Oι "νυχτερινοι" τυποι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255

    Oι "νυχτερινοι" τυποι

    όσοι-ες συνηθιζετε περιεργες συμπεριφορες υπνου, του τυπου πεφτω για υπνο στις 6 το πρωι και ξυπναω απογευμα :P, αν θελετε δειτε αυτο το βιντεο -διαθετει και ελληνικους υποτιτλους-.



    ειναι πολυ ενδιαφερον και καθολου βαρετο κατα την γνωμη μου :)

    https://www.youtube.com/watch?v=BPJ0729NVjw
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    -----------------------------------------------------.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Αυτού του είδους τα βιντεάκια είναι από τα αγαπημένα μου... οι εικόνες (έστω και παιδικού στυλ) βοηθάνε πολύ τους οπτικούς τύπους (είμαι ένας από αυτούς) στην ταχύτερη κατανόηση και επεξεργασία των πληροφοριών.
    Αυτό που θα προσθέσω εγώ είναι οτι η νύχτα επίσης βοηθάει στην συγκέντρωση, επειδή ίσως ξέρεις πως δεν θα έχεις ξαφνικές διακοπές, όπως την ημέρα.
    Επίσης η γενικότερη ηχορύπανση της ημέρας δεν συγκρίνεται με της νύχτας.
    Αν και το να κοιμάται κάποιος 6 το πρωί είναι τραβηγμένο, γιατί μάλλον καταλήγει να χάνει όλο το φως της ημέρας!

  4. #4
    Αν αυτο δεν συμβαίνει λόγω εργασίας τότε, για μενα, το άτομο αυτό έχει προβλημα. Ειτε ψυχιατρικό (οι σκεψεις και τα συναισθηματα γινονται τοσο έντονα το βραδυ που το άτομο δεν μπορεί να ανεχθεί το κρεβάτι σαν καποιο που έπαθε ασφυξία και τρεχει να βρει αερα) είτε ο νους του βρίσκεται πάνω απο το κεφαλι του (νομίζει ότι ειναι μαγκας και πιο in με το να ειναι νυχτόβιος, χωρίς βεβαια η παρουσια του, ξυπνιος, κατα τη διαρκεια της μερας να εξυπηρετει σε κάτι).
    Ειχα ένα τετοιο συγκάτοικο, πριν αρκετα χρονια, τον οποίο εγκατέλειψα. Ο τυπος για μενα ήταν προβληματικός. Μόνο ενας προβληματικος θα μπορουσε να κοιμάται καθημερινα στις εξη το πρωι και να ξυπνάει απόγευμα.
    γιάννης

  5. #5
    Remedy, Magyver,
    μόλις (αμεσως πιο πανω δλδ) σας έδωσα παραδειγμα ενός προβληματικού ατόμου που πέρασε απο τη ζωη μου, σε συνεχεια της συζητησης μας στο "Τι Σκέφτεστε".

    Για να καταλάβετε, τα βραδια αμα δεν εβγαινε για καφεδακι και ποτακι, σύχναζε σε κατι χαζογκόμενες που του έκαναν καφε και του σιδέρωναν τα ρούχα ή τις κουβαλαγε μαζι με κατι άλλους χαηβανέζους στο σπίτι για χαβαλέ, αλλιώς χάζευε στο χαζοκούτι ή έπαιζε κιθάρα και τραγουδούσε μέχρι το πρωί. Τον ύπνο το πρωί τον ειχε βαλει στο πρόγραμμα του.
    Τελικά με βάση την τουριστική επιστήμη που σπούδαζε βολευτηκε σε δουλεία της σπουδής αυτης (να ναι καλα μπαμπάκας και δημόσιες σχεσεις/φιλιες/παρεες του τυπου) εκεί που οι συμφοιτητριες του, λόγω της ελαχιστης ζητησης της επιστημης αυτης, έγιναν οικοκυρες και δεν ξερω τι απεγιναν οι συμφοιτητες του. Νοειται πως με το που εφυγα δεν επεδιωξα να επανασυνδεθώ.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Κοιμάμαι κάθε βράδυ στις 3 και σηκώνομαι στις δέκα. Θα ήθελα όμως να μπορούσα να κοιμάμαι νωρίτερα, στη μία πχ.
    Θυμάμαι πάντως την παιδίατρο στο πρώτο μας παιδί, που επέμενε η μικρή να κοιμάται πολύ νωρίς το βράδυ για ένα λόγο: είναι το μόνο χρονικό διάστημα, που όταν κοιμάσαι "κοιμάται" το συμπαθητικό, αλλά και το παρασυμπαθητικό σύστημα. Ενώ αν κοιμηθείς το μεσημέρι, μόνο το ένα εκ των δύο "αναπαύεται".

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ειχα ένα τετοιο συγκάτοικο, πριν αρκετα χρονια, τον οποίο εγκατέλειψα. Ο τυπος για μενα ήταν προβληματικός. Μόνο ενας προβληματικος θα μπορουσε να κοιμάται καθημερινα στις εξη το πρωι και να ξυπνάει απόγευμα.

    Ναι καταλαβα Γιαννη . Ενας προβληματικος η ενας αργοσχολος . Καλα εκανες και διεκοψες , εννοειται .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Remedy, Magyver,
    μόλις (αμεσως πιο πανω δλδ) σας έδωσα παραδειγμα ενός προβληματικού ατόμου που πέρασε απο τη ζωη μου, σε συνεχεια της συζητησης μας στο "Τι Σκέφτεστε".

    Για να καταλάβετε, τα βραδια αμα δεν εβγαινε για καφεδακι και ποτακι, σύχναζε σε κατι χαζογκόμενες που του έκαναν καφε και του σιδέρωναν τα ρούχα ή τις κουβαλαγε μαζι με κατι άλλους χαηβανέζους στο σπίτι για χαβαλέ, αλλιώς χάζευε στο χαζοκούτι ή έπαιζε κιθάρα και τραγουδούσε μέχρι το πρωί. Τον ύπνο το πρωί τον ειχε βαλει στο πρόγραμμα του.
    Τελικά με βάση την τουριστική επιστήμη που σπούδαζε βολευτηκε σε δουλεία της σπουδής αυτης (να ναι καλα μπαμπάκας και δημόσιες σχεσεις/φιλιες/παρεες του τυπου) εκεί που οι συμφοιτητριες του, λόγω της ελαχιστης ζητησης της επιστημης αυτης, έγιναν οικοκυρες και δεν ξερω τι απεγιναν οι συμφοιτητες του. Νοειται πως με το που εφυγα δεν επεδιωξα να επανασυνδεθώ.
    υποθετω οτι το προβλημα σου δεν ηταν οι προσωπικες του επιλογες, αλλα το γεγονος οτι τα τελειως διαφορετικα σας ωραρια, τον εκαναν να κανει φασαρια τις ωρες που εσυ ξεκουραζοσουν/ κοιμοσουν, κι οχι κατι αλλο. σωστα?

  9. #9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    υποθετω οτι το προβλημα σου δεν ηταν οι προσωπικες του επιλογες, αλλα το γεγονος οτι τα τελειως διαφορετικα σας ωραρια, τον εκαναν να κανει φασαρια τις ωρες που εσυ ξεκουραζοσουν/ κοιμοσουν, κι οχι κατι αλλο. σωστα?
    Ωραίος ο τρόπος που το θέτεις για να μου την φερεις αλλιώς :)
    Αργόσχολος σίγουρα ήταν. Προφανώς συνειδητά ενοχλητικός, επιδεικνύοντας έλλειψη σεβασμού προς εμενα αφού του ήταν προφανής ο δικός μου τρόπος ζωής και προτεραιότητες. Περιττο να σημειώσω πως η επικοινωνία ήταν σχεδόν ανύπαρκτη, ιδίως προς το τελος της συγκατοίκησης. Η γνωριμία ήταν τυπου προξενιό εννοειται.
    Κρινω πως οι επιλογες του θα ήταν πιο νορμαλ αν γινονταν κατα τη διαρκεια της μερας! Ενα φυσιολογικό άτομο αυτες τις επιλογές θα τις έκανε τη μερα! Αρα το προβληματικός έχει βάση!!
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ωραίος ο τρόπος που το θέτεις για να μου την φερεις αλλιώς :)
    Αργόσχολος σίγουρα ήταν. Προφανώς συνειδητά ενοχλητικός, επιδεικνύοντας έλλειψη σεβασμού προς εμενα αφού του ήταν προφανής ο δικός μου τρόπος ζωής και προτεραιότητες. Περιττο να σημειώσω πως η επικοινωνία ήταν σχεδόν ανύπαρκτη, ιδίως προς το τελος της συγκατοίκησης. Η γνωριμία ήταν τυπου προξενιό εννοειται.
    Κρινω πως οι επιλογες του θα ήταν πιο νορμαλ αν γινονταν κατα τη διαρκεια της μερας! Ενα φυσιολογικό άτομο αυτες τις επιλογές θα τις έκανε τη μερα! Αρα το προβληματικός έχει βάση!!
    θα με ενδιεφερε να μου πεις τι πιστευεις οτι υπονοουσα με το σχολιο μου, η σε τι θαθελα να στην φερω οπως ειπες.

    στο υπολοιπο, δεν ειναι μονο το οτι δεν σε σεβοταν, ειναι και το γεγονος οτι "τυχαινει" οι δικες του επιλογες να ηταν να ενοχλει σε ωρες κοινης ησυχιας. οι ωρες κοινης ησυχιας ειναι μια απο τις τοσες συμβασεις σις οποιες καταληγουμε για να υπαρχει μια κοινωνια. δεν ειναι το ιδιο σαν να ηθελε να ριχνει πασιεντζες.. σαφως και ειναι προβληματικη συμπεριφορα.
    και να μην ηταν συνειδητο, αρκει που ηταν ενοχλητικος, χωρις να το δικαιουται μαλιστα,ουτε καν απο τον νομο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    ο ιωαννησ εγινε μπριζογιαννησ ειναι στην μπριζα ολοι τον πειραζουν
    μπριζογιαννη αφιερωμενο με πολλη λαβ και πολυ καψουρα στα φμ
    https://www.youtube.com/watch?v=a2QA8GBrHQI
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν υποστηριζω οτι πρεπει να ενοχλεις τους αλλους παιζοντας μουσικη ως το πρωι μαλον οχι αλλα πραγματικα εκπλησομαι με το οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν εχουν αποδεχτει τον εαυτο τους κ εχουν μειονεξιες κ δεν εχουν ιδεα ποσο βλαπτει αυτο τη ψυχολογια τους...
    γιατι αυτος που θα ερθει στη καλυτερη ψυχολογια δεν ειναι αυτος που ειναι ο λιγοτερο προβληματικος απο τους αλλους..
    αλλα αυτος που θα πει ετσι ειμαι κ σε οπιον αρεσω θα βελτιωσω τα καλα στιχεια του εαυτου μου κ τα ασχημα απλα θα τα αποδεχτω
    κ επισης οταν δηλωνεις οτι δε σε ενδιαφερει το να κερδισεις την αποδοχη των αλλων τοτε ειναι που σε δεχονται πραγματικα για αυτο που εισαι... αν δε σε δεχονται για οτι εισαι τους υπολοιπους τι να τους κανεις?
    αν δεν εισαι ευθυς δε θα μαθεις ποτε ποιο σε θελουν πραγματικα οσο παριστανεις τον αψεγαδιαστο χωρις προβληματα...

  14. #14
    Ellis, ελπίζω να μην είσαι καρπαζοεισπράκτορας και εδώ να μας παριστανεις τον μια χαρά! Επειδή εκτός από ήπιων τόνων δεν δίνεις εντύπωση ατόμου που αντιδρά αλλά ατόμου ευπροσαρμοστου ότι κι αν υπονοεί αυτό!

    Ναι κι εγω είμαι παιδί της νύχτας για να ξέρεις. Κανω και ενημέρωση και μαθήματα σε αρκετούς για τη νύχτα, που να πάνε και τι καλό παίζει. Όμως το κομμάτι αυτό της ζωής είναι στα πλαίσια του μέτρου! Δεν θα κατηγορουσα κάποιον αν έκανα κι εγω τα ίδια!

    Αλεξ, το ζήτημα είναι να τους δίνεις τον καλύτερο σου τρόπο κι αυτοί να μην σε σέβονται. Το να μην είσαι αποδεκτος από όλους. Ευτυχώς από σχεδόν όλους ναι, όμως οι εξαιρέσεις σαν κι αυτό το ηπιο παράδειγμα που εδωσα αρκουν για να σου γαμήσουν τη ψυχολογία και να βρεθεις στην πριζα , κι όσο οι αντιδράσεις δεν είναι κανα μπαμ πάμε καλά.

    Remedy, ενα παράδειγμα εδωσα! Αυτό με τον τύπο. Ήταν για να καταλάβεις για κατι ηπιο και οχι προφανώς να ανοίξει συζήτηση για τον συγκεκριμένο.
    Και σαν συμπερασμα έμαθα να δινω τον καλύτερο μου εαυτό. Αυτό δεν σημαίνει ότι πάντα θα μας εκτιμούν όλοι.
    γιάννης

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIII
    Last edited by αλεξανδρος_77; 05-06-2015 at 23:09.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. Si Puo Fare Μπορεί να γίνει σκηνοθεσία Giulio Manfredonia (2008)
    By Delmem080319a in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2014, 00:20
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •