"Όχι στην απελπισία, η ζωή είναι ανυπόφορη μόνο για τους δυσσεβείς"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 111
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    "Όχι στην απελπισία, η ζωή είναι ανυπόφορη μόνο για τους δυσσεβείς"

    Δεν πρέπει σε οποιεσδήποτε περιπτώσεις και περιστάσεις να χάνετε το θάρρος σας ή να απελπίζεσθε. Η απελπισία φονεύει την ενέργεια που χρειάζεται για να λάβουμε στην καρδιά μας το Άγιο Πνεύμα.

    Ο απελπισμένος χάνει την προσευχή και νεκρώνεται για τον πνευματικό αγώνα.

    Να ξέρετε ότι τη στιγμή της αποθαρρύνσεως και της απελπισίας δεν σας αφήνει ο Κύριος, αλλά εσείς αφήνετε τον Κύριο. Οτιδήποτε θλιβερό κι αν σας συμβαίνει, καλέστε νοερά τον Κύριο Ιησού Χριστό που ζει μέσα στην καρδιά σας.

    Εκείνος περιμένει την πρόσκλησή σας . Μην απογοητεύεσθε και μη νιώθετε στενοχώρια για τη ζωή σας. Η ζωή είναι ανυπόφορη μόνο για τους δυσσεβείς , αλλά όποιος πιστεύει στον Ιησού Χριστό και ελπίζει σ’ Αυτόν, πρέπει να χαίρεται και να εκτιμά τη ζωή.

    Η επίγεια ζωή μας είναι απαραίτητη σαν προετοιμασία για την αιώνια ζωή: για να δοξάσουμε εδώ τον Θεό, να ευεργετήσουμε τον πλησίον και να επιτύχουμε την Αιώνια Βασιλεία δια της στενής οδού που προστάσσει το Ευαγγέλιο.

    Η ζωή δεν μας δόθηκε για επίγειες απολαύσεις. «Μακάριοι οι κλαίοντες νυν», όχι οι γελώντες.

    Η απελπισία, η νωθρότητα και η αμέλεια είναι οι τρεις γίγαντες με τους οποίους είναι δεμένο όλο το ανθρώπινο γένος.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    maus , μαζι σου . Η προσευχη και η πιστη ειναι τεραστια εφοδια για την ζωη .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    δηλαδή οποιος δεν πιστευει στον ιησου είναι καταδικασμενος? τι λετε ωρε 2 δις είναι μονο οι χριστιανοι τα αλλα 5 δις??? ε??

    το ότι γεννηθήκατε στην χριστιανοπληκτη ελλαδιτσα είναι καθαρα στατιστικο θεμα αν εισασταν στο νεπαλ θα εισασταν βουδιστες αν εισασταν στην ινδια?? ή σε αλλα μερη??

    και δηλαδή να καταλαβω πιστευετε στον θεο των χριστιανων?? αυτόν που ο ιδιος θανατωσε, κατά τας γραφας τα αθωα παιδακια των αιγυπτιων κατά τις 7 πληγες του φαραω? τι σκατα παιδοκτόνος θεος είναι αυτος?

    πιστευω ότι είναι ακυρο το θεμα στο φορουμ αυτό και κακως ανοιχτηκε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητε noumac , σεβομαι την πιστη του καθενος , ειτε ειναι Βουδιστης , ειτε Μωαμεθανος , ειτε οτιδηποτε . Ειναι δικαιωμα σου να μην πιστευεις . Δεν σε υποχρεωσε κανεις . Αλλο θρησκευομενος , αλλο θρησκοληπτος . Δεν εχω τετοια εμπαθεια προς τους πιστους η τους απιστους . Ουτε μενδιαφερει να προσυλητισω καποιον . Σκασιλα μου για το τι πιστευει ο καθεις !
    Αυτες ειναι οι αρχες μου . Αν δεν σου αρεσουν .....................ενταξει , εχω κι αλλες !!
    Last edited by Macgyver; 27-04-2015 at 23:25.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    θα ηθελα να ρωτήσω τι σχέση έχει μια συνεχή παρουσια τέτοιων αρθρων με την ψυχολογία ....βαρετώ έχει καταντήση ενα κύρηγμα του τύπου ο χριστος σας ακουει ο χριστος ειναι μαζι σας η αλλη ζωη ποετοιμαστειτε υπομονη κτλ ......ελεος πια τοσα και τοσα site ktl θρησκευτικου περιεχομένου .... το καταλαβαμε πια ...και μια παρατηρηση το ΑΓΑΠΗΤΕ....ΜΕΤΟ ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΡΕΣΕΙ ΕΧΩ ΚΙΑΛΛΕΣ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΗΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΧΗΣΗΣ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    primal , δικαιωμα σου να εχεις την αποψη σου περι θρησκειας , και ποια θεματα αρμοζουν στο φορουμ .. Οσο για την τελευταια φραση μου , απλως κανω χιουμορ !!!!

  7. #7
    Και αν δεν ερθει ο Κυριος και το Αγιο Πνευμα,πηγαινετε με κανενα κυριο να πιειτε Αγιο Οινοπνευμα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τοσα και τοσα θεματα εχουν ανοιχθει με ασχετα θεματα ενα παραπανω δεν πειραζει.

    εξαλλου και η ιδια η ψυχιατρικη λεει οτι η πιστη στη θρησκεια και η προσευχη βοηθαει τους ασθενεις.

    τωρα για αυτο που ειπατε για βουδιστες κλπ. ο ιδιος ο Χριστος ειπε οτι αυτους θα τους κρινει η συνειδηση τους.

    ολοι μας εχουμε συνειδηση που μας συμβουλευει για το καλο.

    το λεει και η ιατρικη οτι πρωτον ο εγκεφαλος ειναι κατασκευασμενος για να πιστευει σε καποιον Θεο και δευτερον οτι εχει μια εγγενη αισθηση του δικαιου.

    αρα με αυτη την εγγενη αισθηση του δικαιου που εχουν ολοι οι ανθρωποι θα κριθουμε.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by maus View Post
    τοσα και τοσα θεματα εχουν ανοιχθει με ασχετα θεματα ενα παραπανω δεν πειραζει.

    εξαλλου και η ιδια η ψυχιατρικη λεει οτι η πιστη στη θρησκεια και η προσευχη βοηθαει τους ασθενεις.

    τωρα για αυτο που ειπατε για βουδιστες κλπ. ο ιδιος ο Χριστος ειπε οτι αυτους θα τους κρινει η συνειδηση τους.

    ολοι μας εχουμε συνειδηση που μας συμβουλευει για το καλο.

    το λεει και η ιατρικη οτι πρωτον ο εγκεφαλος ειναι κατασκευασμενος για να πιστευει σε καποιον Θεο και δευτερον οτι εχει μια εγγενη αισθηση του δικαιου.

    αρα με αυτη την εγγενη αισθηση του δικαιου που εχουν ολοι οι ανθρωποι θα κριθουμε.
    το ειπαν προφανως καποιοι γιατροι ...οχι η ιατρικη ο εγκεφαλος ειναι κατασκευασμενος για να προαγει την πραγματικη ζωη το τωρα του αισθανεσε του σκεφτεστε της ισσοροπιας ο εγκεφαλος δεν ειναι κατασκευασμενος για να πιστευει αλλα ΕΙΝΑΙ ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ ΘΕΟ Η ΟΤΟΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΠΙΣΤΗ ...χρειαζεται να μπορουμε συνειδητα να λειτουργουμε ολοκληρωμενα για να βοιωνουμε και αυτο δε γενναει υπαρξιακα ερωτηματα μονο προοδο και συνεχεια γιατι το ΕΙΜΑΙ σημαινει ειδη τα παντα ενω ο διχασμος εχει αναγκη την πιστη γιατι δεν ξερει τη ειναι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    αυτόν που ο ιδιος θανατωσε, κατά τας γραφας τα αθωα παιδακια των αιγυπτιων κατά τις 7 πληγες του φαραω? τι σκατα παιδοκτόνος θεος είναι αυτος?

    αφου το ξερεις οτι δεν τα θανατωσε ο θεος αλλα ετσι λενε ψεμματα οσοι γραψαν την παλαια διαθηκη!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Στα χαρακωματα δεν υπαρχουν απιστοι .................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εσυ εισαι της ανατολικης (και νεοταξικης-νεοεποχιτικης) φιλοσοφιας απο οτι καταλαβα οτι ολοι και ολα ειναι Θεος (πανθεισμος), οτι ολα ειμαστε ενα αρα εγω και εσυ
    δε διαφερουμε αλλα ειμαστε το ιδιο πραγμα.

    οτι θα γινουμε "θεοι" με τη νοημοσυνη μας και αλλα τοσα εωσφορικα παραμυθια.

    δυστυχως εγω πιστευω οτι ουτε τον αριθμο των τριχων της κεφαλης μας δεν ξερουμε και με ολες τις εγνοιες μας δε μπορουμε να κανουμε φυσικα μονοι μας
    μια τριχα απο ασπρη, μαυρη.

    δεν ειμαστε οι δημιουργοι του συμπαντος αλλα δημιουργηματα.

    επισης το ειμαι μπορει να ειναι πολλα πραγματα.

    μπορει να ειμαι διαβολος αμα θελω, μπορει να ειμαι και αγιος.

    στο τελος μετραει το τι προσπαθησες να εισαι.

    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    το ειπαν προφανως καποιοι γιατροι ...οχι η ιατρικη ο εγκεφαλος ειναι κατασκευασμενος για να προαγει την πραγματικη ζωη το τωρα του αισθανεσε του σκεφτεστε της ισσοροπιας ο εγκεφαλος δεν ειναι κατασκευασμενος για να πιστευει αλλα ΕΙΝΑΙ ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ ΘΕΟ Η ΟΤΟΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΠΙΣΤΗ ...χρειαζεται να μπορουμε συνειδητα να λειτουργουμε ολοκληρωμενα για να βοιωνουμε και αυτο δε γενναει υπαρξιακα ερωτηματα μονο προοδο και συνεχεια γιατι το ΕΙΜΑΙ σημαινει ειδη τα παντα ενω ο διχασμος εχει αναγκη την πιστη γιατι δεν ξερει τη ειναι
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Αποψη μου ειναι οτι καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οπου αυτος νομιζει.Αλλωστε το υπερτατο αγαθο που εδωσε ο Θεος στον ανθρωπο ειναι η ελευθερια.Αλλιως με ολα αυτα που βλεπει θα επρεπε να μας ειχε χασει.Ολα μπορουν να αμφισβητηθουν εκτος απο την ελευση του υιου του Θεου του Χριστου στον κοσμο.Αυτο πως το εξηγειται οι αθεοι?Μηπως κι αυτο ειναι απλα παραμυθακι? Γιατι ετσι θα σπευσεται να πειτε οι απιστοι.
    Σιγουρα μερικοι ανθρωποι σε αυτη τη ζωη ειναι πιο αδικημενοι απο αλλους πχ οι τυφλοι,οι αναπηροι,οι αυτιστικοι,οι σχιζοφρενεις κα αλλα δεν γνωριζουμε ποιες ειναι οι βουλες του Θεου.Σιγουρα αυτοι οι ανθρωποι στην μεταθανατο ζωη θα ειναι πιο ευνοημενοι απο αλλους που στη γη τα ειχαν ολα και παλι δεν ευχαριστιουνταν τιποτα.
    Υπαρχουν πολλα γιατι σε αυτη τη ζωη αλλα ολες οι αποριες καποτε θα μας λυθουν.
    Επομενως ολοι ειναι ελευθεροι απο το Θεο να πιστευουν οτι και αν θελουν.Αποψη μου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Ολα μπορουν να αμφισβητηθουν εκτος απο την ελευση του υιου του Θεου του Χριστου στον κοσμο.Αυτο πως το εξηγειται οι αθεοι?Μηπως κι αυτο ειναι απλα παραμυθακι? Γιατι ετσι θα σπευσεται να πειτε οι απιστοι.
    Η θεοποιηση του ιησου εγινε κατά τον 4ο αιωνα μ.ν.χ. τοτε συνταχθηκε και το τελικο κειμενο της καινης διαθηκης. Εως τοτε ο ιησους ηταν ενας μαραγκος από την ναζαρετ.

    και δεν είναι θεμα απιστου είναι καθαρα θεμα ιστορικων δεοδομενων... αρκει να ψαξεις να τα βρεις και να τα διαβασεις με καθαρα λογικη προσσεγιση

  15. #15
    ΕΣΥ ΦΙΛΕ δεν μας λες σε ολα τοσο λογικος εισαι η εχεις κ εσυ καποιο 'τρωτο' σημειο οπως μια αλλη θρησκεια πχ?

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. 'Ελκονται οι καθημερινές γυναίκες από τους "φευγάτους" άντρες;
    By dimoskon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 10-05-2013, 07:46
  2. Γιατι οι ψυχωσικοι στην Ελλαδα ειναι οι πιο "τυχεροι"
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2013, 16:58
  3. Replies: 28
    Last Post: 14-09-2011, 23:24
  4. Άντρας/γυναίκα στην "άλλη"τους πλευρά
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 16-01-2010, 15:04
  5. Replies: 4
    Last Post: 13-11-2007, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •