Στρατο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Στρατο

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    9

    Στρατο

    Καλησπερα σας.Ελπιζω να διαλεξα την σωστη κατηγορια για το θεμα μου και να μην υπαρχει καποιο προβλημα.Ας μπω κατευθειαν στο θεμα.Με λενε γιωργο και ειμαι 19 . Τελιωσα το σχολειο και ερχεται ο στρατος. Επηδει εχω καποια σοβαρα προβληματα υγειας θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να απαλλαγω απο το στρατο.Διαβασα καποιο 'αρθρο' το οποιο εξηγουσε ποιοι παιρνουν οριστικη απαλλαγη αλλα δυστυχως δεν βρηκα το προβλημα μου.Ας σας εξηγησω λοιπον. Πρωτα πρωτα εχω κανει εγχειρηση στην σπονδυλικη στηλη επηδει ειχα προβλημα απο μικρος και μου εχουν βαλει μεσα βιδες και μοσχευματα (Οι οποιες βιδες ειναι ακομα μεσα μου δεν εχουν αφαιρεθει) . Το δευτερο και τελευταιο προβλημα αφορα τα νευρα /τους μυς ουτε οι γιατροι δεν εχουν μια σιγουρη απαντηση. Ας πουμε τα νευρα /μυς τεντονονται υπερβολικο πολυ οταν κανω κινησεις οπως οταν ας πουμε καθομαι πολυ ωραια σε καρεκλα και σηκωνομαι,οταν σηκωθω δεν μπορω να περπατησω σαν τον φθσιολογικο ανθρωπο για λιγο μεχρι να χαλαρωσουν.Γενικα εχω προβλημα με τις σκαλες και οτι απετει να βαλω 'δυναμη' στους μυς μου /νευρα. Σας μπερδεψα το ξερω ,με λιγα λογια δεν μπορω να περπατησω σαν φυσιολογικος ανθρωπος μεχρι να χαλαρωσουν οι μυς/νευρα . Και αυτο το προβλημα ειναι μονιμο δεν 'φευγει' η γιατρευεται. Στην σημαντικοτερη ερωτηση. Υπαρχει καποια περιπτωση να παρω οριστικη απαλλαγη απο το στρατο με αυτα τα προβληματα ? Φυσικα μπορω να παρεχω ολες τις εξαιτασεις ,ακτινογραφιες και ολα τα σχετικα. Σε καποιους ισως δεν θα αρεσει αυτη η επιλογη μου αλλα θα εκτιμουσα παρα πολυ αν καποιος εχει καποιες γνωσεις σε αυτο το θεμα και μπορεσει να με βοηθησει.Οσους ρωτησα μου ειπαν οτι λογικα θα με πανε σε γραφεια, φυσικα ειναι δεδομενο οτι ασκησεις δεν γινεται να κανω μου το εχει απαγορευσει ο γιατρος. Θα εκτιμουσα ειλικρινα καθε απαντηση ! Σας ευχαριστω εκ των προτερων !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Στην χειρότερη περίπτωση θα βγεις Ι4, που σημαίνει μαγειρεία ή γραφεία. Πάντως, πήγαινε στους γιατρούς σου, πάρε όλες τις εξετάσεις και βεβαιώσεις και πήγαινε στο στρατολογικό γραφείο να ρωτήσεις. Μόνο αυτοί ξέρουν να σου πουν ακριβώς αν και πώς θα πάρεις απαλλαγή!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Πρώτα πες μου,θέλεις να κανεις θητεία η όχι; Για να σου ακριβώς τι θα κάνεις Σου ήρθε χαρτί να παρουσιαστείς;
    real eyes realise real lies

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    9
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    9
    Οχι δεν θα ηθελα να κανω θητεια, το χαρτι παρουσιασεις μου ηρθε τον ιανουαριο αν θυμαμαι καλα αλλα πηρα αναβολη λογο της φοιτησης στο σχολειο. Η αναβολη που πηρα ειναι 5 χρονια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Οποτε αν είναι να πας θα είναι σε 5 χρονια;
    real eyes realise real lies

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by white View Post
    Οποτε αν είναι να πας θα είναι σε 5 χρονια;
    Τόση είναι η αναβολή οποτε ναι

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by white View Post
    Οποτε αν είναι να πας θα είναι σε 5 χρονια;
    Απλα σκεφτόμουν να την διακοψω τον χειμωνα και ήθελα να δω αν μπορω να κάνω κάτι με απαλλαγη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Σε πέντε χρονια τα πράγματα θα είναι αλλιώς.Πιθανών να μην υπάρχει στρατός,πιθανών να είσαι και τελείως υγιής.
    Αν υποθέσουμε ότι σύντομα θα έπρεπε να παρουσιαστείς,όταν σου ήρθε το χαρτί θα παρουσιαζόσουν στο στρατολογικό γραφείο και θα ζητούσες αναβολή η απαλλαγή για λόγους υγείας.Θα σε στέλναν σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο να σε δει γιατρός και να σου δώσει αναβολή.Έχεις δικαίωμα να πάρεις δυο αναβολές για λόγους υγείας.Στην τρίτη ή πρέπει να κανεις θητεία ή να πάρεις απαλλαγή ι5.Με το πρόβλημα που έχεις λογικά σήμερα μπορείς να πάρεις απαλλαγή.Στον στρατό επικρατεί ευθυνοφοβία,οποτε δεν ρισκάρουν να σε κρατήσουν.Εάν -λέμε εάν- θέλαν με το έτσι θέλω να σε κρατήσουν,ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να σε βγάλει ι4 παθολογικό και ελεύθερο πορείας,ψυχοσωματικής καταπόνησης και αλλα 100 πράγματα που θα σου δίνουν το δικαίωμα να μην κανεις τίποτα.Εάν μάλιστα τους αναγκάζεις να σε πηγαίνουν τρεις την ώρα στο πλησιέστερο στρ.νοσοκομείο για να σε δει γιατρός γιατί υποτίθεται κάπου πονάς,ο ίδιος ο διοικητής σου θα τους αναγκάσει να σου δώσουν απαλλαγή.
    real eyes realise real lies

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by white View Post
    Σε πέντε χρονια τα πράγματα θα είναι αλλιώς.Πιθανών να μην υπάρχει στρατός,πιθανών να είσαι και τελείως υγιής.
    Αν υποθέσουμε ότι σύντομα θα έπρεπε να παρουσιαστείς,όταν σου ήρθε το χαρτί θα παρουσιαζόσουν στο στρατολογικό γραφείο και θα ζητούσες αναβολή η απαλλαγή για λόγους υγείας.Θα σε στέλναν σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο να σε δει γιατρός και να σου δώσει αναβολή.Έχεις δικαίωμα να πάρεις δυο αναβολές για λόγους υγείας.Στην τρίτη ή πρέπει να κανεις θητεία ή να πάρεις απαλλαγή ι5.Με το πρόβλημα που έχεις λογικά σήμερα μπορείς να πάρεις απαλλαγή.Στον στρατό επικρατεί ευθυνοφοβία,οποτε δεν ρισκάρουν να σε κρατήσουν.Εάν -λέμε εάν- θέλαν με το έτσι θέλω να σε κρατήσουν,ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να σε βγάλει ι4 παθολογικό και ελεύθερο πορείας,ψυχοσωματικής καταπόνησης και αλλα 100 πράγματα που θα σου δίνουν το δικαίωμα να μην κανεις τίποτα.Εάν μάλιστα τους αναγκάζεις να σε πηγαίνουν τρεις την ώρα στο πλησιέστερο στρ.νοσοκομείο για να σε δει γιατρός γιατί υποτίθεται κάπου πονάς,ο ίδιος ο διοικητής σου θα τους αναγκάσει να σου δώσουν απαλλαγή.
    Να σαι καλά βοήθησαν πολύ όλα αυτά που ριπές ευχαριστώ !

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by white View Post
    Σε πέντε χρονια τα πράγματα θα είναι αλλιώς.Πιθανών να μην υπάρχει στρατός,πιθανών να είσαι και τελείως υγιής.
    Αν υποθέσουμε ότι σύντομα θα έπρεπε να παρουσιαστείς,όταν σου ήρθε το χαρτί θα παρουσιαζόσουν στο στρατολογικό γραφείο και θα ζητούσες αναβολή η απαλλαγή για λόγους υγείας.Θα σε στέλναν σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο να σε δει γιατρός και να σου δώσει αναβολή.Έχεις δικαίωμα να πάρεις δυο αναβολές για λόγους υγείας.Στην τρίτη ή πρέπει να κανεις θητεία ή να πάρεις απαλλαγή ι5.Με το πρόβλημα που έχεις λογικά σήμερα μπορείς να πάρεις απαλλαγή.Στον στρατό επικρατεί ευθυνοφοβία,οποτε δεν ρισκάρουν να σε κρατήσουν.Εάν -λέμε εάν- θέλαν με το έτσι θέλω να σε κρατήσουν,ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να σε βγάλει ι4 παθολογικό και ελεύθερο πορείας,ψυχοσωματικής καταπόνησης και αλλα 100 πράγματα που θα σου δίνουν το δικαίωμα να μην κανεις τίποτα.Εάν μάλιστα τους αναγκάζεις να σε πηγαίνουν τρεις την ώρα στο πλησιέστερο στρ.νοσοκομείο για να σε δει γιατρός γιατί υποτίθεται κάπου πονάς,ο ίδιος ο διοικητής σου θα τους αναγκάσει να σου δώσουν απαλλαγή.
    Και δυο ερωτησεις ακομα. Εγω δεν θα ηθελα να κανω θητεια.Εσυ τι θα προτινες? Να 'κρατησω' την αναβολη και να παω μετα απο πεντε χρονια να κανω ολη την διαδικασια η να σταματησω την αναβολη τωρα τον χειμωνα να παω να ξεμπερδευω να δω τι θα γινει να μου φυγει το αγχος? Και τελευταια ερωτηση, ειπες οτι εχω δικαιωμα να παρω δυο αναβολες λογο υγειας αυτες οι αναβολες θα μπορω να τις 'παρω' αν εχω συμπληρωσει τα πεντε χρονια της αναβολης που μου εχουν δωσει ; η λογο αυτης της αναβολης των πεντε χρονων δεν θα μπορω;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Έχεις δικαίωμα να κόψεις την αναβολή λόγω σπουδών.Θα έχεις δικαίωμα να πάρεις αναβολή λόγω υγείας μετά από αναβολή λόγω σπουδών.Δυο αναβολές αν είναι του ενός έτους.Αν είναι διετίας ίσως να δικαιούσαι μόνο μια.Για λόγους σπουδών μπορείς να πάρεις μέχρι τα 27.Μέχρι τα 30 αν κανεις διδακτορικό.Αν γενικά δεν θες να πας στρατό ποτε,γιατί...απλά δεν γουστάρεις...θα σου έλεγα να πας τώρα να τελειώσεις με αυτό.Eχεις κάνει σπονδυλοδεσια;
    real eyes realise real lies

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by white View Post
    Έχεις δικαίωμα να κόψεις την αναβολή λόγω σπουδών.Θα έχεις δικαίωμα να πάρεις αναβολή λόγω υγείας μετά από αναβολή λόγω σπουδών.Δυο αναβολές αν είναι του ενός έτους.Αν είναι διετίας ίσως να δικαιούσαι μόνο μια.Για λόγους σπουδών μπορείς να πάρεις μέχρι τα 27.Μέχρι τα 30 αν κανεις διδακτορικό.Αν γενικά δεν θες να πας στρατό ποτε,γιατί...απλά δεν γουστάρεις...θα σου έλεγα να πας τώρα να τελειώσεις με αυτό.Eχεις κάνει σπονδυλοδεσια;
    Σπονδυλοδεσία έχω κανει γιατί κυνδινευε ένας σπονδυλας να κόψει τα νεύρα και οτι υπήρχε εκεί πέρα και θα εμένα παράλυτος πλήρως

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Με σπονδυλοδεσία δεν γίνεται να κάνεις θητεία,ειδικά άμα πας και τους πεις ότι θέλεις απαλλαγή.Είχα έναν όταν έκανα την θητεία μου με ανάλογο πρόβλημα,που μας τον φέρναν κάθε μέρα στο 401 και επέμενε ότι ήθελε να υπηρετήσει.Στον τέλος τον στείλαμε στο 414 να τον δει ψυχίατρος και τον έδιωξε αυτός.Aμα τους πεις δεν μπορώ να κάνω τίποτα και από την πρώτη μέρα αρχίσεις τα "μουδιάζουν τα πόδια μου",τους ξενυχτίσεις κανένα βραδυ,θα σε στείλουν πίσω σπίτι πακέτο.
    real eyes realise real lies

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by white View Post
    Με σπονδυλοδεσία δεν γίνεται να κάνεις θητεία,ειδικά άμα πας και τους πεις ότι θέλεις απαλλαγή.Είχα έναν όταν έκανα την θητεία μου με ανάλογο πρόβλημα,που μας τον φέρναν κάθε μέρα στο 401 και επέμενε ότι ήθελε να υπηρετήσει.Στον τέλος τον στείλαμε στο 414 να τον δει ψυχίατρος και τον έδιωξε αυτός.Aμα τους πεις δεν μπορώ να κάνω τίποτα και από την πρώτη μέρα αρχίσεις τα "μουδιάζουν τα πόδια μου",τους ξενυχτίσεις κανένα βραδυ,θα σε στείλουν πίσω σπίτι πακέτο.
    Σε ευχαριστώ παρά πολύ για όλες τις πληροφορίες να σαι καλά !!

Similar Threads

  1. Στρατο Ξηρας
    By εμμανουηλ in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 24
    Last Post: 29-10-2017, 21:51
  2. Θελω να παω στρατο
    By ektoplasm in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2011, 03:26
  3. Ψυχωση στο στρατο
    By Σμιθ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-01-2011, 13:00
  4. Σχετικά με το στρατό.
    By antwnis91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-08-2010, 21:06
  5. Απαλαγη για το στρατο
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 21-06-2010, 15:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •