Αντικαταθλιπτικά - οι 2 πρώτες εβδομάδες!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3

    Αντικαταθλιπτικά - οι 2 πρώτες εβδομάδες!!

    Καλώς σας βρήκα, συμπάσχοντες και συμπάσχουσες! Ένοιωθα τόσο μόνη σ' αυτό που περνάω, μέχρι που βρήκα αυτό το forum. Εν συντομία, από το Πάσχα εμφάνισα διάφορα ψυχοσωματικά (κυρίως με το στομάχι μου, ναυτία, ανορεξία, σφίξιμο, το γνωστό πακέτο) σε συνδυασμό με μαύρες σκέψεις (πεθαίνω, όλοι οι άλλοι είναι ευτυχισμένοι πλην εμού, δεν με ευχαριστεί τίποτα πια, ματαιότης ματαιοτήτων κλπ). Αφου έκανα το γνωστό πακέτο εξετάσεων (αίματος, καρδιολόγος, παθολόγος, γαστρεντερολόγος και γαστροσκόπηση κ.α.), τελικά το αποφάσισα και επισκέφθηκα ψυχίατρο που μου διέγνωσε γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και ήπια κατάθλιψη. Μου έγραψε enlift των 10 (μισό για 6 μέρες και μετά ολόκληρο) και clonotril (1/8 του χαπιού (άντε να το κόψεις στα 8 το άτιμο) 2 φορές τη μέρα). Είμαι στην 5η μέρα του enlift και τα έχω δει όλα!!!! Είμαι χειρότερα κι από πριν. Το πρωινό ξύπνημα: εφιάλτης (με άγχος, τρέμουλο, τάση για εμετό). Όλη μέρα το στομάχι μου κόμπος, ναυτία, τρώω με το ζόρι (ευτυχώς που έχω περιθώρια απώλειας!!!). Το βράδυ κοιμάμαι εύκολα, αλλά ξυπνάω στις 4 και δε μπορώ να ξανακοιμηθώ.
    Θα πάρω βέβαια το γιατρό μου τηλέφωνο σήμερα, να του τα πω όλα αυτά, αλλά θα ήθελα τη δική σας εμπειρία.
    Διάβασα ότι πολλές φορές τα αντικαταθλιπτικά αργούν να σε πιάσουν και μπορεί τις πρώτες εβδομάδες να σε ρίξουν και χειρότερα. Έχετε παρόμοια εμπειρία;;; Δεν αντέχω άλλο, έχω πιάσει πάτο. Νοιώθω έτοιμα να μπω σε νοσοκομείο. Νοιώθω ότι είμαι άρρωστη και δεν με πιστεύει κανείς. Φοράω συνέχεια μια μάσκα, ένα προσωπείο ότι είμαι καλά. Στη δουλειά πάω με το ζόρι, στο σπίτι προσποιούμαι, για να μην καταλάβει τίποτα η κόρη μου. Όλοι μου λένε: έλα μωρέ, δεν έχεις τίποτα, στο μυαλό σου είναι όλα και τέτοιες μ@κ@κίες!!! Δεν αντέχω άλλο!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Φοράω συνέχεια μια μάσκα, ένα προσωπείο ότι είμαι καλά. Στη δουλειά πάω με το ζόρι, στο σπίτι προσποιούμαι, για να μην καταλάβει τίποτα η κόρη μου.
    απο οτι φαινετε απο αυτο οδηγιθηκες σε αυτο το σημειο γιατι το κανεις αυτο ομως? βασικα σε καπιον θα πρεπε να μηλισεις γιατι προφσνως θα ειναι προτιμοτερο το να μιλησεις απο το ναεισαι σε αυτη τη κατασταση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Καλησπερα,
    ειχα ακριβως παρομοια προβληματα πριν 20 χρονια!
    νομιζα οτι ολα τελειωσαν για εμενα.
    Παρα λιγο να αφησω την δουλεια μου , σταματησα τις εξοδους τα ταξιδια, και απομονωθηκα απο τους φιλους μου!

    μετα απο ενα χρονο ταλαιπωριας με γιατρους , πηγα σε ψυχιατρο και πηρα αντικαταθληπτικα seropram .
    Για δυο εβδομαδες ημουν οπως τα περιγραφεις.

    μετα σιγα σιγα συνηλθα , βρηκα την ισοροπια μου , και εγινα καλυτερα απο πρωτα!
    τα εκοψα σιγα σιγα μετα απο 5 χρονια.

    Τωρα ειμαι πολυ καλα ,κανοντας αρκετες αλλαγες στον τροπο ζωης μου.

    Κουραγιο και υπομονη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλησπερα και καλως ηρθες , ισχυει οντως οτι τα αντικαταθλιπτικα χρειαζονται χρονο για να δρασουν , συνηθως ενα με δυο μηνες.
    Παντως καλο θα ηταν να ενημερωσεις αμεσα τον γιατρο σου για τις αλλαγες που νιωθεις , ισως χρειαζεσαι προσαρμογητ ης δοσης ή καποια αλλαγη στα φαρμακα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Υπάρχουν στα φαρμακεία κουτάκια που βάζεις μέσα χάπια και δίπλα έχουν ένα λεπιδάκι για να τα κόβεις. Εγώ το είχα πάρει δωρεάν...

    Πάντως για την κατάθλιψη μπορείς να ασχοληθείς "με εσένα". Αλλά δεν το ενοώ εγωιστικά... Πιστεύω να με καταλαβαίνεις... Εμένα με βοηθάει πάρα πολύ να διαβάζω λόγια Αγίων. Άλλους τους βοηθάει η μουσική, άλλους η ενασχόληση με τα λουλούδια. Εσύ ξέρεις εσένα....
    Αυτά μπορώ να σου πω με το φτωχό μου το μυαλό. Μην νομίζεις και εγώ νοσοφοβικός ειμαι αλλά κάνω το καλύτερο δυνατό...!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3
    Kostas 62, τα λόγια σου με ανακουφίζουν πραγματικά. Σ' ευχαιρστώ. Κάνω υπομονή, είμαι στην 6η μέρα. Ξύπνησα πάλι με τρομερό άγχος, έκανα εμετό και πήγα πάλι στη δουλειά με το ζόρι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Καλησπερα,
    ειχα ακριβως παρομοια προβληματα πριν 20 χρονια!
    νομιζα οτι ολα τελειωσαν για εμενα.
    Παρα λιγο να αφησω την δουλεια μου , σταματησα τις εξοδους τα ταξιδια, και απομονωθηκα απο τους φιλους μου!

    μετα απο ενα χρονο ταλαιπωριας με γιατρους , πηγα σε ψυχιατρο και πηρα αντικαταθληπτικα seropram .
    Για δυο εβδομαδες ημουν οπως τα περιγραφεις.

    μετα σιγα σιγα συνηλθα , βρηκα την ισοροπια μου , και εγινα καλυτερα απο πρωτα!
    τα εκοψα σιγα σιγα μετα απο 5 χρονια.

    Τωρα ειμαι πολυ καλα ,κανοντας αρκετες αλλαγες στον τροπο ζωης μου.

    Κουραγιο και υπομονη.
    Να σου κάνω μία ερώτηση? Εγώ ξεκίνησα θεραπεία από τα τέλη Σεπτεμβρίου και ενώ είχα βελτιωθεί πολύ τον τελευταίο καιρό έχουν ξεκινήσει πάλι κάποια συμπτώματα... Σου είχε τύχει εσένα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Yuyuko View Post
    Kostas 62, τα λόγια σου με ανακουφίζουν πραγματικά. Σ' ευχαιρστώ. Κάνω υπομονή, είμαι στην 6η μέρα. Ξύπνησα πάλι με τρομερό άγχος, έκανα εμετό και πήγα πάλι στη δουλειά με το ζόρι.
    Τον πρώτο καιρό είναι έτσι. Μην ανησυχείς καθόλου.

Similar Threads

  1. ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΡΕΙΣ ΕΦΙΑΛΤΙΚΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 23-06-2014, 12:31
  2. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34
  3. οι πρωτεσ ωρες ενοσ μωρου......οταν ενα μωρακι γεννιεται...
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 03-09-2010, 20:59
  4. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 15:20
  5. Προβλημα διεγερσης στις πρωτες επαφες.
    By Triella in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 10-12-2008, 23:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •