Αχ πως σε καταλαβαίνω....Εγώ αυτό το πέρασα 2 φορές σε πολυ σοβαρή κατάσταση. Είμαι πολύ μονογαμικός άνθρωπος και γενικότερα όταν κάνω μία σχέση είναι πάντα μακροχρόνια γιατί τιμώ την επιλογή μου και τον άνθρωπο που διάλεξα να είμαι μαζί του. Έχω κάνει 4 μακροχρόνιες σχέσεις (εκτός του αρραβωνιαστικού μου) εκ των οποίων την πρώτη και την τέταρτη τις τερμάτισα εγώ με δική μου απόφαση γιατί κάποια στιγμή έκρινα πως δεν έπρεπε να συνεχίσω άλλο. Οι δύο ενδιάμεσες όμως ήταν οι χειρότερες κατραπακιές που μου έχουν συμβεί ποτέ. Με σημάδεψαν αρκετά αλλά μου έδωσαν και σπουδαία μαθήματα! Με το δεύτερο παιδί χώρισα γιατί έμαθα πως έκανε χρήση ναρκωτικών. Μου το ξεφούρνισε και χωρίσαμε αστραπιαία. Εγώ τρελή γι΄αυτόν ήθελα να το παίξω σωτήρας. (Δεν κοιτούσα τα χάλια μου ήθελα να φτιάξω των άλλων βλέπεις). Δεν έχω κάνει ποτέ χρήση κάποιας χημείας και το γεγονός με σοκάρισε απεριόριστα. Είμασταν απο διαφορετικούς κόσμους εντελώς αλλά τι να κάνεις που εμένα με είχε χτυπήσει ο έρωτας κατακούτελα! Ήμουν 18 χρονών. Εκεί μου έστριψε εντελώς. Πλάκωσα ότι χάπια βρήκα μπροστά μου, τα ανακάτεψα με μπόλικο ουίσκι και κόντεψα να πεθάνω. (ʼσε που δεν πίνω αλκοόλ) Ήμουν μόνη μου και στο παραπέντε με πρόλαβαν που είχα κρεμαστεί απο το μπαλκόνι να πέσω απο κάτω. Περιττό να πω πως εγώ απο εκείνη τη νύχτα δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα! ʼλλοι μου τα είπανε. Έπαθα υποτασικό σοκ, δηλητηρίαση απο το αλκοόλ και τα χάπια, και κατέληξα στα επείγοντα όλη νύχτα και στο νοσοκομείο για 2 μέρες. Ο γιατρός μου είπε πως ήταν ένα απο τα πιο χάλια περιστατικά που έχει δει ποτέ. Εν τέλει το ξεπέρασα και πήγα μπροστά μέχρι που γνώρισα την τρίτη μου σχέση και εκεί ήρθε να συμπληρωθεί το μαρτύριο μου. Τον πρώτο καιρό ήταν όλα καλά μέχρι που ο κύριος άρχισε να μου κάνει σκωτσέζικά ντουζ! Μία κρύο μία ζέστη. Μία αδιαφορία, μία αγάπες και λουλούδια. Ήταν στραβό το κλίμα και το έφαγε ο γάιδαρος. Μη μπορώντας να καταλάβω γιατί τέτοια συμπεριφορά, τι έχω κάνει για να αξίζω κάτι τέτοιο, ζητούσα εξηγήσεις και δεν λάμβανα καμια λογική απάντηση. Όπως βέβαια γίνεται σε αυτές τις καταστάσεις έπεσα σε ένα ειδός μαζοχιστικής κατάστασης. Δεν έβρισκα τη δύναμη να αποδεσμευθώ και η ψυχολογία μου ήταν πραγματικά τραγική! Έχασα σε 6 μήνες 15 κιλα! Είχα πάθει κατάθλιψη και φυσικά μετά το προηγούμενο σοκ που να σηκώσεις κεφάλι απο αυτό. Μέχρι που με βουτάει η αδερφή μου με το αγόρι της και με πάνε σηκωτή να ζητήσουμε εξηγήσεις. Για να μη σας τα πολυλέω, ο κύριος τα είχε μπλέξει με την πρώην του, είχε και εμένα και δεν έδινε φράγκο για την κατάσταση που ήμουν. Δεν είχε ούτε τα κότσια να μου πει την αλήθεια όταν τη ζητούσα και να με χωρίσει να βρω την υγεία μου. Την είχε γκαστρώσει κιόλας!(Έτσι ξερά μου το είπε!) Υπάρχουν λοιπόν και πολύ πολύ χειρότερα! Το τι έγινε δεν θα σας το περιγράψω καλύτερα. Μετά απο αυτό πάντως σαν να μου ήρθε η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος. Σαν να απελευθερώθηκα! Όχι μόνο δεν κατέρρευσα, αλλά διδάχτηκα πολλά πράγματα, έγινα πιο σκληρη, πιο προσεκτική, γνώρισα μετά και ένα καλό παιδί που μείναμε μαζί 3 χρόνια και το τερμάτισα εγώ γιατί έκρινα ώριμα και υπεύθυνα πως για δικούς μου λόγους έπρεπε να πάω παρακάτω, και κοιτώντας πίσω μου βλέπω πως τελικά ο έρωτας είναι κάτι που ανανεώνεται και ποτέ δεν σταματά αρκεί να έχεις ανοιχτή καρδία αλλά πάνω απο όλα να επιλέγεις με ποιον είσαι, να ξέρεις γιατί είσαι μαζί του και να προσέχεις που δίνεις την καρδούλα σου που είναι πολύτιμη και ευαίσθητη! Καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά πως νιώθεις καλέ μου, αλλά αυτό μόνο ο χρόνος το γιατρεύει. ʼσε τον καιρό να περάσει, βίωσε τον πόνο σου, κάνε τον απολογισμό σου και σιγά σιγά σταμάτα να ζεις με φαντάσματα του παρελθόντος. Εαν ζεις ακόμα στο σπίτι που ζούσατε μαζί, σκέψου ακόμα και το ενδεχόμενο να μετακομισεις. Να κάνεις μια νέα αρχή, σε νέο σπίτι και σε άλλη γειτονιά. Να αλλάξεις παραστάσεις. Και πάνω απο όλα μακάρι να γνωρίσεις κάποια να σε κάνει και να την κάνεις ευτυχισμένη.