Fora
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Fora

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    Fora

    Η μοναξιά που την κουβαλάμε σαν κατάρα, ένα αφροδισιακό της στιγμής που μας αποξενώνει και την ίδια στιγμή μας μετατρέπει σε άρχοντες. Το χάδι που στερήσαμε το φιλί που δεν δώσαμε, ο χρόνος που παραμένει ο ίδιος και προχωράει όσο προχωράνε τα θέματα. Να κλείσουν τα φόρα και να βγουν όλα στη φόρα. Ανθρωποι δίπλα μας ζητούν αυτά που αφιερώνουμε στην οθόνη. Ανθρωποι επικοινωνούν μέσα απ την οθόνη για να μη χαθούν. Με φτηνό τρόπο, πρόχειρα, αφιερώνουν και καταθέτουν πράγματα δικά τους, προσωπικά, συναισθήματα και επιδιώξεις, ανησυχίες, έρωτες και πάθη, ολόκληρες ιστορίες ξετυλίγονται και παιρνουν μορφή σε πολύχρωμες σελίδες και όταν έρχεται η ώρα της πραγματικής προσφοράς, κουμπώνονται και φεύγουν.

    Kλείστα όλα και μείνε κοντά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    mais il y a des endroits ou le vent ne souffle pas..
    ..fou fouuu ffffffffouu

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μοn ami, je crois que cette voix ne pourra pas te toucher.....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    φορα ε?
    εγω γιατι νιωθω οτι συνεχως διαβαζω, διαλυμενα ρομαντζα εδω μεσα???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    αχ αχ αυτό το \"παν μέτρον\"..

    Η αλήθεια είναι στη μέση. Ούτε πολλά, ούτε λίγα. Οι άνθρωποι δίπλα μας υπάρχουν αλήθεια, πόσο δίκιο έχεις Liber..
    Είναι τόσο εύκολο να κρυφτείς από αυτούς αφού νομίζεις οτι έτσι δεν φαίνεσαι...
    Είναι τόσο εύκολο να φανερωθείς στους εικονικούς αφού νομίζεις οτι έτσι δεν κρύβεσαι..

    Εγώ έτσι υπήρξα για μεγάλο διάστημα. Μόνο η ανάγκη της ενδοσκόπησης θα δώσει τις πραγματικές διαστάσεις στο θέμα. Σήμερα, έχω κρατήσει το μη εικονικό, χωρίς να έχω αφορίσει το εικονικό. Με πετάει σε ψευτοενοχές ο αυτοαποκλεισμός μου από τα φόρα.

    Και παρόλο που οι ξεθωριασμένοι φόβοι μου κάνουν πώς δεν έχουν καμμία υπόσταση, πάντα αισθάνομαι την παρουσία τους στο πίσω μέρος του μυαλού μου.
    Το μέτρο.

    Κλείστα επιτέλους θα μου ταίριαζε καλύτερα. Σαν κραυγή στην ανούσια εμμονή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Κι αν σταματήσουμε αυτη την επικοινωνία ποιος λέει ότι θα βγούμε στους δρόμους? Οι άνθρωποι που φοβούνται να ανοιχτούν και να επικοινωνήσουν το πολύ πολύ να κλειστούν ακόμη περισσότερο στον εαυτό τους βλέποντας για ώρες τηλεόραση ή κοιτάζοντας τους τέσσερις τοίχους. Μην ξεχάσουμε ότι κάποιοι από εδώ μέσα είναι άτομα με ψυχολογικές ιδιαιτερότητες και τουλάχιστον εδώ εκφράζονται. Μιλάω για αυτό το forum και όχι για το σύνολο της ιντερνετικής επικοινωνίας που έχει κλείσει τους εφήβους μέσα στο σπίτι, μπροστά από έναν υπολογιστή, αποκλείοντας την ανθρώπινη επαφή. Πολύ όμορφες οι παλιές οι εποχές αλλά ίσως έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Το συγκεκριμένο forum θα μπορούσε κατά κάποιο τρόπο να αντικαθιστά τον ψυχολόγο ή το group therapy. Άλλωστε, δεν έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες στην κοινωνία. Και ούτε όλοι έχουν κύκλο φιλικό ή οικογενειακό που θα τους στηρίξει. Η μοναξιά είναι γνώρισμα της εποχής μας και η απομόνωση στον εαυτό μας. Πρώτα ήρθε η μοναξιά και την ακολούθησε το ιντερνετ.............

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    magda poy soy,
    οποιος θελει να μιλησει μιλαει.
    Ειτε ειναι φορα, ειτε ειναι καφενειο, ειτε πλατεια ειτε το μπαλκονι του απεναντι μου.

    Εγω τουλαχιστον ειμαι ανοικτος με ολους και μιλαω με ολους οπου και οπως.
    Αλλο κατι δεν εχω να πω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Πάντως, όσον αφορά εμένα, εκφράζομαι καλύτερα εδώ μέσα, λόγω ανωνυμίας. Έξω άλλοτε είμαι κοινωνική και άλλοτε δεν θέλω να εκφράσω αυτά που αισθάνομαι. Μια ντεμί κατάσταση. Υπάρχουν πάντως πράγματα που δεν μπορώ να τα πω σε κανέναν κι εδώ μέσα νιώθω σαν μια αγκαλιά ανθρώπους που με αποδέχονται και μπορώ να ανοιχτώ. Για τον καθένα είναι διαφορετικά.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by magda-ps.

    νιώθω σαν μια αγκαλιά ανθρώπους που με αποδέχονται και μπορώ να ανοιχτώ.


    Το προβλημα της κοινωνιας σημερα ειναι ακριβως αυτο.
    Οτι δεν σε αποδεχωνται οπως εισαι, αλλα πρεπει να εισαι κατι αλλο συμφωνα με τις επιταγες του καθενος.

    Εγω δεν μπαινω σε αυτο το λουκι.
    Ετσι ειμαι και σε οποιον αρεσω, ειτε προκειται για τους γονεις μου ειτε για την συντροφο μου, ειτε για τους φιλους μου κ.ο.κ.


    Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ψαχνω να βρω σφαλματα μου και οτι δεν θα προσπαθησω να βελτιωθω.
    Προσεξε αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
    Σφαλματα παντα θα κανουμε και πρεπει απο καιρου προς καιρου να κανουμε την αυτοκριτικη μας σκληρη μαλιστα για να πηγαινουμε παρακατω σαν ανθρωποι.
    Οχι ομως να αφηνουμε και 100 ατομα να μας παιρνουν νουμεραδα.

    Διαλεχτε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    \"Οχι ομως να αφηνουμε και 100 ατομα να μας παιρνουν νουμεραδα.\"

    ???????????????????

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Συμφωνω με την Μαγδα...

    ..περα απο την ανωνημια ,εχουμε την ελειψη πασασ προκαταληψησ...παρ ολη την ψυχρη και γυμνη αληθεια που εκφραζουμε, δεν επειρεαζομαστε ευκολα..κι ετσι αγαπαμε ο ενασ τον αλλο πιο ευκολα, και ειτε δεχομαστε ειτε οχι αλλα παντα δημοκρατικα και με διαλογο...καποιον...

    αυτοσ ο διαλογοσ...εκει εξω..δεν υπαρχει.. ισωσ επειδη δεν υπαρχει απλα χρονοσ...η και διαθεση...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Δεν νομίζω οτι ωφελεί να το δούμε μονόπλευρα.

    Ο διάλογος εκεί έξω πάντα υπάρχει. Αν δεν τον έχουμε κάτι λάθος κάνουμε. Πλήρης αποχή από την ζωή εκτός διαδυκτίου συνεπάγεται ανυπαρξία θέσης από τη ζωή γενικότερα.

    Το φόρουμ είναι ένας από τους τόπους συνάθροισης και ανταλλαγής απόψεων. Δεν είναι ούτε θεραπευτής, ούτε σανίδα σωτηρίας. Οπότε ούτε να το υπερεκτιμούμε ούτε να το υποτιμούμε χρειάζεται.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •