Εγωϊσμός. Βοηθάει τον άνθρωπο κάποιες φορές; Είναι θετικό ή αρνητικό χαρακτηριστικό της προσωπικότητας; Πως τον καταπολεμάμε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328

    Εγωϊσμός. Βοηθάει τον άνθρωπο κάποιες φορές; Είναι θετικό ή αρνητικό χαρακτηριστικό της προσωπικότητας; Πως τον καταπολεμάμε;

    Ο εγωϊσμός ώρες-ώρες σηκώνει τοίχους ανάμεσα στους ανθρώπους. Δεν μας αφήνει να παραδεχτούμε τα λάθη μας, δεν μας αφήνει να ζητήσουμε συγνώμη ή να αντιληφθούμε τα ελαττώματά μας. Πολλές φορές μας κλείνει δρόμους στη ζωή. Άλλες φορές πάλι νιώθω πως ο άνθρωπος που δεν είναι εγωϊστής γίνεται έρμαιο των αποφάσεων και των ορέξεων των άλλων. Είμαι εγωίστρια κάποιες φορές στη ζωή μου, με αποτέλεσμα να κλείνω δρόμους που θα ήθελα να βαδίσω. Τι ορισμό δίνετε εσείς στον εγωισμό; Πιστεύεται ότι βοηθάει σαν χαρακτηριστικό προσωπικότητας ή το αντίθετο; Υπάρχει χρυσή τομή;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ο πολεμος τελειωσε καλη μου,
    και ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο για τον εαυτο του.
    Μονο που πρεπει να γνωριζουμε οτι αν κανουμε κατι λαθος αυτο θα μας ερθει πισω.
    Απο την ειναι σχεδον αδυνατο να συγκρατησεις τον εαυτο σου αν δεν εχεις μαθει να λειτουργεις ετσι.


    ε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Ο εγωϊσμός δεν είναι πάντα ισοπεδωτικός.
    Είναι και λειτουργικός σε στιγμές που κάποιος πρέπει να φροντίσει τα τείχη που του γκρέμισαν.
    Σαν πράξη νοήματος σε μη εγωκεντρικούς ανθρώπους.
    Σαν απαραίτητο συστατικό σε εγωκεντρικούς. Δυσλειτουργικός όταν τους τυφλώνει.

    Για μένα είναι μια σκιά που δήθεν με ξεκουράζει σε ώρες μοναξιάς που δεν επιλέγω. Δεν είμαι πλασμένη για κέντρο όμως. Προσπαθώ να τον ανιχνεύω και να τον οριοθετώ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •