Διακοπή καπνίσματος - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 50 of 50
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Ξέρω ότι το θέμα το χουν ανοίξει πολλοί, αλλά ακούστε και το δικό μου "πόνο". Λοιπόν, είμαι μανιώδης καπνιστής από τα 18 (τώρα είμαι 32) - θεριακλής με άλλα λόγια. Υπάρχουν στιγμές που πραγματικά νομίζω ότι είναι το καλύτερο πράγμα στον κόσμο, αλλά τις περισσότερες φορές το σιχαίνομαι. Πάσχω από νοσοφοβία και γενικά το άγχος μου είναι πανταχού παρόν, και βιώνω μια υπέροχα μπλεγμένη κατάσταση όπου ανάβω τσιγάρα μπας και ηρεμήσω, αλλά καταλήγω να αγχώνομαι περισσότερο για το τι μπορεί να μου προκαλέσει το τσιγάρο - όπως πχ καρκίνο.

    Δεν έχω κάνει καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια να το κόψω, αν και το έχω στο μυαλό μου συνεχώς. Για μια περίοδο σχεδόν καθημερινά αγόραζα πακέτα, τα οποία κάθε πρωί που ξύπναγα τα πέταγα στα σκουπίδια με το σκεπτικό ότι "φτάνει πια" και μετά από κάνα 2ωρο πήγαινα και αγόραζα καινούρια. Επίσης, κάποια στιγμή πήγα και σε ένα ιατρείο διακοπής καπνίσματος, αλλά η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα 1) από το γεγονός ότι ήμασταν καμιά 40αριά άτομα σε ένα δωμάτιο χωρίς ιδιαίτερη επικοινωνία με τον ψυχολόγο και 2) Το ύφος της γιατρού ήταν τόσο εκνευριστικό που μου προκαλούσε τόσα νεύρα και άρα μεγαλύτερη επιθυμία για τσιγάρο :P. Έτσι τα παράτησα.

    Έχω επίσης διαβάσει όλες τις οδηγίες για το τι πρέπει να κάνω, έχω κατεβάσει ακόμα και εφαρμογές στο κινητό που σε "ενθαρρύνουν" να διακόψεις, αλλά για κάποιο λόγο δεν το κόβω. Ξέρω ότι μια απόφαση είναι και πως πρέπει να το πάρω τελείως σοβαρά, αλλά αν έχετε κανένα έξτρα tip να μου πείτε, είμαι όλος αυτιά (ή μάλλον μάτια)!

    Καλή σας μέρα. ;)
    Ξεκίνησα να ψάχνω στο φόρουμ για threads που έχουν να κάνουν με την διακοπή του τσιγάρου ώστε να μην ανοίγω καινούργιο και έπεσα απάνω στο δικό σου που είναι σαν να το έγραψα εγώ. Η μόνη διαφορά μας είναι ότι εγώ καπνίζω δύο χρόνια παραπάνω. [emoji12]

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    Ki εγώ πρώην καπνίστρια .Κάπνιζα 12 χρόνια και το έκοψα πριν απο 8 χρόνια(στα 30 μου),σχετικά ευκολα.Δεν ξέρω τι ακριβώς ηταν αυτό που λειτούργησε τελικα μέσα μου και δεν ξανακύλησα.Αντικατεστησα τον καφε με τσαι πρασινο και μαυρο και απλα υπενθυμιζα στον εαυτο μου τα ασχημα του τσιγάρου(ρυτιδες στο πρόσωπο,ασχημη μυρωδια,ασθενεια,κτλ)Δεν ενιωσα ουτε μια φορα την περίφημη στερηση,ωστόσο ακομα μετα απο τοσο καιρό στριβω οποιοδηποτε χαρτάκι τυχαίνει να βρεθεί στα χερια μου...Οσο για τα κιλά..+3 κιλά τα οποια και εχασα πολύ ευκολα

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω δεν καπνιζα , αλλα επινα καμμια 400αρα λιτρα κρασι /ετος ...........αρχισα να πινω το 04 , και απο το 08 αρχισαν οι προσπαθειες για διακοπη του , εκανα καμμια 40αρια αποτυχημενες προσπαθειες ( σε μια ειδικο που πηγα , μουπε οτι το αλκοολ ειναι 3 φορες πιο δυσκολο να κοψεις απο τσιγαρο ) , τσπαντων , παλευα με το αλκοολ , ζηταγα να με κλειδωνουν σπιτι για να μην βγω και πιω ,τετοια πραματα , τελικα , το 2010 , Μαρτιο , ειχε πλεον ωριμασει η ιδεα μεσα μου , και τοκοψα .....για 6 μηνες δεν ηπια τιποτα , και τωρα αμα πιω , θα πιω με μετρο .............αποφασιστικοτητα χρειαζεται ........

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    2
    Καλημέρα,
    θα ήθελα τις γνώσεις όσων γνωρίζουν σχετικά με τη διακοπή του καπνίσματος. Ενδιαφέρομαι να βοηθήσω τον πατέρα μου να κόψει το κάπνισμα. Είναι χρόνιος καπνιστής και πριν από 9 μήνες πέρασε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Αποτέλεσμα ήταν να κάνει διπλό bypass και οι γιατροί να του ζητήσουν να διακόψει το κάπνισμα. Στην αρχή μπόρεσε για 3 μήνες να μην καπνίζει αλλά μετά ήθελε να κάνει ένα τσιγάρο. Το ένα έφερε το άλλο και τώρα έχει φτάσει να καπνίζει 1 καπνό ανα 2-3 ημέρες. Το θέμα είναι ότι οι γιατροί του τονίζουν ότι πρέπει να κόψει το κάπνισμα και να αρχίσει το περπάτημα, πράγμα που δεν δέχεται να κάνει. Οποιαδήποτε κουβέντα γύρω από τον καπνό και από το περπάτημα οδηγούν σε καβγά με συνέπεια να μην δέχεται να λάβει την φαρμακευτική του αγωγή. Γνωρίζει κανείς τί δουλειά γίνεται στα κέντρα διακοπής καπνίσματος; Προσπάθησε για ένα διάστημα παράλληλα με το τσιγάρο να χρησιμοποιήσει κάτι μαστίχες νικοτίνης αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τί πρέπει να κάνουν τα άτομα της οικογένειάς του ώστε να μπορέσει να το κόψει; Προσπαθώ να τον βοηθήσω να το μειώσει αλλά αντιδρά αρνητικά σε κάθε μου προσπάθεια. Πέρα από τη στήριξη και την ενθάρρυνση υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να συμμετέχω ώστε να τον βοηθήσω αποτελεσματικά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by kwloson View Post
    Καλημέρα,
    θα ήθελα τις γνώσεις όσων γνωρίζουν σχετικά με τη διακοπή του καπνίσματος. Ενδιαφέρομαι να βοηθήσω τον πατέρα μου να κόψει το κάπνισμα. Είναι χρόνιος καπνιστής και πριν από 9 μήνες πέρασε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Αποτέλεσμα ήταν να κάνει διπλό bypass και οι γιατροί να του ζητήσουν να διακόψει το κάπνισμα. Στην αρχή μπόρεσε για 3 μήνες να μην καπνίζει αλλά μετά ήθελε να κάνει ένα τσιγάρο. Το ένα έφερε το άλλο και τώρα έχει φτάσει να καπνίζει 1 καπνό ανα 2-3 ημέρες. Το θέμα είναι ότι οι γιατροί του τονίζουν ότι πρέπει να κόψει το κάπνισμα και να αρχίσει το περπάτημα, πράγμα που δεν δέχεται να κάνει. Οποιαδήποτε κουβέντα γύρω από τον καπνό και από το περπάτημα οδηγούν σε καβγά με συνέπεια να μην δέχεται να λάβει την φαρμακευτική του αγωγή. Γνωρίζει κανείς τί δουλειά γίνεται στα κέντρα διακοπής καπνίσματος; Προσπάθησε για ένα διάστημα παράλληλα με το τσιγάρο να χρησιμοποιήσει κάτι μαστίχες νικοτίνης αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τί πρέπει να κάνουν τα άτομα της οικογένειάς του ώστε να μπορέσει να το κόψει; Προσπαθώ να τον βοηθήσω να το μειώσει αλλά αντιδρά αρνητικά σε κάθε μου προσπάθεια. Πέρα από τη στήριξη και την ενθάρρυνση υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να συμμετέχω ώστε να τον βοηθήσω αποτελεσματικά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Καλησπέρα. Και γω σε ιατρείο διακοπής καπνίσματος πήγα. Έχω διακόψει το κάπνισμα 2 μισή μήνες. Εγώ χρησιμοποιώ επιθέματα νικοτίνης καθώς και πιπακι όταν με πιάνει κρίση. Θα πρέπει να τονίσω ότι απαγορεύεται το κάπνισμα καθβτα υποκατάστατα καθως αυξάνουν κινδύνους καρδιοαγγειακων. Εγώ ας πούμε επειδή κάπνιζα 10 χρόνια δεν έχω πλέον επιθυμία για τσιγάρο. Αλλά εάν με πιάσει καμία τρελή απογοήτευση η νεύρα θα κάνω ένα τσιγάρο. Και μετά συνεχίζω κανονικά την αγωγή μου. Το θέμα είναι να μην τα παρατάς και ας υποτροπιασεις. Δεν νομίζω ότι πατέρας σου θορυβηθηκε και θελει να διακόψει το κάπνισμα. Το 70% της δουλειάς το κάνει η θέληση και το υπολοιπο τα υποκατάστατα. Πρέπει πρώτα να το θέλει. Με την πίεση, δεν κάνετε κάτι.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. TIPS ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By dora-agxos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 22:10
  2. Διακοπη καπνισματος
    By Deleted-member-18-05-2015 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 17-12-2014, 13:04
  3. Φοβια με αποτομη διακοπη καπνισματος.
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2014, 16:38
  4. Διακοπή καπνίσματος και ψυχολογία
    By Konstantinoss in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 12-05-2012, 17:39
  5. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By Helena in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 89
    Last Post: 04-07-2009, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •