ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    3

    ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια?

    γεια σας!εδω και κτ μηνες ταλαιπορουμε απο καποιου ειδους στυτικη δεισλειτουργια.αυτο ξεκινησε εντελως ξαφνικα...εγινε μια φορα με την κοπελα μου ενω μεχρι τοτε ολα ηταν τελεια δεν ειχε παρουσιαστει το παραμικρο θεμα.ειμαι 27 χρονων.απο τοτε το αγχος με εχει κατακλεισει...δεν σκεφτομαι τιποτα αλλο.οσες φορες εχουμε βρεθει απο τοτε καποιες φορες χανω την στυση μου μετα την εισοδο στον κολπο ενω στα προκαταρκτικα η στο στοματικο ειμαι μια χαρα...εχουν υπαρξει ομως και φορες που ολα γινονται κανονικοτατα!μεχρι εδω και εγω θα καταλαβαινα οτι το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο αφου υπαρχουν και αρκετες σκληρες πρωινες στυσεις αλλα και βραδινες που εχω αντιληφθει..εκεινο που με προβληματιζει ειναι οτι μετα απο καποιο καιρο απο το πρωτο συμβαν αρχισα να χανω την στυση και στον αυνανισμο..να προσθεσω οτι οταν προσπαθω το κανω μονο κ μονο για να διαπιστωσω αν υπαρχει οργανικο προβλημα.σαν τεστ δηλαδη..σφιγγομαι να πετυχω στυση κ ετσι δεν πετυχαινω τπτ.αγχονομαι γιατι ωπου διαβασα για το θεμα αναφερεται οτι στον αυνανισμο καποιος με ψυχογενη σ.δ πρεπει να εχει στυση...αυτο που ρωταω ειναι μπορει το αγχος επιδοσης να επιρεασει τη στυση και κατα τον αυνανισμο..ειμαι απιστευτα αγχωμενος και αν απεκλεια το οργανικο θεμα θα μπορουσα να ηρεμησω.αιματολογικες εξετασει εχω κανει και ειναι αψογες...help!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    27 χρονων εισαι σιγα μην ειναι οργανικο, ψυχολογικο ειναι 100%.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Toχω παθει κι εγω στα 25 , κρατησε 4 μηνες , και μετα περασε . Οπως λεει ο anakin , 100% ψυχολογικο .

  4. #4
    Για την ηλικία σου μάλλο ψυχολογικό θα είναι, σου μπήκε η ιδέα.
    γιάννης

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Posts
    109
    Βασικά πρώτα πρέπει να απέχεις 100% από τον αυνανισμό για να δεις αν όντως έχεις δυσλειτουργία όταν το κάνετε με την κοπέλα σου.

  6. #6
    Quote Originally Posted by jpsunshine View Post
    Βασικά πρώτα πρέπει να απέχεις 100% από τον αυνανισμό για να δεις αν όντως έχεις δυσλειτουργία όταν το κάνετε με την κοπέλα σου.
    Η στυτική λειτουργία κατα τον αυνανισμό ειναι αποδειξη αν υπάρχει ή όχι δυσλειτουργία. Μόνο που για να ισχύει αυτό, είτε στην επαφη είτε στον αυνανισμό, θα πρεπει να αφησει τη σκέψη του ελεύθερη να βιώσει σεξουαλικές ορμές.
    Η σκέψη ότι υπάρχει πρόβλημα (ενώ δεν υπάρχει) προφανώς ρίχνει τις αποδόσεις (δυσλειτουργία) και προκαλεί στο άτομο την εντυπωση πως έχει πρόβλημα. Γίνεται φαύλος κύκλος...
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Για την ηλικία σου μάλλο ψυχολογικό θα είναι, σου μπήκε η ιδέα.


    Αυτο ακριβως !! τοχω παθει .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Η στυτική λειτουργία κατα τον αυνανισμό ειναι αποδειξη αν υπάρχει ή όχι δυσλειτουργία. Μόνο που για να ισχύει αυτό, είτε στην επαφη είτε στον αυνανισμό, θα πρεπει να αφησει τη σκέψη του ελεύθερη να βιώσει σεξουαλικές ορμές.
    Η σκέψη ότι υπάρχει πρόβλημα (ενώ δεν υπάρχει) προφανώς ρίχνει τις αποδόσεις (δυσλειτουργία) και προκαλεί στο άτομο την εντυπωση πως έχει πρόβλημα. Γίνεται φαύλος κύκλος...
    Είσαι λάθος. Η στυτική λειτουργία κατά τον αυνανισμό είναι απόδειξη ότι η στυτική δυσλειτουργία (εφόσον υπάρχει) είναι ψυχογενής κι όχι οργανική. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το να μην έχεις στύση κατά τον αυνανισμό δεν μπορεί να είναι ψυχογενής η δυσλειτουργία στο σεξ (αλλά και γενικά). Υπάρχουν πολλοί ψυχολογικοί και οργανικοί παράγοντες της στυτικής δυσλειτουργίας που θα 'πρεπε να ερευνήσει. Νομίζω ότι το άγχος για τη διατήρηση της στύσης είναι που το προκαλεί αλλά δεν αποκλείει κι άλλους παράγοντες (αλκοόλ, άγχος λόγω δουλειάς κλπ)

  9. #9
    Quote Originally Posted by jpsunshine View Post
    Είσαι λάθος. Η στυτική λειτουργία κατά τον αυνανισμό είναι απόδειξη ότι η στυτική δυσλειτουργία (εφόσον υπάρχει) είναι ψυχογενής κι όχι οργανική. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το να μην έχεις στύση κατά τον αυνανισμό δεν μπορεί να είναι ψυχογενής η δυσλειτουργία στο σεξ (αλλά και γενικά). Υπάρχουν πολλοί ψυχολογικοί και οργανικοί παράγοντες της στυτικής δυσλειτουργίας που θα 'πρεπε να ερευνήσει. Νομίζω ότι το άγχος για τη διατήρηση της στύσης είναι που το προκαλεί αλλά δεν αποκλείει κι άλλους παράγοντες (αλκοόλ, άγχος λόγω δουλειάς κλπ)
    Δυσλειτουργία εννοούσα μόνο την οργανικής μορφής.
    γιάννης

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δυσλειτουργία εννοούσα μόνο την οργανικής μορφής.
    Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, απλά ερμηνύω αυτά που διαβάζω κι όχι τι εννοεί ο γράφων από την πλευρά του.

Similar Threads

  1. Στυτική δυσλειτουργία - Έμμονες ιδέες;
    By Redknap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 19-03-2017, 23:46
  2. Στυτική Δυσλειτουργία - Εμμονές..κόμπλεξ..Βοήθεια!
    By korydallos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 27-03-2014, 19:47
  3. Στυτικη δυσλειτουργια
    By spyr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-12-2013, 13:07
  4. Πρωτογενής Ψυχογενής Σεξουαλική Δυσλειτουργία
    By giannis88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 22-02-2011, 01:40
  5. ψυχογενης βουλιμία
    By rata in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 40
    Last Post: 28-12-2008, 03:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •