OXI ΠΙΑ ΣΤΗ ΦΟΒΙΑ!!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    προσπαθεις να πεις κατι? γιατι ολα αυτα που βαφτιζεις αναβιωση μονο αναβιωση δεν ειναι ειναι πολυ ποιο απλο να πεις οτι ολα αυτα τα θεωρω κουταμαρες παρα να γραφεις αυτα περι αλλης ζωης και οτι με αναβιωση σε καταθληπτικο επισοδιο επαθες καταθλιψη...δεν μπορεις με το μυαλο και τη σκεψη να κανεις αναβιωση το να αναπωλεις το παρελθον δεν ειναι αναβιωση ....οποτε αυτο που σου βγηκε δεν εχει σχεση ....οποτε συμφωνησε με οποιον θες αλλα οταν ξεκινας απο υποθεσεις και λες δεν εχω διαβασει δεν εχω ψαξει καταλαβενεις τοτε ετσι?η σωστη καθοδηγηση ειναι το παν και αυτο λειπει και δυστηχως φανταζομαι θα αργησει πολυ ακομη εδω στην ελλαδα κατι τετοιο γιατι εχουμε τοσο ο καθενας κλειστει εγωιστικα στο καβουκι του( και πρωτοι δυστηχως οι ειδικοι) που ενω πιστευουμε οτι εχουμε αποψη το μονο που κανουμε ειναι να αναμασαμε το τιποτε η να ασχολουμαστε τοσο με τα συμπτωματα που χανουμε το ολον ...
    Κακώς το βάφτισα έτσι έχεις δίκιο, απλά γενικά δεν μου αρέσει να αναπολώ πες το κι έτσι δυσάρεστα γεγονότα, εμένα προσωπικά δεν μου κάνει καλό. Επίσης δεν μου αρέσει να ανοίγομαι σε έναν ξένο γι' αυτό αποφεύγω ψυχοθεραπείες κλπ Ότι με στενοχωρεί προσπαθώ να το μοιράζομαι με δικούς μου ανθρώπους. Η αναμόχλευση δυσάρεστων καταστάσεων εμένα και το τονίζω μιλάω μόνο για τον εαυτό μου δεν με ωφελεί. Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν γνωρίζω, δεν έχω διαβάσει. Απλά εκφράζω την άποψη μου γιατί έχω βιώσει κατάθλιψη και την έχω ξεπεράσει μόνη μου χωρίς καμιά θεραπεία. Πως την ξεπέρασα? Με θετική σκέψη, με μοίρασμα, με βόλτες έστω κι αν δεν ήθελα να βγω και γενικά με το να ξεχνιέμαι και να μην σκέφτομαι ότι έχω κάτι.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Κακώς το βάφτισα έτσι έχεις δίκιο, απλά γενικά δεν μου αρέσει να αναπολώ πες το κι έτσι δυσάρεστα γεγονότα, εμένα προσωπικά δεν μου κάνει καλό. Επίσης δεν μου αρέσει να ανοίγομαι σε έναν ξένο γι' αυτό αποφεύγω ψυχοθεραπείες κλπ Ότι με στενοχωρεί προσπαθώ να το μοιράζομαι με δικούς μου ανθρώπους. Η αναμόχλευση δυσάρεστων καταστάσεων εμένα και το τονίζω μιλάω μόνο για τον εαυτό μου δεν με ωφελεί. Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν γνωρίζω, δεν έχω διαβάσει. Απλά εκφράζω την άποψη μου γιατί έχω βιώσει κατάθλιψη και την έχω ξεπεράσει μόνη μου χωρίς καμιά θεραπεία. Πως την ξεπέρασα? Με θετική σκέψη, με μοίρασμα, με βόλτες έστω κι αν δεν ήθελα να βγω και γενικά με το να ξεχνιέμαι και να μην σκέφτομαι ότι έχω κάτι.
    Δεν μπορεις να αντικαταστησεις τις αρνητικες σκεψεις με θετικες(αν δεν αλλαξει πραγματικα αυτο που βαθυτερα αισθανεσαι η δεν μπορεις να αισθανθεις) ...οτι βρηκες τροπο να δρασεις και να συνεχιζεις τη ζωη σου ποιο λειτουργικα αυτο φυσικα και μπορει να γεινει και υπαρχουν πολλοι τετοιοι τροποι αλλιως δεν θα συνεχιζαμε ..... οσο για αυτο που λες για την ψυχοθεραπεια .... κανενας φιλος δεν μπορει να αντικαταστησει μια αληθινη θεραπευτικη ακομη και αν εχει τις καλητερες προθεσεις ....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά ακόμα κι αν αλλάξει αυτό που βαθύτερα αισθανόμαστε, πράγμα που εγώ το θεωρώ πολύ δύσκολο να συμβεί έρχεται η ίδια η ζωή με τις δυσκολίες της, που πάλι θα σε πάρει από κάτω, και πάλι μια από τα ίδια! Είναι δύσκολο να διαχειριστείς κάποια πράγματα όταν έχεις και μια τάση να είσαι λιγάκι μελαγχολικός για να μη πω καταθλιπτικός! Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν έχω γιατρευτεί κι ούτε νομίζω ότι θα μπορέσω. Η αρνητική σκέψη προηγείται της θετικής, έτσι γεννήθηκα και μάλλον αυτό δεν αλλάζει! Έχω διανύσει το μισό της ζωής μου, και εκείνο που μου λείπει περισσότερο είναι το γέλιο, θα ήθελα να γελώ πιο πολύ. Το τελευταία χρόνια μου λείπει ακόμα περισσότερο. Ελπίζω όταν θα φύγω από το μάταιο τούτο κόσμο, εκεί που θα πάω να είναι καλύτερα! Όσο όμως είμαι εδώ θα συνεχίσω να αγωνίζομαι γιατί υπόψη έχω και δυο μικρά παιδιά να μεγαλώσω!!!!! Εσύ έχεις οικογένεια?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά ακόμα κι αν αλλάξει αυτό που βαθύτερα αισθανόμαστε, πράγμα που εγώ το θεωρώ πολύ δύσκολο να συμβεί έρχεται η ίδια η ζωή με τις δυσκολίες της, που πάλι θα σε πάρει από κάτω, και πάλι μια από τα ίδια! Είναι δύσκολο να διαχειριστείς κάποια πράγματα όταν έχεις και μια τάση να είσαι λιγάκι μελαγχολικός για να μη πω καταθλιπτικός! Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν έχω γιατρευτεί κι ούτε νομίζω ότι θα μπορέσω. Η αρνητική σκέψη προηγείται της θετικής, έτσι γεννήθηκα και μάλλον αυτό δεν αλλάζει! Έχω διανύσει το μισό της ζωής μου, και εκείνο που μου λείπει περισσότερο είναι το γέλιο, θα ήθελα να γελώ πιο πολύ. Το τελευταία χρόνια μου λείπει ακόμα περισσότερο. Ελπίζω όταν θα φύγω από το μάταιο τούτο κόσμο, εκεί που θα πάω να είναι καλύτερα! Όσο όμως είμαι εδώ θα συνεχίσω να αγωνίζομαι γιατί υπόψη έχω και δυο μικρά παιδιά να μεγαλώσω!!!!! Εσύ έχεις οικογένεια?
    οχι εγω δεν εχω οικογενεια το μικρο σου ποιο ειναι?τι να λεω παπα χαχαχ...λοιπον παντα θα ερχονται οι δυσκολιες που λες ομως δεν ειναι το ιδιο δεν ειναι δηλαδη το ιδιο μια μονιμη θλιψη απο ενα γεγονος δυσαρεστο αυτη ειναι η διαφορα να μπορω να ζω τη χαρα τη λυπη την ευχαριστηση τον ερωτα οχι ομως μεσα πο ενα φιλτρο που το παρελθον δυστηχως για πολλους δημιουργησε .... ξερεις και το κλαμα εκεινο ομως που σε κανει να οιωθεις μετα τοσο ελαφρης μπορει να ειναι το ιδιο απαραιτητο οπως μια ξεκαρδιστικη στιγμη ..... να δουμε εδω λιγο το καλητερα μαμα?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Δήμητρα με λένε! Μπορείς να χρησιμοποιείς αν το θυμάσαι το μικρό μου όνομα δεν έχω θέμα. Αυτό ισχύει και για τους υπόλοιπους στο forum. Το κλάμα το έχω για ψωμοτύρι! Ειδικά από τότε που έγινα μητέρα μου βγαίνει αβίαστα! Το ξεκαρδιστικό γέλιο μου λείπει, αυτό που κρατάς τη κοιλιά σου, που πας να σκάσεις! Αυτό τελευταία μου λείπει πολύ.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    αυτο που ζηταω εγω?ποιος σοοθ ζητησε να ακυρωσεις οπως λες επιστημες και τους ανθρωπους φιλε πρωτα ενημερωνεσε και μετα γραφεισ οσο για το αλλο να κοιτας στον τοπο σου και τι θα σουνα εσυ δε μ απασχολει δε γραφεις τιποτε δεν κανεις διαλογο πραγματικο αυτο το εχεις καταλαβει μηπωσ?
    ξερω οτι δεν κανω διαλογο αυτη ειναι η ιστορια μου εδω μεσα ρωτα με οσουσ εχω κανει διαλογο και θα πεσεισ απο τα συννεφα αν ειναι πανω απο πεντε στα τοσα χρονια σχολια κανω και καπωσ ακομψα ορισμενεσ φορεσ
    το σχολιο μου για σενα ειναι οτι εχεισ κολλησει σε αυτο το θεμα με την πραιμαλ και ενδεχομενωσ να χεισ κι αλλα πραγματα να πεισ οπωσ ολοι μασ αλλα εσυ εχεισ κολλησει εκει ε ξεκολα και γραψε και τιποτα αλλο αφου θεσ να κανεισ συζητηση υπαρχουν τοσα μελη εδω που καλιστα μπορεισ να κανεισ ωραιεσ συζητησεισ και συ εχεισ κολλησει μετα εγω φταιω;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    ολους μας μας διαμορφωνουν πραγματα που ζησαμε που...δεν ζησαμε και που ψαξαμε για να ερμηνευσουμε μετα οτι μας συνεβαινε ....λοιπον προσωπικα δεν θελω να συμετασχω σε συζητησεις του νοιωθω να ζαλιζομαι με χωρησε η φιλη μου ειμαι μονος θελω περισσοτερη δοση απο εκεινο ητο αλλο φαρμακο .... οπου πιστευω οτι εχω κατι να πω ετσι κολημενα οπως λες το λεω εσυ προτιμας αυτον τον τροπο και να ανεβαζεις τραγουδια αποτι ειδα ... ξερεις κατι ομως παλι δεν θα ημουνα εκεινος που θα σου ελεγε ξεκολα απο τα videakia soy ολοι απο ολους εστω και απο τους κολλημενους οπως λες ισος κατι διαφορετικο δουμε ... αυτα...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ενταξει τα βρηκαμε εγω ειμαι κολλημενοσ με τα βιντεο και συ με την πραιμαλ
    καταλαβα τι θεσ να πεισ οκ το μυνημα εληφθη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #39
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    η τραυματικη εμπειρια που αναβοιωνεται μετα απο οχι μικρο χρονικο διαστημα ενσωματωνεται δημιουργει συνειδητοτητα και επιγνωση του γιατι πραγματικα δεν μπορει να αποτελεσει ποτε εκ νεου το ιδιο τραυματικο γεγονος ... συνδεεται νευροφυσιολογικα με τη σκεψεις μας και τις κυριαρχει και με εμμονες διαστροφικες συμπεριφορες κτλ .... ειναι η μη εκπληρωση των πρωιμων βασικων αναγκων ..... τωρα μεσα απο αυτο ΤΗΝ ΑΝΑΒΟΙΩΣΗ μονο μπορουμε να επιτρεψουμε στο συναισθημα να βγει οπως ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ ΣΚΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΓΑΠΗΘΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΛΑΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.. και οταν αυτη η εμπειρια μπορει να επειρεασει την μεθυλιωση του κυτταρου ναι μπορει να το κανει να μεταβαλει δηλαδη αυτο που επρεπε να ειμαστε ....χρειαζομαστε λοιπον τι σωστη μεθοδο οχι οποιαδηποτε μεθοδο οχι συνδυασμο μεθοδων ..επειδη αυτο επιτασει οχι ενας προσωπικος μας εγωισμος αλλα το ιδιο το τραυμα το εγκεφαλικο στελεχος που δεν εχει λογικη οπως νοητικα μπορει να φανταζομαστε με αυτη τη διανοηση δεν μπορεις να πας εκει οσο και να διαβασεις οσο και να προβληματιστεις ....χρειαζεσε την τεχνικη και το συναισθημα ...ειναι σαν να ρωτησεις τι ειναι αγαπη εδω μεσα θα παρεις φανταζομαι τοσες απαντησεις οσα μελη ειναι πιστευω εγγεγραμενα .....αν ομως αναβοιωνανε ο καθενας ξεχωριστα φαναζομε πολλοι θα ερχοταν αντιμετωποι για να αρχησουν να νοιωθουν κατι ...με το ποσο λιγο αγαπηθηκαν και αυτο σωζει οχι τα ωραια λογια και οι υποθεσεις και τα στιχακια αυτα
    primal71, σόρρυ που πάλι επανέρχομαι και επιμένω, αλλά, αυτή τη μέθοδο εσύ τη δοκίμασες σε σενα νοείται με τη βοήθεια κάποιου καλού ειδικού? Ρωτάω λόγω της επιμονης σου ως προς την αποτελεσματικότητα της μεθόδου. Δεν λέω καθόλου πως η μέθοδος δεν ειναι αποτελεσματική. Απλά θα ήθελα να μάθω.
    Ωστόσο, είμαι βεβαιος ότι ειναι και θεμα ιδιοσυγκρασίας του ατόμου, πχ κάποιος που ειναι ευαισθητος και δεχθηκε τραυματικές εμπειρίες κατα πασα πιθανότητα να μην ανεχόταν να φέρει στη θυμιση του υπό την καθοδήγηση του ειδικού γεγονότα ως εαν να τα ξαναζει εκιενη τη στιγμή.
    Ξέρω ότι κατι ίσως συναφες γινεται στην υπνοθεραπεια (αν ειναι μορφη υπνοθεραπειας δλδ). Ίσως η μέθοδος να ειναι πιο αποτελεσματική σε ενα πιο δυνατό χαρακτηρα.
    Απλά σκέψεις λέω, όπως η δικη μου εμπειρια λέει ότι η γνωστικη συμπεριφορική μεθοδος ειναι αποτελεσματική (και πάλι όμως παιζει καποιο ρόλο ο χαρακτηρας του ατομου στο να μην ενσωματωσει αλλά και η εκταση των τραυματικών του εμπειριών).
    γιάννης

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω βαριεμαι τα πολα επιστημονικα ακομα κ οταν τα ακουω προσπαθω να τα απλοποιησω γιατι οσο πιο μπερδεμενο ειναι κατι τοσο λιγοτερες ειναι οι πιθανοτητες να το συγκρατησει καπιος παντως αν καταλαβα καλα τι ενοει το χε πει καπιος ποιητης αυτο εκανε αυτο που φοβοταν για να το ξεπερασει.. πχ φοβοταν το ασανσερ κ εμπαινε στο ασανσερ... (ενα παραδδειγμα δικο μου για να καταλαβετε...)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    primal71, σόρρυ που πάλι επανέρχομαι και επιμένω, αλλά, αυτή τη μέθοδο εσύ τη δοκίμασες σε σενα νοείται με τη βοήθεια κάποιου καλού ειδικού? Ρωτάω λόγω της επιμονης σου ως προς την αποτελεσματικότητα της μεθόδου. Δεν λέω καθόλου πως η μέθοδος δεν ειναι αποτελεσματική. Απλά θα ήθελα να μάθω.
    Ωστόσο, είμαι βεβαιος ότι ειναι και θεμα ιδιοσυγκρασίας του ατόμου, πχ κάποιος που ειναι ευαισθητος και δεχθηκε τραυματικές εμπειρίες κατα πασα πιθανότητα να μην ανεχόταν να φέρει στη θυμιση του υπό την καθοδήγηση του ειδικού γεγονότα ως εαν να τα ξαναζει εκιενη τη στιγμή.
    Ξέρω ότι κατι ίσως συναφες γινεται στην υπνοθεραπεια (αν ειναι μορφη υπνοθεραπειας δλδ). Ίσως η μέθοδος να ειναι πιο αποτελεσματική σε ενα πιο δυνατό χαρακτηρα.
    Απλά σκέψεις λέω, όπως η δικη μου εμπειρια λέει ότι η γνωστικη συμπεριφορική μεθοδος ειναι αποτελεσματική (και πάλι όμως παιζει καποιο ρόλο ο χαρακτηρας του ατομου στο να μην ενσωματωσει αλλά και η εκταση των τραυματικών του εμπειριών).
    καλημερα γιαννη και παλι το εχω ξαναγραψει και στο ξαναλεω παλι εδω..εχω μικρη εμπειρια με την πρωτογενη θεραπεια και ειδα τη διαφορα μεταξυ του να συζηταςαπο το να μπαινεις στο σωμα σου και να ακολουθεις ενα οποιοδηποτε συναισθημα ομως επειδη ειδα καποια στιγμη οτι ο συγκεκριμενος ψυχοθεραπευτης εδω στην αθηνα που ειναι δεν εχει την καταλληλη εκπαιδευση στην primal σταματησα και αυτο γιατι προετοιμαζομαι απο ολες τις πλαυρες για να παω sto primal center ... οσον αφορα το τι ειναι αποτελεσματικο .... αν δηλαδη σου ελεγα οτι υπαρχουν θεραπευτες εκει που εχουν μετα απο 20 χρονια αναβιωσεις πως θα το σκεφτοσουν αυτο ....θα ελεγες ας πουμε το ποιο πιθανο 20 χρονιαααα και ακομη ο ιδιος οθεραπευτης εχει αναβιωσεις αρα τι ακομη υποφερει ο ιδιος???εινΑΙ ΟΜΩς ΕΤΣΙ?αυτο ο οποιοσδηποτε καλειτε να το μελετησει και να το κατανοησει μονος του αυτο τουλαχιστον μπορει ο καθενας να το κανει οταν ψαξει και εκει θα δει τη διαφορα και μεσα απο αυτο θα δει οτι θα απανηθουν και πολλα αλλα ερωτηματα οπως ειναι αυτο υπνοθεραπεια?οχι δεν ειναι .....και δεν μπορει να ηταν αλλιως θα ηταν ψυεδοαναβιωση ..μπορει το ιδιο η γνωσιακη ψυχοθεραπεια να φτασει τοσο βαθεια στο εγκεφαλικο στελεχος που υπαρχουν μονο μουγκριτα βηχας κτλ ποτεεεε... ομως ολα αυτα δεν μπορω να τα εξηγησω εδω θα χρειαζομουνα να γραφω να γραφω και ειναι ο κοπος του καθενος που πρεπει να κανει τουλαχιστον στο κομματι της επιγνωσης γιατι συνειδητοτητα ειναι αλλο πραγμα και σημαινει βοιωνω μεσα στην θεραπεια τα μοναδικα δικα μου τη μοναδικη μου ιστορια μεσα σε μια οικογενεια...μεσα στη ιδια την κυλια της μητερας μου ... λες ευαισθητος ...ειναι μια ουσιαστικοποιηση αυτο ....συηθως σημαινει φοβαμαιιι αλλα και το ιδιο ειναι και ο δυνατος χαρακτηρας .....που μπορει να ειαι μια προβολη μαι αμυνα στον εξω κοσμο αλλα και ο ιδιος να φοβαταιιιι το ιδιο ..... το ιδιο το τραυμα καθε μερα ερχεται με τη μορφη συμπτωματων και κυριαρχει στη ζωη ποσο ανακουφιστικο ειναι να κανεις εκει σε λενχομενο περιβαλλον που ποτε δεν επαθε κανενας τιποτε ολο αυτο και κομματι κομματι να αποβαλλεις καθε μορφη καταπιεσης απο μεσα σου ...... η θεραπεια αφορα ολους εκειννους που υποφερουν και δεν ξερουν το γιατι και δεν ειαι ποτε θεραπεια οτοιδηποτε σε κανει να λειτουργεις καλητερα αλλα ποτε δεν αποκτας την πραγματικη συνειδητοτητα του γιατι απο που προερχεται ολο αυτο ...αλλο το ενα αλλο το αλλο ...γιατι και πολλοι οταν λενε θεραπεια συνηθως εννοουν το ατομο να ειναι ποιο λειτουργικο εγω δε μιαλαω για αυτο ....καλημερααα γιαννη και σε ολους
    In the field of shrinks we usually mean his emotional makeup is askew; his views and perceptions are off, and he can’t be counted on for stability and reliability. He is damaged.

    But do we also mean that he is physically damaged? Do we take into account the physical aspects of the damage? Or does it find itself limited to the emotional? In Shrinkdom never the twain shall meet; it is all rather ephemeral. But we usually confine ourselves to the emotional. But what about when the “emotional has physical effects? And physical origins? Usually it is a long leap from the emotional damage to the physical. That is why doctors spend their lives studying diabetes, high blood pressure, migraines and asthma, and it still eludes them. It is as if the symptoms spring de novo apart from their roots and are taken as complete entities by themselves. So we go on studying the minutia of the symptoms separated from their origins. The result of all this study is to try to control the symptom not cure it. Big Pharma is not so interested in cure when crushing symptoms is so powerful a choice; an incentive which can go in into infinity. And sadly, patients who suffer so much are willing to accept the control of the symptom as the main goal of treatment.

    arthurjanov blog
    Last edited by primal71; 11-06-2015 at 11:50.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Και εγω με τις κωλοφοβίες έχω βαρεθεί.

  13. #43
    Κατανοητόν! Ανατρέχεις στην αρχική πηγή του προβλήματος.
    Η μνημη δεν διαγραφει. Τουλάχιστον με τον τροπο που εισηγεισαι ξερεις την αιτία. Ετσι, στο εξης δεν αφηνεις να επαναληφθουν καταστασεις του παρελθόντος.
    Από τα πολλά π' ακουω ελπίζω η μέθοδος αυτή να ειναι λυτρωτική, τουλάχιστον για τις επόμενες γενιές, αφου μου ακουγεται σχετικα νεα μεθοδος.

    Μιλησα για υπνοθεραπεια επειδη εκει εφαρμοζουν και τετοιες πρακτικες κατευθυνοντας το ατομο και καλώντας το να θυμηθει περιστατικα κλπ, να συμπαρασταθει στον τοτε εαυτο του και να βρει εκει το λάθος και να μην το επαναλαβει ως υποβολή για το μελλον (καπως ετσι). Γι αυτο μιλησα ότι μπορει να εχει και τραυματικο χαρακτηρα μια τετοια θεραπευτικη μεθοδος βασιζομενος στο τι ξερω απο υπνοθεραπεια.

    Ο καθενας βεβαια μπορει να εχει τις επιφυλάξεις του με βαση τα δικα του βιωματα και τροπο σκεψης.

    Για εμενα, απλα δουλευω με βαση αυτα που εμαθα, τα οποια με βοηθησαν να συνειδητοποιησω το προβλημα, ολο και πιο παλύ να βελτιωνομαι, ανατροφοδοτώντας θετικά τη σκέψη μου ώστε στη σκεψη μου να υποβαθμίζονται τα αρνητικα μεσα απο τα θετικα που φερνει η διαδικασία της βελτίωσης και γενικά να γινεται πιο ποιοτική η ζωη μου. Δεν εχω κουραγιο στο εξης να εμπλακω σε αλλη μεθοδο, απλα΄αυτη/ες που δοκιμασα και βρηκα ως θετικη/ες τις αξιοποιώ στην καθημερινη μου ζωη.

    Ελπίζω η επιστήμη να εχει προχωρήσει τοσο πολύ όσο λες λύοντας το πρόβλημα στη ριζα του, δηλαδή εξαφανιζοντας το.
    γιάννης

  14. #44
    Quote Originally Posted by Johnc View Post
    Και εγω με τις κωλοφοβίες έχω βαρεθεί.

    Κανε αυτο με το ανσανσερ, που προτεινα κι εγω, και η Prima71 και ο Αλέξανδρος_77. Για να το προτεινουν εδώ πολλοί πάει να πει πως ισχύει!!!
    γιάννης

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Η φοβία μου έχει να κάνει με την καρδιά και τις αρρυθμίες οπότε δεν λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο σε εμένα.Εκτός αν προκαλέσω ανακοπή στον εαυτό μου για να το ξεπεράσω μια και καλη :p

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. φοβια με τον hiv
    By tatanata in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 27-04-2014, 12:04
  2. Φοβία για HIV
    By johhn in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 12-09-2013, 21:00
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 12:28
  5. Φοβια
    By Freddy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2009, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •