Διακοπή καπνίσματος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Depressed_soul View Post
    Αντικαταθλιπτικό είναι κάποιοι από εδώ μέσα πρέπει να το ξέρουν, δεν γίνεται να μην το έχει πάρει κάποιος. Και έχει γίνει έρευνα που δείχνει πως βοηθάει στη διακοπή καπνίσματος.
    Γεια σου,
    ειναι ενα σχετικα νεωτερης γεννιας αντικαταθληπτικο ,παρομοιας δρασης με τα ssri, με την διαφορα οτι εκτος απο την δραση του στους υποδοχεις επαναπροσληψης της σεροτονινης ,δρα και στους παρομοιους υποδοχεις της ντοπαμινης.

    Η ντοπαμινη ειναι ο κατεξοχην νευροδιαβιβαστης επιβραβευσης του οργανισμου ,μετα απο καποια δρασημας η οποια μας ευχαριστει.

    αυτο το φαρμακο ειναι αρκετα ακριβο ,και γιαυτο το γραφουν με φειδω ,στην κατασταση που βρισκεται η χωρα μας!

    παντως ,οποιος αποφασισει να κανιζει θα πρεπει να επωμιζεται και το κοστος της διακοπης του!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Depressed_soul View Post
    Το κόβεις με wellbutrin μωρέ αλλά δεν το γράφουν οι γιατροί είναι μαλάκες... Οι δε παθολόγοι στα ιατρεία διακοπής καπνίσματος είναι οι αρχιμαλάκες στην όλη υπόθεση... οι οποίοι θα σε ξεκινήσουν με τσιρότα κ τσίχλες και μετά θα σου πούνε πάρε champix. Να το πάρεις εσύ το champix μαλάκα ηλίθιε.... Έχε χάρη όμως που βρίσκομαι σε φόρουμ ψυχολογίας και δεν μπορώ να ανοίξω το στόμα μου, αλλιώς θα σας τα έλεγα ώμα. Σας πειράζει να γράψετε wellbutrin σας πονάει το χέρι... Παθαίνει αγκύλωση!
    Αμα πας σε ψυχιατρο μια χαρα στο γραφει, παθολογοι κτλ δεν γραφουν ψυχοφαρμακα γιατι φοβουνται.
    Αμα εχεις ΑΜΚΑ και εισαι ανασφαλιστος το παιρνεις νομιζω με 25% συμμετοχη μονο.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Μου αρέσει πολύ η άποψη της Άννας! Κατά τ' άλλα κ εγώ σαν τον/την Deleted Member την έκανα τη δουλειά, μαχαίρι κ τέλος. Βέβαια μην κάνω κ την αγία, για τα επόμενα 9 χρόνια έκανα κάπου 2-5 πακέτα το χρόνο, αναλόγως της φάσης. Τώρα βέβαια μου το κόψανε κ αυτό.
    Τη φρίκη με το τσιγάρο την έπαθα όμως μετά την διακοπή, όταν μετά από κανένα 2μηνο αντιλήφθηκα ότι πρέπει να είχα βάλει κανένα 4κιλο τουλ κ χωρίς να το έχω ρίξει ιδιαίτερα στο φαγητό, οπότε 1 εγκεφαλικό το έπαθα (εντάξει, μπορεί να είχα τσιμπήσει κάτι παραπάνω αλλά όχι κ 4+ κιλά!). Εκεί το έριξα σε απεργία πείνας, στο τέλος τα έχασα, αλλά δεν ξέρω, λες κ είχε πάθει κάτι ο μεταβολισμός μου, 1η φορά είχα δυσκολευτεί τόσο να χάσω βάρος. Κ τώρα που το σκέφτομαι, αυτό το έχω ακούσει κ από άλλους..... ότι μετά τη διακοπή δυσκολεύονται πολύ να χάσουν τα κιλά. Παθαίνει κάτι ο μεταβολισμός.....? Κ αν ναι, επανέρχεται?
    Τι θέλετε δεσποινίς; Ρωτάτε για τον εαυτό σας προσωπικά ή γενικά; Αν είναι για τον εαυτό σας πρέπει να μας εξηγήσετε γιατί σας έκοψαν τα 2-5 πακέτα το χρόνο. Αν είναι γενικά όχι δεν δυσκολεύονται να χάσουν κιλά, απλώς το γυρίζουν στη μάσα, δεν κάνουνε τίποτα. Όταν κόβεις το τσιγάρο πρέπει να ξεκινήσεις γυμναστήριο και να πίνεις νερό, να πίνεις 1,5 λίτρο νερό. Περιμένει τώρα ο κάθε καραμήτρος να του δουλέψει ο μεταβολισμός χωρίς να ενυδατώσει τον οργανισμό του. Που πας ρε καραμήτροοοοοοοοοοο;;;;;;;;;; :P

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Αμα πας σε ψυχιατρο μια χαρα στο γραφει, παθολογοι κτλ δεν γραφουν ψυχοφαρμακα γιατι φοβουνται.
    Αμα εχεις ΑΜΚΑ και εισαι ανασφαλιστος το παιρνεις νομιζω με 25% συμμετοχη μονο.
    Θα το διαπιστώσω τον Οκτώβριο.... Παράξενο να φοβούνται το wellbutrin και όχι το champix, αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί...

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γεια σου,
    ειναι ενα σχετικα νεωτερης γεννιας αντικαταθληπτικο ,παρομοιας δρασης με τα ssri, με την διαφορα οτι εκτος απο την δραση του στους υποδοχεις επαναπροσληψης της σεροτονινης ,δρα και στους παρομοιους υποδοχεις της ντοπαμινης.

    Η ντοπαμινη ειναι ο κατεξοχην νευροδιαβιβαστης επιβραβευσης του οργανισμου ,μετα απο καποια δρασημας η οποια μας ευχαριστει.

    αυτο το φαρμακο ειναι αρκετα ακριβο ,και γιαυτο το γραφουν με φειδω ,στην κατασταση που βρισκεται η χωρα μας!

    παντως ,οποιος αποφασισει να κανιζει θα πρεπει να επωμιζεται και το κοστος της διακοπης του!
    Συμφωνώ απόλυτα και με τη συνοπτική περιγραφή και με την άποψη σου περί του κόστους διακοπής καπνίσματος και να το πληρώσω και ολόκληρο κιόλας, αλλά θα διαλέγω εγώ το πως θα το κόψω και όχι εκείνοι. Εγώ ξέρω τον εαυτό μου δεν με ξέρει εκείνος!

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Depressed_soul View Post
    Τι θέλετε δεσποινίς; Ρωτάτε για τον εαυτό σας προσωπικά ή γενικά; Αν είναι για τον εαυτό σας πρέπει να μας εξηγήσετε γιατί σας έκοψαν τα 2-5 πακέτα το χρόνο. Αν είναι γενικά όχι δεν δυσκολεύονται να χάσουν κιλά, απλώς το γυρίζουν στη μάσα, δεν κάνουνε τίποτα. Όταν κόβεις το τσιγάρο πρέπει να ξεκινήσεις γυμναστήριο και να πίνεις νερό, να πίνεις 1,5 λίτρο νερό. Περιμένει τώρα ο κάθε καραμήτρος να του δουλέψει ο μεταβολισμός χωρίς να ενυδατώσει τον οργανισμό του. Που πας ρε καραμήτροοοοοοοοοοο;;;;;;;;;; :P
    K για τον εαυτό μου κ γενικά ρωτάω.
    Όσο αφορά εμένα τα 2-5 πακέτα μου τα κόψανε σχετικά πρόσφατα, τον Φεβρουάριο, λόγω μιας ασθένειας, κ είναι λίγο άσχετη με αυτό που ρωτάω. Νερό έπινα πάντα πολύ, μη σου πω πάαααααρα πολύ, κ από γυμναστική άλλο τίποτα, κ όταν λέω προπόνηση εννοώ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ (κ τώρα κατά εκεί ετοιμάζομαι......). Απλά θυμάμαι ότι όταν το έκοψα, ακόμα κ με την πιο αυστηρή δίαιτα (πρώην ανορεξική στο λέει, λες να μην ξέρω.....?) δεν κατάφερνα να μπω στα ρούχα μου. Κ δεν μπορώ να δικαιολογήσω γιατί με τόσο λίγο παραπάνω τσιμπολόγημα έβαλα πάνω από 4 κιλά. Όλο κ όλο μερικούς ξηρούς καρπόύς παραπάνω έτρωγα μαζί με το ποτό, είναι αυτοί 4 κιλά??? Έλεος!

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    K για τον εαυτό μου κ γενικά ρωτάω.
    Όσο αφορά εμένα τα 2-5 πακέτα μου τα κόψανε σχετικά πρόσφατα, τον Φεβρουάριο, λόγω μιας ασθένειας, κ είναι λίγο άσχετη με αυτό που ρωτάω. Νερό έπινα πάντα πολύ, μη σου πω πάαααααρα πολύ, κ από γυμναστική άλλο τίποτα, κ όταν λέω προπόνηση εννοώ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ (κ τώρα κατά εκεί ετοιμάζομαι......). Απλά θυμάμαι ότι όταν το έκοψα, ακόμα κ με την πιο αυστηρή δίαιτα (πρώην ανορεξική στο λέει, λες να μην ξέρω.....?) δεν κατάφερνα να μπω στα ρούχα μου. Κ δεν μπορώ να δικαιολογήσω γιατί με τόσο λίγο παραπάνω τσιμπολόγημα έβαλα πάνω από 4 κιλά. Όλο κ όλο μερικούς ξηρούς καρπόύς παραπάνω έτρωγα μαζί με το ποτό, είναι αυτοί 4 κιλά??? Έλεος!
    Καλά δεσποινίς μην τσιρίζετε :P (caps)

    Να ρωτήσετε κάποιον βιολόγο, χημικό δεν ξέρω γω τι να σας πει :P

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Mariposa ξηροί καρποί και ποτό αρκετές θερμιδούλες. Τα τέσσερα κιλά που έβαλες είναι οκ. Συμφωνώ με τον Dep...soul δεν επηρεάζεται ο μεταβολισμός από το τσιγάρο. Απλά όσοι το κόβουν συνήθως ξεσπούν στο φαγητό. Πρώην καπνίστρια κι εγώ!

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Μπα..... μόνο της τσιρίδας δεν είμαι, φωνή δεν έχω πατήσει ποτέ. :o

    Υπάρχουν άλλοι τρόποι έκφρασης, πολύ πιο αποτελεσματικοί...... τώρα φυσικά εάν έχω να κάνω με άνθρωπο, ο οποίος για να πράξει/ να μην πράξει/ να ακούσει/ να εξηγήσω κάτι θα πρέπει θα φωνάξω ή να κάνω σκηνή, τότε ποτέ να μην το κάνει ή ποτέ να μην το καταλάβει.
    Ομοίως δεν τα καταφέρνουν καθόλου καλά μαζί μου όσοι κ όσες φωνάζουν, τσιρίζουν, μιλάνε ακατάπαυστα ή κάνουν σκηνές. Καθόλου καλή κατάληξη.

    Την επόμενη φορά που θα πάω στο γιατρό, εάν βρεθεί χρόνος θα ρωτήσω, ούτως ή άλλως αυτά τα κατέχει πλήρως.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Mariposa ξηροί καρποί και ποτό αρκετές θερμιδούλες. Τα τέσσερα κιλά που έβαλες είναι οκ. Συμφωνώ με τον Dep...soul δεν επηρεάζεται ο μεταβολισμός από το τσιγάρο. Απλά όσοι το κόβουν συνήθως ξεσπούν στο φαγητό. Πρώην καπνίστρια κι εγώ!
    Λοιπόν το ποτό στην ουσία είναι "άδειες θερμίδες". Με τις χημικές ενώσεις που κάνει μέσα στον οργανισμό παράγει θερμίδες, γιατί από μόνο του (εξαίρεση μπύρα λόγω μαγιάς κ κρασί) δεν έχει ούτε λιπαρά, ούτε υδατάνθρακες, ούτε πρωτείνες. Γιαυτό εάν δεις κάτι τελειωμένους αλκοολικούς, που κατεβάζουν 3-4 μπουκάλια την ημέρα (θεωρητικά δηλ άπειρες θερμίδες) αλλά σκέτα χωρίς κάτι φαγώσιμο, είναι κόκκαλο αδύνατοι. Κ περίεργο ή όχι (τουλ. εγώ αυτό ξέρω) είναι πολύ καλύτερα να συνδυάσεις αλκοόλ με πρωτείνη ή λιπαρά παρά με υδατάνθρακες (ακόμα κ αν είναι σαλάτα). Αλκοόλ κ υδατάνθρακες= το 'καψες.......

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Depressed_soul View Post
    Εγώ τώρα που θα πάω στο ψυχοκούκου θα του πω να αλλάξω να κόψω και το τσιγάρο, γιατί θέλω να το κόψω το τσιγάρο και δεν έχω διάθεση να φάω και άλλο επεισόδιο επιπλέον για να το κόψω.
    Σαν τα πουκάμισα τα αλλάζετε τα αντικαταθλιπτικα μεσιε? Χαρά στο κουράγιο σας!!! Εγώ κάθε που αλλάζω φάρμακο καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που γεννήθηκα.

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Σαν τα πουκάμισα τα αλλάζετε τα αντικαταθλιπτικα μεσιε? Χαρά στο κουράγιο σας!!! Εγώ κάθε που αλλάζω φάρμακο καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που γεννήθηκα.
    Όχι αλλά έχω προσπαθήσει να κόψω το τσιγάρο και δεν το κατάφερα... 5-6 φορές μέχρι τώρα... Ε και λέω αφού είσαι στην αρχή ακόμα με τα χάπια άλλαξε τα μπαμ μπαμ να κόψω και το τσιγάρο και όλα καλά. Έχω τόσο καθαρό οργανισμό (άσχετα με το παρελθόν μου) που ότι και να μου δώσουν θα έχει άψογη απόδοση πάνω μου :)

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    απο προσωπικη εμπειρια εχω καταλαβει πως με τα αντικαταθληπτικα γενικα μπορεις πολυ πιο ευκολα να κοψεις το καπνισμα! με τα σιπραλεξ μια που ειπα το κοβω γιατι εχω κ εγω αρρωστο φοβια κ μια που το εκοψα μαχαιρι 8 μηνες! μετα θμυμαμαι ηρθε καλοκαιρακι αρχισαν τα ποτακια λιγο πιο συχνα κ αντε θα κανω ενα το ενα εγινε 2 κ το 2-3 και φτασαμε γυρω στα 15 τη μερα! σε εμενα δεν ειναι η νικοτινη που κανει τη ζημια ομως ειναι η "κινηση" ή η αμηχανια!!οποτε νιωθω πως δεν εχω κατι να κανω η να πω θελω να αναψω τσιγαρο!ολο το καλοκαιρι καπνιζα κανονικα εδω κ 3 εβδομαδες μου γυρισε παλι το εκοψα μαχαιρι κ θα το κρατησω!! αν κ πιστευω αν ειναι να κανεις 1-2 τσιγαρα τη μερα δεν εγινε κ τιποτα(γιατρος μου το ειπε)! βλεπω παππουδες 90 χρονων να καπνιζουν σαν φουγαρα κ να μην εχουν κανενα θεμα κ η προ-γιαγια μου πχ που δεν ειχε καπνισει ποτε πεθανε απο καρκινο στον πνευμονα! βγαλε ακρη με λιγα λογια!!!!!! μη σου τυχει ειναι αλλα για να μην μας τυχει ας εχουμε κ το νου μας!!!!

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10
    κλείσετε αυτό, απλά προσπαθούν να κάνουν μια καλή συνήθεια:)

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by me lene popi View Post
    σε εμενα δεν ειναι η νικοτινη που κανει τη ζημια ομως ειναι η "κινηση"
    Αφού δεν είναι η νικοτίνη που σε κάνει να θέλεις να καπνίσεις αλλά η κίνηση όπως λες, τότε... γιατί το ανάβεις?

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. TIPS ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By dora-agxos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 22:10
  2. Διακοπη καπνισματος
    By Deleted-member-18-05-2015 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 17-12-2014, 13:04
  3. Φοβια με αποτομη διακοπη καπνισματος.
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2014, 16:38
  4. Διακοπή καπνίσματος και ψυχολογία
    By Konstantinoss in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 12-05-2012, 17:39
  5. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By Helena in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 89
    Last Post: 04-07-2009, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •