OXI ΠΙΑ ΣΤΗ ΦΟΒΙΑ!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ποιοσ σ ειπε οτι ειναι απλο και ποιοσ ειπε οτι ειναι ευκολο
    αν το κανεισ για μενα ειναι μαγκια και θελει κοτσια
    αλλα δε γινεται αλλιωσ δεν υπαρχει αλλη λυση
    κατσε ψαξε ολο το συμπαν θεραπεια δε θα βρεισ
    και σηκω ενα πρωι και πεσ στον εαυτο σου εχω αυτα θελω αυτα
    θα προσπαθησω να τα κανω οπωσ μπορω και οπωσ θελω
    αμα το λεσ καθε μερα αυτο στον εαυτο σου καποια στιγμη και θα επανελθεισ κι ολα θα γινουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17

  3. #18
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    εχω κανει ψυχοθεραπεια ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ με 3 διαφορετικους ψυχολογους ....ανχωδης διαταραχη κτλ δεν θα ηθελα να μιλησω εδω παραπανω για συγκεκριμενο προβλημα μου ...συμπεριλαμβανομενης αγοραφοβειας εφυδρωση κτλ δεν εχω παρει φαρμακα μεχρι τωρα και εχω γνωρησει εδω και 6 χρονια συγκεκριμενο ψυχολογο που ειχε καποια εμπειρια στην πρωτογενη θεραπεια και ειδα εκει παρολο τα προβληματα και τα ερωτηματικα μου που καΙ ΠΑΛΙ μιλαμε για κατι που σηκωνει πολυ συζητηση ....οτι αναγνωρησα το γιατι χρειαζεται κατι διαφορετικο απο την συμπεριφορικη προσεγγιση στα προβληματα οπως αυτα που συζηταμε εδω ....δυστηχως η συγκεκριμενη θεραπευτικη σωστα .....γεινεται μονο στο primal center στο los angeles και εχει μεγαλο κοστοσ 8 μηνες 25000 ευρω περιπου υπαρχει λογως ομως που επειμενω χρειαζεται ο καθενας να διαβασει και να σκεφτει κανενας δεν μπορει να υποδειξει τιποτε σε κανεναν εγω προταση κανω διοτι τα φαρμακα δεν ειναι λυση ειναι υποστηρικτικη τιποτε παραπανω και το ιδιο ειναι η συμπεριφορικη χρειαζεται να αναβοιωσουμε και να μαθουμε καταρχην τι ειναι αυτο τι σημαινει αναβοιωνω να παψουμε να σκεφτομαστε παραψυχολογικα και μεταφυσικα ....www.primaltherapy.com διαβασε αυτα απο μενα εχω βαλει ενα στοχο αλλα καθε μερα υποφερω γιατι εχω και τεραστιο οικογενειακο προβλημα με την αδελφη μου και δεν ειμαι στα καλητερα μου
    Συμφωνώ κατ' αρχήν πως απλά με τη φαρμκαευτική αγωγή ή με το να μαθεις καποια μεθοδο ψυχοθεραπειας (πχ τη γνωστική συμπεριφορική) δεν έλυσες το προβλημα. Το ίδιο πιστευω ισχυει και για το primal center στο los angeles, συμπέρασμα το όποιο βγαζω με βάση τις γνωσεις και εμπειρια μου απ τα αλλα δυο!

    Επειδή το πρόβλημα ειναι στη σκεψη, ήτοι αν δεν δουλεψει κανεις με τον εαυτό του, αν δεν τον εκπαιδευσει, ήτοι αν δεν παλέψει με τη σκεψη του δεν αλλάζει τίποτα. Πχ ενας μαθητης που θελει να περασει σε καλή σχολή στις πανελλαδικες, στα καλύτερα φροντιστηρια, συγράμματα και στους καλύτερους καθηγητες κι αν ανατρέξει δεν πρόκειται να περασει αν δεν προσηλωθεί στη μελέτη, ήτοι στον δικό του κόπο, αφού υποβοηθήθηκε (κι απλα μέχρι εκει) από τα υπόλοιπα που προειπα. Ακριβως το ίδιο κι εδώ!

    Και πιστεω πολύ δυσκολα θα βρεις ατομο το οποιο αποθεραπευτηκες πλήρως απο το ψυχολογικά. Απλά όλοι συνειδητοποίησαν το πρόβλημα και βελτιώθηκαν (υποβοηθούμενοι από τις μεθόδους αυτες) σε κάποιο βαθμό. Ίσως όχι σημαντικό βαθμό. Απλά προτεινα τη συγκεκριμένη μέθοδο επειδή τη δουλεψα, κι ειδα βελτίωση, κανοντας πραγματα πχ αναλογα σαν αυτο που ειπες με το ανσανσερ, σε οτιδήποιτε στη ζωη θα απαιτουσε αυτη την εξοικειωση, όπως με το ανσανσερ. Απλα και πάλι λέω πως δεν ειναι ευκολα τα πραγματα, και σ αυτο πιστευω συμφωνουμε. Μια καλή βελτιωση ειδα, ήθελα όμως ακόμα πιο πολλή θέληση.

    Γιατί επιμένεις στην αναβίωση? Δλδ να επαναφερει κανεις στη μνημη τα άσχημα βιώματα. Κι αυτο θα του σβησει τις συνεπειες? Καποτε η απελπισία στην οποια οδηγουν το μη ξεπερασμα των ψυχολογικών και τα προβληματα που αυτα επισωρευουν συνεχως στη ζωή του ατομου, κάνουν το άτομο να επιζητα οτιδήποτε μεθόδους πιστευοντας πως εκει θα βρεθεί η λύτρωση, κι αυτο τρεφει το άτομο με αισιοδοξία και ελπίδα μέσα στον πόνο του. Έχω ακούσει για πολλές μεθόδους. Αυτη που προτεινα την βρηκα μεθοδολογική, με δομή, πιο επιστημονική και η προσωπική μου εμπειρία λέει πως ειναι αποτελεσματική.

    Δυστυχως όμως όλα βρισκονται στη σκέψη. Κι όσο πιο βαθύ ειναι το πρόβλημα, ήτοι οσο πιο βαθια στο παρελθον του ατομου παει κι οσο πιο εντονα ήταν τα βιωματα και τα ψυχολογικα τραυματα που επεσώρευσαν, τόσο πιο δυσκολο ειναι να θεραπευθει και τοσο πιο εντονη η καθαρα προσωπική προσπάθεια που χρειαζεται. Απλά μια καλή μέθοδος ψυχοθεραπειας (επιστημονική κατα βάση) θα του προσφερει μια καλύτερη υποβοήθιση στην προσπαθεια του αυτη.
    γιάννης

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Συμφωνώ κατ' αρχήν πως απλά με τη φαρμκαευτική αγωγή ή με το να μαθεις καποια μεθοδο ψυχοθεραπειας (πχ τη γνωστική συμπεριφορική) δεν έλυσες το προβλημα. Το ίδιο πιστευω ισχυει και για το primal center στο los angeles, συμπέρασμα το όποιο βγαζω με βάση τις γνωσεις και εμπειρια μου απ τα αλλα δυο!

    Επειδή το πρόβλημα ειναι στη σκεψη, ήτοι αν δεν δουλεψει κανεις με τον εαυτό του, αν δεν τον εκπαιδευσει, ήτοι αν δεν παλέψει με τη σκεψη του δεν αλλάζει τίποτα. Πχ ενας μαθητης που θελει να περασει σε καλή σχολή στις πανελλαδικες, στα καλύτερα φροντιστηρια, συγράμματα και στους καλύτερους καθηγητες κι αν ανατρέξει δεν πρόκειται να περασει αν δεν προσηλωθεί στη μελέτη, ήτοι στον δικό του κόπο, αφού υποβοηθήθηκε (κι απλα μέχρι εκει) από τα υπόλοιπα που προειπα. Ακριβως το ίδιο κι εδώ!

    Και πιστεω πολύ δυσκολα θα βρεις ατομο το οποιο αποθεραπευτηκες πλήρως απο το ψυχολογικά. Απλά όλοι συνειδητοποίησαν το πρόβλημα και βελτιώθηκαν (υποβοηθούμενοι από τις μεθόδους αυτες) σε κάποιο βαθμό. Ίσως όχι σημαντικό βαθμό. Απλά προτεινα τη συγκεκριμένη μέθοδο επειδή τη δουλεψα, κι ειδα βελτίωση, κανοντας πραγματα πχ αναλογα σαν αυτο που ειπες με το ανσανσερ, σε οτιδήποιτε στη ζωη θα απαιτουσε αυτη την εξοικειωση, όπως με το ανσανσερ. Απλα και πάλι λέω πως δεν ειναι ευκολα τα πραγματα, και σ αυτο πιστευω συμφωνουμε. Μια καλή βελτιωση ειδα, ήθελα όμως ακόμα πιο πολλή θέληση.

    Γιατί επιμένεις στην αναβίωση? Δλδ να επαναφερει κανεις στη μνημη τα άσχημα βιώματα. Κι αυτο θα του σβησει τις συνεπειες? Καποτε η απελπισία στην οποια οδηγουν το μη ξεπερασμα των ψυχολογικών και τα προβληματα που αυτα επισωρευουν συνεχως στη ζωή του ατομου, κάνουν το άτομο να επιζητα οτιδήποτε μεθόδους πιστευοντας πως εκει θα βρεθεί η λύτρωση, κι αυτο τρεφει το άτομο με αισιοδοξία και ελπίδα μέσα στον πόνο του. Έχω ακούσει για πολλές μεθόδους. Αυτη που προτεινα την βρηκα μεθοδολογική, με δομή, πιο επιστημονική και η προσωπική μου εμπειρία λέει πως ειναι αποτελεσματική.

    Δυστυχως όμως όλα βρισκονται στη σκέψη. Κι όσο πιο βαθύ ειναι το πρόβλημα, ήτοι οσο πιο βαθια στο παρελθον του ατομου παει κι οσο πιο εντονα ήταν τα βιωματα και τα ψυχολογικα τραυματα που επεσώρευσαν, τόσο πιο δυσκολο ειναι να θεραπευθει και τοσο πιο εντονη η καθαρα προσωπική προσπάθεια που χρειαζεται. Απλά μια καλή μέθοδος ψυχοθεραπειας (επιστημονική κατα βάση) θα του προσφερει μια καλύτερη υποβοήθιση στην προσπαθεια του αυτη.
    ΕΠΕΙΜΕΝΩ ΓΙΑΤΙ αυτο που εγω προσωπικα βοιωσα και ειναι πολυ λιγο ακομη δεν εχει καμια σχεση με ολο αυτο που περιγραφεισ και υποστηριζεις ....τιποτε δεν καταφερνεισ με τη σκεψη.διοτι πως να χρησιμοποιησεις τη σκεψη για να επιλησεις ενα τραυμα γεννησης τοτε που δεν υπηρχε ακομη η λογικη το τμημα εκεινο του εγκεφαλικου φλοιου που κανει τις ανωτερες επεξεργασιες στον εγκεφαλο και που τωρα επειρεαζεται απο τα μηνυματα αυτου του πρωιμου τραυματος ειναι αδυνατον αυτο μπορει να γεινει μονο με βυθιση σιγα σιγα στο παρελθον και αυτο γεινεται μεσα απο την primal ...οταν ασχολησε με τα συμπτωματα και πως αυτα θα περιοριστουν πως θα αρχησεις να λειτουργεισ καλητερα συνηθως μιλαμε για αλλο πραγμα .....κατι τετοιο που περιγραφει και ο γιατρος στο βιντεο για μια κοινωνια που ειναι παραγωγικη λειτουργικη αλλα σε καμια περιπτωση συναισθηματικα υγιεις και ελευθερη .
    Η αναβιωση ειναι κατι που αν δεν το βοιωσεις δεν περιγραφεται .... και πιστευω οτι ειναι το μελλον στην θεραπευτικη που μπορει πραγματικα να θεση νεες βασεις για το τι και το πως στην επιστημονικη ερευνα οσον αφορα την ψυχοθεραπευτικη το προβλημα για μενα λοιπον δεν ειναι η σκεψη αλλα ΤΙ ΜΑΣ ΩΘΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Το γνωσιακό ‘κομμάτι’ μιας ψυχοθεραπείας γνωσιακού-συμπεριφορικού μοντέλου ασχολείται ακριβώς με το να γνωρίσεις τον εαυτό σου και να καταλάβεις από πού προέρχονται-πηγάζουν αυτά που σου συμβαίνουν. Συνδυαστικά με αυτό ακριβώς, να σημειώσω κάτι εδώ. Ένας ψυχοθεραπευτής γνωσιακού-συμπεριφορικού μοντέλου δε σημαίνει ότι είναι σώνει και ντε εν προκειμένω συμπεριφοριστής ή θα ακολουθήσει τακτικές μιας και μόνο σχολής. Το πιθανότερο (και ίσως και καλύτερο) είναι να συγκεράσει θεωρίες και ακαδημαϊκές γνώσεις διαφόρων σχολών. Τι θέλω να πω με αυτό? Ότι είναι σχεδόν απίθανο να μη σου υποβληθούν ερωτήσεις ανασκόπησης του παρελθόντος που αφορούν πρόσωπα και καταστάσεις τουλάχιστον όσο θυμάσαι τον εαυτό σου. Με απλά λόγια σε φέρνει μπροστά από τον καθρέφτη σου (με ότι αυτό συνεπάγεται).

    Το παράδειγμα με το ασανσέρ είναι πράγματι ένα παράδειγμα συμπεριφορισμού. Αναρωτιέμαι όμως εγώ, μόνο αυτό μας μένει? Το ασανσέρ για το ασανσέρ? Το ότι το λύσαμε τότε με αυτόν τον τρόπο ΔΕΝ μας λέει κάτι? Δεν πρέπει αυτό να μας γεμίσει αισιοδοξία για το επόμενο που θα ακολουθήσει? Αν ακολουθήσει… Εγώ σήμερα λέω αυτό που λέει και η φράση «ότι ναι να ρθει θε να ρθεί και αν δεν ερθεί…μαγκιά του» Το ξέρουμε όλοι μας ότι πολλές από τις διαταραχές άγχους είναι είτε δυσίατες είτε ανίατες. Ζούμε όμως με αυτή τη γνώση και είμαστε εδώ!!! Όμως αν έχουμε δει καλυτέρευση ή και εξάλειψη του προβλήματος μέσω κάποιου τρόπου, δεν πρέπει να μείνουμε στο δια ταύτα? Στο καθαυτό. Ότι βοηθηθήκαμε και είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε και το επόμενο.

    Σε σχέση με το ποστάρισμα της θεματοθέτριας το βρίσκω πέρα για πέρα αισιόδοξο και θα την προέτρεπα μάλιστα (και την κάθε ΜΑΡΟ_86), να συνεχίσει να δίνει αισιόδοξα μηνύματα στους ανθρώπους σ αυτό τον ιστό. Το γεγονός μάλιστα ότι λέει καθαρά ότι … στα λόγια είναι, πρακτικά είναι λίγο δύσκολο… αλλά που θα πάει θα τα καταφέρει, πιθανόν να το κάνει στα πλαίσια μιας μικρής ασυνείδητης ‘έκθεσης’, με σκοπό να βοηθήσει τον εαυτό της. Το παλεύει πρώτα πρώτα με το να το γράφει και έπειτα να το διαβάζει. Με αυτοσυντήρηση έχει να κάνει. Πάρα πολύ θετικό. Και ακόμα πιο θετικό, το γεγονός ότι το μοιράζεται. Δεν έχει καμία σημασία με ποιο τρόπο το παλεύει η συγκεκριμένη. Εγώ στέκομαι στο περιεχόμενο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    @primal
    επειδη εχεισ κολλησει ακου λιγο να δεισ πωσ ειναι τα πραγματα περπαταμε σε αυτο το πλανητη καποια χρονια οι ανθρωποι
    εχει επελθει καποια προοδοσ κοινωνικη και τεχνολογικη αυτο που ζητασ εσυ ειναι να ξαναγυρισουμε ολοι γτ ολοι γεννηθηκαμε
    στο σημειο μηδεν και να τα ξαναζησουμε και με καποιο τροπο αυτο θα μασ κανει καλο αν καταλαβα καλα δλδ να ακυρωσουμε ενα καρο
    επιστημεσ και εκατομυρια ανθρωπουσ πριν αοπ εμασ για κατι που δε ξερουμε και σιγουρα αν αξιζει
    η ψυχιατρικη μαζι σου ειναι απατη οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γτ δεν ειναι αοπτελεσματικη
    αλλα ελα στην πραγματικοτητα μονο αυτα τα οπλα εχουμε τιποτα αλλο και να κοιτασ στον τοπο σου τι μπορει να γινει
    και γω αμα ημουν σε αλλη χωρα πιστεψε με θα ημουν αστροναυτησ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by elis View Post
    να σασ πω και γω την παπαρια μου οτι θεραπεια δεν υπαρχει αλλα υπαρχει λυση
    μπακαλικα λοιπον η λυση ειναι να προχωρησεισ μπροστα και να μην σε ενοχλει
    αυτη ειναι η λυση μπακαλικη ναι μεν αλλα λειτουργει απο αρχαιοτατων χρονων
    και μαλλον δε γινεται αλλιωσ δε θα υπαρχει εξελιξη
    Θα συμφωνήσω με τον elis και θα προσθέσω όσο το ψάχνουμε το θέμα τόσο χειρότερα είναι, η υπερανάλυση μεγεθύνει το πρόβλημα. Ξεχαστείτε, και μην δίνετε τόσο μεγάλη σημασία! Δεν είναι εύκολο το ξέρω αλλά βοηθά

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    aν η ''υπεραναλυση" βρισκεται σε σημειο ασχετο με το θεμα σαφως κ δε βοηθαει για ολα δε θελει κοπο θελει απλα τροπο
    μου χε τυχει πχ αρκετες φορες με αρκετα ατομα να συζητω με καπιον το θεμα του κ αυτος να μου λεει περιστατικα που δεν ειχαν καμια σχεση με το θεμα που προεκυψε
    αυτο ακριβως ενοεις.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by elis View Post
    @primal
    επειδη εχεισ κολλησει ακου λιγο να δεισ πωσ ειναι τα πραγματα περπαταμε σε αυτο το πλανητη καποια χρονια οι ανθρωποι
    εχει επελθει καποια προοδοσ κοινωνικη και τεχνολογικη αυτο που ζητασ εσυ ειναι να ξαναγυρισουμε ολοι γτ ολοι γεννηθηκαμε
    στο σημειο μηδεν και να τα ξαναζησουμε και με καποιο τροπο αυτο θα μασ κανει καλο αν καταλαβα καλα δλδ να ακυρωσουμε ενα καρο
    επιστημεσ και εκατομυρια ανθρωπουσ πριν αοπ εμασ για κατι που δε ξερουμε και σιγουρα αν αξιζει
    η ψυχιατρικη μαζι σου ειναι απατη οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γτ δεν ειναι αοπτελεσματικη
    αλλα ελα στην πραγματικοτητα μονο αυτα τα οπλα εχουμε τιποτα αλλο και να κοιτασ στον τοπο σου τι μπορει να γινει
    και γω αμα ημουν σε αλλη χωρα πιστεψε με θα ημουν αστροναυτησ
    αυτο που ζηταω εγω?ποιος σοοθ ζητησε να ακυρωσεις οπως λες επιστημες και τους ανθρωπους φιλε πρωτα ενημερωνεσε και μετα γραφεισ οσο για το αλλο να κοιτας στον τοπο σου και τι θα σουνα εσυ δε μ απασχολει δε γραφεις τιποτε δεν κανεις διαλογο πραγματικο αυτο το εχεις καταλαβει μηπωσ?

  12. #27
    primal71, μου κάνει εντύπωση η ένταση με την οποία μιλας (μάλλον ως αποτελεσμα/συνέπεια των δικών σου θεματων) και ξέχωρα απ αυτό η επιμονή σου στη μεθοδο της αναβιωσης στη σκεψη, με τη βοήθεια ειδικού, τραυματικών εμπειριών ώστε μέσα από αυτες να προκύψει η θεραπεία. Η αναβίωση, δλδ το κάλεσμα του ατομου να επανφερει στη μνημη του ενα τραυμα ως εαν να το ξαναζει ειναι επίσης αφεαυτού μια τραυματική εμπειρία.
    Κι αυτα τα συμπερασματα που θα βγουν, με τη βοηθεια του ειδικού, μέσα απ την αναβίωση, πόσο εύκολο ειναι για το άτομο να τα πραγματώσει (όπως θα κανε δλδ με αυτα που του παρεχει η οποιαδηποτε αλλη μεθοδος ψυχοθεραπειας)? Θα του σβησουν το τραυμα? Θα ξεκινησει μεσα του μια διαδικασία διαφορετικής αντίκρισης των γενεσιουργων τραυματικών εμπειριών ώστε να μεταβληθούν (νοειεται προς το καλό) οι συνέπειες που τα τραυματα αφησαν στη ψυχολογια του και συνεπως να βελτιωθει η ζωη του στο σημερα?
    Μου φαινεται πως η προσωπική προσπάθεια, ήτοι ύψος του μοχθου, της εσωτερικης διεργασίας, κυρίως δε της θελησης προς πραγματωση θα ειναι το ίδιο όπως με κάθε αλλη μέθοδο.
    Έχεις δοκιμάσει κι αλλες μεθόδους? Δοκίμασες κι αυτη και την βρηκες την πιο αποτελεσματική?
    γιάννης

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Primal71 ενδιαφέρουσα μέθοδος, φαντάζομαι ότι το έχεις ψάξει πάρα πολύ και θα εφαρμόζεται στο εξωτερικό να υποθέσω. Πάντως εγώ θυμάμαι πολλά πράγματα από την παιδική μου ηλικία και τώρα που είμαι και μαμά μου ανατρέχω πιο συχνά. Προσπαθώ να σκεφτώ πως ήμουν εγώ παιδάκι! Όταν ήμουν μικρή θυμάμαι ένα γεγονός έντονο ότι είχα την αίσθηση ότι είχα ξαναζήσει και στο παρελθόν!! Σας κούφανα??????? Α και σε μια προσπάθεια αναβίωσης ενός καταθλιπτικού επεισοδίου που έκανα μόνη μου, σημειωτέον δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ ψυχοθεραπεία, τι έπαθα? Κατάθλιψη!! Στην αναβίωση σκεφτόμουν πως ένοιωθα όταν έπαθα κατάθλιψη στην εφηβεία! Δεν έχω διαβάσει πότε για τη μέθοδο αναβίωσης απλά μου βγήκε έτσι! Γι αυτό κι εγώ πιστεύω όπως και ο Ιωάννης ότι κάτι τέτοιο όπως το περιγράφεις δεν θα με βοηθούσε. Μπορεί βέβαια με τη σωστή καθοδήγηση από ειδικό να είχε αποτέλεσμα!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Primal71 ενδιαφέρουσα μέθοδος, φαντάζομαι ότι το έχεις ψάξει πάρα πολύ και θα εφαρμόζεται στο εξωτερικό να υποθέσω. Πάντως εγώ θυμάμαι πολλά πράγματα από την παιδική μου ηλικία και τώρα που είμαι και μαμά μου ανατρέχω πιο συχνά. Προσπαθώ να σκεφτώ πως ήμουν εγώ παιδάκι! Όταν ήμουν μικρή θυμάμαι ένα γεγονός έντονο ότι είχα την αίσθηση ότι είχα ξαναζήσει και στο παρελθόν!! Σας κούφανα??????? Α και σε μια προσπάθεια αναβίωσης ενός καταθλιπτικού επεισοδίου που έκανα μόνη μου, σημειωτέον δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ ψυχοθεραπεία, τι έπαθα? Κατάθλιψη!! Στην αναβίωση σκεφτόμουν πως ένοιωθα όταν έπαθα κατάθλιψη στην εφηβεία! Δεν έχω διαβάσει πότε για τη μέθοδο αναβίωσης απλά μου βγήκε έτσι! Γι αυτό κι εγώ πιστεύω όπως και ο Ιωάννης ότι κάτι τέτοιο όπως το περιγράφεις δεν θα με βοηθούσε. Μπορεί βέβαια με τη σωστή καθοδήγηση από ειδικό να είχε αποτέλεσμα!
    προσπαθεις να πεις κατι? γιατι ολα αυτα που βαφτιζεις αναβιωση μονο αναβιωση δεν ειναι ειναι πολυ ποιο απλο να πεις οτι ολα αυτα τα θεωρω κουταμαρες παρα να γραφεις αυτα περι αλλης ζωης και οτι με αναβιωση σε καταθληπτικο επισοδιο επαθες καταθλιψη...δεν μπορεις με το μυαλο και τη σκεψη να κανεις αναβιωση το να αναπωλεις το παρελθον δεν ειναι αναβιωση ....οποτε αυτο που σου βγηκε δεν εχει σχεση ....οποτε συμφωνησε με οποιον θες αλλα οταν ξεκινας απο υποθεσεις και λες δεν εχω διαβασει δεν εχω ψαξει καταλαβενεις τοτε ετσι?η σωστη καθοδηγηση ειναι το παν και αυτο λειπει και δυστηχως φανταζομαι θα αργησει πολυ ακομη εδω στην ελλαδα κατι τετοιο γιατι εχουμε τοσο ο καθενας κλειστει εγωιστικα στο καβουκι του( και πρωτοι δυστηχως οι ειδικοι) που ενω πιστευουμε οτι εχουμε αποψη το μονο που κανουμε ειναι να αναμασαμε το τιποτε η να ασχολουμαστε τοσο με τα συμπτωματα που χανουμε το ολον ...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    primal71, μου κάνει εντύπωση η ένταση με την οποία μιλας (μάλλον ως αποτελεσμα/συνέπεια των δικών σου θεματων) και ξέχωρα απ αυτό η επιμονή σου στη μεθοδο της αναβιωσης στη σκεψη, με τη βοήθεια ειδικού, τραυματικών εμπειριών ώστε μέσα από αυτες να προκύψει η θεραπεία. Η αναβίωση, δλδ το κάλεσμα του ατομου να επανφερει στη μνημη του ενα τραυμα ως εαν να το ξαναζει ειναι επίσης αφεαυτού μια τραυματική εμπειρία.
    Κι αυτα τα συμπερασματα που θα βγουν, με τη βοηθεια του ειδικού, μέσα απ την αναβίωση, πόσο εύκολο ειναι για το άτομο να τα πραγματώσει (όπως θα κανε δλδ με αυτα που του παρεχει η οποιαδηποτε αλλη μεθοδος ψυχοθεραπειας)? Θα του σβησουν το τραυμα? Θα ξεκινησει μεσα του μια διαδικασία διαφορετικής αντίκρισης των γενεσιουργων τραυματικών εμπειριών ώστε να μεταβληθούν (νοειεται προς το καλό) οι συνέπειες που τα τραυματα αφησαν στη ψυχολογια του και συνεπως να βελτιωθει η ζωη του στο σημερα?
    Μου φαινεται πως η προσωπική προσπάθεια, ήτοι ύψος του μοχθου, της εσωτερικης διεργασίας, κυρίως δε της θελησης προς πραγματωση θα ειναι το ίδιο όπως με κάθε αλλη μέθοδο.
    Έχεις δοκιμάσει κι αλλες μεθόδους? Δοκίμασες κι αυτη και την βρηκες την πιο αποτελεσματική?
    η τραυματικη εμπειρια που αναβοιωνεται μετα απο οχι μικρο χρονικο διαστημα ενσωματωνεται δημιουργει συνειδητοτητα και επιγνωση του γιατι πραγματικα δεν μπορει να αποτελεσει ποτε εκ νεου το ιδιο τραυματικο γεγονος ... συνδεεται νευροφυσιολογικα με τη σκεψεις μας και τις κυριαρχει και με εμμονες διαστροφικες συμπεριφορες κτλ .... ειναι η μη εκπληρωση των πρωιμων βασικων αναγκων ..... τωρα μεσα απο αυτο ΤΗΝ ΑΝΑΒΟΙΩΣΗ μονο μπορουμε να επιτρεψουμε στο συναισθημα να βγει οπως ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ ΣΚΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΓΑΠΗΘΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΛΑΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.. και οταν αυτη η εμπειρια μπορει να επειρεασει την μεθυλιωση του κυτταρου ναι μπορει να το κανει να μεταβαλει δηλαδη αυτο που επρεπε να ειμαστε ....χρειαζομαστε λοιπον τι σωστη μεθοδο οχι οποιαδηποτε μεθοδο οχι συνδυασμο μεθοδων ..επειδη αυτο επιτασει οχι ενας προσωπικος μας εγωισμος αλλα το ιδιο το τραυμα το εγκεφαλικο στελεχος που δεν εχει λογικη οπως νοητικα μπορει να φανταζομαστε με αυτη τη διανοηση δεν μπορεις να πας εκει οσο και να διαβασεις οσο και να προβληματιστεις ....χρειαζεσε την τεχνικη και το συναισθημα ...ειναι σαν να ρωτησεις τι ειναι αγαπη εδω μεσα θα παρεις φανταζομαι τοσες απαντησεις οσα μελη ειναι πιστευω εγγεγραμενα .....αν ομως αναβοιωνανε ο καθενας ξεχωριστα φαναζομε πολλοι θα ερχοταν αντιμετωποι για να αρχησουν να νοιωθουν κατι ...με το ποσο λιγο αγαπηθηκαν και αυτο σωζει οχι τα ωραια λογια και οι υποθεσεις και τα στιχακια αυτα

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. φοβια με τον hiv
    By tatanata in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 27-04-2014, 12:04
  2. Φοβία για HIV
    By johhn in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 12-09-2013, 21:00
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 12:28
  5. Φοβια
    By Freddy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2009, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •