Φοβος για HIV - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 163
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Θεμη καλησπερα...Μην αγχωνεσαι και αυτο που συνεβη ειναι υπερβολικα δυσκολο να κολλησεις...Εχω hpv και ειμαι με τον φοβο καθε 3μηνο που παω στον γιατρο μηπως εχω βγαλει γιατι προκαλουν και καρκινο....Μην σκας....δεν εχεις τιποτα....λες να ηταν κατι και να ειπαν οι γιατροι να μη στο πουν και στεναχωρηθεις? ασε και εγω εχω κανει τετοιες σκεψεις και εξετασεις κ ολες αρνητικες! εισαι μια χαρα! και μην συμβουλευεσαι για κανενα λογο το παλιοιντερνετ!! φιλικα, να εισαι καλα!

  2. #32
    [QUOTE=alexandra.;588650]Θεμη καλησπερα...Μην αγχωνεσαι και αυτο που συνεβη ειναι υπερβολικα δυσκολο να κολλησεις...Εχω hpv και ειμαι με τον φοβο καθε 3μηνο που παω στον γιατρο μηπως εχω βγαλει γιατι προκαλουν και καρκινο....Μην σκας....δεν εχεις τιποτα....λες να ηταν κατι και να ειπαν οι γιατροι να μη στο πουν και στεναχωρηθεις? ασε και εγω εχω κανει τετοιες σκεψεις και εξετασεις κ ολες αρνητικες! εισαι μια χαρα! και μην συμβουλευεσαι για κανενα λογο το παλιοιντερνετ!! φιλικα, να εισαι καλα![/QUOT

    Να σαι καλα απλα κολλησε το μυαλο οτι δεν μου εκανα τις εξετασεις αν με ρωτησει καποιο γιατι να μην σου κανου δεν ξερω να σου πω γιατι ειναι ηλιθια η ιδεα που μου κολλησε

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    ενταξει απλα ανεπτυξες ενα φοβο δεν ειναι και τρομερο... σιγουρα και μονο στην ιδεα για κατι τετοιο...τρελενεσαι....ο καθενας θα μπορουσε να το παθει....

  4. #34
    απλα το θεμα ειναι πως το βγαζεις απο το μυαλο σκεπτομαι οτι δεν μου τις κανανε τις εξετασεις και οτι εχω κατι (και μονο που τα γραφω μου φαινονται και σε μενα ανοητα)

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    κοιτα αυτο δεν μπορει να γινει....ΜΕ Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α ....... Οπως και Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α δεν εχεις....αν ηταν κατι θα στο ειχαν πει....,μην το σκεφτεσαι αλλο...θα παθεις τιποτα αλλο στο τελος ετσι οπως πιεζεις τον εαυτο σου...

  6. #36
    Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο στο τελος θα παθω κατι αλλο πολυ πιο σοβαρο απλα δεν ξερω ή δεν μπορω να σκεφτω ενα τροπο να το βγαλω απο το μυαλο μου και ουτε λυση ειναι να τρεχω να κανω εξετασεις σε ολο τα μικροβιολογικα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by Themis36 View Post
    Καλημερα λεγομαι Θέμης και ειμια 36 ετων

    Η ιστορια μου ειναι ως εξης:

    Πριν εξι βδομαδες πηγα με μια ιεροδουλη, δεν εκαν sex μονο στοματικο και αυτο με προφυλαξη, απλα λιγο πριν το τελος το εβγαλα το προφυλακτικο και τελειωσα στο στομα της, απλα η κοπελα ακουμπησε εκεινη την ωρα με την γλωσσα της το κατω μερος του πεους μου. Απο τοτε εχει κολλησει το μυαλο μου οτι κολλησα hiv στις 31 μερες ακριβως πηγα για εξετασεις 4ης γενιας και βγηκαν αρνητικες. Υστερα απο τις πρωτες εξετασεις δηλαδη στις 6 βδομαδες εκανα ακομα ενα τεστ (4ης γενιας) και βγηκε αρνητικο. Την προηγουμενη μερα εκανα και RT PCR -hiv και για υπατιτιδες, βγηκε και αυτο αρνητικο και οπως μου είπε και το μικροβιολογικο οταν τους ρωτησα αν ειναι 100% μου ειπαν να το ξεχασω το θεμα. Την βδομαδα που εκανα τα τεστ (6 βδομαδα)με επιασε και μια γαστρεντεριτιδα με πυρετο και εννοειτε οτι το μυαλο πηγε οτι κατι εχω εχω (βεβαια κολλησαν ολοι η γυρω μου και μου εφυγε λιγο η ιδεα). Σημερα μετα απο τα τεστ και ολα αυτα ακομα η ψυχολογια μου ειναι χαλια παθενω κριση πανικου νιωθω οτι δεν εγινε το τεστ σωστα η οτι δεν εινια 100% οτι εχω σιγου τον ιο, υπαρχουν και στιγμες που νιωθω πολυ καλα (πιο σπανια) τα ζυγιζω καλυτερα και λεω οτι ειμαι καλα δεν εχω κατι. Αλλα τις περισοτερες φορες ειμαι πολυ χαλια σαν ζομπι, φταιει το οτι ειδα και παρα πολα στο ιντερνετ και με εκανα ακομα πιο χαλια. Σκεφτηκα να παω σε ψυχολογο αλλα νιωθω οτι δεν θα με βοηθησει, μετα σκεφτηκα να παω σε ψυχιατρο νευρολογο μπας και μου δωσει κατι και ηρεμισω αλλα ειναι δουλεια να ξεκινησω χαπια? Δεν ξερω ειμαι χαλια δεν κοιμαμαι καλα, περιμενω να παω και στο 3μηνο για εξεταση αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα με ηρεμισει αυτο, πραγματικα δεν ξερω τι να κανω....
    Αυτό κάτι μου θυμίζει:
    ταχυκαρδίες => πιθανή δυσλειτουργία στην καρδιά,
    ίωση του αναπνευστικού => ανεπάρκεια στους πνεύμονες,
    πόνος χαμηλά στην κοιλιά => σκωληκοειδίτιδα και επέμβαση (πως θα με κοιμίσουν στο χειρουργείο?),
    πονοκέφαλος => όγκος στο κεφάλι,
    αϋπνίες => μια απειλητική για τη ζωή νόσος.
    Νομίζω ότι το εξάντλησες το θέμα με τις εξετάσεις, άλλωστε όπως είπαν και τα παιδιά, δεν έχεις τίποτα! Το aids δεν κολλάει με αυτό τον τρόπο, για κανέναν λόγο, αλλά σε καταλαβαίνω...Όλοι από κάτι "ανόητο" πιανόμαστε που για μας όμως είναι το πιο σημαντικό πράγμα και δε δεχόμαστε εύκολα την αντίθετη γνώμη και ας μας φαίνεται τρελό αυτό που σκεφτήκαμε! Είναι περίεργο, το έχω νιώσει όμως έντονα 3 - 4 φορές ως τώρα και αυτή τη στιγμή που σου μιλώ είναι σε έξαρση! Αν βλέπεις ότι δεν μπορείς ούτε με τις εξετάσεις να το ξεπεράσεις, δε σου μένει να κάνεις κάτι άλλο από το να επισκεφτείς έναν ψυχαναλυτή/ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή/ή και τις 2 ειδικότητες! Είναι μεγάλος βραχνάς οι φοβίες στη ζωή κάποιου, το θέμα είναι σοβαρό, αλλά όχι για τη ζωή σου, για την ψυχική σου ηρεμία και γαλήνη! Κινητοποιήσου!

  8. #38
    Το θεμα δεν ειναι αν οι εξετασεις ειναι εγκυρες ή οχι αλλα οτι δεν μου τις εκανα (τελειως τρελο), ναι εχω σκοπο να παω σε εναν ψυχολογο γιατι μου φαινεται αμα το αφησω θα γινει εμμονη, απλα μαπς και ακουσω κατι και οπως γυρισε το μυαλο στην χαζομαρα μπας και ξανα ερθει στα καλα του

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Θα την κάνεις πάλι την εξέταση;
    Δε θα δείξει κάτι πάντως, αυτό που έχεις λέγεται νοσοφοβία, καλύτερα να το προλάβεις πριν σε ρίξει τελείως κάτω...

  10. #40
    Το ξερω οτι δεν θα δειξει το θεμα δεν ειναι αυτο αλλα θα πω τις κανανε τις εξετασεις (παραλογο τελειως)?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    E? Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Themis36 View Post
    Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο στο τελος θα παθω κατι αλλο πολυ πιο σοβαρο απλα δεν ξερω ή δεν μπορω να σκεφτω ενα τροπο να το βγαλω απο το μυαλο μου και ουτε λυση ειναι να τρεχω να κανω εξετασεις σε ολο τα μικροβιολογικα
    Θα πάθεις εμμονή και μετα ποιο νοσοκομείο εφημερεύων σε πιάνει!! Δεν θα αφήσεις ιατρειο απεραστο!! Σύνελθε Θεμη μου γιατί θα αρχίσεις μετα και θα αποκτάς εμμονές και με άλλες αρρώστιες όπως είπε κ η gallow!! Ο-η gallow Αχ όλο μπερδεύομαι συγνώμη αν σου αλλάζω φύλο :-Ρ μετα δεν θα έχεις γυρισμό... Θα σκέφτεσαι όλο οτι κάτι έχεις και θα τρελαίνεσαι και μετα ποιος σε πιάνει!! Και μόνο στη σκέψη θα νομίζεις πως έχεις συμπτώματα... Εισαι υγιέστατος και να εισαι πάντα έτσι !!

  13. #43
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    E? Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...
    εννοω οτι δεν πιστευω οτι κανανε τις εξετασεις καν (ξερω ακουγετε παραλλογο) και αυτο ειναι το θεμα μου, οχι αν ειναι αξιοπιστες αλλα αν τις κανανε (το βλεπω παει για ψυχωση)

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Themis36 View Post
    εννοω οτι δεν πιστευω οτι κανανε τις εξετασεις καν (ξερω ακουγετε παραλλογο) και αυτο ειναι το θεμα μου, οχι αν ειναι αξιοπιστες αλλα αν τις κανανε (το βλεπω παει για ψυχωση)
    Αδερφε Themis,έχεις βάλει το μυαλό σου σε ένα περιέργο μονοπάτι και σκέφτεσαι φανταστικά πράγματα.
    Σήμερα ο hiv,αύριο κάτι άλλο...Πίστεψε το έχω περάσει και χαλιέμαι πολύ για το χρόνο που έχασα.

    Βγες ενα πρωι στο μπαλκόνι/βεραντα/αυλή όταν βγαίνει ο ήλιος,καθάρισε το κεφάλι σου (όσο μπορείς) και σκεψου το Θεμη πριν απ όλο αυτο....

    Ο μοναδικός γιατρός που πρέπει να πάμε είναι αυτός που ειδικεύεται σε θέματα ψυχικής υγείας.

  15. #45
    Quote Originally Posted by Irish View Post
    Αδερφε Themis,έχεις βάλει το μυαλό σου σε ένα περιέργο μονοπάτι και σκέφτεσαι φανταστικά πράγματα.
    Σήμερα ο hiv,αύριο κάτι άλλο...Πίστεψε το έχω περάσει και χαλιέμαι πολύ για το χρόνο που έχασα.

    Βγες ενα πρωι στο μπαλκόνι/βεραντα/αυλή όταν βγαίνει ο ήλιος,καθάρισε το κεφάλι σου (όσο μπορείς) και σκεψου το Θεμη πριν απ όλο αυτο....

    Ο μοναδικός γιατρός που πρέπει να πάμε είναι αυτός που ειδικεύεται σε θέματα ψυχικής υγείας.
    Καλησπερα

    Πως το καταφερες και τις εδιωχνες (τις χαζες σκεψεις) απο το μυαλο σου?

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  3. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  4. ΦΟΒΟΣ
    By focusp300 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-01-2010, 21:15
  5. φόβος
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 23-06-2008, 18:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •