ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116

    ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ

    Παιδιά καλημέρα σας!

    Ανοίγω καινούριο θέμα μιας και όσοι πάσχουμε από αγχώδη νεύρωση,φαντάζομαι έχουμε τις ίδιες φοβίες...
    Εγώ παιδιά έχω κάθε μέρα,όλη μέρα σχεδόν πολύ άγχος.
    Εσείς φοβάστε μη πάθετε κάτι από το πολύ άγχος ή μόνο εγώ έχω πάθει νοσοφοβία και φοβάμαι ότι θα μου συμβούν τα χειρότερα???

    ωστόσο ήθελα να σας πω ότι σταματάω σιγά σιγά τη φαρμακευτική αγωγή με τα ζολοφτ που κάνω εδώ και 3μιση μήνες και που πραγματικά δε μου κάνουν καλό.Απεναντίας μου δημιουργούν απανωτές κρίσεις.
    Ξεκίνησα συνεδρίες με μία εξαιρετική ψυχολόγο(που μου συνέστησε κοπέλα του φόρουμ) η οποία με ξεκίνησε με ομοιοπαθητική αγωγή και παράλληλα συνεδρίες.
    Ήθελα να πω όμως ένα μεγάλο ευχαριστώ σε ένα μέλος του φόρουμ που με βοηθάει καθημερινά...dcat Μου σε ευχαριστώ για όλα!!!! :D

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Καλησπέρα,

    Η απάντηση στην ερώτηση που έθεσες είναι: εννοείται. :P Είμαι νοσοφοβικός εδώ και κάμποσα χρόνια και κάθε μέρα έχω και κάτι διαφορετικό. Εφευρίσκω πόνους ακόμα και στα πιο απίθανα σημεία. Παράλληλα, εχω συνεχώς κάπου καρκίνο, μιας και το λέει το google και φυσικά πάσχω κατά καιρούς από άλλες ανίατες ασθένειες που μόνο εγώ και άλλοι 10 τις έχουν στον πλανήτη. Η αλήθεια είναι ότι έχω μάθει να το κοροϊδεύω γιατί αλλιώς δεν θα αντεχα και πολύ, αλλά πραγματικά έχω καιρό να ξυπνήσω ήρεμος. Καημό το χω να ανοίξω τα μάτια μου και να αισθάνομαι καλά.

    ΥΓ: Σε περίπτωση που αναρωτιέσαι, τις τελευταίες το μενού έχει μια άφθα στον ουρανίσκο. Και φυσικά η πιο πιθανή εξήγηση γι' αυτό το σπυράκι είναι καρκίνος του στόματος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    foufoutos32 σαν να με περιγράφεις! Το παραμικρό σημάδι πχ είναι καρκίνος του δέρματος. Η ερυθρότητα στο πρόσωπο, ερυθηματώδης λύκος. Από το άγχος, έχω σχεδόν καταστρέψει τα δόντια μου, γιατί άθελα μου τα σφίγγω πολύ.
    Και πάει λέγοντας..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Παιδιά είναι εφιάλτης η καθημερινοτητα...εγώ έχω ένα μονιμο κόμπο στο λαιμό και φοβάμαι συνέχεια μη πάω από καρδια...Δε μπορώ άλλο...τι βασανιστήριο είναι αυτό??έχω κουραστεί τόσους μήνες...θα περάσει ποτέ??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by MARO_86 View Post
    Παιδιά είναι εφιάλτης η καθημερινοτητα...εγώ έχω ένα μονιμο κόμπο στο λαιμό και φοβάμαι συνέχεια μη πάω από καρδια...Δε μπορώ άλλο...τι βασανιστήριο είναι αυτό??έχω κουραστεί τόσους μήνες...θα περάσει ποτέ??
    Αφού το χεις μήνες καλά είναι. Εγώ το χω χρόνια. Αλλά μη σε φρικάρω, με μια τακτική επίσκεψη σε ψυχολόγο μπορείς να το ελέγξεις και να το ξεπεράσεις. Εγώ είχα ξεκινήσει συνεδρίες, αλλά λόγω εργασίας έπρεπε να μετακομίσω στο εξωτερικό και τ' άφησα. Άμα εχεις την οικονομική δυνατότητα, ασυζητητί ξεκίνησε, γιατί πραγματικά είναι κρίμα να βασανίζεσαι ενώ υπάρχει τρόπος να το καταπολεμήσεις... Κι εγώ όταν με το καλό γυρίσω θα ξαναρχίσω. Ως τότε, απλά γελάω με τα χάλια μου :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Αφού το χεις μήνες καλά είναι. Εγώ το χω χρόνια. Αλλά μη σε φρικάρω, με μια τακτική επίσκεψη σε ψυχολόγο μπορείς να το ελέγξεις και να το ξεπεράσεις. Εγώ είχα ξεκινήσει συνεδρίες, αλλά λόγω εργασίας έπρεπε να μετακομίσω στο εξωτερικό και τ' άφησα. Άμα εχεις την οικονομική δυνατότητα, ασυζητητί ξεκίνησε, γιατί πραγματικά είναι κρίμα να βασανίζεσαι ενώ υπάρχει τρόπος να το καταπολεμήσεις... Κι εγώ όταν με το καλό γυρίσω θα ξαναρχίσω. Ως τότε, απλά γελάω με τα χάλια μου :P
    Foufoute φοβάσαι κι'εσυ μη πας από καρδια?κ σε τι κλίμακα θα έβαζες το άγχος σου?τι αλλά σωματικά έχεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Το χω ξεπεράσει το στάδιο του εμφράγματος/ανακοπής. Για μένα ήταν στην πολύ αρχή της νοσοφοβίας μου. Σε μένα η κατάσταση έχει εξαπλωθεί σχεδόν σε όλα τα όργανα του σώματος, με διαφορετικούς πόνους σε καθημερινή βάση, με ψυχοσωματικά δερματικά, με μουδιάσματα σε χέρια, πόδια ακόμα και γλώσσα, έως και κράμπες στα μάτια παθαίνω μερικές φορές. Γενικότερα, μια ομορφιά είμαι. Αν ένιωθαν πόνο τα μαλλιά, κόβω το κεφάλι μου ότι θα πονούσα και στις τρίχες. Όπως καταλαβαίνεις το άγχος μου είναι χρόνιο και δυστυχώς τον περισσότερο καιρό έντονο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Foufoute εδώ και λίγες μέρες δε βλέπω καλά...θαμπώνει η όρασή μου...Και αυτό είναι φυσιολογικό?το εχεις και αυτό??

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αγαπητη μαρω μαλον θα χρειαστεις γυαλια κ μετα μπορει κ να εισαι κ σα τη ματα χαρη ειδικα αν εχεις κλιση προς της ερευνες.. μαλον πλακα σου κανω!
    θαμπωνει κ εμανα αφου εχω γκαβωθει λιγο.. :) :cool:
    ε οσο περνανε τα χρονια...

  10. #10
    Μαρω η μητερα μου οταν ηταν 23χρ περασε μια πολυ στρεσογονα περιοδο κ εφτασε σε σημειο να μη βλεπει σχεδο καθολου.βεβαια τοτε δεν ηταν τοσο διαδεδομενα τα αγχωδη συμπτωματα κ δεν σκεφτηκε καν οτι ειναι αγχος.μολις της ειπε ενα γιατρος οτι ειναι αγχος καπακια εβλεπε τελεια. Αλλη μια περιπτωση π αποδεικνυει οτι οα ειναι στο μυαλο μας..ρε συ ηθελα να σε ρωτησω επειδη ειδα οτι αναφερες το ζολοφτ.καταρχην που το βρηκες;γτ εμενα μ εγραψε το ζολοτριν που εινα το ιδιο επειδη το ζολοφτ ειναι σ ελλειψη στην ελλαδα..δευτερον δε σε βοηθησε καθολου;γω υποτιθεται σημερα αυριο πρεπει να τα ξεκινησω αλλα δισταζω πολυ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Μαρω η μητερα μου οταν ηταν 23χρ περασε μια πολυ στρεσογονα περιοδο κ εφτασε σε σημειο να μη βλεπει σχεδο καθολου.βεβαια τοτε δεν ηταν τοσο διαδεδομενα τα αγχωδη συμπτωματα κ δεν σκεφτηκε καν οτι ειναι αγχος.μολις της ειπε ενα γιατρος οτι ειναι αγχος καπακια εβλεπε τελεια. Αλλη μια περιπτωση π αποδεικνυει οτι οα ειναι στο μυαλο μας..ρε συ ηθελα να σε ρωτησω επειδη ειδα οτι αναφερες το ζολοφτ.καταρχην που το βρηκες;γτ εμενα μ εγραψε το ζολοτριν που εινα το ιδιο επειδη το ζολοφτ ειναι σ ελλειψη στην ελλαδα..δευτερον δε σε βοηθησε καθολου;γω υποτιθεται σημερα αυριο πρεπει να τα ξεκινησω αλλα δισταζω πολυ.
    Έχεις σκάιπ κορίτσι μου να μιλήσουμε και από εκεί?αν θες στείλε μου προσωπικο μνμ. το σκαιπ σου(αν εχεις)

  12. #12
    Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορω ακομα να στειλω προσωπικο μνμ για δες εσυ αν μπορεις να μου στειλεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορω ακομα να στειλω προσωπικο μνμ για δες εσυ αν μπορεις να μου στειλεις
    χμμμ.ουτε εγω..
    γιατι ομως?

  14. #14
    Πρεπει να χω κανει 50 σχολια οπως κ εσυ.μπορω να φτιαξω ενα ψευτικο email και να στο δωσω απο εδω για να μιλησουμε απο εκει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Πρεπει να χω κανει 50 σχολια οπως κ εσυ.μπορω να φτιαξω ενα ψευτικο email και να στο δωσω απο εδω για να μιλησουμε απο εκει.
    OK.ΝΑΙ ΑΜΕ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΡΑΨΟΥΜΕ 50 ΣΧΟΛΙΑ... ;)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος, κρίσεις πανικού και φόβος για την υγεία
    By Comfortably Numb in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 100
    Last Post: 14-11-2014, 16:59
  2. Αγχος-Φοβια!
    By aliona in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 10-03-2014, 01:31
  3. αγχος με την υγεια μου
    By Fotini117 I in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2012, 12:44
  4. Τρομερό άγχος με την υγεία μου
    By aeseq in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-12-2011, 03:27
  5. ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ
    By ΑΘΗΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-07-2006, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •