαινει οτι οποιος ζηταει την απομονωση εχει σχιζο..
    δεν ειναι ολοι κοινωνικοι και αυτο δεν ειναι κακο

Similar Threads

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ
    By katpir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 29-09-2012, 20:07
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ
    By ΝΑΣΟΣ Β. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-09-2012, 07:50
  3. Mια ερώτηση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-12-2011, 02:19
  4. sos ερώτηση
    By vegga in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 1
    Last Post: 31-03-2010, 00:56
  5. Μια ερώτηση για CBT
    By Negel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2009, 16:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •