Εξαφάνιση... Δειλία ή γράψιμο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 281
  1. #1

    Εξαφάνιση... Δειλία ή γράψιμο;

    Γεια σας.. Παρακολουθώ μερικές μέρες το φόρουμ και είπα να φτιάξω και εγω προφίλ.. Και το πρώτο μου θέμα είναι κάπως....

    Σε 2 μέρες κλείνω 1 χρόνο μόνη μου μετά απο μια σχέση/γνωριμία/δεν ξέρω και εγω τι-πείτε το όπως θέλετε 3,5 μηνών... Πέρσι εγω ήμουν σχεδόν 30 και αυτός 25 και σε καμία περίπτωση δεν ονειρευόμουν οτι μαζί του θα κάνω οικογένεια-εξάλλου ήταν πολύ νωρίς για να έχω τέτοιες βλέψεις.. Παρόλο που είχα κάποιους ενδοιασμούς στην αρχή και λόγω ηλικίας αλλά και λόγω απόστασης-1 ώρα δρόμος-του είπα τους φόβους μου και με καθησύχασε λέγοντάς μου πως αυτός ξέρει τι θέλει και θέλει εμένα και απλά σκέφτηκα να ζήσω την στιγμή μαζί του και έτσι ξεκινήσαμε να βγαίνουμε...
    Όλα ωραία και καλά στην αρχή ώσπου άρχισε να απομακρύνεται και φτάσαμε στο τέλος.... Ίσως να ήταν μόνο ενθουσιασμός που έριξε μια μεγαλύτερη(αν και δεν μου φαίνεται καθόλου η ηλικία, πολλοί με ρωτάνε τι σπουδάζω!) ή μπορεί να μην ήμουν αυτό που ήθελε.... Απο εκεί που φαινόταν ένα παιδί με πυγμή και κυνηγούσε αυτό που ήθελε, διάλεξε ένα άσχημο τέλος: απλά εξαφανίστηκε.... Είμασταν μαζί και χωρίσαμε να πάμε ο καθένας στο σπίτι του και απλά εξαφανίστηκε σαν να πέθανε..... Προσπάθησα να μάθω τι συνέβει, αλλά όλα μου έμειναν αναπάντητα.... Δεν πήρα ποτέ καμία απάντηση...
    Απο μικρή όμως έχω ενα κακό ελλάτωμα και είμαι ενοχική και όπως καταλαβαίνετε έλεγα ''εγω κάτι του έκανα, εγω φταίω και για αυτό δεν μου μιλάει, απαξιεί να μου μιλήσει κλπ κλπ κλπ''

    Μέσα σε αυτόν τον 1 χρόνο έχω γνωρίσει 4-5 παλικάρια αλλά με κανέναν δεν προχώρησε σε κάτι άλλο εκτός απο φλέρτ αλλά αυτός τριγυρνάει συνεχώς στο μυαλό μου και οχι δεν ήταν όλα πανέμορφα μαζί του ούτε και αυτός κούκλος για να μην πείτε οτι ίσως φταίει η εμφάνιση...

    Τι πιστεύετε όμως;; Όταν εξαφανίζεται κάποιος χωρίς να λέει έστω ένα ''μην με ξαναενοχλήσεις'' είναι δειλός που δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του ή απλά σε γράφει;;;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by Περγαμοντο... View Post
    Τι πιστεύετε όμως;; Όταν εξαφανίζεται κάποιος χωρίς να λέει έστω ένα ''μην με ξαναενοχλήσεις'' είναι δειλός που δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του ή απλά σε γράφει;;;

    το ιδιο πράγμα δεν ειναι;όπως και να εχει εξαφανιστηκε οπότε εκει ειναι η ουσία.Είναι δικο του θεμα-πρόβλημα.Υπαρχει βεβαια η περίπτωση να εμφανιστεί από το πουθενα οποτε εσυ εκει θα πρέπει να δείξεις χαρακτήρα.

  3. #3
    Quote Originally Posted by iliotropio View Post
    το ιδιο πράγμα δεν ειναι;όπως και να εχει εξαφανιστηκε οπότε εκει ειναι η ουσία.Είναι δικο του θεμα-πρόβλημα.Υπαρχει βεβαια η περίπτωση να εμφανιστεί από το πουθενα οποτε εσυ εκει θα πρέπει να δείξεις χαρακτήρα.

    Μα δεν τον περιμένω να γυρίσει... Προσπαθώ να προχωρήσω στην ζωή μου άσχετα αν δεν το έχω καταφέρει ακόμα κάτι που αμφιβάλλω για αυτόν οτι δεν το έχει κάνει ήδη!
    Γιατί είναι δικό του πρόβλημα;; Πιστεύεις οτι έτσι θα φέρετε γενικά δλδ. εξαφανίζεται;;
    Και οχι δεν είναι το ίδιο να είναι κάποιος δειλός με κάποιον που σε έχει γραμμένη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Πιστεύω πως είναι δειλία. Οσο και να σε έχει γραμμένη, αποκλείεται να μη σου έλεγε ένα τυπικό "αντίο".
    Δειλία και μόνο, η δική μου άποψη. "Που να εξηγώ κι άντε να μπλέκομαι σε καταστάσεις, με "γιατί".. Αντε γεια καλύτερα".
    Εσύ να μη παίρνεις πάνω σου τα λάθη του, όσο ενοχική κι αν είσαι! Τι του 'κανες δηλαδή κι έχεις ενοχές; Γκρίνιαζες, έκανες σκηνές; Σιγά! Ενα "αντίο" ό,τι και αν έκανες, στο όφειλε.
    Ξεκόλλα, συνέχισε τη ζωή σου. Χαμένος χρόνος για κάτι που όσο κράτησε καλά ήταν, τώρα καιρός να πας παρακάτω.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Καθαρά δειλία. Ο κάθε άνθρωπος αξίζει μια εξήγηση για να μπορεί να προχωρήσει, όποια κι' αν είναι αυτή.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Jackie View Post
    Πιστεύω πως είναι δειλία. Οσο και να σε έχει γραμμένη, αποκλείεται να μη σου έλεγε ένα τυπικό "αντίο".
    Δειλία και μόνο, η δική μου άποψη. "Που να εξηγώ κι άντε να μπλέκομαι σε καταστάσεις, με "γιατί".. Αντε γεια καλύτερα".
    Εσύ να μη παίρνεις πάνω σου τα λάθη του, όσο ενοχική κι αν είσαι! Τι του 'κανες δηλαδή κι έχεις ενοχές; Γκρίνιαζες, έκανες σκηνές; Σιγά! Ενα "αντίο" ό,τι και αν έκανες, στο όφειλε.
    Ξεκόλλα, συνέχισε τη ζωή σου. Χαμένος χρόνος για κάτι που όσο κράτησε καλά ήταν, τώρα καιρός να πας παρακάτω.

    Εχω ενοχές στο οτι δεν ήμουν πολύ διαχυτική μαζί του όταν ήμασταν σε κόσμο, αλλά ''μαζεμένη'', οτι δεν πήγαινα τόσο συχνά στην πόλη του όσο ερχόταν αυτός....
    Εγω πιστεύω οτι ακόμα και ''σχέση μιας βραδιάς'' να κάνεις, λέτε και ένα αντίο στο τέλος αφού περάσατε κάποιες ώρες και κάποιες στιγμές μαζί...
    Πιστεύω οτι είναι γράψιμο για αυτό δεν απάντησε ποτέ και σε τίποτα όσα μηνύματα κι αν έστειλα.... Άσε που υποψιάζομαι οτι ίσως είχε βρει ήδη την επόμενη..

  7. #7
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Καθαρά δειλία. Ο κάθε άνθρωπος αξίζει μια εξήγηση για να μπορεί να προχωρήσει, όποια κι' αν είναι αυτή.
    Αυτό λέω και εγω ώστε να ξέρω τι έκανα λάθος, αν έκανα κάτι λάθος.... Μπορούσε να μου πει οτι δεν άντεχε την απόσταση, αν δεν ήθελε να με πληγώσει με κάτι άλλο....

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Δεν σου φέρθηκε σωστά και πιστεύω πως με τον τρόπο που φεύγει κάποιος απ' την ζωή σου φαίνεται και ο χαρακτήρας του. Ό,τι κι' αν έγινε μεταξύ σας όφειλε να σου εξηγήσει. Δεν οφελεί τώρα να νιώθεις τύψεις. Ό,τι έγινε έγινε και στο κάτω κάτω δεν ξέρεις καν τι έφταιγε. Απλά σε καταλαβαίνω γιατί όταν ο άλλος δεν στο εξηγεί εσύ πολύ δύσκολα καταφέρνεις να ξεκολλήσεις... Εγώ θα πρότεινα 2 πράγματα. Ή του ζητάς τον λόγο και του λες ακριβώς τί νιώθεις (θέλει κότσια) μπας και τον πιάσεις στο φιλότιμο, ή προσπαθείς με όλες σου τις δυνάμεις να τα ξεχάσεις όλα και να προχωρήσεις αναγνωρίζοντας πως δεν σου άξιζε τέτοια συμπεριφορά, σε κανέναν δεν αξίζει βασικά.

  9. #9
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Δεν σου φέρθηκε σωστά και πιστεύω πως με τον τρόπο που φεύγει κάποιος απ' την ζωή σου φαίνεται και ο χαρακτήρας του. Ό,τι κι' αν έγινε μεταξύ σας όφειλε να σου εξηγήσει. Δεν οφελεί τώρα να νιώθεις τύψεις. Ό,τι έγινε έγινε και στο κάτω κάτω δεν ξέρεις καν τι έφταιγε. Απλά σε καταλαβαίνω γιατί όταν ο άλλος δεν στο εξηγεί εσύ πολύ δύσκολα καταφέρνεις να ξεκολλήσεις... Εγώ θα πρότεινα 2 πράγματα. Ή του ζητάς τον λόγο και του λες ακριβώς τί νιώθεις (θέλει κότσια) μπας και τον πιάσεις στο φιλότιμο, ή προσπαθείς με όλες σου τις δυνάμεις να τα ξεχάσεις όλα και να προχωρήσεις αναγνωρίζοντας πως δεν σου άξιζε τέτοια συμπεριφορά, σε κανέναν δεν αξίζει βασικά.
    Αυτό το περιστατικό έγινε πριν ακριβώς 1 χρόνο, τον Μάϊο του '14 και μέχρι τον Αύγουστο τον παρακαλούσα να μου πεί τι έγινε.. Από τον Αύγουστο μέχρι τώρα δεν τον έχω ενοχλήσει καθόλου...
    Είχε σχεδόν 4 μήνες να μου πει μια δικαιολογία εφόσον έβλεπε-καταλάβαινε απο τα μηνύματά μου οτι ήθελα να μάθω, αλλά δεν το έκανε... Σιγά και μην το κάνει τώρα!
    Και το αστείο είναι πως το είχα πάρει χαμπάρι οτι είναι αρκετά εγωιστής και ούτε την τέλεια σχέση είχαμε αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί βασανίζω το μυαλουδάκι μου ακόμα με αυτόν!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Ωχ κατάλαβα. Απαράδεκτος :/ Καλά θα κάνεις λοιπόν να ΜΗΝ ΤΟΥ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να τον ξεγράψεις. Δεν γίνεται αλλιώς... Και κάθε φορά που ασυναίσθητα πας να τον συγκρίνεις με άλλους, να σκέφτεσαι πώς ακριβώς σου φέρθηκε για να γίνεται κάθε φορά λιγότερο επώδυνο. Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις, φτάνει να βγάλεις απ' το μυαλό πως φταίς εσύ!

  11. #11
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Ωχ κατάλαβα. Απαράδεκτος :/ Καλά θα κάνεις λοιπόν να ΜΗΝ ΤΟΥ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να τον ξεγράψεις. Δεν γίνεται αλλιώς... Και κάθε φορά που ασυναίσθητα πας να τον συγκρίνεις με άλλους, να σκέφτεσαι πώς ακριβώς σου φέρθηκε για να γίνεται κάθε φορά λιγότερο επώδυνο. Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις, φτάνει να βγάλεις απ' το μυαλό πως φταίς εσύ!
    Φταίνε και οι μέρες τώρα επειδή συμπληρώνεται ο χρόνος.... Και αν έφταιγα εγω σε κάτι;;;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Κι' αν έφταιγες να σου έλεγε ξεκάθαρα τι τον ενοχλούσε πριν χωρίσετε ώστε να το διόρθωνες. Ή ΕΣΤΩ να στο έλεγε πριν εξαφανιστεί. Αν έφταιγες εσύ μια φορά, αυτός φταίει 10. Είναι ανώφελο να σκέφτεσαι έτσι. Δεν είχε καν το θάρρος της ειλικρίνειας. Αν όμως έφταιγες σε κάτι πιθανόν θα το ένιωθες. Λες ότι είσαι ενοχική, οπότε σίγουρα πιστεύω πως θα τα έπιανες όλα απ' την αρχή και θα έβλεπες πως δεν υπάρχει τίποτα για να χρεώσεις στον εαυτό σου και απλά αναρωτιέσαι για να τον καλύψεις!

  13. #13
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Κι' αν έφταιγες να σου έλεγε ξεκάθαρα τι τον ενοχλούσε πριν χωρίσετε ώστε να το διόρθωνες. Ή ΕΣΤΩ να στο έλεγε πριν εξαφανιστεί. Αν έφταιγες εσύ μια φορά, αυτός φταίει 10. Είναι ανώφελο να σκέφτεσαι έτσι. Δεν είχε καν το θάρρος της ειλικρίνειας.
    Αν έφταιγε αυτός 10 φορές, εγω συνεχίζω να φταίω 100 επειδή ''καίω'' πολύ σκέψη για αυτόν ακόμα... Και αντί να πω ''δεν πας να γ...θείς, ρε μ...κα!!!'' εγω κάθομαι και στεναχωριέμαι και σκέφτομαι....



    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Αν όμως έφταιγες σε κάτι πιθανόν θα το ένιωθες. Λες ότι είσαι ενοχική, οπότε σίγουρα πιστεύω πως θα τα έπιανες όλα απ' την αρχή και θα έβλεπες πως δεν υπάρχει τίποτα για να χρεώσεις στον εαυτό σου και απλά αναρωτιέσαι για να τον καλύψεις!
    Μα το έγραψα και παραπάνω πως νιώθω ενοχές επειδή δεν ήμουν πολύ διαχυτική μαζί του όταν ήμασταν σε κόσμο, αλλά ''μαζεμένη'', οτι δεν πήγαινα τόσο συχνά στην πόλη του όσο ερχόταν αυτός και πως δεν έτρεχα συνεχώς πίσω απο το .....εσώρουχό του!....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Δεν μπορώ να σου πω "φταις γιατί τον σκέφτεσαι ακόμη" γιατί έτσι νιώθεις... Είναι ανθρώπινο... Και απ' την στιγμή που επέμενες τόσο καιρό να μάθεις τον λόγο που εξαφανίστηκε και δεν στον έλεγε, αυτό το κάνει ακόμα πιο δύσκολο.

    Μα αυτό δεν είναι λόγος ενοχής! Έτσι είναι ο χαρακτήρας σου, αν δεν του άρεσε ας μην προχωρούσε μαζί σου και ας μην ξεστόμιζε τα μεγάλα λόγια... Δεν είναι λόγοι αυτοί για να αισθάνεσαι άσχημα! Έτσι είσαι και μαγκιά σου! Αν δεν του άρεσες ας μην ήταν μαζί σου. Κι' εγώ μαζεμένη είμαι και επειδή έχω έναν α εγωισμό, ούτε κι' εγώ θα έτρεχα κάποιον από πίσω σαν σκυλάκι... Αυτό σημαίνει πως δεν θα άρεσα σε κάποιον κοινωνικό ή πως αυτός θα έπρεπε να είχε την απαίτηση να γίνομαι χαλί να με πατήσει; (ΕΚΤΟΣ κι' αν αδιαφορούσες και τον είχες γραμμένο... Ισχύει αυτό; )

    Ελπίζω να συνειδητοποιήσεις τα πιο πάνω για να μπορείς να προχωρήσεις. Έτσι δεν ξεκολλάς, στο υπογράφω.

  15. #15
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Μα αυτό δεν είναι λόγος ενοχής! Έτσι είναι ο χαρακτήρας σου, αν δεν του άρεσε ας μην προχωρούσε μαζί σου και ας μην ξεστόμιζε τα μεγάλα λόγια... Δεν είναι λόγοι αυτοί για να αισθάνεσαι άσχημα! Έτσι είσαι και μαγκιά σου! Αν δεν του άρεσες ας μην ήταν μαζί σου. Κι' εγώ μαζεμένη είμαι και επειδή έχω έναν α εγωισμό, ούτε κι' εγώ θα έτρεχα κάποιον από πίσω σαν σκυλάκι... Αυτό σημαίνει πως δεν θα άρεσα σε κάποιον κοινωνικό ή πως αυτός θα έπρεπε να είχε την απαίτηση να γίνομαι χαλί να με πατήσει; (ΕΚΤΟΣ κι' αν αδιαφορούσες και τον είχες γραμμένο... Ισχύει αυτό; )

    ΟΧΙ, σε καμία περίπτωση δεν τον είχα γραμμένο επειδή μου άρεσε πραγματικά και ίσως για αυτό δεν έβλεπα κάποια πράγματα αλλά εθελοτυφλούσα :-/
    Είχα διαβάσει κάπου πως ''τους ανθρώπους τους ερωτευόμαστε για αυτό που είναι και οχι για αυτά που κάνουν'' και έχω μια φίλη απο βόρεια Ελλάδα που έχει δεσμό με κάποιον Αθηναίο και σχεδόν μονίμως ο άνδρας πηγαίνει και την βλέπει κάθε δεύτερο σκ και είναι τρελός για αυτήν!!! Και σκεπτόμενη αυτό μερικές φορές ηρεμώ και πως δεν ευθύνεται και το ότι δεν πήγαινα συχνά στην πόλη του, επειδή αν με ήθελε, αν ήταν ερωτευμένος μαζί μου ή αν του άρεσα πραγματικά, θα ήμασταν ακόμα μαζί-αν δεν είχε βγάλει περίεργα χούγια(ελπίζω να το λέω σωστά :-))...

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αυτοκτονια! Θαρρος ή Δειλια?
    By Νικος Κ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 117
    Last Post: 27-08-2014, 22:56
  2. Δειλία
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 28-04-2013, 23:23
  3. ΓΡΑΨΙΜΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 17-12-2011, 23:04
  4. ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-2010, 10:59
  5. Δειλία ή λογική;
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 09-03-2008, 12:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •