Διακοπή καπνίσματος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    49
    Συγχαρητήρια τζιεσεξαρεπτακόσιαπενήντα ,
    Κράτα γερά !
    Η δύσκολη περίοδος πέρασε !
    Απόλαυσε υγιεινή ζωή δίχως καπνούς στα πνευμόνια σου !
    Ζήτω !:D

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Posts
    109
    Καλημέρα, το έκοψα με τη μία. Πέταξα το πακέτο και έιπα δεν θα ξανακαπνίσω. Αυτό ήταν όλο. Ξεκίνα κι αερόβια άσκηση για να σε βοηθήσει να καθαρίσεις πιο γρήγορα. Το κακό δεν είναι μόνο ο καρκίνος που αναφέρουν πολλοί. Ο καρκίνος μπορεί και να μην έρθει ποτέ. Το χειρότερο είναι η χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια. Να μη μπορείς να κάνεις βήμα και να θες κρεβάτι να ξεκουραστείς επειδή δε θα μπορείς να πάρεις ανάσα αλλιώς.. Ψάξ' το λίγο. Δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι σκέφτονται μόνο τον καρκίνο. Κι επειδή βλέπουν και μερικούς που πεθαίνουν από καρκίνο πνευμόνων χωρίς να καπνίζουν, λένε ότι "αν είναι να πάω θα πάω".. Τέτοια λογική. Το καλό είναι ότι η διακοπή του καπνίσματος δεν έχει αρνητικές συνέπειες, μόνο θετικές. Σε αντίθεση με τον αλκοολισμό ή τα άλλα ναρκωτικά.

  3. #18
    Στο φαρμακειο εχει διαδερμικα εμπλαστρα,τσιχλες ,στοματικο σπρει και εισπνευστηρα (πιπακι) ριξε μια ματια στο site της Nicorette.WWW.Nicorette.gr

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Εγώ τα κατάφερα και το έκοψα. Είμαι κι εγώ νοσοφοβική και σε πληροφορώ ότι από τότε που το έκοψα αρρωσταίνω πιο συχνά. Φυσικά δεν πρόκειται να το ξαναρχίσω. Πως το έκοψα?Σστην αρχή έκανα πχ 10 τσιγάρα ημερησίως μετά οκτώ μετά έξι κλπ Το ελάττωσα δηλ. περιοδικά και κάποια στιγμή είχα φτάσει να κάνω μόνο τέσσερα με τρία, όταν το ελάττωσα στα δυο τσιγάρα τότε ήμουν έτοιμη να το κόψω κι έτσι και έκανα. Δηλ. έπαιρνα μικρές δόσεις νικοτίνης ως που κάποια στιγμή δεν την είχα ανάγκη. Αυτό διήρκεσε αρκετούς μήνες αλλά θεωρώ ότι ήταν καλός τρόπος για να κόψω το τσιγάρο. Έχω επίσης ακούσει από φίλους ότι τα αυτοκόλλητα νικοτίνης κάνουν δουλειά. Ακόμα υπάρχει θεραπεία με φάρμακα και το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το τελευταίο κατά τη γνώμη μου είναι μάπα.... αυτά
    Και γω η νοσοφοβικη ετσι το μειωσα.. εφτασα στα 2 τσιγαρα και τωρα παλι στα 5 τσιγαρα... απο τα 2 πακετα βεβαια, καλυτερα!!! Μπραβο σου παντως! Ειναι δυσκολο αλλα δεν παυει να ειναι μια αποφαση.... πως την παιρνεις ομως?
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    49
    Έχει κάτι ωραία βιντεάκια στο διαδίκτυο ! Πολύ ωραία !
    Ότι πρέπει για να κόψουν οι καπνιστές το κάπνισμα πνευμόνων.


    https://www.youtube.com/watch?v=aXbYw3aZe3E

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    γεια σου φουφουτε, με ολες τις μεθοδους διακοπης να ξερεις οτι παλι θα πονεσει το να κοψεις το καπνισμα, θα εχεις συνδρομο στερησης κτλ...
    το ηλεκτρονικο τσιγαρο για εμενα λογω προσωπικης εμπειριας καλο ειναι να παρεις ενα και γυρω στο διμηνο να το πεταξεις και να τελειωσεις μια και καλη γιατι το ηλεκτρονικο τσιγαρο σου παρεχει παλι νικοτηνη οποτε παλι εισαι εθισμενος! απλα ειναι εκει που καπνιζεις τωρα δυο πακετα τοτε θα ειναι σαν να κανεις 5 τσιγαρα τημ ημερα αλλα και παλι θα πονεσεις οταν το κοψεις, την νικοτινη την ριχνεις αναλογως με τον οργανισμο σου αυτος θα σου δωσει τα σημαδια και θα το καταλαβεις! πρεπει να σκευτεις οτι θα ζησεις μια κολαση για 2-3 μηνες και μετα θα αρχισουνε λιγο να καλυτερευουνε τα πραγματα αλλα ποτε δεν θα εισαι τοσο ευτυχισμενος οσο ησουν με το τσιγαρο ( παλι απο πρωσοπικη εμπειρια στα λεω ολα αυτα). και αν αποφασησεις να παρεις ηλεκτρονικο διαλεξε καποια φρουτωδη γευση και οχι καπνικη γιατι με την φρουτωδη θα συνηθησεις σιγα σιγα να μην μυριζει τσιγαρο το στομα σου!!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    στις 1 οκτωμβριου κλεινω ενα χρονο με το ηλεκτρονικο τσιγαρο βεβαια καπνιζα 5-6την εβδομαδα κανονικα αλλα περιμενα να πεσει ο ηλιος και μετα και τα χωριζα πχ κυριακη και μετα πεμτηεκτος αν πηγαινα για τσιπουρα εκει και 10-12 αλλα σε βαθος εφταωρου ευτυχως πινω μια φορα τον μηνα.ο στοχος μου ητανε να κρατησω το ηλεκτρονικο τσιγαρο το πολυ εναμιση χρονο.μολις παει 1 οκτωμβριου το πεταω το ηλεκτρονικο μπαινω και σε ομαδα κολυμβησης για βετερανους και ειναι ενα πολυ καλο κινητρο.το εχω κοψει αλλη μια φορα για ενα χρονο αλλα καπνιζα αλλα πραγματα.τωρα νιωθω ετοιμος δεν λεω οτι δεν θα το ξαναβαλω στο στομα μου οπως μου βγει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Καλησπερα κ απο εμενα! Παρατηρησε τον εαυτο σου. Θες να κοψεις το καπνισμα(κατι που χρονια απολαμβανεις)
    για να τον τιμωρησεις για κατι ή μηπως για να τον επιβραβευσεις για κατι; αν επικρατει το πρωτο, δε θα το κοψεις ευκολα.
    Οπως κ να εχει,εγω θα σ προτεινω:
    Η κινηση καπνισματος ειναι παρομοια της προσληψης τροφης. Αρχισε υγειηνη διατροφη, η οποια οριζει: για να μη καταστρεφονται οι βιταμινες, δε πρεπει να καπνιζουμε τουλαχιστον μιση ωρα μετα το φρουτο η το λαχανικο.
    ΥΓ: Μη ξεχνας τα ξηροκαρπια!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Δεν κόβεται το ρημάδι. .. μεγάλη ανηφόρα διάλεξες ...

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Το κόβεις με wellbutrin μωρέ αλλά δεν το γράφουν οι γιατροί είναι μαλάκες... Οι δε παθολόγοι στα ιατρεία διακοπής καπνίσματος είναι οι αρχιμαλάκες στην όλη υπόθεση... οι οποίοι θα σε ξεκινήσουν με τσιρότα κ τσίχλες και μετά θα σου πούνε πάρε champix. Να το πάρεις εσύ το champix μαλάκα ηλίθιε.... Έχε χάρη όμως που βρίσκομαι σε φόρουμ ψυχολογίας και δεν μπορώ να ανοίξω το στόμα μου, αλλιώς θα σας τα έλεγα ώμα. Σας πειράζει να γράψετε wellbutrin σας πονάει το χέρι... Παθαίνει αγκύλωση!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Depressed τι φάρμακο είναι αυτό το wellbutrin?

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Αντικαταθλιπτικό είναι κάποιοι από εδώ μέσα πρέπει να το ξέρουν, δεν γίνεται να μην το έχει πάρει κάποιος. Και έχει γίνει έρευνα που δείχνει πως βοηθάει στη διακοπή καπνίσματος.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Ε σιγά μην πάρουμε επιπλέον αντικαταθλιπτικα για να κόψουμε το τσιγάρο. Εδώ κι αυτά που παίρνουμε με το ζόρι τα παιρνουμε .

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Ε σιγά μην πάρουμε επιπλέον αντικαταθλιπτικα για να κόψουμε το τσιγάρο. Εδώ κι αυτά που παίρνουμε με το ζόρι τα παιρνουμε .
    Εγώ τώρα που θα πάω στο ψυχοκούκου θα του πω να αλλάξω να κόψω και το τσιγάρο, γιατί θέλω να το κόψω το τσιγάρο και δεν έχω διάθεση να φάω και άλλο επεισόδιο επιπλέον για να το κόψω.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Anna M. View Post
    Καλησπερα κ απο εμενα! Παρατηρησε τον εαυτο σου. Θες να κοψεις το καπνισμα(κατι που χρονια απολαμβανεις)
    για να τον τιμωρησεις για κατι ή μηπως για να τον επιβραβευσεις για κατι; αν επικρατει το πρωτο, δε θα το κοψεις ευκολα.
    Μου αρέσει πολύ η άποψη της Άννας! Κατά τ' άλλα κ εγώ σαν τον/την Deleted Member την έκανα τη δουλειά, μαχαίρι κ τέλος. Βέβαια μην κάνω κ την αγία, για τα επόμενα 9 χρόνια έκανα κάπου 2-5 πακέτα το χρόνο, αναλόγως της φάσης. Τώρα βέβαια μου το κόψανε κ αυτό.
    Τη φρίκη με το τσιγάρο την έπαθα όμως μετά την διακοπή, όταν μετά από κανένα 2μηνο αντιλήφθηκα ότι πρέπει να είχα βάλει κανένα 4κιλο τουλ κ χωρίς να το έχω ρίξει ιδιαίτερα στο φαγητό, οπότε 1 εγκεφαλικό το έπαθα (εντάξει, μπορεί να είχα τσιμπήσει κάτι παραπάνω αλλά όχι κ 4+ κιλά!). Εκεί το έριξα σε απεργία πείνας, στο τέλος τα έχασα, αλλά δεν ξέρω, λες κ είχε πάθει κάτι ο μεταβολισμός μου, 1η φορά είχα δυσκολευτεί τόσο να χάσω βάρος. Κ τώρα που το σκέφτομαι, αυτό το έχω ακούσει κ από άλλους..... ότι μετά τη διακοπή δυσκολεύονται πολύ να χάσουν τα κιλά. Παθαίνει κάτι ο μεταβολισμός.....? Κ αν ναι, επανέρχεται?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. TIPS ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By dora-agxos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 22:10
  2. Διακοπη καπνισματος
    By Deleted-member-18-05-2015 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 17-12-2014, 13:04
  3. Φοβια με αποτομη διακοπη καπνισματος.
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2014, 16:38
  4. Διακοπή καπνίσματος και ψυχολογία
    By Konstantinoss in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 12-05-2012, 17:39
  5. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By Helena in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 89
    Last Post: 04-07-2009, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •