ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376

    Question ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

    ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ,ΚΑΝΑΔΑ Π.Χ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εμυ εγω μπορω να σου πω για ευρωπαικη ενωση που ξερω σιγουρα,για εκτος ευρωπαικης ενωσης δεν ξερω πολλα.
    Το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι οτι αν οντως θελεις να μετακομισεις,πριν φυγεις απο Ελλαδα να σιγουρευτεις οτι θα εχεις δουλεια στην χωρα που θα πας,

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    παρων! παρτε με μαζι σας οπου κι αν πηγαινεται. με πουλμαν επρεπε να κανονιζουμε να φευγουμε ομαδικα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Λοιπόν εκτός από όλα αυτά που έχω πάθει με τη Δ.Δ.να μου πεισ για την ευρωπαική ένωση κ εσύ ΚΕΝΟ θα έλεγα πούλμαν κ έστω κ λαθρομεταναστες διότι εδώ στο νέο Μπαγκλα Ντες δεν έχουμε καμμία πιθανότητα επιβίωσης κάποτε οι Αλβανοί πέρασαν σύνορα,έτσι πλάκα δε κάνω ασ φύγουμε ομαδικά πραγματικά πείτε μου το μέλλον θα πάω από άλλο τώρα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω οταν μετακομισα εκανα τα εξης.
    Πηγα στο δημαρχειο.
    Μετα απο δυο μερες μου ηρθε ενα γραμμα απο μια υπηρεσια για μεταναστες και μου ζητουσαν να συμπληρωσω κατι χαρτια,να στειλω μια φωτοτυπια ταυτοτητας.
    Αυτα τιποτα αλλο.Και δεν χρειαστηκε καν να παω σε αυτη την υπηρεσια,μεσω ταχυδρομειου τα εστειλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Θέλω περισσότερη ανάλυση,ποιό δημαρχείο, που μετακόμισες, χρήματα πλήρωσες...που βρίσκεσαι,βοηθησεμε το έρμο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Λοιπον ειμαι στην Γερμανια.
    Πριν μετακομισω ειχα βρει σπιτι και δουλεια(η οποια τελικα ηταν μαλακια αλλα τελοςπαντων)
    Οταν εντελει ηρθα εδω πηγα στο δημαρχειο της περιοχης που μενω και ειπα οτι ειμαι απο Ελλαδα και θελω να ζησω εδω κλπ.Συμπληρωσα κατι χαρτια και μετα μου εστειλε μια αλλη δημοσια υπηρεσια κατι αλλα εγγραφα που επρεπε να συμπληρωσω.Τιποτα παραπανω,δεν χρειαστηκε να πληρωσω κατι.Γενικα απο οσο ξερω στην Ευρωπαικη ενωση δεν χρειαζεται τιποτα το ιδιαιτερο,απλα πρεπει να εχεις βρει σπιτι για να μενεις πριν πας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    betelgeuse

    Για δωσε μας μια ιδεα πως ειναι εξω για καποιον Ελληνα... Βρηκες ευκολα δουλεια? Ο,τι μπορεις να πεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by emy View Post
    ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ,ΚΑΝΑΔΑ Π.Χ.
    Για το αγγλικό κομμάτι του Καναδά δε γνωρίζω τι χρειάζεται.
    Για το γαλλικό σίγουρα χρειάζεσαι ζεστά ρούχα!
    Επίσης χρειάζεσαι πρόσκληση για να μπεις. Επομένως, είτε έχεις κάποιον γνωστό που σε καλεί, είτε μια δουλειά που σε περιμένει. Πας στην πρεσβεία και σε καθοδηγούν.

    Γενικά, ο πιο ανώδυνος τρόπος να πας οπουδήποτε, είναι να επικοινωνήσεις με την πρεσβεία της χώρας και να δεις και τα δικιολογητικά και όλα.

    Σίγουρα βοηθά να έχεις ήδη δουλειά που σε περιμένει. Να έχεις ελέγξει ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να μπορείς να νοικιάσεις δικό σου σπίτι και να έχεις ιντερνετ και τα σχετικά.
    Επίσης, να έχεις ένα ποσό στην άκρη για παν ενδεχόμενο για το πρώτο μήνα ή κάτι.

    Τέλος, επικοινώνησε με την εκεί ελληνική κοινότητα, θα σε στηρίξουν και θα σε βοηθήσουν όταν φτάσεις εκεί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    paprika k karisha τι λέτε, μήπως να συναντηθούμε να πάμε στις πρεσβείες,κ να δούμε πως θα βρούμε την ελληνική κοινότητα, για κρύο κ,λ,π αδιαφορώ στο μπ.... την Ελλάδα δε θέλω να ζω τα κάλη κ τις χάρες της να τις χαίρεται, ούτε τον ήλιο της θέλω,μόνο βρώμα είναι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    χωρις να εχετε βρει ηδη δουλεια, πριν φυγετε, δεν μπορειτε να πατε πουθενα χωρις λεφτα.

  12. #12
    Kαλό μεσημέρι σε όλους.. μια σελίδα που μπορείτε να επισκεφτείτε και να μάθετε τα παντα σε ότι αφορά την μετανάστευση είναι το patriotaki .net. θα σας κατατοπίσουν πλήρως και θα μάθετε από πρωτο χέρι μιας και γράφουν άνθρωποι που έχουν ήδη φύγει στο εξωτερικό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    betelgeuse

    Για δωσε μας μια ιδεα πως ειναι εξω για καποιον Ελληνα... Βρηκες ευκολα δουλεια? Ο,τι μπορεις να πεις
    Karisha εδω γενικα δουλεις υπαρχουν δεν δυσκολευεσαι ιδιαιτερα για να βρεις.Εγω ειχα βρει μια δουλεια εδω πριν μετακομισω,ασχετα να τελικα δουλεψα μονο για δυομιση μηνες εκει.Μετα εκανα μια γελοια δουλεια για αλλους τρεις μηνες αλλα πληρωνομουν καλα.
    Γενικα εδω πολλα πραγματα ειναι καλυτερα.Το συστημα υγειας λειτουργει πολυ καλα,υπαρχουν περισσοτερες παροχες και τα σουπερμαρκετ εχουν πολυ μικροτερες τιμες απο οτι στην Ελλαδα.Υπαρχουν προγραμματα για να μαθεις την γλωσσα σε 4 μηνες με 400 ευρω και σε βοηθανε να βρεις και δουλεια.
    Το μονο κακο ειναι οτι οι συγκοινωνιες τους ειναι αθλιες,και απαγορευεται το Downloading το streaming και το να χρησιμοποιεις proxy servers.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    χωρις να εχετε βρει ηδη δουλεια, πριν φυγετε, δεν μπορειτε να πατε πουθενα χωρις λεφτα.
    Αυτο ειναι πολυ βασικο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Σκέφτομαι να φύγω μόνιμα από Ελλάδα. Τον τελευταίο καιρό η αναγκη αυτή μου έχει γίνει έντονη. Το ανακοίνωσα στους γονείς μου και έγιναν έξαλλοι καθότι μοναχοπαίδι. Οικογένεια δεν έχω, ούτε το βλεπω να κάνω γιατί ο συγκεκριμενος συντροφος που έχω -δυστυχώς- είναι στείρος, έχω κανει εξωσωματικές αλλά δεν έχουν πετύχει, φοβαμαι να κάνω άλλες λόγω των πολλών ορμονών που παιρνεις, επομενως το θεμα παιδί -αναγκαστικά- το έχω αφήσει. ίσως αργότερα θελήσει να με ακολουθήσει αλλά προς το παρόν όχι. Οσο για δουλειά έχω τη δυνατότητα παω για 2 χρόνια σε κάποια ευρωπαική πόλη ή κυπρο ή αυστραλία μεσω της τωρινής μου δουλειάς. Μετά αν μου αρέσει εκεί θα παραιτηθώ και ελπίζω να βρω κάποια άλλη δουλειά.
    Προβληματίζομαι όμως για το ποια χωρα να στοχευσω. Εχετε κάποιες εμπειρίες για τον τρόπο ζωής από χωρες που προανεφερα;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Οπου και να πατε θελετε 5-6 χιλιαρικα στην τσεπη αν πηγαινετε χωρις δουλεια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •