OXI ΠΙΑ ΣΤΗ ΦΟΒΙΑ!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116

    OXI ΠΙΑ ΣΤΗ ΦΟΒΙΑ!!!!

    Η φοβία είναι παιχνίδι του μυαλού μας και μόνο, πραγματικός κίνδυνος δεν υπάρχει. Κάποιοι ξέρουν πολύ καλά να παίζουν και να ποντάρουν σε αυτή κι έτσι μας κάνουν υποχείρια τους. Είναι καιρός να αποτινάξουμε ότι μας κρατάει πίσω, ότι δεν μας αφήνει να κάνουμε ένα πραγματικό ξεκίνημα, μπορούμε πολύ καλύτερα πιστέψτε με.

    Φόβος; όχι πια... όχι για μένα, όχι για εσάς, ας τον επιστρέψουμε σε αυτούς που μας τον προκαλούν...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Ένας σαν κι εμένα που λόγω άγχους έχω τάσεις λιποθυμίας είναι παν δύσκολο να το αποβάλω. Προσπαθώ αλλά δεν μπορώ... Εσύ κατάφερες τιποτα;;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Κι΄εγώ venom Μου παλέυω με τους νευρόπονους της καρδιάς και με την υποχονδρίαση μου....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by MARO_86 View Post
    Κι΄εγώ venom Μου παλέυω με τους νευρόπονους της καρδιάς και με την υποχονδρίαση μου....
    Ακολουθείς κάποια αγωγή ή από μόνη σου το παλεύεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by MARO_86 View Post
    Κι΄εγώ venom Μου παλέυω με τους νευρόπονους της καρδιάς και με την υποχονδρίαση μου....
    Παντως μην ξεχνας οτι ολα οσα μας συμβαινουν ειναι για το καλο μας. Δεν το βλεπουμε ομως τωρα διοτι υποφερουμε. Και να σου ενα απο τα καλα; Γινομαστε πιο δυνατοι ψυχικα. Και ακομα ενα; Ενω μονο στην ιδεα ταραζομαστε με την αρρωστια και νομιζουμε πως δεν θα τα καταφερουμε ειμαστε εδω και μιλαμε:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    οταν παντως εχεις να βγαλεις 600 σελιδες υλης μονο για ενα μαθημα, η φοβια παει απο κει που ηρθε
    α! που χρονος για τετοια :P

    περα απο την πλακα παντως παιδια η αισιοδοξια ειναι μεγαλο οπλο για τις αγχωδεις διαταραχες (το προσδιοριζω γιατι μονον εδω εχω προσωπικη εμπειρια).
    κι ακομη κι αν ερθει μια μικρη υποτροπη, μην το βαζετε κατω! γιατι μετα την υποτροπη θα ρθει παλι η ανακαμψη...
    μας πηγαινει λιγο γενικως πανω κατω, αλλα αν παραμεινουμε πρωτον ψυχραιμοι εμεις οι αγχωδεις και δευτερον αισιοδοξοι θα τα καταφερουμε :)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Υπερβαση ειναι το να επιδιωκεις να ερχεσαι προσωπο με προσωπο, να εκτίθεσαι δλδ, μ αυτα που υποτιθεται σε φοβίζουν. Η αποφυγη τους τρεφει το φόβο. Η υπέρβαση οδηγει στην εξοικείωση κι αυτη με τη σειρα της λυνει με τον καιρο το πρόβλημα. Το ζητημα ειναι να συνειδητοποιήσει κανεις τη διαστρεβλωση αυτη της σκεψης, ήτοι το φοβο, όσο πιο νωρίς γίνεται, ώστε οι απωλειες στη ζωη του (κόστος δλδ) να ειναι λιγότερες. Μια καλή ψυχοθεραπεια (πχ γνωστικη συμπεριφορικη) βοηθα αποτελεσματικα προς αυτη την κατευθυνση.
    γιάννης

  8. #8
    Μπραβο Μαρω!!σε χαιρομαι :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Μπραβο Μαρω!!σε χαιρομαι :)
    Μερμηγκα στα λόγια είμαι...πρακτικά είναι λίγο δύσκολο αλλά που θα πάει θα τα καταφέρουμε!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Υπερβαση ειναι το να επιδιωκεις να ερχεσαι προσωπο με προσωπο, να εκτίθεσαι δλδ, μ αυτα που υποτιθεται σε φοβίζουν. Η αποφυγη τους τρεφει το φόβο. Η υπέρβαση οδηγει στην εξοικείωση κι αυτη με τη σειρα της λυνει με τον καιρο το πρόβλημα. Το ζητημα ειναι να συνειδητοποιήσει κανεις τη διαστρεβλωση αυτη της σκεψης, ήτοι το φοβο, όσο πιο νωρίς γίνεται, ώστε οι απωλειες στη ζωη του (κόστος δλδ) να ειναι λιγότερες. Μια καλή ψυχοθεραπεια (πχ γνωστικη συμπεριφορικη) βοηθα αποτελεσματικα προς αυτη την κατευθυνση.
    Εδώ είναι που λέμε πόσο εύκολα μπορώ να κάνω θετικές σκέψεις αλλά όταν μέσα μας είμαστε ασύνδετοι ποτέ αυτές δεν μπορούν να μετουσιωθούν σε καμιά υπέρβαση και δυνατότητα για πραγματική αλλαγή προσπαθούμε να επεμβουμε στο παλιό το αρχαιό μέσα μας σε εκείνο που δεν έχει λογική και να το κάνουμε συνειδητό μάταια ...διότι ασχολούμαστε με κάτι που με τι λογική σκέψη είναι αδύνατον να το υπερνικήσουμε ....ετσι οπως λεει και η ΜΑΡΟ που ανοιξε το θέμα τοσο επαναστατικά ....ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΜΑΙ .... οσο λοιπον και να εκτεθείς είναι σίγουρο οτι θα παλέψεις να καταπιέσεις με ψευδοαπελευθερωση το προβλημάσου και φυσικά θα γείνεις ειδικός των φαρμάκων κάποια στιγμή για να κρατιέσαι σε μια ευθραστη ασυνείδητη ισσοροπία.
    Δέν είναι φαντασίωση μας οι φόβοι το ανχος δεν ειναι φιλοσοφική υπόθεση και δεν απαιτεί απο εμάς ηρωισμούς ...ηρωισμός είναι αυτο που κάνουμε η προσπαθούμε να κανουμε καθε μερα να ζούμε χωρίς την συναιδητότητα του πραγματικού μας εαυτου ...αλλοι τα καταφέρνουν καλήτερα σε αυτό αλλοι όχι ....πως λοιπόν θα συνειδητοποιήσεις την διαστρέβλωση που γράφεις ιωαννη όταν ολη η κατευθηνση ακόμη και της γνωστικης συμπεριφορικης θεραπειας που αναφερεις ειναι να σε αποσπασει απο αυτο που πραγματικα πρεπει να βοιωσεις και να σου πει δεξου συμβιβασου κανε προχωρα χωρις το πολυ παλιο που συνηθως δεν εχει λογικη παραμενει αγνωστο ακομη και σε αυτους που λεγονται ειδικοι?ΑΝ λοιπον θέλουμε τα λόγια μας για εμενα να μην παραμείνουν κουφια και .....απλα επανάσταση της πορδης........ χρειαζόμαστε τεχνικές(πρωτογενη θεραπεια)οι οποίες θα μας θέσουν τη σωστή βάση απο την αρχ΄η στο πρόβλημα και το τι τελικά μπορεί να είναι επιστημονική ψυχοθεραπεία για να κάνει ο καθένας το δικότου ταξιδι πισω στο χρόνο και να βρει αυτός τις απαντήσεις για το δικό του ανχος και τη προελευση του αλλιως θα μιλάμε για ψευδοελευθερια και τίποτε περισσοτερο ..ουτε τα βιβλια ουτε οι γκουρου ουτε τα φαρμακα μπορουν να μας δωσουν πισω ενα μπαμπα αδιαφορο η μαμα δεν μπορουν να γνωριζουν την ποιοτητα της ιδιας της γεννησης μας και την συμβολη της στο σημεριο μας ανχος ..ολα πρεπει να βοιωθουν λιγο λιγο αλλιως ..... θα εχουμε αναγκη μια νεα δραστηριοτητα καθε φορα για μια νεα αμυνα για μια νεα ψευδοσυνειδητοτητα και αναλογα τα τραυματα μας δυστηχως θα χαθουν πολλα χρονια ζωης που θα ασχολουμαστε με μια ισσοροπια που δεν θα ερχεται ποτεε.....πρωτα ειμαι απογοητευμενος απο αυτους τους ειδικους που δεν βλεπουν οτι απετυχαν με τον συμπεριφορισμο γιατι βολευτηκαν(δεν εχουν πραγματικα πολλοι λυσει το δικο τους βαθυτερο επιπεδο ασυνειδητου πονου ανχους και μαλιστα πολλοι υποστηριζουν οτι δεν υπαρχει) και μετα με καθεναν απο εμας που για τους εσωτερικους αυτους λογους(και οικονομικους ) επιλέγουν ψυχοθεραπειες αναλογες(συμπεριφορικες)η μαινουν μονο στα φαρμακα ... οταν λοιπον δεις και την αλλη πλευρα τότε αποφάσησε αλλα αν δεν βλέπεις την αλλη πλευρα ...θα λες ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ...Η ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ....ΦΟΒΑΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΝΣΑΝΣΕΡ ΚΑΙ ΜΠΕΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΣΕ ΑΣΑΝΣΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΤΗ ΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΠΡΙΤΣΙΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΑ ΑΣΑΝΣΕΡ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ...........ΤΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕ ΤΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ....καθε φορα με ενα συμπτωμα ποτε ομως σαν ολοτητα το ατομο ...ΑΥΤΑ........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    primal71 γεια.
    Έχεις προσωπική εμπείρια (ες) απο ψυχοθεραπεία γνωσ.-συμπερ. μοντέλου στο παρελθόν?
    Αν ναι, άλλαξες ψυχοθεραπευτή και πόσες συνεδρίες διήρκησαν?

    Υπάρχει αντιπρόταση στην επίλυση των ζητημάτων του συγκεκριμένου θέματος που αφορά
    τις φοβίες (αγχώδεις διαταραχές και ευρύτερα νευρώσεις, προσθέτω εγώ) κατά τη γνώμη σου?
    Αν προτείνεις κάτι, συγκεκριμένα τι θα ήταν αυτό? Ψυχανάλυση? Κάτι άλλο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by MARO_86 View Post
    Η φοβία είναι παιχνίδι του μυαλού μας και μόνο, πραγματικός κίνδυνος δεν υπάρχει. Κάποιοι ξέρουν πολύ καλά να παίζουν και να ποντάρουν σε αυτή κι έτσι μας κάνουν υποχείρια τους. Είναι καιρός να αποτινάξουμε ότι μας κρατάει πίσω, ότι δεν μας αφήνει να κάνουμε ένα πραγματικό ξεκίνημα, μπορούμε πολύ καλύτερα πιστέψτε με.

    Φόβος; όχι πια... όχι για μένα, όχι για εσάς, ας τον επιστρέψουμε σε αυτούς που μας τον προκαλούν...
    να ξερεις οτι οταν καποιοι ανθρωποι ειναι υπερευαισθητοι με φοβιες και κρισεις πανικου οπως εμεις ειμαστε πολυ πιο δυνατοι απαυτους που δεν εχουν γιατι τα καταφερνουμε στη ζωη περα απτο προβλημα μας

    αν καταφερναμε να τυθασευσουμε το μαλακισμενο το μυαλο μας που τρεχει με χιλια θα γινομασταν εκατο φορες καλυτεροι απαυτους

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    primal71 γεια.
    Έχεις προσωπική εμπείρια (ες) απο ψυχοθεραπεία γνωσ.-συμπερ. μοντέλου στο παρελθόν?
    Αν ναι, άλλαξες ψυχοθεραπευτή και πόσες συνεδρίες διήρκησαν?

    Υπάρχει αντιπρόταση στην επίλυση των ζητημάτων του συγκεκριμένου θέματος που αφορά
    τις φοβίες (αγχώδεις διαταραχές και ευρύτερα νευρώσεις, προσθέτω εγώ) κατά τη γνώμη σου?
    Αν προτείνεις κάτι, συγκεκριμένα τι θα ήταν αυτό? Ψυχανάλυση? Κάτι άλλο?
    εχω κανει ψυχοθεραπεια ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ με 3 διαφορετικους ψυχολογους ....ανχωδης διαταραχη κτλ δεν θα ηθελα να μιλησω εδω παραπανω για συγκεκριμενο προβλημα μου ...συμπεριλαμβανομενης αγοραφοβειας εφυδρωση κτλ δεν εχω παρει φαρμακα μεχρι τωρα και εχω γνωρησει εδω και 6 χρονια συγκεκριμενο ψυχολογο που ειχε καποια εμπειρια στην πρωτογενη θεραπεια και ειδα εκει παρολο τα προβληματα και τα ερωτηματικα μου που καΙ ΠΑΛΙ μιλαμε για κατι που σηκωνει πολυ συζητηση ....οτι αναγνωρησα το γιατι χρειαζεται κατι διαφορετικο απο την συμπεριφορικη προσεγγιση στα προβληματα οπως αυτα που συζηταμε εδω ....δυστηχως η συγκεκριμενη θεραπευτικη σωστα .....γεινεται μονο στο primal center στο los angeles και εχει μεγαλο κοστοσ 8 μηνες 25000 ευρω περιπου υπαρχει λογως ομως που επειμενω χρειαζεται ο καθενας να διαβασει και να σκεφτει κανενας δεν μπορει να υποδειξει τιποτε σε κανεναν εγω προταση κανω διοτι τα φαρμακα δεν ειναι λυση ειναι υποστηρικτικη τιποτε παραπανω και το ιδιο ειναι η συμπεριφορικη χρειαζεται να αναβοιωσουμε και να μαθουμε καταρχην τι ειναι αυτο τι σημαινει αναβοιωνω να παψουμε να σκεφτομαστε παραψυχολογικα και μεταφυσικα ....www.primaltherapy.com διαβασε αυτα απο μενα εχω βαλει ενα στοχο αλλα καθε μερα υποφερω γιατι εχω και τεραστιο οικογενειακο προβλημα με την αδελφη μου και δεν ειμαι στα καλητερα μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    να σασ πω και γω την παπαρια μου οτι θεραπεια δεν υπαρχει αλλα υπαρχει λυση
    μπακαλικα λοιπον η λυση ειναι να προχωρησεισ μπροστα και να μην σε ενοχλει
    αυτη ειναι η λυση μπακαλικη ναι μεν αλλα λειτουργει απο αρχαιοτατων χρονων
    και μαλλον δε γινεται αλλιωσ δε θα υπαρχει εξελιξη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αν ηταν τοσο απλο να προχωρισουμε μπροστα ελις δεν θα βασανιζομασταν τοσο καιρο με τοσες εναλλακτικες μορφες θεραπειας...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. φοβια με τον hiv
    By tatanata in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 27-04-2014, 12:04
  2. Φοβία για HIV
    By johhn in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 12-09-2013, 21:00
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 12:28
  5. Φοβια
    By Freddy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2009, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •