Αγχος χωρις λογο με τασεις λιποθυμιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Αγχος χωρις λογο με τασεις λιποθυμιας

    Καλησπερα.. ειμαι 22 χρονων κ θελω να μοιραστω μαζι σας αυτο που μου συμβαινει εδω και δυο μηνες. Εκει που καθομουν ενα απογευμα ξαφνικα με πιανει μια ταχυκαρδια μια ζαλαδα και φοβερη ταση λιποθυμιας. Πηγα στο νοσοκομειο με 16 πιεση και 100 παλμους (μαλλον απο το φοβο μου) οπου με κανανε εξετασεις και δεν ειχα τιποτα.Να μην τα πολυλογω εκανα ολες τις εξετασεις (διοτι αυτο συνεχιζεται εως και σημερα) αιματολογικες, θυροειδη ακτινογραφιες κλπ. Εφτασα σε σημειο να μην μπορω να περπατησω ουτε δυο μετρα γιατι με επιανε ταχυκαρδια και ταση λιποθυμιας. Να διευκρινισω κατι πολυ βασικο: Η ζαλαδα που νιωθω ειναι σαν αυτη που νιωθει ο μεθυσμενος. Ναι μεν ξερω τι μου γινεται αλλα νιωθω οτι ολα αυτα που βλεπω και κανω νομιζω πως τα βλεπω σε τηλεοραση. Μου μιλανε κ αναρωτιεμαι: ειμαι εγω αυτος που μου μιλανε;; σαν μια θολουρα στο κεφαλι ενα πραγμα.. Μετα απο μερες νοσηλευτικα σε νευρολογικη στο νοσοκομειο οπου με κανανε εγκεφαλογραφημα, αξονικη και μαγνητικη αυχενα και εγκεφαλου, τριπλεξ καρωτιδων μεχρι και οφθαλμολογικη εξεταση για οιδημα.. Αλλα ΟΛΑ ειναι εντελως φυσιολογικα... Μετα απο καιρο πηγα σε εναν νευρολογο-ψυχιατρο (λογο οτι ειναι γνωστος μου) και μου ειπε οτι εχω συσσωρευμενο αγχος οπου εκτος απο αυτα τα συμπτωματα εχωπολλους πονους αυχενα κ μεση κ μουδιασματα χερια και ποδια.. Μου εδωσε τα dogmatyl των 50mg τα οποια ειναι αντιψυχωσικα. Τα πηρα 15 μερες και ειδα μια μικρη βελτιωση στη θολουρα-ζαλαδα που σας ειπα πιο πανω.. το θεμα ειναι οτι ενω μου ειπε ο γιατρος να τα συνεχισω δεν θελω γιατι εκτος οτι μου φερναν ορθοστατικη υποταση δεν θελω να περνω τετοια χαπια... Εκανα προσφατα μια εξεταση βιταμινης β12 και ειμαι στο ενδιαμεσο γ αυτο κανω ενεσεις.. Αυτη η βιταμινη ειναι για το νευρικο συστημα την ομαλη λειτουργια.. Αυτο που με απασχολει ειναι οτι εχω συνεχεια τασεις λιποθυμιας ΧΩΡΙΣ ομως να συνεβει ποτε αυτο. Οπως και αυτη τη θολουρα στο κεφαλι.. Θελω να το ξεπερασω χωρις χαπια αν οντως ειναι αυτο. Ψαχνωντας στο ιντερνετ κατεληξα σε αγχωδεις διαταραχες... ειναι οντως;;; το χει κανενας αλλος;;; Θα εκτιμουσα τη συμβουλη σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Καλησπερα.. ειμαι 22 χρονων κ θελω να μοιραστω μαζι σας αυτο που μου συμβαινει εδω και δυο μηνες. Εκει που καθομουν ενα απογευμα ξαφνικα με πιανει μια ταχυκαρδια μια ζαλαδα και φοβερη ταση λιποθυμιας. Πηγα στο νοσοκομειο με 16 πιεση και 100 παλμους (μαλλον απο το φοβο μου) οπου με κανανε εξετασεις και δεν ειχα τιποτα.Να μην τα πολυλογω εκανα ολες τις εξετασεις (διοτι αυτο συνεχιζεται εως και σημερα) αιματολογικες, θυροειδη ακτινογραφιες κλπ. Εφτασα σε σημειο να μην μπορω να περπατησω ουτε δυο μετρα γιατι με επιανε ταχυκαρδια και ταση λιποθυμιας. Να διευκρινισω κατι πολυ βασικο: Η ζαλαδα που νιωθω ειναι σαν αυτη που νιωθει ο μεθυσμενος. Ναι μεν ξερω τι μου γινεται αλλα νιωθω οτι ολα αυτα που βλεπω και κανω νομιζω πως τα βλεπω σε τηλεοραση. Μου μιλανε κ αναρωτιεμαι: ειμαι εγω αυτος που μου μιλανε;; σαν μια θολουρα στο κεφαλι ενα πραγμα.. Μετα απο μερες νοσηλευτικα σε νευρολογικη στο νοσοκομειο οπου με κανανε εγκεφαλογραφημα, αξονικη και μαγνητικη αυχενα και εγκεφαλου, τριπλεξ καρωτιδων μεχρι και οφθαλμολογικη εξεταση για οιδημα.. Αλλα ΟΛΑ ειναι εντελως φυσιολογικα... Μετα απο καιρο πηγα σε εναν νευρολογο-ψυχιατρο (λογο οτι ειναι γνωστος μου) και μου ειπε οτι εχω συσσωρευμενο αγχος οπου εκτος απο αυτα τα συμπτωματα εχωπολλους πονους αυχενα κ μεση κ μουδιασματα χερια και ποδια.. Μου εδωσε τα dogmatyl των 50mg τα οποια ειναι αντιψυχωσικα. Τα πηρα 15 μερες και ειδα μια μικρη βελτιωση στη θολουρα-ζαλαδα που σας ειπα πιο πανω.. το θεμα ειναι οτι ενω μου ειπε ο γιατρος να τα συνεχισω δεν θελω γιατι εκτος οτι μου φερναν ορθοστατικη υποταση δεν θελω να περνω τετοια χαπια... Εκανα προσφατα μια εξεταση βιταμινης β12 και ειμαι στο ενδιαμεσο γ αυτο κανω ενεσεις.. Αυτη η βιταμινη ειναι για το νευρικο συστημα την ομαλη λειτουργια.. Αυτο που με απασχολει ειναι οτι εχω συνεχεια τασεις λιποθυμιας ΧΩΡΙΣ ομως να συνεβει ποτε αυτο. Οπως και αυτη τη θολουρα στο κεφαλι.. Θελω να το ξεπερασω χωρις χαπια αν οντως ειναι αυτο. Ψαχνωντας στο ιντερνετ κατεληξα σε αγχωδεις διαταραχες... ειναι οντως;;; το χει κανενας αλλος;;; Θα εκτιμουσα τη συμβουλη σας...
    το εχω εγωω!!! εκανα ακριβως τις ιδιες εξετασεις με σενα και ηταν ολες μα ολες καθαρες! καμια δεν εδειξε τιποτα! αυτο μου ειπαν και εμενα συσσωρευμενο αγχος που μου βγαινει τωρα λογω πανελληνίων και διάφορων οικογενειακών καταστάσεων που βίωσα φέτος και γενικότερα τα τελευταία χρόνιαμου εγραψαν καποια χαπια αλλα δεν τα πηρα...προσπαθω να ηρεμησω το τελευταιο καιρο ενω εκοψα τους καφεδες,το τσιγαρο(το μειωσα για την ακριβεια),σταματησα καθε ειδους ασκηση που εκανα,και απλα αφιερωνα περισσότερο χρονο στον εαυτο μου για να νιωσω καλυτερα,με βοηθησε πολυ να ακουω την αγαπημενη μου μουσικη,να κοιμαμαι περισσότερες ωρες και με το να κανω συνεχως μπανιο..ειναι σαν να με χαλαρωνει το καυτο νερο..να μου φευγει οτι και αν νιωθω..μπορω να πω πως μετριασα καπως αυτη τη 2αλαδα και τη θολουρα αλλα οι τασεις για λιποθυμια δεν εφυγαν ακομη......επισης με βοηθησαν πολυ τα αφεψήματα που αρχισα να πινω..με χαλαρωναν..και αρχισα τα χαπια βαλεριανας το βραδυ για χαλαρωση..ετσι ενιωθα σιγα σιγα να φευγει αυτη η θολουρα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Τι χαπια ειναι αυτα;;; στα συστησε γιατρος;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    148
    ναι γιατρος μου τα συστησε! πηγα στο φαρμακοποιο και τα πηρα! χαπια βαλεριανας τα 2ητας..ειναι υπνωτικα χαπια..ετσι θεωρουνται..εμενα δεν μου εφερναν υπνηλία ομως ισα ισα με χαλαρωναν μου εφευγε ολο το στρες και το αγχος που ενιωθα και κοιμομουν πιο ηρεμα το βραδυ..και ετσι μου εφυγε καπως η θολουρα,και η 2αλαδα..οι τασεις για λιποθυμια πανε και ερχονται πλεον...παιρνω και συμπληρωματα διατροφης που και με αυτα μπορω να πω καλυτερεψα λιγο..τονοτιλ αμπουλες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Δηλαδη οι τασεις λιποθυμιας ειναι στο μυαλο μας;;; Επειδη φοβαμαι πολυ...!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Δηλαδη οι τασεις λιποθυμιας ειναι στο μυαλο μας;;; Επειδη φοβαμαι πολυ...!!!
    εφοσον παθολογικα δεν εχουμε τιποτα..ολα στο μυαλο μας ειναι..εχουμε το φοβο μηπως λιποθυμησουμε και νιωθουμε οτι εχουμε τασεις λιποθυμιας..σε μενα αυτο γινεται..προσπαθω..προσπαθω να το διαχειριστώ αλλα ομολογω δυσκολευομαι..παντως ολα στο μυαλο ειναι

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    Μην είστε φοβικοι απέναντι στα χάπια παιδιά. Δεν είναι μεν ο,τι καλυτερο αλλά εφόσον τα συνιστά γιατρός σημαίνει οτι χρειάζονται. Επειδή όμως όντως έχουμε σαν λαος χαπολαγνια κ προηγούμενες γενιές έπαιρναν λεξοτανιλ σαν ασπιρίνη γι αυτό πλεον μας βγαίνει αυτή η αντίδραση. Προτίμηστε ψυχίατρο δημοσίου νοσοκομειου και πείτε του οτι δεν θέλετε να είστε σε μια κατασταση μόνιμης αγωγής. Αν το παλεψετε δεν θα χρειαστεί. Υπαρχουν αγωγές που λειτουργουν κατασταλτικά, βοηθωντας σε να λύσεις κάποια πραγματα γιατί σε απαλλασουν απο τις διαφορες ενοχλησεις. Πολύ σημαντικό σε αγχώδεις διαταραχές είναι το φυσιολογικο ωράριο ύπνου. Προσπαθήστε να το τηρειτε αποφεύγοντας τα χαζοξενυχτια στον υπολογιστη. Ξενύχτι για διασκέδαση χωρις υπερβολές βέβαια βοηθάει. Όπως επίσης και μια σχέση

  8. #8
    Ακριβως το ιδιο κ εγω!!με το που φυγω λιγο παραπερα απ το σπιτι ειμαι σιγουρη οτι θα σωριαστω.κ γενικα οποτε συμβαινει κτ π με αγχωνει...δεν εχει γινει ποτεεε ομως.6 μηνες με βασανιζει αυτο το πραγμα.κ εμενα μ προτειναν φαρμακευτικη αγωγη.επαναπροαληψη σεροτονινης.αν το προβλημα σ ειναι απλα αυτο θεωρω υπερβολη να παρεις αντιψυχωτικα....καλυτερα να μιλησεις με καποιον αλλο ψυχιατρο.οσο για τα χαπακια βαλεριανας μπορεις να τα παρεις χωρις συνταγογραφιση.εγω ειχα παρει τα quite life της lanes αλλα δεν ειναι ιδιαιτερη βοηθεια.με χαλαρωνει ομως πολυ να πιω μια κουπα βαλεριανα.ομως το συγκεκριμενο βοτανο δεν ειναι για υπερκαταναλωση..εγω θα σ ελεγα να προσπαθησεις να μην το σκέφτεσαι.πες οτι νταξει κ αμ πεσω καποιος θα με σηκβσει τι εγινε;και κανε σωστες αναπνοες.η υπερπνοια προκαλει ζαλαδες.καλη τυχη σου ευχομαι.ξερω ποσο βασανιστικο ειναι.αλλα μη φοβασαι δε προκειται να συμβει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Ευχαριστω πολυ, παντως οντως ειναι πολυ δυσκολο γιατι δεν μπορω να κανω πραγματα που εκανα παλια...
    Οσο αναφορα τον υπνο οντως βοηθαει γιατι βαραω 10 με 11 ωρες και ξυπναω περδικι...!!! Ευχομαι σε ολους μας να το ξεπερασουμε!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by venom View Post
    ΚΑυτο που με απασχολει ειναι οτι εχω συνεχεια τασεις λιποθυμιας ΧΩΡΙΣ ομως να συνεβει ποτε αυτο. Οπως και αυτη τη θολουρα στο κεφαλι.. Θελω να το ξεπερασω χωρις χαπια αν οντως ειναι αυτο.
    Γειά. Τα έχω αυτά. Η τάση λιποθυμίας λιγότερο, αλλά δεν έχει σημασία ο βαθμός στο κάθε ένα, και να κάνω οποιαδήποτε σύγκριση. Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως μετά από αρκετά χρόνια συνειδητοποιησα τους λόγους. Υπάρχουν λόγοι, αλλά δεν είναι εύκολο να τους δούμε. Είναι τέτοια η κοινωνία που ζούμε που ουσιαστικά μας αποπροσανατολίζει από το να δούμε τους λόγους. Και ακόμα περισσότερο να τολμήσουμε να τους πούμε (αλλά άσε το αυτό για την ώρα).

    Αυτό που θέλω να σου πω είναι: Το μυαλό κάνει επιλογές, έχει δεδομένα, διαλέγει συμπεριφορές, διαλέγει ανθρώπους, διαλέγει, διαλέγει. Από την άλλη το ίδιο το μυαλό βλέπει ότι οι επιλογές και οι συμπεριφορές μας οδηγούν σε κάτι λάθος. Έτσι αντιδρά, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αυτό που το μυαλό από την μια πλερυά δεν βλέπει για λάθος, το ίδιο το μαυλό το βλέπει για λάθος. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Το μυαλό λέει: "χρειάζεται να είμαι πονηρός για να πετύχω στη ζωή μου". Και το κάνει πράξη αυτό. Και μετά έρχεται το ίδιο το μυαλό και βλέπει τις καταστροφικές συνέπειες αυτού, και αντιδρά με τάση λιποθυμίας.

    Κάθε τι λάθος που ακολουθούμε ή κάνουμε, -που η κοινωνία μπορεί να το ονομάζει σωστό και γι' αυτό δεν το βλέπουμε για λάθος-, είναι που κάνει τον οργανισμό να αντιδρά. Νομίζω ότι με τον τρόπο που ζούμε οι περισσότεροι άνθρωποι, είναι εξαιρετικά πολύ δύσκολο -τουλάχιστον για μένα- να δει κάποιος ποιό είναι το σωστό και ποιό το λάθος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Γειά. Τα έχω αυτά. Η τάση λιποθυμίας λιγότερο, αλλά δεν έχει σημασία ο βαθμός στο κάθε ένα, και να κάνω οποιαδήποτε σύγκριση. Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως μετά από αρκετά χρόνια συνειδητοποιησα τους λόγους. Υπάρχουν λόγοι, αλλά δεν είναι εύκολο να τους δούμε. Είναι τέτοια η κοινωνία που ζούμε που ουσιαστικά μας αποπροσανατολίζει από το να δούμε τους λόγους. Και ακόμα περισσότερο να τολμήσουμε να τους πούμε (αλλά άσε το αυτό για την ώρα).

    Αυτό που θέλω να σου πω είναι: Το μυαλό κάνει επιλογές, έχει δεδομένα, διαλέγει συμπεριφορές, διαλέγει ανθρώπους, διαλέγει, διαλέγει. Από την άλλη το ίδιο το μυαλό βλέπει ότι οι επιλογές και οι συμπεριφορές μας οδηγούν σε κάτι λάθος. Έτσι αντιδρά, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αυτό που το μυαλό από την μια πλερυά δεν βλέπει για λάθος, το ίδιο το μαυλό το βλέπει για λάθος. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Το μυαλό λέει: "χρειάζεται να είμαι πονηρός για να πετύχω στη ζωή μου". Και το κάνει πράξη αυτό. Και μετά έρχεται το ίδιο το μυαλό και βλέπει τις καταστροφικές συνέπειες αυτού, και αντιδρά με τάση λιποθυμίας.

    Κάθε τι λάθος που ακολουθούμε ή κάνουμε, -που η κοινωνία μπορεί να το ονομάζει σωστό και γι' αυτό δεν το βλέπουμε για λάθος-, είναι που κάνει τον οργανισμό να αντιδρά. Νομίζω ότι με τον τρόπο που ζούμε οι περισσότεροι άνθρωποι, είναι εξαιρετικά πολύ δύσκολο -τουλάχιστον για μένα- να δει κάποιος ποιό είναι το σωστό και ποιό το λάθος.
    Με ένα βαθύ σκάψιμο στην καρδία μας και με την πρόθεση να παραδεχτούμε και να δεχτούμε κάθε τι στραβό που έχουμε μέσα μας, ξεκινάει ένας καλός αγώνας ενάντια αυτών των συμπτωμάτων

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Με ένα βαθύ σκάψιμο στην καρδία μας και με την πρόθεση να παραδεχτούμε και να δεχτούμε κάθε τι στραβό που έχουμε μέσα μας, ξεκινάει ένας καλός αγώνας ενάντια αυτών των συμπτωμάτων
    Μου απαντάς συγκαταβατικά! και προσπαθείς να είσαι ευγενικός.
    Πάντως άλλο θέλω να πω, όχι μια γενική αλήθεια.

    Δεν αναφέρομαι στο μέσα μας, αλλά στο ...έξω μας. Στους γύρω μας ανθρώπους. Ψάξε στους ανθρώπους που θεωρείς ότι σ' αγαπάνε περισσότερο. Όσο κι αν αυτό που σου λέω μπορεί να σε εξοργίσει, όσο κι αν πιθανόν να το θωρήσεις σπατάλη χρόνου, ή ανούσιο ψάξιμο αφού είσαι σίγουρος. Βάλε την αμφιβολία σε ΚΑΘΕ άποψη που έχεις ως τώρα. Όσο και σίγουρος αν είσαι.

    Κρίμα που δεν ξέρω περισσότερα και κρίμα που δεν μπορώ να σου πω περισσότερα.
    Σου έγραψα σαν σε αγόρι, αλλά η διαίσθησή μου είναι ότι είσαι κορίτσι?

    Προσθήκη: Αν παρατηρήσεις τη ζαλάδα πιθανόν να δεις ότι είναι θυμός και απογοήτευση. Κυρίως θυμός. Μην ξέροντας που να "αποδώσεις" αυτό το θυμό ίσως να βρεθείς στη θέση να θυμώνεις με πολλούς ανθρώπους. Συμβαίνει αυτό?
    Last edited by John11; 03-06-2015 at 04:00.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Μου απαντάς συγκαταβατικά! και προσπαθείς να είσαι ευγενικός.
    Πάντως άλλο θέλω να πω, όχι μια γενική αλήθεια.

    Δεν αναφέρομαι στο μέσα μας, αλλά στο ...έξω μας. Στους γύρω μας ανθρώπους. Ψάξε στους ανθρώπους που θεωρείς ότι σ' αγαπάνε περισσότερο. Όσο κι αν αυτό που σου λέω μπορεί να σε εξοργίσει, όσο κι αν πιθανόν να το θωρήσεις σπατάλη χρόνου, ή ανούσιο ψάξιμο αφού είσαι σίγουρος. Βάλε την αμφιβολία σε ΚΑΘΕ άποψη που έχεις ως τώρα. Όσο και σίγουρος αν είσαι.

    Κρίμα που δεν ξέρω περισσότερα και κρίμα που δεν μπορώ να σου πω περισσότερα.
    Σου έγραψα σαν σε αγόρι, αλλά η διαίσθησή μου είναι ότι είσαι κορίτσι?

    Προσθήκη: Αν παρατηρήσεις τη ζαλάδα πιθανόν να δεις ότι είναι θυμός και απογοήτευση. Κυρίως θυμός. Μην ξέροντας που να "αποδώσεις" αυτό το θυμό ίσως να βρεθείς στη θέση να θυμώνεις με πολλούς ανθρώπους. Συμβαίνει αυτό?
    Αγόρι ειμαι... Κοίταξε είμαι άνθρωπος που δεν κρατάω κακίες και συνεπώς δεν θυμώνω εύκολα. Και να θυμώσω αν είναι κάτι πολύ σοβαρό δεν μου κρατάει πάνω απο εβδομάδα. Για σοβαρό όμως. Για απλά πράγματα ούτε ώρες.... Απλά είμαι λίγο νευρικός

Similar Threads

  1. Σας κοροϊδεύουν στο δρόμο χωρίς εμφανή λόγο;
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 01-04-2014, 15:25
  2. Πολλα νευρα και αγχος χωρις λογο?
    By chtinick in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2013, 23:29
  3. κλάμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο
    By stellou1989 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2010, 20:07
  4. Αγχος σχετικά με την σχέση μου χωρίς λόγο
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2010, 20:54
  5. τασεις λιποθυμιας -αγχος (νεο μελος)
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 06-04-2010, 11:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •