υπνωση υπνοθεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170

    υπνωση υπνοθεραπεια

    Εχει κανει ποτε καποιος απο σας υπνωση? Σκεφτομαι να ξεκινησω συνεδριες αλλα θελω και τις δικες σας εμπειριες.
    Last edited by aifel; 17-05-2015 at 16:01.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    8
    αιφελ τελευταια ετυχε να διαβασω για την υπνωση και φαινεται ενδιαφερων . Για ποιο λογο θελεις να ξεκινησεις υπνωση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Αυτό το θέμα θέλω να το επαναφέρω γιατί πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω είναι λίγο γκρίζο το τοπίο και όχι ξεκάθαρο για παράδειγμα με την ύπνωση επιτυγχάνεται η απεξάρτηση από κάτι;

    Αν και πιστεύω πως κανείς δεν θα το διαβάσει αυτό το νήμα, εύχομαι κάποιος που έχει κάνει να το διαβάσει για να μας πει τους στόχους που είχε, αν επιτεύχθησαν και πόσο χρονικό διάστημα χρειάστηκε και σε τι συχνότητα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αυτό το θέμα θέλω να το επαναφέρω γιατί πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω είναι λίγο γκρίζο το τοπίο και όχι ξεκάθαρο για παράδειγμα με την ύπνωση επιτυγχάνεται η απεξάρτηση από κάτι;

    Αν και πιστεύω πως κανείς δεν θα το διαβάσει αυτό το νήμα, εύχομαι κάποιος που έχει κάνει να το διαβάσει για να μας πει τους στόχους που είχε, αν επιτεύχθησαν και πόσο χρονικό διάστημα χρειάστηκε και σε τι συχνότητα.
    Ναι! μαλιστα ειναι και μια απο τις πιο γνωστες θεραπειες που προσφερουν με την υπνωση, βεβαια προσωπικα δεν εχω κανει ουτε ξερω να την κρινω! αλλα υπαρχουν πολλοι ανθρποι που το εχουν κανει, και ο Χετφιλντ των Μεταλικα ετσι εκανε απεξαρτηση κι ειναι λεει 15 χρονια καθαρος.
    Αποψη μου ειναι οτι η απεξαρτηση ειναι μια ασθενια παραξενη, οπου οι θεραπειες αυτο που κανουν ειναι να ειναι το οχημα για την διαδρομη προς την απεξαρτηση οπου θα κανεις μονος σου! δλδ θα πρεπει να εισαι δυνατος και να μπορεις μονος σου να τα καταφερεις οι θεραπειες ειναι μια βοηθεια σε ολο αυτο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ναι! μαλιστα ειναι και μια απο τις πιο γνωστες θεραπειες που προσφερουν με την υπνωση, βεβαια προσωπικα δεν εχω κανει ουτε ξερω να την κρινω! αλλα υπαρχουν πολλοι ανθρποι που το εχουν κανει, και ο Χετφιλντ των Μεταλικα ετσι εκανε απεξαρτηση κι ειναι λεει 15 χρονια καθαρος.
    Αποψη μου ειναι οτι η απεξαρτηση ειναι μια ασθενια παραξενη, οπου οι θεραπειες αυτο που κανουν ειναι να ειναι το οχημα για την διαδρομη προς την απεξαρτηση οπου θα κανεις μονος σου! δλδ θα πρεπει να εισαι δυνατος και να μπορεις μονος σου να τα καταφερεις οι θεραπειες ειναι μια βοηθεια σε ολο αυτο.
    Ρε φίλε δεν θέλω να κάνω απεξάρτηση, γνωρίζω άριστα τι σημαίνει η απεξάρτηση και τι προσπάθεια θέλει. Εγώ για άλλο λόγο την έθεσα ως παράδειγμα!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ρε φίλε δεν θέλω να κάνω απεξάρτηση, γνωρίζω άριστα τι σημαίνει η απεξάρτηση και τι προσπάθεια θέλει. Εγώ για άλλο λόγο την έθεσα ως παράδειγμα!
    ουτε εγω σου ειπα ρε να κανεις απεξαρτηση, απλα εγραψα οτι γνωριζω για αυτο το θεμαα, την θεραπεια μεσα απο την υπνωση!
    και στην τελικη αφου λες οτι ξερεις τι γραφεις ερωτηση ?ρε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ουτε εγω σου ειπα ρε να κανεις απεξαρτηση, απλα εγραψα οτι γνωριζω για αυτο το θεμαα, την θεραπεια μεσα απο την υπνωση!
    και στην τελικη αφου λες οτι ξερεις τι γραφεις ερωτηση ?ρε?
    Η απεξάρτηση είναι ένα από τα πιο δύσκολα επιτεύγματα που καλείται να πετύχει κάποιος. Καλείται αφενός να αντιμετωπίσει την σωματική εξάρτηση που οκ πες αυτή θα την αντιμετωπίσεις και αφετέρου να αντιμετωπίσει την εγκεφαλική του εξάρτηση. Δηλαδή να θέσει τον εγκέφαλο στην διαδικασία να νιώθει καλά στερώντας του το δικαίωμα αυτό άμεσα το οποίο είναι πολύ δύσκολο. Εγώ λοιπόν έθεσα την εξάρτηση ως ζήτημα για να δω κατα πόσο εφικτή είναι η απεξάρτηση μέσω της ύπνωσης, πόση ώρα μπορεί ο εγκέφαλος να αντέξει μέχρι την επόμενη ύπνωση, πως είναι και όλα αυτά τα ερωτήματα που πηγάζουν.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    απο οσα λιγα γνωριζω ,διοτι υπαρχουν πολλα πραγματα που καποιος μπορει να εξαρτηθει, υπαρχουν φαρμακα και ουσιες, αλλα κι ο τζογος,το φαγητο ακομ και συνηθειες.
    Στις ουσιες - οπου και δυστυχως μου ελαχε να ξερω - υπαρχει πρωτα η αποτοξινωση λογο του οργανισμου του αρρωστου οπου εχει αναγκη μια ουσια,οταν το ξεπερασει αυτο παει για την απεξαρτηση οπου εκει πρεπει να ζησει χωρις την ουσια αυτην, να μαθει να επικοινωνει χωρις το μυαλο του να εχει αναγκη ουσιες και να βρει γενικα μια νεα λειτουργια στη σκεψη του . Εκει ξερω απο φιλους οτι μπαινει η θεραπεια απο υπνωση.

Similar Threads

  1. ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΥΠΝΩΣΗ?
    By κυριακι in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 23-10-2014, 11:28
  2. Υπνωση-Υπνoθεραπεια στη Πατρα
    By dimitra91 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-2013, 12:25
  3. υπνοθεραπεια?
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2011, 21:59
  4. ΥΠΝΩΣΗ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 70
    Last Post: 10-08-2007, 01:08
  5. ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΥΠΝΩΣΗ
    By olga_soul in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 04-05-2006, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •