φοβαμαι οτι εχω ογκο στον εγκεφαλο βοηθεια.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Καλησπέρα είμαι 14 χρόνων και από την πρώτη καραντίνα έχω τρομερό άγχος για πάρα πολλές ασθένειες. Από λάθος μου έχω ψάξει σε πολλά ιντερνετικα site και πλέον φοβάμαι και τον ίσκιο μου. Την τελευταία βδομάδα νιώθω ότι πολλές φορές ξεχνάω και δεν ξέρω νιώθω περίεργα. Και φοβάμαι μήπως έχω κάποιον όγκο στο κεφάλι. Πονοκεφάλους δεν έχω σχεδόν καθόλου πολύ σπάνια και δεν ξέρω αν είναι από την έννοια μου.

  2. #17
    Επίσης δεν ξέρω αν είναι από το άγχος και την έννοια μου αλλά σαν να μην έχω αίσθηση τι κάνω αν το διατυπώνω σωστά...Οποίος μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι παρακαλώ πολύ

  3. #18

    Φοβάμαι ότι έχω όγκο στον εγκέφαλο βοήθεια

    Επίσης δεν ξέρω αν είναι από το άγχος και την έννοια μου αλλά σαν να μην έχω αίσθηση τι κάνω αν το διατυπώνω σωστά... Δηλαδη κάνω κάτι και μετά μπορεί να μην το θυμάμαι κάτι τέτοιο. Οποίος μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι παρακαλώ πολύ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Αν αυτο σε εχει αγχωσει και εχει δημιουργηθει στο μυαλο σου μια ιδεα ψευτικη προφανως οτι εχεις κατι σοβαρο αυτό σιγα σιγα εντεινει το αγχος σου και αρχιζουν να δημιουργούνται επιπλεον συμπτωματα Ψυχοσωματικα.Οσο εμφανιζονται συμπτωματα τοσο αγχωνεσαι περισσοτερο..φαυλος κύκλος.Το οτι δε συγκεντρωνεσαι μπορει ν αειναι απο την ενταση που εχεις λογω αγχους και φοβιας που σου εχει δημιουργηθει.Δεν εχεις ομως συμπτωματα ...ειναι μια ψευτικη ιδεα.Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις προτιμω να παω σε ενα γιατρο να με εξετασει να με ηρεμησει αυτος οτι ολα καλα ...ετσι καπως ξεκολλαω.Μονη μου δυσκολα τα καταφερνω.ΕΙσαι μικρο παιδι..αν εχεις τετοια θεματα με φοβιες πηγαινε σε εναν ψυχολογο να σε βοηθησει να τα αντιμετωπισεις.Και μη διαβαζεις ποτε τπτ ιατρικο στο ιντερνετ.ΠΟΤΕ.

  5. #20
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Αν αυτο σε εχει αγχωσει και εχει δημιουργηθει στο μυαλο σου μια ιδεα ψευτικη προφανως οτι εχεις κατι σοβαρο αυτό σιγα σιγα εντεινει το αγχος σου και αρχιζουν να δημιουργούνται επιπλεον συμπτωματα Ψυχοσωματικα.Οσο εμφανιζονται συμπτωματα τοσο αγχωνεσαι περισσοτερο..φαυλος κύκλος.Το οτι δε συγκεντρωνεσαι μπορει ν αειναι απο την ενταση που εχεις λογω αγχους και φοβιας που σου εχει δημιουργηθει.Δεν εχεις ομως συμπτωματα ...ειναι μια ψευτικη ιδεα.Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις προτιμω να παω σε ενα γιατρο να με εξετασει να με ηρεμησει αυτος οτι ολα καλα ...ετσι καπως ξεκολλαω.Μονη μου δυσκολα τα καταφερνω.ΕΙσαι μικρο παιδι..αν εχεις τετοια θεματα με φοβιες πηγαινε σε εναν ψυχολογο να σε βοηθησει να τα αντιμετωπισεις.Και μη διαβαζεις ποτε τπτ ιατρικο στο ιντερνετ.ΠΟΤΕ.
    Άρα εσείς πιστεύετε οτι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να φοβάμαι για το συγκεκριμένο λόγο?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Λάμπρος Σταυρόπουλος View Post
    Άρα εσείς πιστεύετε οτι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να φοβάμαι για το συγκεκριμένο λόγο?
    Μην ψάχνεις στο ίντερνετ γιατί θα σου βγάλει ότι έχεις όλες τις αρρώστιες. Εάν δεν έχεις κάποιο σύμπτωμα Γιατί να αγχωθείς; Εγώ δεν πιστεύω ότι έχεις λόγο να φοβάσαι για κατι.ωστόσο εάν συμβαίνει κάτι το οποίο σε αγχώνει επισκέψου γιατρο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #22
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μην ψάχνεις στο ίντερνετ γιατί θα σου βγάλει ότι έχεις όλες τις αρρώστιες. Εάν δεν έχεις κάποιο σύμπτωμα Γιατί να αγχωθείς; Εγώ δεν πιστεύω ότι έχεις λόγο να φοβάσαι για κατι.ωστόσο εάν συμβαίνει κάτι το οποίο σε αγχώνει επισκέψου γιατρο
    Να επισκεφτώ ψυχολόγο εννοείτε?

  8. #23
    Ποια είναι τα πιο συχνά συμπτωματα που δείχνουν ότι μπορεί να έχω όγκο στην ηλικία μου?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Λάμπρος Σταυρόπουλος View Post
    Να επισκεφτώ ψυχολόγο εννοείτε?
    Όχι εννοώ κάποιον γιατρο αναλογα με τα συμπτώματα που θεωρεις οτι εχεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #25
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Όχι εννοώ κάποιον γιατρο αναλογα με τα συμπτώματα που θεωρεις οτι εχεις
    Εσείς με αυτά που σας είπα πιστεύετε ότι έχω άγχος και είναι η έννοια μου η κάποιον όγκο

  11. #26

    Φοβάμαι ότι έχω όγκο στον εγκέφαλο βοήθεια

    Επειδη μάλλον σας έχω κουράσει θα ήθελα να μ πείτε αν μπορείτε τι πιστεύετε εσείς με αυτά που σας έχω πει. Εγώ γενικά πονοκεφάλους δεν έχω ξεκίνησα να έχω από όταν με έπιασε το άγχος και η έννοια μου. Τέλος νιώθω και μια σύγχυση μερικές φορές. Πιστεύετε είναι από την έννοια μου η να το ψάξω σε γιατρό για τυχόν όγκο

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Το αγχος σου σε φτανει στο σημειο να σκεφτεσαι το χειροτερο σεναριο.Αντε σου λεω εγω οτι κατι εχεις...γιατι το εχεις τερματισει και εχεις φτασει σε ογκο στον εγκεφαλο?Αυτο ειναι παραλογο...ειναι ομως κλασσικο συμπτωμα ατομων που πασχουμε με θεματα αρρωστοφοβιας.
    Γιατρος δεν ειμαι αλλα οχι δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι εχεις ογκο στον εγκεφαλο.Το εχεις συζητησει με τους δικους σου?Μπορεις να το συζητησεις μαζι τους?Θα μπορουσες μαζι τους να επισκεφτεις εναν γιατρο...πχ νευρολογο.Θα σου κανει μια απλη εξεταση ,θα του εξηγησεις ολα αυτα που ασθανεσαι και ειμαι σιγουρη θα σε καθυσηχασει και θα σου περασουν ολα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Να παρουμε λίγο τα πράγματα με μια λογικη και μια σειρα.Ο καρκίνος χτυπάει χωρις να κανει διακρίσεις σε ηλικια και καλο θα ειναι όταν εχουμε καποια ενόχληση να πάμε στον γιατρο.Ομως,και το τονιζω οταν χωρις να εχουμε κατι ξεκιναμε και ψαχνουμε για αρρωστιες και βλεπουμε συμπτώματα αυτόματα νομιζουμε ότι τα εχουμε ολα.Οχι το πιο πιθανο σενάριο ειναι να είσαι υγιής.Οταν κατι μας ανησυχει και κατι έχει αλλαξει στο σώμα μας πάμε κατευθείαν στον γιατρο και δε προσπαθούμε μόνοι μας να κάνουμε κάποια διάγνωση ΟΥΤΕ μεσω ίντερνετ.Μη ξαναψαξεις λοιπον κατι στο ίντερνετ που αφορα την υγεια σου γιατί ο μονος που μπορεί να σε κατευθύνει ειναι ο γιατρός και όχι το google.Και τελος να ξέρεις οτι το άγχος μας μπορει να μιμηθεί διάφορες ασθενειες και εμεις να ειμαστε σωματικα μια χαρα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #29

    Φοβάμαι ότι έχω όγκο στον εγκέφαλο βοήθεια

    Γεια σας για άλλη μια φορά. Έχω παρατηρήσει από την ώρα που με έπιασε άγχος έχω πονοκεφάλους και κάποια συμπτώματα από αυτά που είχα διαβάσει από λάθος μου στο ίντερνετ. Πιστεύετε ότι είναι από το άγχος η πρεπει να το ψάξω

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Λάμπρος Σταυρόπουλος View Post
    Γεια σας για άλλη μια φορά. Έχω παρατηρήσει από την ώρα που με έπιασε άγχος έχω πονοκεφάλους και κάποια συμπτώματα από αυτά που είχα διαβάσει από λάθος μου στο ίντερνετ. Πιστεύετε ότι είναι από το άγχος η πρεπει να το ψάξω
    Με το να ρωτάς συνέχεια δε θα αλλάξει η απάντηση μας.Πιστεύουμε ότι είναι από το άγχος.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 17-12-2012, 19:58
  2. Τα ψυχοφάρμακα μειώνουν τον όγκο του εγκεφάλο
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2012, 21:47
  3. υπαρχει τροπος μετρησης σερετονινης στον εγκεφαλο?
    By martha73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 01-01-2011, 18:26
  4. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 29-12-2010, 15:15
  5. Τι γινεται στον εγκεφαλο ατομου με καταθλιψη
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-11-2007, 02:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •