Σχέση χωρίς εξέλιξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19

    Σχέση χωρίς εξέλιξη

    Καλημέρα, θα ήθελα τις συμβουλές και τις απόψεις σας στο θέμα μου.

    Εγώ και ο σύντροφός μου είμαστε 29 ετών με μία σχέση που πλέον μετράει 3 χρόνια. Συγκατοικούμε σχεδόν απο την αρχή της σχέσης μας και είμαστε ακόμη πολύ ερωτευμένοι με σχεδόν καθημερινές ερωτικές εκδηλώσεις και εξομολογήσεις ο ένας στον άλλο (πέραν των μικρών καβγάδων που πάντα υπάρχουν στις σχέσεις). Σε αρκετές συζητήσεις μου έχει πει ότι θέλει εμένα για τη γυναίκα των παιδιών του και σύντροφο της ζωής του όπως κι εγώ θέλω το ίδιο με αυτόν. Το πρόβλημα μας όμως, όπως και των περισσότερων αυτήν την εποχή, είναι οικονομικό κι έτσι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε παρακάτω. Εγώ με 500 ευρώ μισθό κι εκείνος ελεύθερος επαγγελματίας με κάποια (περίπου 15.000) χρέη των γονιών του μας καθιστούν διστακτικούς στο να προχωρήσουμε. Οι δουλειές του (όπως όλων του ελεύθερου επαγγέλματος) έχουν μειωθεί σημαντικά και επιπλέον βοηθάει στην αποπληρωμή των χρεών των γονιών του. Σαν οικογένεια δεν έχουν κανένα ακίνητο για να εισπράττουν κάποιο εισόδημα (ενοίκιο κτλ.) για να τους βοηθήσει. Έτσι λοιπόν, οι γονείς του δεν μπορούν να μας βοηθήσουν οικονομικά σε περίπτωση γάμου και παιδιών καθώς ούτε και οι δικοί μου γονείς μπορούν να παρέχουν μεγάλη βοήθεια.

    Γενικώς όταν τα "βάζω κάτω" και τα υπολογίζω, με βάση τη λογική, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι θα ζοριστούμε αρκετά αν πούμε να προχωρήσουμε και δεν ξέρω αν η αγάπη μας αντέξει στα οικονομικά προβλήματα που θα προκύψουν με την προοπτική ενός ή δύο παιδιών. Στο δικό μου μυαλό φαντάζει κάπως δύσκολο, να πω την αλήθεια... Ίσως το βλέπω και λίγο απαισιόδοξα δεδομένου των σημερινών οικονομικών καταστάσεων που δυστυχώς θα αργήσουν να βελτιωθούν...

    Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ξέρουμε ότι τη δεδομένη στιγμή δεν μπορούμε να προχωρήσουμε και το έχουμε συζητήσει. Εκείνος το υπολογίζει σε περίπου 2 χρόνια γιατί λέει ίσως πάνε καλύτερα οι δουλειές του (δεν ξέρω που βασίζεται και το λέει αυτό!). Ναι αλλά εδώ έρχομαι και λέω, θα είναι όντως 2 χρόνια; Μήπως είναι παραπάνω; Αξίζει να περιμένω ή θα χάσω άδικα τον χρόνο μου περιμένοντας με βάρκα την ελπίδα;

    Αρκούν τα τόσο δυνατά συναισθήματα που έχουμε ο ένας για τον άλλο για να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε ή μήπως για ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως το ανάθρεμμα των παιδιών πρέπει να επικρατήσει η λογική;

    Μήπως εγώ τα μεγαλοποιώ τόσο πολύ τα πράγματα και τελικά είναι πιο απλά και δεν χρειάζεται να τα υπεραναλύω;

    Έχει κανείς να προτείνει κάτι, να συμβουλέψει ή να με βοηθήσει να τα βάλω σε μία τάξη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Γεια σου. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την απορια σου για το αν θα ειναι μονο 2 χρονια γιατι η απαντηση ειναι προφανης. Κανεις δεν ξερει οχι για τον ιδιωτικο τομεα αλλα ετσι οπως γιναμε ουτε για τον δημοσιο. Απο εκει και περα αφου και εσυ δεν πληρωνεσαι καλα και αυτος δεν βαδιζει επισης καλα επαγγελματικα ριξτε ενα ματι και για δουλεια εξω ειδικα αν εχετε κανεναν γνωστο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19
    φλοκ μου αυτό είναι που με αποπροσανατολίζει! Ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο με αυτή τη κατάσταση. Κι ενώ θα ήμουν πολύ πρόθυμη να περιμένω αν υπήρχαν ενδείξεις ότι η κατάσταση θα βελτιωθεί έστω και σιγά-σιγά, τώρα υπάρχει μία συνεχής αβεβαιότητα που δεν βοηθάει να πάρεις σημαντικές αποφάσεις για τη ζωή σου. Το εξωτερικό δεν νομίζω ότι είναι λύση γιατί κι εκεί τα έξοδα είναι πολλά και γενικότερα δεν είμαστε απο τους ανθρώπους που θέλουμε να φύγουμε απο τη χώρα μας. Εδώ τουλάχιστον δεν πληρώνω ενοίκιο για να έχω μια σκεπή στο κεφαλάκι μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by lullaby View Post
    .....Ναι αλλά εδώ έρχομαι και λέω, θα είναι όντως 2 χρόνια; Μήπως είναι παραπάνω; Αξίζει να περιμένω ή θα χάσω άδικα τον χρόνο μου περιμένοντας με βάρκα την ελπίδα;

    Αρκούν τα τόσο δυνατά συναισθήματα που έχουμε ο ένας για τον άλλο για να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε ή μήπως για ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως το ανάθρεμμα των παιδιών πρέπει να επικρατήσει η λογική;

    Μήπως εγώ τα μεγαλοποιώ τόσο πολύ τα πράγματα και τελικά είναι πιο απλά και δεν χρειάζεται να τα υπεραναλύω;

    Έχει κανείς να προτείνει κάτι, να συμβουλέψει ή να με βοηθήσει να τα βάλω σε μία τάξη;
    τις απαντησεις μονο εσυ μπορεις να τις δωσεις και το ξερεις φυσικα, απλα ρωτας γνωμες μηπως και κατι ξεκουνηθει στο μυαλο σου.
    φυσικα και δεν υπαρχει καμια βεβαιοτητα οτι τα πραγματα θα πανε καλυτερα, ποσω μαλλον για τον χρονο που θα γινει αυτο.
    ασε που παντα μπορει να πανε και χειροτερα...

    αν τον χρονο που ζεις με τον ανδρα της ζωης σου τον σκεφτεσαι και τον ζεις σαν "αναμονη" για κατι αλλο που ΘΑ ερθει και που μαλιστα αν δεν ερθει θα τον θεωρησεις χαμενο χρονο, προτεινω να φυγεις χωρις δευτερη σκεψη. εσυ δεν θελεις τον ανδρα σου, τον θελεις μονο αν δημιουργησετε οικογενεια.
    πραγματικα δεν υπαρχουν βεβαιοτητες.φυγε.

    και κατι πρακτικο. αφου δεν εχουν ακινητα, γιατι βοηθαει τους γονεις στην αποπληρωμη των χρεων? χαμενα λεφτα που πανε στην μαυρη τρυπα, δινει. ας τους αφησει να χρωστανε. τι θα τους κανουν? θα τους εκτελεσουν? η προσωποκρατηση, καταργηθηκε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θελεις να κανετε παιδακι? Αυτο σε προβληματιζει? τα εξοδα ενος παιδιου?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν τον χρονο που ζεις με τον ανδρα της ζωης σου τον σκεφτεσαι και τον ζεις σαν "αναμονη" για κατι αλλο που ΘΑ ερθει και που μαλιστα αν δεν ερθει θα τον θεωρησεις χαμενο χρονο, προτεινω να φυγεις χωρις δευτερη σκεψη. εσυ δεν θελεις τον ανδρα σου, τον θελεις μονο αν δημιουργησετε οικογενεια.
    πραγματικα δεν υπαρχουν βεβαιοτητες.φυγε.
    Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ. Οπότε, σκέψου αν πραγματικά θέλεις αυτόν τον άνθρωπο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19
    Δεν τίθεται θέμα για το αν τον θέλω, γιατί ξέρω ότι τον θέλω, δεν με προβληματίζει αυτό. Εγώ θέλω να προχωρήσει η σχέση μας στο επόμενο επίπεδο αλλά δεν βοηθάει η οικονομική μας κατάσταση!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by lullaby View Post
    Δεν τίθεται θέμα για το αν τον θέλω, γιατί ξέρω ότι τον θέλω, δεν με προβληματίζει αυτό. Εγώ θέλω να προχωρήσει η σχέση μας στο επόμενο επίπεδο αλλά δεν βοηθάει η οικονομική μας κατάσταση!
    κι εγω θελω να ειχα ενα εκατομυριο για τις αμεσες αναγκες μου, αλλα αν δεν το αποκτησω δεν χωριζω απο τον αγαπημενο μου, που να μην εχουμε να φαμε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι εγω θελω να ειχα ενα εκατομυριο για τις αμεσες αναγκες μου, ..


    Αμεσες αναγκες ρεμ ? καποτε ειχες πει ναχεις χρηματα για καλλυντικα ( αστειευομενη , ειδες που θυμαμαι κι εγω ) . Τα αλλα τι να τα κανεις ? αντε ενα ταξιδακι , τιποτα ψωνια , φυγαν πλουσια πλουσια 20.000 . Τα υπολοιπα τι τα θες ?



    Παντως το καλο ειναι πλεον οι γαμοι θα γινονται απο ερωτα ( αφου δεν εχει κανεις χρηματα ! ) .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αμεσες αναγκες ρεμ ? καποτε ειχες πει ναχεις χρηματα για καλλυντικα ( αστειευομενη , ειδες που θυμαμαι κι εγω ) . Τα αλλα τι να τα κανεις ? αντε ενα ταξιδακι , τιποτα ψωνια , φυγαν πλουσια πλουσια 20.000 . Τα υπολοιπα τι τα θες ?



    Παντως το καλο ειναι πλεον οι γαμοι θα γινονται απο ερωτα ( αφου δεν εχει κανεις χρηματα ! ) .
    ααααα αχαχαχαχχαχαχχαχαχα!!!
    τροπος του λεγειν βρε μαγκ , ηταν το εκατομυριο!
    καλα θυμασαι.. τον καλο μου και μια καλυβη, μερικα καλλυντικα και ταξιδακια και ειμαι κομπλε... αντε και κανενα μηχανηματακι γιατι ειμαι γκατζετακιας :p
    ειμαι αισθηματιας μαγκ, ποτε δεν κυνηγησα τα λεφτα ουτε του αλλου, ουτε καν τα δικα μου... ειχα ευκαιριες να κανω διαφορετικες επιλογες στην ζωη μου, αλλα διαλεγα παντα την αγαπη :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποτε δεν κυνηγησα τα λεφτα ουτε του αλλου, ουτε καν τα δικα μου... ειχα ευκαιριες να κανω διαφορετικες επιλογες στην ζωη μου, αλλα διαλεγα παντα την αγαπη :)


    Και πολυ καλα εκανες ! εξοχη επιλογη .

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι εγω θελω να ειχα ενα εκατομυριο για τις αμεσες αναγκες μου, αλλα αν δεν το αποκτησω δεν χωριζω απο τον αγαπημενο μου, που να μην εχουμε να φαμε...
    Αγάπη υπάρχει άφθονη στη σχέση μας όμως το πρόβλημα είναι πρακτικό! Δεν θα έπρεπε να σκέφτομαι και το οικονομικό όταν πρόκειται για τη δημιουργία οικογένειας; Φιλικά μας ζευγάρια που έχουν οικονομική άνεση προχωράνε σε αρραβώνες και γάμους στον 1ο-2ο χρόνο σχέσης κι εμείς είμαστε ήδη 3 χρόνια μαζί και δεν φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα. Νιώθω ότι τα χρόνια περνάνε και αρχίζω να ανησυχώ όσο να'ναι βλέποντας αυτή τη στασιμότητα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by lullaby View Post
    Αγάπη υπάρχει άφθονη στη σχέση μας όμως το πρόβλημα είναι πρακτικό! Δεν θα έπρεπε να σκέφτομαι και το οικονομικό όταν πρόκειται για τη δημιουργία οικογένειας; Φιλικά μας ζευγάρια που έχουν οικονομική άνεση προχωράνε σε αρραβώνες και γάμους στον 1ο-2ο χρόνο σχέσης κι εμείς είμαστε ήδη 3 χρόνια μαζί και δεν φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα. Νιώθω ότι τα χρόνια περνάνε και αρχίζω να ανησυχώ όσο να'ναι βλέποντας αυτή τη στασιμότητα...
    φυσικα και πρεπει να σκεφτεις το οικονομικο για την δημιουργια οικογενειας!
    αλλα εσυ σκεφτεσαι τον χωρισμο...
    ο γαμος/ συμβιωση , δεν χρειαζεται περισσοτερα χρηματα απο την σχεση εξ αποστασεως. χρειαζεται λιγοτερα, μαλιστα!
    χρηματα χρειαζεται η δημιουργια παιδιων. αυτο το κανεις οταν εχεις την δυνατοτητα.
    αλλα εσυ δειχνεις να ταυτιζεις την σχεση σου με την δημιουργια οικογενειας και σε αλλη περιπτωση , πχ οικονομικης στενοτητας, σκεφτεσαι τον χωρισμο και οχι την αναβολη μεχρις οτου χρειαστει, των παιδιων.
    αυτο τι δειχνει για την αγαπη που εχετε μεταξυ σας, σαν ζευγαρι?
    δεν δειχνει τιποτε?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    χρηματα χρειαζεται η δημιουργια παιδιων. αυτο το κανεις οταν εχεις την δυνατοτητα.
    Μα είμαστε ήδη 3 χρόνια μαζί! Αν δηλαδή είμαστε έτοιμοι (οικονομικά) να κάνουμε παιδιά σε 6 χρόνια, θα πρέπει εγώ να περιμένω 6 χρόνια; Δεν ξέρω αλλά όσο δυνατά συναισθήματα και αν νιώθω γι'αυτόν όταν σκέφτομαι το μέλλον μας και το πόσο αυτό αργεί, τόσο περισσότερο επικρατεί η λογική στο μυαλό μου. Φοβάμαι ότι με την συνεχή αυτή αναβολή και στασιμότητα (περιμένοντας να βελτιωθούν τα οικονομικά μας για να προχωρήσουμε) η σχέση μας θα βαλτώσει και θα καταλήξουμε να "φαγωνόμαστε"! Πείτε μου τη γνώμη σας κι εσείς που έχετε παιδιά και ξέρετε! Δεν είναι σημαντική η οικονομική κατάσταση του ζευγαριού όσον αφορά τη δημιουργία και ανατροφή των παιδιών; Όλοι εσείς παντρευτήκατε καθαρά και μόνο από έρωτα χωρίς να υπολογίζετε την οικονομική κατάσταση του συντρόφου σας;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by lullaby View Post
    Μα είμαστε ήδη 3 χρόνια μαζί! Αν δηλαδή είμαστε έτοιμοι (οικονομικά) να κάνουμε παιδιά σε 6 χρόνια, θα πρέπει εγώ να περιμένω 6 χρόνια; Δεν ξέρω αλλά όσο δυνατά συναισθήματα και αν νιώθω γι'αυτόν όταν σκέφτομαι το μέλλον μας και το πόσο αυτό αργεί, τόσο περισσότερο επικρατεί η λογική στο μυαλό μου. Φοβάμαι ότι με την συνεχή αυτή αναβολή και στασιμότητα (περιμένοντας να βελτιωθούν τα οικονομικά μας για να προχωρήσουμε) η σχέση μας θα βαλτώσει και θα καταλήξουμε να "φαγωνόμαστε"! Πείτε μου τη γνώμη σας κι εσείς που έχετε παιδιά και ξέρετε! Δεν είναι σημαντική η οικονομική κατάσταση του ζευγαριού όσον αφορά τη δημιουργία και ανατροφή των παιδιών; Όλοι εσείς παντρευτήκατε καθαρά και μόνο από έρωτα χωρίς να υπολογίζετε την οικονομική κατάσταση του συντρόφου σας;
    κανεις δνε σου ειπε να περιμενεις η να μην περιμενεις. δικες σου αποφασεις ειναι αυτες.
    και επαναλαμβανω, οτι ΒΕΒΑΙΩΣ και πρεπει να λαβεις υποψη τα οικονομικα για να κανεις παιδια. δνε ειναι λαχανα τα παιδια να φυτρωνουν οπου ναναι.

    το μελλον παντα αργει, γιατι δεν υπαρχει καν..
    αυτο που υπαρχει ειναι το παρον. κι εσυ το παρον το ζεις σαν αναμονη για κατι "αλλο".

    μονο που αυτο το "αλλο" μπορει να μην ερθει ποτε.
    αν δεν σου αρκει ο ανδρας σου και τον θελεις μονο με την προοπτικη του παιδιου, χωρισε.
    οντως μπορει να μην στρωσουν ποτε τα οικονομικα σας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 61
    Last Post: 07-11-2014, 22:01
  2. Σχεση Χωρίς ΣΕΞ !!!!
    By redianna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 31-10-2014, 14:50
  3. σχεση χωρις σεξ?
    By @miou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 07-03-2013, 23:25
  4. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 21:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •