Αποβολή Συσσωρευμένου Άγχους...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410

    Unhappy Αποβολή Συσσωρευμένου Άγχους...

    Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποιος από εσάς έχει συσσωρευμένο άγχος (και καλύτερα διαγνωσμένο απο ιατρό όπως καλή ώρα εμού) ή έστω να ξέρει τρόπους αποβολής όλου αυτού του άγχους γιατί χτυπάει πολύ άσχημα τον αυχένα μου και έχω τρελούς πόνους. Μου είχαν διαγνώσει και μια ψιλοαυχεναλγία (ψιλοαυχενικό δηλαδη) οταν ήμουν φαντάρος συν ότι έχω και την σκωλίωση και όλο αυτό με καταπονεί. Ειδικά ο αυχένας...
    Έχω βρει στο internet και σπιτικές ασκήσεις γυμναστικής διότι δεν υπάρχει δυνατότητα για γυμναστήριο και δεν έχω δει καμιά διαφορα... Αλλά ξέρω πως η γυμναστική βοηθάει...
    Η συμβουλή σας θα μου ήταν πολύτιμη....!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν πολυκαταλαβαινω τον ορο ' συσσωρευμενο αγχος ' . Αν εχεις κατι τετοιο , οπως τουλαχιστον εγω το αντιλαμβανομαι , πρωτα το ' σπας ' σε μικροτερα κομματια , ωστε να γινει διαχειρησιμο , και τοτε το αντιμετωπιζεις κομματι - κομματι .
    Οσο για τον αυχενα σου , η αδελφη μου αντιμετωπισε επιτυχως το ιδιο προβλημα , κανοντας σε εξειδικευμενο γιατρο , παιδικο μου φιλο , ενεσεις οζοντος . Κι εγω , οταν λογω γυμν. με βαρη , τραυματιζομαι σε καποια αρθρωση , κανω 5-6 συνεδριες οζοντος , και σε 1-2 μηνες εχει περασει .
    Οι ασκησεις σε φαση παροξυσμου , μαλλον κακο θα κανουν .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    και εγω αυτο χρειαζομαι αυτην την στιγμη το αγχος με εχει βαλει κατω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν πολυκαταλαβαινω τον ορο ' συσσωρευμενο αγχος ' . Αν εχεις κατι τετοιο , οπως τουλαχιστον εγω το αντιλαμβανομαι , πρωτα το ' σπας ' σε μικροτερα κομματια , ωστε να γινει διαχειρησιμο , και τοτε το αντιμετωπιζεις κομματι - κομματι .
    Οσο για τον αυχενα σου , η αδελφη μου αντιμετωπισε επιτυχως το ιδιο προβλημα , κανοντας σε εξειδικευμενο γιατρο , παιδικο μου φιλο , ενεσεις οζοντος . Κι εγω , οταν λογω γυμν. με βαρη , τραυματιζομαι σε καποια αρθρωση , κανω 5-6 συνεδριες οζοντος , και σε 1-2 μηνες εχει περασει .
    Οι ασκησεις σε φαση παροξυσμου , μαλλον κακο θα κανουν .
    Εννοω οτι το άγχος μου συσσωρεύεται (μαζεύεται) και ξεσπάει στους μύες. Καλά αυτά που λες αλλά θα ήθελα κάτι πιο άμμεσο και πρακτικό

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    και εγω αυτο χρειαζομαι αυτην την στιγμη το αγχος με εχει βαλει κατω
    Το πρώτο που χρειαζόμαστε είναι αναπνοές... Εστω και προληπτικά. Διαφραγματική αναπνοή όμως. Αν δεν ξες τι είναι μπες στο youtube έχει τρισεκατομμύριες ασκήσεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    πες σε καποιον δικο σου να σου κανει για λιγα λεπτα λιγο μασαζ στον σβερκο :/
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Βοηθαει για λιγα λεπτα μετα τα ιδια ξανα σε εμενα τουλαχιστον

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μυοχαλαρωτικα εχεις δοκιμασει?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Για την παρουσα φαση οχι. Εχω παρει παλαιότερα norgesic γιατι κουρασα καπιοιυς μυς.. Να πω την αλήθεια τα ψιλοφοβάμαι.. και δεν ξέρω γιατί

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Για την παρουσα φαση οχι. Εχω παρει παλαιότερα norgesic γιατι κουρασα καπιοιυς μυς.. Να πω την αλήθεια τα ψιλοφοβάμαι.. και δεν ξέρω γιατί
    θαρρω πως υπαρχουν και φυτικα μυοχαλαρωτικα..............
    επισης αν δοκιμαζες αναπνοης με ταυτοχρονο σφυξιμο και μετα χαλαρωμα των μυων?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    θαρρω πως υπαρχουν και φυτικα μυοχαλαρωτικα..............
    επισης αν δοκιμαζες αναπνοης με ταυτοχρονο σφυξιμο και μετα χαλαρωμα των μυων?
    η αναπνοη με βοηθαει στην αμμεση αποβολη του αγχους... το αλλο με τους μυες καθολου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by venom View Post
    η αναπνοη με βοηθαει στην αμμεση αποβολη του αγχους... το αλλο με τους μυες καθολου
    σοβαρα?
    εμενα το αντιστροφο
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    σοβαρα?
    εμενα το αντιστροφο
    ναι πολυ με βοηθάει...! Εσύ κάνεις την απλή αναπνοή; γιατι κανένας ειδικός δεν την συστήνει. ΔΙαφραγματική κάνω και βοηθάει
    Last edited by venom; 02-06-2015 at 21:58.

Similar Threads

  1. Αντιμετώπιση άγχους
    By manos85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 14-01-2014, 12:47
  2. Προβλημα αγχους
    By NikosT in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2011, 23:47
  3. παρενέργειες άγχους
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-10-2010, 00:46
  4. αντιμετωπιση αγχους
    By αγωνια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2010, 22:34
  5. ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
    By βασιλικακη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 46
    Last Post: 01-05-2010, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •