Δεν βρίσκω άκρη πλέον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    2

    Δεν βρίσκω άκρη πλέον

    Καλημερα σας...

    Το τελευταίο διάστημα δεν νιώθω καθόλου καλά... Δεν εχω διάθεση να κάνω τιποτα. Θελω συνέχεια να φευγω μακριά απο το σπίτι μου. Δεν με ευχαριστεί τιποτα, δεν μπορω να ευχαριστηθώ τιποτα. Ειναι στιγμές που νιωθω να πνιγομαι, που νιωθω οτι θελω να βαλω τις φωνές. Κλαίω σχεδόν κάθε μέρα κάποιες φορες ασυναίσθητα. Τις τελευταίες μερες νιωθω οτι δεν ξερω πως να διαχειριστώ όλο αυτό που ζω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by colorblind View Post
    Καλημερα σας...

    Το τελευταίο διάστημα δεν νιώθω καθόλου καλά... Δεν εχω διάθεση να κάνω τιποτα. Θελω συνέχεια να φευγω μακριά απο το σπίτι μου. Δεν με ευχαριστεί τιποτα, δεν μπορω να ευχαριστηθώ τιποτα. Ειναι στιγμές που νιωθω να πνιγομαι, που νιωθω οτι θελω να βαλω τις φωνές. Κλαίω σχεδόν κάθε μέρα κάποιες φορες ασυναίσθητα. Τις τελευταίες μερες νιωθω οτι δεν ξερω πως να διαχειριστώ όλο αυτό που ζω.
    Ακολουθείς κάποια φαρμακευτική αγωγή μήπως?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    9
    Καλημέρα..
    όλα αυτά που λες είναι όντως συμπτώματα κατάθλιψης. Το θέμα είναι το ΓΙΑΤΙ σου συμβαίνουν. Αν δε βρεις την αιτία, δε θα καταφέρεις να βρεις ούτε τη λύση. Είμαι σίγουρη πως για κάποιο λόγο σου συμβαίνουν όλα αυτά και είναι σημαντικό να θες να τον αναζητήσεις. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα συναισθήματα είναι ψυχοσωματικές αντιδράσεις σε διάφορα ερεθίσματα/ γεγονότα και με το να προσπαθείς να αλλάζεις τα συναισθήματα (π.χ. με φάρμακα, ουσίες ή οτιδήποτε) δε λύνονται τα προβλήματα. Για κάποιο λόγο λοιπόν, ο οργανισμός σου αντιδρά σε κάτι κι εσύ καλό θα ήταν κάπως να τον ακούσεις και να καταλάβεις γιατί σου συμβαίνει αυτό.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    2
    Δεν ακολουθώ καμία φαρμακευτική αγωγή. Το προβλημά μου, αυτα τα συναισθήματα ξεκίνησαν πριν 3 χρόνια σχεδόν. Ξέρω τον λόγο που νιωθω ετσι. Το θεμα είναι οτι δεν μπορώ να ξεφυγω απο το προβλημα μου λογο οικονομικών δυσκολιών. Εχω πολυ καιρό να εργαστώ λογο κρίσης, ηλικίας και οικογενειακης καταστασης δεν μπορώ να βρω τιποτα.... Το προβλημα μου ειναι η μητέρα του συζύγου μου που μου εχει κανει την ζωη πατινι και δυστυχως συγκατοικουμε. Δεν μπορώ να ζήσω οπως θελω, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ καλα καλά τον συζυγό μου γιατι ειναι διαρκως μεσα στα ποδια μας, εχει γνωμη γι όλα, δεν μας αφηνει να παρουμε ανασα. οσες φορες προσπαθησαμε να μιλησουμε καταληξαμε σε καυγα! Εχω κουραστει να ασχολουμαι με αυτη την κατασταση. Νιωθω σε αδιεξοδο! Δεν ξέρω τι να κάνω πλέον. Δεν θέλω να αφησω τον συντροφο μου, ειμαι καλα μαζι του. Το προβλημα μας ειναι το οικονομικό αυτη την στιγμη για να μπορεσω να βρω ενα μερος να φυγουμε μακριά. Δεν αντεχω πλέον νιωθω οτι εχω ξεπεράσει καθε όριο... Μπορει να ακουγεται χαζό όλο αυτό. Το κλασσικο προβλημα νυφης πεθερας. Ναι αλλα το θεμα εδω ειναι οτι ολη η ζωη μου παει πίσω γιατι μου ρουφαει ολη την ενεργεια σαν το βαμπιρ! Εχω αφησει τον εαυτο μου τελειως.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    υπαρχουν κεντρα ψυχικης υγειας σε ολες τις μεγαλες πολεις οπου μπορεις να βοηθηθεις σχεδον δωρεαν.
    γιατι δεν δοκιμαζεις?
    δεν θα εξαφανισουν την πεθερα σου βεβαια, αλλα μπορει να νοιωσεις εσυ, καλυτερα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε ετσι κ αλλιως σ αυτη την εποχη τα λεφτα τρεχουν απο τα μπατζακια ολων
    πιθανον να ανηκεις σε μια κατηγορια ανθρωπων που πρεπει να πανε καπου για να αλαξουν περιβαλον κ λιγο για να ηρεμισουν συνεχεια ομως δε γινετε γιατι θα ξεπουληθεις απο τις πολες μετακινησεις..
    δε θα χρειαζεσε πολα λεφτα για να βρεις μερος να πας εδω κοντα για λιγες μερες ειναι σχετικα ευκολο...
    μη τα βλεπεις ολα τραγικα απλα καταλαβε τι χρειαζεσε κ τι εχεις αναγκη
    αν το καταλαβεις θα σαι σε καλο δρομο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    θα σου συνιστουσα να δεις καποιον ψυχολογο.!
    να σε βοηθησει να βαλεις σε μια ταξη τις σκεψεις σου και να αναγνωρισεις απο που πηγαζουν ολα αυτα τα αρνητικα συναισθηματα.....
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    9
    Όπως λες μπορεί να είναι το "κλασικό πρόβλημα νύφης πεθερας" , αλλά είναι ένα θέμα που εσένα προσωπικά σε δυσκολεύει πολύ. Με κάποιον τρόπο πρέπει να ενδυναμωθείς και να καταφέρεις να βάλεις όρια στη συμπεριφορά της για να προστατεύσεις εσένα και το γάμο σουυ. Συμφωνώ με τους υπόλοιπους ότι θα σε βοηθούσε να επισκεφθείς κάποιον ειδικό. Μπορείς να βρεις και δωρεάν υπηρεσίες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Μην ανησυχείς θα περάσει! Έχω ακούσει για τις σχέσεις νύφης και πεθεράς. Είναι πολύ δύσκολη σχέση. Αν και ξέρω και πεθερές που αγαπάνε τις νύφες αλλά ως επι τω πλείστων οι πεθερές με τις νύφες δεν τα πάνε καλά....

  10. #10
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Μην ανησυχείς θα περάσει! Έχω ακούσει για τις σχέσεις νύφης και πεθεράς. Είναι πολύ δύσκολη σχέση. Αν και ξέρω και πεθερές που αγαπάνε τις νύφες αλλά ως επι τω πλείστων οι πεθερές με τις νύφες δεν τα πάνε καλά....
    Εσύ να τα βλέπεις αυτά φιλενάδα που ζηλεύεις τις παντρεμένες. Τραβάμε κουπί σου λέω... τυχερή είσαι σου λέω.

Similar Threads

  1. Δεν θα βγαλω ακρη
    By crazyelena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-03-2015, 00:29
  2. Καλώς σας βρίσκω!
    By Μαντζουράνα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 79
    Last Post: 30-12-2014, 17:19
  3. που να βρω την ακρη?
    By makis82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 26-01-2013, 00:22
  4. Μία άκρη για τα ψευδώνυμα
    By zoltar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 06-09-2012, 03:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •