Φοβος για HIV - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 163
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by Themis36 View Post
    Καλημερα λεγομαι Θέμης και ειμια 36 ετων

    Η ιστορια μου ειναι ως εξης:

    Πριν εξι βδομαδες πηγα με μια ιεροδουλη, δεν εκαν sex μονο στοματικο και αυτο με προφυλαξη, απλα λιγο πριν το τελος το εβγαλα το προφυλακτικο και τελειωσα στο στομα της, απλα η κοπελα ακουμπησε εκεινη την ωρα με την γλωσσα της το κατω μερος του πεους μου. Απο τοτε εχει κολλησει το μυαλο μου οτι κολλησα hiv στις 31 μερες ακριβως πηγα για εξετασεις 4ης γενιας και βγηκαν αρνητικες. Υστερα απο τις πρωτες εξετασεις δηλαδη στις 6 βδομαδες εκανα ακομα ενα τεστ (4ης γενιας) και βγηκε αρνητικο. Την προηγουμενη μερα εκανα και RT PCR -hiv και για υπατιτιδες, βγηκε και αυτο αρνητικο και οπως μου είπε και το μικροβιολογικο οταν τους ρωτησα αν ειναι 100% μου ειπαν να το ξεχασω το θεμα. Την βδομαδα που εκανα τα τεστ (6 βδομαδα)με επιασε και μια γαστρεντεριτιδα με πυρετο και εννοειτε οτι το μυαλο πηγε οτι κατι εχω εχω (βεβαια κολλησαν ολοι η γυρω μου και μου εφυγε λιγο η ιδεα). Σημερα μετα απο τα τεστ και ολα αυτα ακομα η ψυχολογια μου ειναι χαλια παθενω κριση πανικου νιωθω οτι δεν εγινε το τεστ σωστα η οτι δεν εινια 100% οτι εχω σιγου τον ιο, υπαρχουν και στιγμες που νιωθω πολυ καλα (πιο σπανια) τα ζυγιζω καλυτερα και λεω οτι ειμαι καλα δεν εχω κατι. Αλλα τις περισοτερες φορες ειμαι πολυ χαλια σαν ζομπι, φταιει το οτι ειδα και παρα πολα στο ιντερνετ και με εκανα ακομα πιο χαλια. Σκεφτηκα να παω σε ψυχολογο αλλα νιωθω οτι δεν θα με βοηθησει, μετα σκεφτηκα να παω σε ψυχιατρο νευρολογο μπας και μου δωσει κατι και ηρεμισω αλλα ειναι δουλεια να ξεκινησω χαπια? Δεν ξερω ειμαι χαλια δεν κοιμαμαι καλα, περιμενω να παω και στο 3μηνο για εξεταση αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα με ηρεμισει αυτο, πραγματικα δεν ξερω τι να κανω....
    Βασικά για λάθος πράμα φοβάσαι. Για έρπη, HPV και τέτοια θα 'πρεπε να φοβάσαι με το στοματικό. Τα ΣΜΔ δεν είναι μόνο ο HIV. Ψάξ' το λίγο καλύτερα. Κι άσε τις ιερόδουλες για τους άλλους.

  2. #17
    Quote Originally Posted by jpsunshine View Post
    Βασικά για λάθος πράμα φοβάσαι. Για έρπη, HPV και τέτοια θα 'πρεπε να φοβάσαι με το στοματικό. Τα ΣΜΔ δεν είναι μόνο ο HIV. Ψάξ' το λίγο καλύτερα. Κι άσε τις ιερόδουλες για τους άλλους.
    Τις εχω αφησει ηδη δεν υπαρχει περιπτωση. Για ερπη δεν αγχωνομαι και για αλλα απλα κολλησα σε αυτο (hiv)

  3. #18
    Quote Originally Posted by jpsunshine View Post
    Βασικά για λάθος πράμα φοβάσαι. Για έρπη, HPV και τέτοια θα 'πρεπε να φοβάσαι με το στοματικό. Τα ΣΜΔ δεν είναι μόνο ο HIV. Ψάξ' το λίγο καλύτερα. Κι άσε τις ιερόδουλες για τους άλλους.
    Απλα μιλαω για την ιδεα που μου εχει κολληση παρολο που εχω κανει εξετασεις και πιστευω πως κατι θα ειχα δειξει εντούτοις ειναι ειναι κολλημενη εκει

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by Themis36 View Post
    Τις εχω αφησει ηδη δεν υπαρχει περιπτωση. Για ερπη δεν αγχωνομαι και για αλλα απλα κολλησα σε αυτο (hiv)
    Γιατί δεν αγχώνεσαι για έρπη. Είναι δυνατόν να κολλήσεις χωρίς να υπάρχουν εμφανή σημάδια.

  5. #20
    Quote Originally Posted by jpsunshine View Post
    Γιατί δεν αγχώνεσαι για έρπη. Είναι δυνατόν να κολλήσεις χωρίς να υπάρχουν εμφανή σημάδια.
    Δεν το εχω σκεφτει απλα με το ενα αμα κολλησης ζεις με το αλλο?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by jpsunshine View Post
    Γιατί δεν αγχώνεσαι για έρπη. Είναι δυνατόν να κολλήσεις χωρίς να υπάρχουν εμφανή σημάδια.


    Mην του βαζεις ιδεες ...........!

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by Themis36 View Post
    Δεν το εχω σκεφτει απλα με το ενα αμα κολλησης ζεις με το αλλο?
    Ναι ζεις αλλά πώς ζεις... Και με το άλλο ζεις.. Μπορεί να είσαι ένας από τους 300 που έχει τέτοιο ανοσοποιητικό που δεν επιτρέπει συμπτώματα να εκδηλωθούν.

  8. #23
    Quote Originally Posted by jpsunshine View Post
    Ναι ζεις αλλά πώς ζεις... Και με το άλλο ζεις.. Μπορεί να είσαι ένας από τους 300 που έχει τέτοιο ανοσοποιητικό που δεν επιτρέπει συμπτώματα να εκδηλωθούν.
    Δικιο εχεις αμα εχει κατι οτι και να εχεις σου τρωει τα σωθηκα απλα εγω κολλησα σε αυτο που ανεφερα αμα σκεφτω και τα αλλα παει

  9. #24
    Quote Originally Posted by jpsunshine View Post
    Ναι ζεις αλλά πώς ζεις... Και με το άλλο ζεις.. Μπορεί να είσαι ένας από τους 300 που έχει τέτοιο ανοσοποιητικό που δεν επιτρέπει συμπτώματα να εκδηλωθούν.
    Για τον ερπη λες? (Μπορεί να είσαι ένας από τους 300 που έχει τέτοιο ανοσοποιητικό που δεν επιτρέπει συμπτώματα να εκδηλωθούν)

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by Themis36 View Post
    Για τον ερπη λες? (Μπορεί να είσαι ένας από τους 300 που έχει τέτοιο ανοσοποιητικό που δεν επιτρέπει συμπτώματα να εκδηλωθούν)
    Όχι, στο HIV αναφέρομαι σε αυτό με τους 300.

  11. #26
    Ναι το θέμα είναι να αντιληφθείς την κατάσταση φίλε μου. Δηλαδή γιατί κόλλησες σε αυτό το φόβο με την συγκεκριμένη λοίμωξη και όχι σε κάτι άλλο που θα μπορούσε να είναι πιο πιθανό. Και γενικότερα στο ότι σε όλους μας μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε άρα με αυτή τη λογική θα έπρεπε να φοβόμαστε τα πάντα. Οπότε καταλαβαίνεις έτσι πως φοβάσαι κάτι χωρίς πραγματικό λόγο και δεν σε βοηθάει σε τίποτα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,πιστευω οτι ολοι σε μια φαση της ζωης τους περνουν αρρωστοφοβια τις περισσοτερες φορες ειναι ομως στο μυαλο τους οπως κ για σενα μιας κ σου βγαινει ολο αρνητικο προσθεου μην συνεχιζεις να το ψαχνεις μην κοιτας ιατρικα θεματα ειδικα απο το ιντερνετ επειδη επειδεινωνεσαι ετσι μιλησε ετσι κ θελεις με δικους σου ανθρωπους για ασχετα θεματα κ ασχολησου με ασχετα για να αποσπας το μυαλο σου απο αυτο το θεμα κ μην πηγαινεις διαρκως σε γιατρους θα σου γινει εμμονη ιδεα ολο αυτο

  13. #28
    για να κολλησεις aids με τον τροπο που αναφερεις θα επρεπε η γλωσσα της κοπελας να εχει καποια πληγη στο στομα ή τη γλωσσα η οποια αιμορραγει. Αλλα ακομη κ αυτο να συνεβαινε , ειναι εξαιρετικα δυσκολο αν οχι απιθανο να κολλησεις γιατι το σαλιο γενικα εχει καταστρεπτικη επιδραση στον ιο. Συμπερασματικα ειναι εντελως απιθανο να κολλησες, ο συγκεκριμενος ιος δεν κολλαει ευκολα επισης η πραξη που αναφερεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο να σ μετεδωσε κατι. Χαλαρωσε, δεν εχεις τιποτα. Για επομενη φορα να ξερεις οτι υπαρχει και αγωγη που αν την παρεις την επομενη μερα απο την επιφοβη επαφη εξαφανιζει τον ιο και αρα δεν κολλας τελικα με πιθανοτητα 80%. εχω ψαξει το ολο θεμα aids γιατι αντιμετωπιζα και γω τρελη φοβια ακομη και στο τρενο φοβομουν να μπω λογω ζητιανων. Πιθανοτατα εχεις κ συ οπως κ γω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, δηλαδη οσο κ να τα ζυγιαζεις με τη λογικη και οσο και να ξερεις οτι η συγκεκριμενη φοβια ειναι παραλογη, δε μπορεις να σταματησεις να το σκεφτεσαι. Σου προτεινω να μιλησεις με εναν ειδικο ψυχολογο διοτι ακομη και οταν βγουν οι εξετασεις του τριμηνου που θα ειναι φυσικα αρνητικες, δε θα σ περασει ο φοβος , οι φοβιες περνανε ειτε μονες τους ειτε με ψυχολογο, σε καμια ομως περιπτωση δεν περνανε απο ενα εξωτερικο γεγονος οπως η ανακοινωση των αρνητικων εξετασεων. Θα με θυμηθεις!

  14. #29
    Quote Originally Posted by stellafire View Post
    για να κολλησεις aids με τον τροπο που αναφερεις θα επρεπε η γλωσσα της κοπελας να εχει καποια πληγη στο στομα ή τη γλωσσα η οποια αιμορραγει. Αλλα ακομη κ αυτο να συνεβαινε , ειναι εξαιρετικα δυσκολο αν οχι απιθανο να κολλησεις γιατι το σαλιο γενικα εχει καταστρεπτικη επιδραση στον ιο. Συμπερασματικα ειναι εντελως απιθανο να κολλησες, ο συγκεκριμενος ιος δεν κολλαει ευκολα επισης η πραξη που αναφερεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο να σ μετεδωσε κατι. Χαλαρωσε, δεν εχεις τιποτα. Για επομενη φορα να ξερεις οτι υπαρχει και αγωγη που αν την παρεις την επομενη μερα απο την επιφοβη επαφη εξαφανιζει τον ιο και αρα δεν κολλας τελικα με πιθανοτητα 80%. εχω ψαξει το ολο θεμα aids γιατι αντιμετωπιζα και γω τρελη φοβια ακομη και στο τρενο φοβομουν να μπω λογω ζητιανων. Πιθανοτατα εχεις κ συ οπως κ γω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, δηλαδη οσο κ να τα ζυγιαζεις με τη λογικη και οσο και να ξερεις οτι η συγκεκριμενη φοβια ειναι παραλογη, δε μπορεις να σταματησεις να το σκεφτεσαι. Σου προτεινω να μιλησεις με εναν ειδικο ψυχολογο διοτι ακομη και οταν βγουν οι εξετασεις του τριμηνου που θα ειναι φυσικα αρνητικες, δε θα σ περασει ο φοβος , οι φοβιες περνανε ειτε μονες τους ειτε με ψυχολογο, σε καμια ομως περιπτωση δεν περνανε απο ενα εξωτερικο γεγονος οπως η ανακοινωση των αρνητικων εξετασεων. Θα με θυμηθεις!
    Μιλησα με ψυχολογο και μου ειπε να βαλω την λογικη μπροστα, φοβαμαι αυτο οτι το τριμηνο δεν θα με καλυψει, ελπιζω στον χρονο να το γιατρεψει οταν ειμαι ηρεμος λεω δεν ειναι δυνατον να εχω κατι γιατι εχω κανει εξετασεις εκανα μοριακο ελεγχο δεν γινεται αλλα υπαρχουν και στιγμες που τα αμφισβητω ολα. Παραδειγμα περασα μια γαστρεντεριτιδα και πηγε το μυαλο εκει(φαντασου κολλησε ολοι μεσα στο σπιτι αλλα εγω λεω μηπως), εβγαλα και 2 φορες μεσα σε 14 μερες ερπη στο στομα αναμεσα στην γαστρεντεριτιδα (παντα βγαζω οταν στρεσάρομαι πολυ) και το μυαλο πηγε εκει.

  15. #30
    καλησπερα σε ολους ειχα γραψει παλιοτερα για τις φοβιες μου στο συγκεκριμενο θεμα

    εχουν περασει 6 μηνες και εχω κανει εξετασεις και ολα καλα. Το θεμα ειναι οτι μου μπηκε μια χαζη ιδεα, πραγματικα χαζη ιδεα (η λογικη το λεει) ποιο? εχει κολλησει το μυαλο οτι δεν μου εκαναν τις εξετασεις (ξερω πριν γελασετε η με βρισετε ξερω ειναι παραλογο) δηλαδη οτι δεν μου εκαναν καν τις εξετασεις . Δεν ξερω πως εχω κολλησει και ναι ξερω ειναι σοβαρο το θεμα (με το μυαλο μου) απλα ρωταω αν ποτε ειχε κανενας κατι παρομοιο ή να μου πει κανενας κατι μπας και ξεκολλησω γιατι δεν την παλευω ωρες ωρες με αυτη την παραλογη ιδεα. Μακρι να σκεφτω κατι λογικο και να μπορεσω να ξεκολλησω

    Υ.Γ Φανταστητε εχω κατι σε 2 μικροβιολογικα εξετασεις στο ενα PCR και στο αλλο 4ης γενιας και ομως με τρωει αυτη η ατιμη ιδεα

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  3. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  4. ΦΟΒΟΣ
    By focusp300 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-01-2010, 22:15
  5. φόβος
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 23-06-2008, 19:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •