Διακοπή καπνίσματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124

    Διακοπή καπνίσματος

    Ξέρω ότι το θέμα το χουν ανοίξει πολλοί, αλλά ακούστε και το δικό μου "πόνο". Λοιπόν, είμαι μανιώδης καπνιστής από τα 18 (τώρα είμαι 32) - θεριακλής με άλλα λόγια. Υπάρχουν στιγμές που πραγματικά νομίζω ότι είναι το καλύτερο πράγμα στον κόσμο, αλλά τις περισσότερες φορές το σιχαίνομαι. Πάσχω από νοσοφοβία και γενικά το άγχος μου είναι πανταχού παρόν, και βιώνω μια υπέροχα μπλεγμένη κατάσταση όπου ανάβω τσιγάρα μπας και ηρεμήσω, αλλά καταλήγω να αγχώνομαι περισσότερο για το τι μπορεί να μου προκαλέσει το τσιγάρο - όπως πχ καρκίνο.

    Δεν έχω κάνει καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια να το κόψω, αν και το έχω στο μυαλό μου συνεχώς. Για μια περίοδο σχεδόν καθημερινά αγόραζα πακέτα, τα οποία κάθε πρωί που ξύπναγα τα πέταγα στα σκουπίδια με το σκεπτικό ότι "φτάνει πια" και μετά από κάνα 2ωρο πήγαινα και αγόραζα καινούρια. Επίσης, κάποια στιγμή πήγα και σε ένα ιατρείο διακοπής καπνίσματος, αλλά η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα 1) από το γεγονός ότι ήμασταν καμιά 40αριά άτομα σε ένα δωμάτιο χωρίς ιδιαίτερη επικοινωνία με τον ψυχολόγο και 2) Το ύφος της γιατρού ήταν τόσο εκνευριστικό που μου προκαλούσε τόσα νεύρα και άρα μεγαλύτερη επιθυμία για τσιγάρο :P. Έτσι τα παράτησα.

    Έχω επίσης διαβάσει όλες τις οδηγίες για το τι πρέπει να κάνω, έχω κατεβάσει ακόμα και εφαρμογές στο κινητό που σε "ενθαρρύνουν" να διακόψεις, αλλά για κάποιο λόγο δεν το κόβω. Ξέρω ότι μια απόφαση είναι και πως πρέπει να το πάρω τελείως σοβαρά, αλλά αν έχετε κανένα έξτρα tip να μου πείτε, είμαι όλος αυτιά (ή μάλλον μάτια)!

    Καλή σας μέρα. ;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Δεν ξερω τι να σου απαντησω! Κι εγω ετσι σαν εσενα νομιζω συχνα οτι θα παθω κατι απο το τσιγαρο. Αλλα δεν θελω να το κοψω νομιζω οτι θα ειμαι δυστυχισμενη χωρις αυτο στη ζωη μου. Το ξερω οτι ειμαι λαθος αλλα ετσι νιωθω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Ξέρω ότι το θέμα το χουν ανοίξει πολλοί, αλλά ακούστε και το δικό μου "πόνο". Λοιπόν, είμαι μανιώδης καπνιστής από τα 18 (τώρα είμαι 32) - θεριακλής με άλλα λόγια. Υπάρχουν στιγμές που πραγματικά νομίζω ότι είναι το καλύτερο πράγμα στον κόσμο, αλλά τις περισσότερες φορές το σιχαίνομαι. Πάσχω από νοσοφοβία και γενικά το άγχος μου είναι πανταχού παρόν, και βιώνω μια υπέροχα μπλεγμένη κατάσταση όπου ανάβω τσιγάρα μπας και ηρεμήσω, αλλά καταλήγω να αγχώνομαι περισσότερο για το τι μπορεί να μου προκαλέσει το τσιγάρο - όπως πχ καρκίνο.

    Δεν έχω κάνει καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια να το κόψω, αν και το έχω στο μυαλό μου συνεχώς. Για μια περίοδο σχεδόν καθημερινά αγόραζα πακέτα, τα οποία κάθε πρωί που ξύπναγα τα πέταγα στα σκουπίδια με το σκεπτικό ότι "φτάνει πια" και μετά από κάνα 2ωρο πήγαινα και αγόραζα καινούρια. Επίσης, κάποια στιγμή πήγα και σε ένα ιατρείο διακοπής καπνίσματος, αλλά η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα 1) από το γεγονός ότι ήμασταν καμιά 40αριά άτομα σε ένα δωμάτιο χωρίς ιδιαίτερη επικοινωνία με τον ψυχολόγο και 2) Το ύφος της γιατρού ήταν τόσο εκνευριστικό που μου προκαλούσε τόσα νεύρα και άρα μεγαλύτερη επιθυμία για τσιγάρο :P. Έτσι τα παράτησα.

    Έχω επίσης διαβάσει όλες τις οδηγίες για το τι πρέπει να κάνω, έχω κατεβάσει ακόμα και εφαρμογές στο κινητό που σε "ενθαρρύνουν" να διακόψεις, αλλά για κάποιο λόγο δεν το κόβω. Ξέρω ότι μια απόφαση είναι και πως πρέπει να το πάρω τελείως σοβαρά, αλλά αν έχετε κανένα έξτρα tip να μου πείτε, είμαι όλος αυτιά (ή μάλλον μάτια)!

    Καλή σας μέρα. ;)
    νομι2ω οτι εχεις αποκτησει μια ψυχικη εξαρτηση με το τσιγαρο..οπως και οι περισσότεροι καπνιστες και εγω μα2ι..εχεις εντονη επιθυμια να επαναλαβεις τη χρηση μια εξαρτησιογονας ουσιας οπως ειναι το τσιγαρο σε μεγαλυετερα η σε μικροτερα χρονικα διαστηματα και νιωθεις πως μακρια του δεν μπορεις να 2ησεις...αν θελεις να το κοψεις πρεπει να το θες οσο τιποτα αλλο...ολα γινονται αρκει να θες πραγματικα..ξερω δεν ειναι ευκολο..εγω το μειωσα λογω θεματος υγειας αλλα που και που το χρεια2ομαι οσο τιποτα αλλο στο κοσμο για να μετριασω το αγχος ή τη δυσφορία που αισθάνομαι..καταφερα και το μειωσα ενω κρατουσα συνεχεια τα χερια μου απασχολημενα και το στομα μου..μασαγα συνεχεια τσιχλες ,ετρωγα συνεχεια φαγητο και οταν εφτανε η ωρα να καπνισω που ελεγα δεν αντεχω αλλο φερε μου ενα τσιγαρο το εβα2α στο στομα μου ,το μυρι2α και το πετουσα! ετσι μπορεσα και το μειωσα καπως..και εκοψα καπως και το καφε γιατι καφες χωρις τσιγαρο δεν γινεται! και δεν πας σε μερη που βλεπεις καπνιστες και μυρι2εις καπνο...και οσο γινεται δεν το αναφερεις και δεν το σκεφτεσαι..αρχικα το μειωνεις..και σιγα σιγα το κοβεις...δεν ειναι ευκολο αλλα οχι και ακατόρθωτο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Εγώ τα κατάφερα και το έκοψα. Είμαι κι εγώ νοσοφοβική και σε πληροφορώ ότι από τότε που το έκοψα αρρωσταίνω πιο συχνά. Φυσικά δεν πρόκειται να το ξαναρχίσω. Πως το έκοψα?Σστην αρχή έκανα πχ 10 τσιγάρα ημερησίως μετά οκτώ μετά έξι κλπ Το ελάττωσα δηλ. περιοδικά και κάποια στιγμή είχα φτάσει να κάνω μόνο τέσσερα με τρία, όταν το ελάττωσα στα δυο τσιγάρα τότε ήμουν έτοιμη να το κόψω κι έτσι και έκανα. Δηλ. έπαιρνα μικρές δόσεις νικοτίνης ως που κάποια στιγμή δεν την είχα ανάγκη. Αυτό διήρκεσε αρκετούς μήνες αλλά θεωρώ ότι ήταν καλός τρόπος για να κόψω το τσιγάρο. Έχω επίσης ακούσει από φίλους ότι τα αυτοκόλλητα νικοτίνης κάνουν δουλειά. Ακόμα υπάρχει θεραπεία με φάρμακα και το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το τελευταίο κατά τη γνώμη μου είναι μάπα.... αυτά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    σαν πρωην μανιωδης καπνιστης και πλεον καθαρος για 8 χρονια τωρα, εχω να σου πω πως μονο με θεληση, και ισως καλη τυχη θα κοψεις τσιγαρο, ακουγεται κοινοτυπο αλλα μονο η υπομονη κ επιμονη θα σε ανταμειψει, δεν ειναι ευκολη εξαρτηση κ ο πρωτος μηνας ιδιετερα ειναι εξερετικα δυσκολος, μετα σταθεροποιησαι αλλα θελει κ παλι προσοχη να μην ξαναπεσεις, ΜΗΝ αναψεις ουτε ενα ,υπαρχει κυνδινος να το ξαναρχισεις, καλο κουραγιο μην το σκεφτεσαι πολυ κ κανε κατι καλο για σενα, πετα το πακετο κ μην το ξαναπιασεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πρέπει όντως να το πάρω τελείως σοβαρά και να ξεκινήσω... από Δευτέρα :rolleyes:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    χαχα μονο αν πεταξεις το πακετο απο το παραθυρο κ δεν το ξαναπιασεις

  8. #8
    Κάπνιζα απο τα 17 μέχρι και τα 24, ~10 τσιγάρα ημερησίως. Το έκοψα πανεύκολα χάρη στο ηλεκτρονικό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εγώ διάβασα αυτό και εδώ και δέκα χρόνια δεν έχω ξανακαπνίσει και ούτε σκοπεύω γιατί δεν μου λείπει καθόλου.
    Πολλοί είναι εκείνοι που το έκοψαν διαβάζοντας αυτό το βιβλίο, άτομα που γνωρίζω προσωπικά, όπως εκείνη που μου το σύστησε.

    κλικ στο "αυτό", γιατί δεν φαίνεται πολύ καθαρά το λινκ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,693
    Και εγώ καπνίζω και θέλω να το κόψω κυρίως για οικονομικούς λόγους αλλά δεν μπορώ!

  11. #11
    Θα σας γ#@!# λίγο την ψυχολογία, αλλά ο καρκίνος καραδοκεί όσο καπνίζετε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απ'οτι φαντάζεστε, ειδικά μετά τα 40 η πιθανότητα αυξάνεται εκθετικά. Η σκέψη "σιγά μην τύχει σ'εμένα" είναι απλά μια αυταπάτη. Σαν να μην έφτανε αυτό, έχετε δει ποτέ πως πεθαίνει κάποιος απο καρκίνο; Εννοώ κάποιος κοντινός σας άνθρωπος για παράδειγμα, ώστε να νιώσετε την πραγματική εμπειρία..
    Είναι ο χειρότερος θάνατος που μπορείς να έχεις, είναι η απόλυτη εξαθλίωση, ψυχική και σωματική. Σαπίζουν τα όργανα, σαπίζεις γενικά...
    Πως γίνεται ο κύριως λόγος να είναι τα οικονομικά, δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό.. Άλλωστε αν την πάθεις την ζημιά, θα πουλήσεις μέχρι και το σπίτι σου για έναν ίσως λιγότερο επώδυνο και πιο αργό θάνατο. Διότι ο θάνατος θα έρθει σίγουρα
    ακόμα και αν οι καρκινικοί δείκτες δεν το δείχνουν, συνήθως μετά τα 5 χρόνια χημειοθεραπείας έρχεται το τελικό χτύπημα.
    Ολόψυχα σας εύχομαι απόλυτη υγεία και γιαυτό προσπαθώ να βοηθήσω ακόμα και με την πικρή αλήθεια.

  12. #12
    Καλα ως τα 40 εχουμε καιρο ακομα.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    To δυσκολότερο πράμα που έχω κάνει στη ζωή μου! Προσπάθησε να καπνίζεις όσα έχεις πραγματικά ανάγκη. Ετσι το ελαχιστοποιείς τουλάχιστον.
    Ενα μετά το φαγητό πχ ή όποτε το χρειάζεσαι. Τα περισσότερα γίνονται από συνήθεια.
    Αν κι έχουν περάσει χρόνια από τότε που το 'κοψα χωρίς μέχρι σήμερα να κάνω ούτε ένα, ε, ακόμα σε πολυ δύσκολες καταστάσεις το μυαλό μου εκεί πάει συνεχώς.
    Για ένα μεγάλο διάστημα πάντως έκανα μόνο τρία τη μέρα: ένα με τον πρωινό καφέ, ένα μετά το μεσημεριανό φαγητό κι ένα το βράδυ αργά. Οταν έκοψα το τσιγάρο έκοψα και τον καφέ.
    Οπως μου 'χε πει ένας ταξιτζής κάποτε όταν συζητούσαμε το θέμα "ο καφές είναι ο ρουφιάνος του τσιγάρου" :D

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    49
    Φούφουτε, σταμάτα να παίζεις το ρόλο του καπνιστή και θα το κόψεις. Μη παίζεις το ρόλο του καπνιστή ! Σταμάτα !

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    6
    Καλησπερα παιδια ...Εγω μετα απο το βιντεο στο youtube " Η εύκολη μέθοδος να κόψετε το κάπνισμα" εχω 7 μηνες να το βαλω στο στομα μου... Οχι οτι δεν το ζηταω!! Μια χαρα μου ερχετε η επιθυμια...Το ειχα ΣΥΧΑΘΗ ομως οσο κι αν μου "αρεσε" ...23 χρονια καπνηστρια και τα τελευταια 10 στριφτο και αφιλτρο... Μιλαμε οτι εστρωνα πισσα σε νεο οδικο δυκτιο θεσσαλονικη -ορεστιαδα τσακ μπαμ... Ειπα ομως το " τερατακι" να μην το ξαναταισω... Οσοι δειτε το βιντεο θα καταλαβετε!!!
    Παντως ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολο απ οτι μπορει να φανταζεστε και εχω μετανιωση παρα πολυ που δεν εκανα την αποπειρα 5 χρονια πριν...
    Καλη επιτυχια σε οσους το δουνε και κανουν το βημα.. ... :)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. TIPS ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By dora-agxos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 22:10
  2. Διακοπη καπνισματος
    By Deleted-member-18-05-2015 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 17-12-2014, 13:04
  3. Φοβια με αποτομη διακοπη καπνισματος.
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2014, 16:38
  4. Διακοπή καπνίσματος και ψυχολογία
    By Konstantinoss in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 12-05-2012, 17:39
  5. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By Helena in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 89
    Last Post: 04-07-2009, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •