Είμαι μπερδεμένη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    3

    Είμαι μπερδεμένη

    Γεια σας

    Μου είναι δύσκολο να περιγράψω τι νιώθω. Έχω μια καλη δουλεια και πριν λιγες μέρες το αγόρι μου μου έκανε πρόταση γάμου.Δέχτηκα παρόλο που δεν είμαι ερωτευμενη μαζι του. Γενικα ειχα παντοτε χαμηλη αυτοεκτιμηση για την εμφανιση μου.Τα τελευταια χρόνια νιώθω οτι δεν μπορω να ερωτευτω.Επίσης μένω με την οικογένεια μου και με παίρνουν τα κλάματα όταν σκέφτομαι οτι θα τους αποχωριστω τωρα. Το γνωριζω οτι τιποτα απο ολα αυτα που νιωθω δεν ειναι φυσιολολογικα.Δεν ξερώ τι μου συμβαίνει, αν αυτό που βιωνω είναι κατάθλιψη.Είμαι πολύ μπερδεμένη και νιώθω χάλια.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Θα παντρευτείς δλδ χωρίς να είσαι ερωτευμένη?

    Οσο για την οικογενεία σ,αργά η γρήγορα θ τους αποχωριζόσουνα

    Οσο για τα υπολοίπα έχεις δοκιμάσει να πας σ ψυχολόγο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα μπερδεμενη.
    ποσα χρονια ειστε μαζι με το αγορι σου και ποσα χρονια νοιωθεις ασχημα, οπως περιγραφεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by mperdemeni88 View Post
    Γεια σας

    Μου είναι δύσκολο να περιγράψω τι νιώθω. Έχω μια καλη δουλεια και πριν λιγες μέρες το αγόρι μου μου έκανε πρόταση γάμου.Δέχτηκα παρόλο που δεν είμαι ερωτευμενη μαζι του. Γενικα ειχα παντοτε χαμηλη αυτοεκτιμηση για την εμφανιση μου.Τα τελευταια χρόνια νιώθω οτι δεν μπορω να ερωτευτω.Επίσης μένω με την οικογένεια μου και με παίρνουν τα κλάματα όταν σκέφτομαι οτι θα τους αποχωριστω τωρα. Το γνωριζω οτι τιποτα απο ολα αυτα που νιωθω δεν ειναι φυσιολολογικα.Δεν ξερώ τι μου συμβαίνει, αν αυτό που βιωνω είναι κατάθλιψη.Είμαι πολύ μπερδεμένη και νιώθω χάλια.
    Πριν αποφασίσεις ότι έχεις κατάθλιψη, σκέψου μήπως απλώς φταίει το ότι δεν θέλεις αρκετά το αγόρι σου.
    Και βέβαια, δεν είναι καθόλου περίεργο να μην θέλεις να τον παντρευτείς.
    Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα, ότι αυτά που νιώθεις δεν είναι φυσιολογικά. Ποιος το ορίζει αυτό;
    Α και το ότι δεν είσαι ερωτευμένη με τον συγκεκριμένο, δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να ερωτευτείς κάποιον άλλο κάποια στιγμή.
    Ο έρωτας δε συμβαίνει με το ζόρι, ούτε επειδή ο άλλος είναι καλό παιδί και μας αγαπάει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ ολους παιδιά για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας.
    Είμαι 4 χρόνια μαζί με το αγόρι μου. Ξεκίνησα να νιώθω μελαγχολία μετά από ένα χωρισμό πριν 6 χρόνια που έγινε χωρίς πολλές εξηγήσεις και με είχε αφήσει πολλά ερωτήματα.
    Από τότε με παίρνουνε εύκολα τα κλάματα χωρίς ιδιαίτερη αιτία και δεν μπόρεσα ποτέ ξανά να ερωτευτώ. Δεν πήγα ποτέ σε ψυχολόγο.
    Νιώθω πολύ αχάριστη που παραπονιέμαι καθώς έχω μια καλή δουλειά σε τέτοια δύσκολη περίοδο και ένα άντρα που με αγαπάει και μπορώ να ξεκινήσω επιτέλους τη δική μου οικογένεια. Συμφωνώ με την marian_m ότι ίσως φταίει το ότι δεν τον θέλω αρκετά. Δεν ξέρω γιατί είμαι μαζί του όμως τόσο καιρό. Ίσως να φταίει ο φόβος της μοναξιάς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    αμα δεν τον θελεις αρκετα οπως λες μην κανεις το λαθος να τον παντρευτεις γιατι δεν θα τον θελησεις ουτε αργοτερα παραπανω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mperdemeni88 View Post
    Σας ευχαριστώ ολους παιδιά για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας.
    Είμαι 4 χρόνια μαζί με το αγόρι μου. Ξεκίνησα να νιώθω μελαγχολία μετά από ένα χωρισμό πριν 6 χρόνια που έγινε χωρίς πολλές εξηγήσεις και με είχε αφήσει πολλά ερωτήματα.
    Από τότε με παίρνουνε εύκολα τα κλάματα χωρίς ιδιαίτερη αιτία και δεν μπόρεσα ποτέ ξανά να ερωτευτώ. Δεν πήγα ποτέ σε ψυχολόγο.
    Νιώθω πολύ αχάριστη που παραπονιέμαι καθώς έχω μια καλή δουλειά σε τέτοια δύσκολη περίοδο και ένα άντρα που με αγαπάει και μπορώ να ξεκινήσω επιτέλους τη δική μου οικογένεια. Συμφωνώ με την marian_m ότι ίσως φταίει το ότι δεν τον θέλω αρκετά. Δεν ξέρω γιατί είμαι μαζί του όμως τόσο καιρό. Ίσως να φταίει ο φόβος της μοναξιάς.
    ισως δεν τον θελεις αρκετα, ισως ομως δεν θελεις κανεναν αρκετα, γιατι δεν εισαι πολυ καλα εδω και 6 χρονια (και οχι 4 που εισαι με τον φιλο σου).

    εγω θα σου προτεινα να καθυστερησεις τις αποφασεις σου για γαμο, χωρις να χωρισεις (αν ειναι διατεθιμενος και ο συντροφος σου να περιμενει), μεχρι να δεις τι σου συμβαινει κι αν το προβλημα ειναι η διαθεση σου , ή η επιλογη σου για τον συγκεκριμενο.
    πηγαινε σε εναν καλο ψυχολογο να κοιταξεις το θεμα σου με τον παλιο χωρισμο και την διαθεση σου κι οταν νοιωσεις καλα, θα καταλαβεις τι νοιωθεις για τον δικο σου.
    ΜΗΝ προχωρησεις σε δεμσευσεις ομως με αυτα που (δεν) νοιωθεις τωρα στην κατασταση που εισαι, μπορει να δυστυχησεις για μια ζωη και το σφαλμα θα ειναι ολο δικο σου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Aν δεν εισαι ερωτευμενη ΓΙΑΤΙ να κανεις ενα τοσο μεγαλο βημα οπως ο γαμος και η συγκατοικηση?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ !
    By Cosmic game in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-10-2013, 23:27
  2. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 13:32
  3. Είμαι μπερδεμενη
    By confused22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2010, 19:54
  4. Είμαι πολύ μπερδεμένη
    By comfusio in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 85
    Last Post: 19-06-2008, 13:50
  5. Μπερδεμενη..
    By fusiologia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 30-05-2007, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •