φοβαμαι οτι εχω ογκο στον εγκεφαλο βοηθεια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1

    Unhappy φοβαμαι οτι εχω ογκο στον εγκεφαλο βοηθεια..

    Καλησπερα με λενε γιαννη και ειμαι 17 χρονων .Πριν ενα μηνα εκανα μια απλη εγχειρηση κυστης κοκυγως η οποια εγινε με τοπικη αναισθησια .Στο τελος της μου ηρθε να λυποθημησω αλλα τελικα δεν εγινε .Απο εκεινη την ωρα ζαλιζομουν λιγο και ανυσηχουσα μηπως συνεχιζοταν και αυριο για τον λογο αυτο το εβαλα στο μυαλο μ και ετσιι και εγινε ζαλιζομουν συνεχεια τοτε αρχισε η φοβια για καπιου ειδους ογκου .Να τονισω οτι δεν εχω ισχυρους πονοκεφαλους και δεν εκανα εμετο .Η ζαλαδα με περασε αλλα νιωθω μια ασταθεια .εξετασεις αιματος εκανα και ηταν αριστες .Φοβαμαι να κανω μαγνητικη ...Ειμαι στρεσαρισμενος και δεν μπορω να συγκεντρωθω στις εξετασεις μ βοηθεια....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μου χε τυχει κ μενα να ακουσω σχετικο θεμα κ να κοντεψω να ταυλιαστω αλλα μετα σκεφτηκα κ γιατι να ταλεπορουμε τζαμπα? κ προσπαθησα να συμπεριθερφω σαν αναισθητος κ καπως τα καταφερα
    μη το σκεφτεσαι καθολου τωρα εχεις τελιωσει τη θεραπεια?

  3. #3
    Κοντευω ειχα τις προαλες ενα σφυριγμα στο αφτι και εκανα το λαθος να το ψαξω και ειδα οτι εχει την μικρη πιθανοτητα ογκου καιι ξαναρχισε το μαρτυριο .μα καλα οι εξετασεις δεν θα εδιχναν κατι και οι πονοκεφαλοι δεν υπαρχουν δεν ξερω γτ δεν μπορω να ηρεμησω μαλλον θα κανω αξονικη να ησηχασω

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω εχω την εντυπωση οτι το σφυριγμα αοπο το αυτι ειναι απο δυνατους θορυβους η αυτη την εντυπωση εχω τουλαχιστον μηπως ακους μουσικη με ακουστικα τερμα?
    αν δεν ειναι απο αυτο μπορει να σκεφτεσαι την ολη διαδικασια κ να μη σε βοηθαει.
    μηπως πρεπει να σταματησεις να το σκεφτεσαι?αφου κοντευεις συνεχισε χωρις να σκεφτεσαι τιποτα οσο το σκεφτεσαι χειροτερα ειναι...

  5. #5
    Λογο της ανναρωσης εκανα καταχρηση τοσο στα αυτια μ με ακουστικα στην διαπασον και στα ματια μ με πολλεσ ωρες στο κινητο και τον η/υ με αποτελεσμα να κουραζονται τα μιατια μ και ναα βλεπω σκιες στα γραμματα (και αυτο φυσικα το συνδεσα με διπλοπια και ογκο) δεν ξερω θα κανω την εξεταση και θα παω σε ψυχολογο εσυ πιστευεις οτι ειναι ψυχωσωματικα ολα αυτα ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Θα σου πω τι μου ειπε εμενα ενας νευρολογος που πηγα για ογκο στον εγκεφαλο γιατι ζαλιζομουνα. Μου ειπε οτι ο ογκος δεν κρυβεται και εχει βαρβατα συμπτωματα,και φυσικα οχι μια μικρη ζαλη. Μαγνητικη δεν μου γραφε με τιποτα

  7. #7
    Το ξερω οτι ακουγομαι τρελος αλλα μονο ετσι θα ηρεμησω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    17
    Έλα μωρέ Γιάννο, όγκος στον εγκέφαλο :P. Φαίνεται να είναι καθαρά ψυχοσωματικό. Μάλλον είναι αποτέλεσμα έντονου στρες, και η επέμβαση που έκανες συνέβαλλε στο να αυξηθούν οι φοβίες σου. Το σφύριγμα στα αυτιά και η δυπλοπία είναι πολύ συχνά συμπτώματα έντονου άγχους. Προσπάθησε να ηρεμήσεις, κι αν πιστεύεις πως μια μαγνητική θα σε χαλαρώσει, κάντην και μη φοβάσαι.... δε θα δείξει τίποτα. Aν συνεχίσουν τα συμπτώματα σου καλό είναι να πας σε κάποιο ψυχίατρο. Εγω υποψιάζομαι πως είναι ένας συνδυασμός κούρασης και καθημερινού άγχους, δε νομίζω δηλαδή πως είναι καν κάτι σοβαρό ψυχολογικά.
    Μια χαρά είσαι, οι εξετάσεις σε φάγανε...
    Last edited by SteinSkin; 18-05-2015 at 18:29.

  9. #9
    Quote Originally Posted by SteinSkin View Post
    Έλα μωρέ Γιάννο, όγκος στον εγκέφαλο :P. Φαίνεται να είναι καθαρά ψυχοσωματικό. Μάλλον είναι αποτέλεσμα έντονου στρες, και η επέμβαση που έκανες συνέβαλλε στο να αυξηθούν οι φοβίες σου. Το σφύριγμα στα αυτιά και η δυπλοπία είναι πολύ συχνά συμπτώματα έντονου άγχους. Προσπάθησε να ηρεμήσεις, κι αν πιστεύεις πως μια μαγνητική θα σε χαλαρώσει, κάντην και μη φοβάσαι.... δε θα δείξει τίποτα. Ακτινολόγος είμαι, και έρχονται συνέχεια νέα παιδιά με τέτοια μικρά συμπτώματα και μου ζητάνε μαγνητικές και αξονικές μήπως έχουν όγκους.... και μάντεψε, δεν έχουν τίποτα :) . Aν συνεχίσουν τα συμπτώματα σου καλό είναι να πας σε κάποιο ψυχίατρο. Εγω υποψιάζομαι πως είναι ένας συνδυασμός κούρασης και καθημερινού άγχους, δε νομίζω δηλαδή πως είναι καν κάτι σοβαρό ψυχολογικά.
    Μια χαρά είσαι, οι εξετάσεις σε φάγανε...
    Εχεις απολυτο δικιο και σε ευχαριστω οπως ειπες ακριβως τα συμπτωματα ειναι πολυ μικρα και οι πονοκεφαλοι π ειναι το πρωτο συμπτωμα δεν υπαρχει ωστοσο δεν ειναι μονο το κεφαλι πριν κανω εξετασεις αιματος νομιζα οτι ειχα καρκινο στο στομαχι ολοι με βριζανε αλλα εγω ετρεμα μετα απο τις εξετασεις οι οποιες ειναι αριστες εφυγα απο το στομαχι και πηγα στο κεφαλι δηλαδη εκει π δεν πιανουν οι εξετασεις θα κανω την αξονικη να ηρεμησω και θα παω σε ενα ψυχολογο ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Φοβασαι της μαγνητικης τα αποτελεσματα η την διαδικασια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Φοβασαι τα αποτελεσματα η την διαδικασια εξετασης της μαγνητικης;;

  12. #12
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Φοβασαι τα αποτελεσματα η την διαδικασια εξετασης της μαγνητικης;;
    Πιστευω οτι θα αντεξω την μαγνητικη αυτο π δεν αντεχω ειναι τα αποτελεσματα μην δειξουν κατι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Δεν νομιζω να δειξουν κατι γιατι οντως θα χες πολυ βαρυτερα συμπτωματα.... ισως φταει το αγχος και το στρες που εχεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Κοντευω ειχα τις προαλες ενα σφυριγμα στο αφτι και εκανα το λαθος να το ψαξω και ειδα οτι εχει την μικρη πιθανοτητα ογκου καιι ξαναρχισε το μαρτυριο .μα καλα οι εξετασεις δεν θα εδιχναν κατι και οι πονοκεφαλοι δεν υπαρχουν δεν ξερω γτ δεν μπορω να ηρεμησω μαλλον θα κανω αξονικη να ησηχασω
    Φιλική συμβουλή: Ο γιατρός σου ξέρει πολλά περισσότερα για σένα από ό,τι το Google. Καλύτερα να στηρίζεσαι στη διάγνωση του και στις εξετάσεις που σου κάνει και όχι τι γράφει ο κάθε πικραμμένος στο ίντερνετ.

    Και κάτι τεχνικό: Στην αναζήτηση, όταν βάζεις λέξεις όπως "συμπτώματα" ή άλλες λέξεις κλειδιά σε σχέση με την υγεία, είναι λογικό τα πρώτα αποτελέσματα που βγάζει να έχουν κάνουν με τον καρκίνο, γιατί όλα τα ιατρικά, παραίατρικά και λάιφστάιλ sites γράφουν άρθρα παραθέτοντας συμπτώματα καρκίνων και άρα είναι η πιο συχνή λέξη που "διαβάζει" ο αλγόριθμος του Google. Οπότε, ηρέμησε.

    Αυτό το λέω για να το ακούσω κι εγώ, γιατί ενώ τα ξέρω όλα αυτά, ακόμα κάθομαι και τρελαίνομαι. Νοσοφοβικός, γαρ. :P

  15. #15
    Ειναι πολυ δυσκολο ευχομαι να τι ξεπερασουμε γτ κι εγω εχω νοσοφοβια δεν χερεσαι την ζωη και ειμαι μονο 17 χρονων ������

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 17-12-2012, 19:58
  2. Τα ψυχοφάρμακα μειώνουν τον όγκο του εγκεφάλο
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2012, 21:47
  3. υπαρχει τροπος μετρησης σερετονινης στον εγκεφαλο?
    By martha73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 01-01-2011, 18:26
  4. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 29-12-2010, 15:15
  5. Τι γινεται στον εγκεφαλο ατομου με καταθλιψη
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-11-2007, 02:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •